Začlenenie do pracovného života

15. mar 2023

Ahojte. Manžel prevzal firmu od svokra a plán bol taky ze ja po materskej začnem vo firme pracovať. Uz mam po materskej, aj po podpore a mala by som zacat. A tu je cely problém. Ide o firmu ktorá sa zaoberá životným prostredím, odpadmi, požiarnou ochranou, ochrana pri práci, ISO..nikdy som sa týmito vecami nezaoberala ani nepracovala v tejto sfére.(pracovala som pred materskou dlho vo vyzivovej poradni, co ma naozaj bavilo). Odomna sa očakáva ze budem robiť dokumentáciu, komunikácia s úradmi, s našimi zákazníkmi a budem robit z domu..kvôli tomu aby som stíhala domácnosť a aby som mohla riešiť malú, keďže chodí do škôlky a často je chorá. Vyzerá to ako krásne riešenie našej situácie, keďže bývame ďaleko od mesta, ja nesoferujem, cize dochádzať za prácou by bolo viac ako náročné keďže mame naozaj mizerne spoje do mesta a zárobok by bol tiež biedny ak odpočítam náklady na dopravu. Takže pracovať vo firme je ideálne riešenie. Lenže...neviem sa do toho dostať.. mam pocit ze som úplne hlúpa vykonávať akúkoľvek zodpovednú prácu. Viem len variť, upratovať a starať sa o malú a robiť v záhradke. Mam pocit ze som úplne nepouzitelna vo veciach, ktoré sa odomna očakávajú ze budem robiť. Len nedávno som tomu celému porozumela a už ako tak viem o co ide..chodím každý týždeň k svokrovy, kde ma učí co a ako ale nestačí mi to. Neviem nič urobiť sama. Furt mam pocit ze nemám dostatočne množstvo informácii aby som nieco robila..a ďalšia vec ze mna táto sféra vôbec nezaujima🙄 dnes chcel muz aby som vyplnila blbú žiadosť na úrad kvôli jednému kurzu ktorý by bolo dobre aby som absolvovala a viac sa oboznámila s enviromentom, len to musí ísť cez neho..no úplne som pri tom vyhorela..rozbolela ma hlava a kazdu vetu som si musela prečítať 5x a nevedela som co mam doplniť, muz bol už vytoceny, že nech som troska kreatívna a samostatná..pritom mi veľa hovorí a vysvetľuje, je trpezlivý, ale asi vidí aká som neschopná 😏

autor
15. mar 2023

Ja vlastne ani neviem co si chcem od vás prečítať.. 😏 možno to chce cele čas aby som sa to naučila a vhupla do toho, ale mňa to ubíja ze to neviem a mam pocit ako by som sa to ani nikdy nedokázala naučiť. Vôbec neviem ako sa mam k tomu postaviť alebo ako to uchopiť. Nikdy som nebola karieristka, nikdy mi na tom nezáležalo, robiť co najviac aby ma povysovali a aby som dostala viac a viac peňazí. Ja niesom vôbec tento typ človeka, zameraný na biznis a na peniaze. Takže mňa vidina toho vysokého zárobku, ktory by som vo firme mala, nijako nemotivuje🙄🙈 ja neviem naozaj co mam zo sebou robiť.. za každú radu, skúsenosť a komentár budem vďačná.❤️🙏 možno sa vďaka vám na situáciu budem pozerať z iného uhla.

viestta
15. mar 2023

Co tak zacat nejakymi skoleniami?

elia9
15. mar 2023

Chápem ťa..po dvoch materských mám tiež pocit, že som totálne nepoužiteľná 🙈podľa mňa sa ale všetko dá, len treba chcieť..chce to len čas a zvykneš si, uvidíš..čo by som ja dala za takúto možnosť..tiež deti vkuse choré a zatiaľ sa nemám šancu dostať do práce..držím ti palce.. skús uchopiť príležitosť, ktorá sa ti ponúka..drž sa

zobaka
15. mar 2023

ja ta uplne chapem, nastupovala som po 7 rokoch a hned bum milion informacii 3 mesacne skolenie, mala som pocit, ze mi mi mozog nestiha a vybuchne z tolkych informacii, uzkost, priserna unava, nezvladala som rana, doteraz neviem ako som to ustala, vyhorela som az po 2 rokoch neustaleho tempa a natlaku, celkom dobra bilancia 😂

autor
15. mar 2023

@viestta ano, toto skolenie/kurz kam som dnes vypisovala mužovi žiadosť tak to je taky odrazový mostik, že by mi mal viac rozšíriť obzory. Len keď mi svokor alebo muž ukazuje v praxi ze co robia pre tých klinčekov, mam hlavu ako melón.. z tých dokumentov a z toho co je tam všetko popísané.. veľa veciam nerozumiem a nechcú sa mi v hlave zložiť aby som to pochopila..možno práve tento kurz bude na to dobry..neviem..ale to bude len teória a ja sa bojím ze v praxi to nebudem vedieť.
@elia9 ďakujem ti ❤️ ako píšeš, úžasná príležitosť, priam ideálna vďaka podmienkam..ja to viem, len akosi ten strach a stres z tej zodpovednosti prevyšuje nad tým. Dúfam sa to zlepší. Ďakujem ešte raz.
@zobaka fiha tak to si krásne vydržala 😊 a po toľkých rokoch "mimo" si viem predstaviť aké bolo náročné nabehnúť na pracovnú vlnu..

