Začať v IT

majonezanamysi
28. aug 2023

Ahojte, chcel by som zacať v IT ale vôbec nemám tusenia kde. Chcel začať s SQL, no potreboval by som poradiť možno pomôcť kde a s čím začať. Mám 27, mám zamestnanie ale mjmo IT. Pracujem od pondelka do piatka a víkendy mám voľné tak som si povedal že sa chcem do konca roka naučiť aspon jednu vec na ktoru by som mohol postupne staviať a možno sa rekvalifikovať a začať pracovať v IT. Je tu niekto kto by mi vedel poradiť ?

Ďakujem veľmi pekne 🙂

buberova
28. aug 2023

Toto by sa aj mne páčilo.. a viem že je to úplne odveci a nepomôže ti to, ale keby som si znova mala vybrať, ktorým smerom sa uberať v pracovnom živote, chcela by som byť SAP konzultant. Netuším odkiaľ by som sa začala vzdelávať, kto by ma zamestnal a ako by som sa vypracovala, neviem ako konkrétne tá práca vyzerá aký level programovania si to vyžaduje, ale viem, že by sa mi páčilo byť v tom macher 😄 koniec úvahy.

Držím ti palce

smajliica
28. aug 2023

Ktora presne oblast v IT? Co chces robit?

SQL je asi najlahsi jazyk a casto vyhladavany zamestnavatelmi. Pouziva sa vsade, kde sa pracuje s datami (rozumej vsade). Datacamp alebo w3schools su fajn na zaciatok. A je niekolko druhov SQL, je jedno ktorym zacnes, len nebud prekvapeny ked uvidis trochu inu syntax na inych zdrojoch

queendixie
29. aug 2023

@majonezanamysi ako asi, chod na vysoku skolu, v dnesnej dobe si kadejaky blb mysli ze ma na vsetko

majonezanamysi
autor
29. aug 2023

@queendixie
Teba asi veľmi v kolektíve nemuseli že ? Načo komentuješ keď k tomu nemáš co relevatné dodať ? Choď sa hrať prosím niekde inde .. a ešte niečo, sama si blbá ty taška.

viky173
29. aug 2023

@majonezanamysi najjednoduchsia a najistejsia cesta do IT sveta je pozicia manualny IT tester, na tuto poziciu Ti pri tych najnizsie platenych junior ponukach bude stacit SQL a nejaky kurz zamerany na testing, aby si mal prehlad na co to je dobre, ako samotne testovanie prebieha ako sa zaznamenava, ake nastroje na zaznamenanie chyb su, ake typy testov existuju a podobne. Pracovala som aj ako tester, teraz ako programator, tak ak mas nejake otazky kludne mi napis. Drzim palce

queendixie
29. aug 2023

@majonezanamysi clovek co na to ma nepotrebuje vypisovat že čo sa ma ucit na stranku pre maminky

majonezanamysi
autor
29. aug 2023

@queendixie a ty komentuješ každú jednu tému ktorá tu je alebo ako ? Musíš byť hrozne nešťastná osoba teda ..možno aj narušená. Ty si spadla zo stromu a všetko si hneď vedela :D extrém, prosím, keď nemáš čo k veci, nevyjadruj sa mi tu.

queendixie
29. aug 2023

@majonezanamysi som narusena osoba lebo ti poviem ze osoba ktora hlada rady co sa ma ucit v mamickovskom fore na to nema? ja robim v IT takze ja viem dobre o com pisem neboj sa. mimochodom ja som stastna az az. ludia ktori v IT uspeju vedia co sa maju ucit a nepytaju sa to tehotnych zien a mamiciek na fore o kojeni

denkabemommy
29. aug 2023

@majonezanamysi začať v IT nie je tak jednoduché, no na začiatok sql, html, css, java script. Lenže tu nastáva potom jeden veeeeeeeľký problém, keď sa chceš zamestnať. Takmer všade aj u juniorov vyžadujú aspon rok praxe, v takom prípade môžeš rok stážovať, čo je wle zvyčajne zadarmo. Čiže si poriadne premysli, či naozaj chceš ísť touto cestou, či si môžeš dovoliť byť rok bez príjmu prípadne s pár eurovým vreckovým, čo dostaneš. Stojí to veľa času, námahy a v konečnom dôsledku aj financií.

Niečo menej náročné je digitálny marketing, tam máš aj väčšiu šancu uspieť, platy tiež nie sú najhoršie, keď sa človek vypracuje 🙂

lulahausi
29. aug 2023

@buberova SAP je super. Ja pracujem 15 rokov s SAP v Deutsche Bahn (nemecke zeleznice). Odporucam. A na rekvalifikaciu nikdy nie je neskoro 😉

buberova
29. aug 2023

@lulahausi ale pracuješ ako konzultant? alebo iba v SAPe ako používateľ? 🙂

lulahausi
30. aug 2023

@buberova ako konzultant pre Authorization Management.

buberova
30. aug 2023

@lulahausi to je dosť cool 🙂 a ak sa môžem opýtať ako sa ti podarilo zamestnať v prvej práci ako sap konzultant? A aké máš vzdelanie? Ako si s tým začala? Myslím že aj mne aj autorovi to môže pomôcť.

Mám 26 rokov, takže asi nie je úplne neskoro zmeniť pracovné zameranie ale jasné že sa bojím že to bude náročné, že sa nezamestnám a že to bude len strata času

sunny3
31. aug 2023

.

lulahausi
31. aug 2023

@buberova povodne som vystudovala v Presove, odbor ekonomika. Zamestnala som sa po skole v T-Systems v Kosiciach a tam som sa prvykrat zoznamila aj s SAP. Neskor som odisla do Nemecka a teraz pracujem ako konzultant u nemeckych zeleznic. Ak si sikovna a technicky nadana, vzdelanie nie je az take dolezite. Pretoze to ti nepomoze, ak nepochopis, akou logikou su systemy vybudovane. Ak mas zaujem o SAP, treba si najprv ujasnit, ktorym smerom by si chcela ist, pretoze SAP je velmi obsiahly. Napriklad chces robit customizing v moduloch, chces sa venovat security atd. To si treba tiez ujasnit. Alebo skus si najst na Slovensku pracu, ktora je pre zaciatocnikov v SAPe a potom uz uvidis. Vacsina firiem si svojich ludi vyskoli. Ako napriklad T-Systems v KE. Potom uz je to len a len na tebe, ako ti to pojde. Treba sa neustale vzdelavat, treba sa do toho zahryznut. Bez toho to neide. Treba vyuzit kazdu prilezitost, kedy sa mozes nieco nove a od niekoho naucit. I ked ti to pride na zaciatku zbytocne. Ale mozno az casom uvidis, ze to tak nie je. Ja som nasavala vsetko, clovek, ked je mlady, tak 100nasobne.

luciah0909
31. aug 2023

@majonezanamysi moc odporúčam videá od Michal Hucko - na youtube. Skvele vysvetlené postgresql - SQL. Kukni od neho aj kurz Gitu, je to pre akúkoľvek prácu v IT nevyhnutné, možeš si tam odkladať veci pre portfolio. Má kurz aj k pythonu nerobila som ho ale chystám sa. Bude dobre ak od neho kukneš aj docker. Potom si kukni od Dávid Šetek - tiež youtube - html, css, scss, tailwind, javascript - to je taký základ frontendu. Jquery si najdi niekde inde u Šeteka nie je kompletný a je dobre mať prehľad. Myslim že ma aj kurz pre základy práce vo Visual Studio Code, určite pre začiatok si to skušaj v ňom 🙂 je najjednoduchší. Je tam aj kurz php a react. Taktiež môžeš tieto veci najsť aj u yablko - Roman Hraško on má možno aj niečo s jquery. Platené kurzy odporúčam skillmea. Ale tí traja keď si kukneš je to naozaj hodnotné. Hlavne skúšať si všetko s nimi, nie že budeš len pozerať. Je dôležité rátať s tým že zo začiatku keď budeš robiť nejaky kurz ktorý trvá pr. hodinu že 1 minúta učenia ti zaberie možno 10. Postupne sa to bude skracovať. Čím viac sa budeš učiť. Držím palce.

slavomirslavo
16. apr 2024

@majonezanamysi IT je pre začiatok náročne ale nič čo by si podľa mňa nezvládol, keď som sa do toho pustil ja tak mi veľmi pomohli taketo začiatočnicke kurzy https://skillmea.sk/online-kurzy/online/program... snáď ti to pomôže 🙂