danyelia
15. mar 2023

Ahoj, celkom Ti rozumiem, som doma na materskej skoro 12 rokov (s výnimkou občasnej práce), mám 4 malé deti, tiež som nikdy nebola kariéristka a ak by som bola na Tvojom mieste a zajtra mala nastúpiť do novej práce, tiež by som bola nesvoja. Z Teba mám trošku pocit, že to vzdávaš dopredu, neveríš si, už teraz vieš ako to dopadne a nechce sa Ti to ani skúsiť. Zmenila by som si nastavenie v hlave, že to skúsiť CHCEM, dám do toho všetko, budem sa naozaj snažiť a uvidíš, ako to dopadne. Možno Ťa to časom baviť bude, postupom času sa do toho dostaneš viac a viac. Je to výhodná ponuka, ťažké časy ešte len prídu, zarobené peniaze sa Ti budú hodiť. Tiež sa pomaličky rozbieham v jednej pracovnej oblasti, prvé dni som to mala chuť vzdať, no teraz sa normálne teším, plánujem, vymýšľam a verím si stále viac a viac...Aspoň to skús, držím palce 😊

viestta
15. mar 2023

Odporucam pisat si manulaly. Vlastnymi slovami a ku kazdej cinnosti. Pretlak ingormacii vyvolava gulas v hlave. Zapisat si to a potom vyhladat ti velmi pomoze.

bolarazjedna
15. mar 2023

Každý začiatok je ťažký, potrebuješ len čas, dostaneš sa do toho. Ja som doma iba rok a pol, a mam pocit, že už by som nevedela robiť zodpovednú prácu, pritom predtým som to robila 7 rokov. Určite bude ťažké znova nabehnúť.
Máš veľa nových informácií teraz, je ťažké všetko držať v hlave.
Tvoje pocity sú normálne, ale nevzdávaj to, o pár týždňov, mesiacov to bude lepšie.

luccija
15. mar 2023

Tak ako si predtým robila prácu v ktorej si bola asi dobra🙂zvykneš si aj teraz.Takyto typ práce ma môj muž, keď mi hovorí ake úrady čo vybavoval, certifikáty, enviro iba si ho vypočujem a viem, že mňa by to nebavilo🙂on sa v tej práci vidí a neskutočne ho baví.
Daj si pozitíva budeš robiť z domu, pre rodinu, muž, svokor Ti pomôžu iba máš toho veľa nové názvy, certifikáty, zodpovednosť.Spravis si kurz a pomaly do toho prídeš nič Ti iné nezostáva, keď nechceš robiť pre iného a počúvať, že nemôžeš byť doma s malou🙂
Pýtaj sa všetko muža....

caroline_
15. mar 2023

Podla mna aj keby sa to uz nejako horko tazko naucis by si bola vycerpana a frustrovana, nie kazdy clovek je stroj na zarabanie penazi,o tom zivot nie je,a duplom ked ta to absolutne nezaujima

1fifinka1
15. mar 2023

Tiež si myslím, že ak ta to nebaví, neskôr ta to dobehne. Budeš z toho otrávená, unavená, frustrovana. Doma bude napätie, brrr. Práca by mala človeka aspoň trochu baviť. Inak je ten život na nič. Ak si už vyskúšala všetko, muž nech si nájde šikovného človeka a ty sa vráť k práci pred materskou. Budeš spokojná a potom aj rodina.

katkine_terapie
15. mar 2023

Autorka: Ano, rozumovo vies, ze toto by bolo pre teba najlepsie, ale tvoja psychika (a zaraďme sem vsetko od pocitov, chuti, zaujmov, kreativnej casti tvojej osobnosti...) hovori nieco uplne ine. Brani sa, dava ti najavo, ze toto nie je to co ty chces, nebavi ta to, mozno k tomu mas trochu aj odpor.... Nie je to tym, ze by si bola neschopna sa nieco naucit, ani tym, ze si bola doma na MD/RD (ved is len zober, co vsetko si sa musela za ten cas naucit o detoch a zvladla si to). Je to tym, ze ta tato oblast prace nebavi. Ani len trosku (a je to normalne, neexistuje clovek, ktoreho bavi kazda oblast prace). Preto aj veci zabudas, tazko sa ich ucis, mozno musis ovela viac opakovat zakladne ukony,ktore idu inym jednoducho...atd. Zjedodusene povedane, tvoja mysel sa brani ucit sa nieco, co pre nu nie je podstatne a zmysluplne. Mozno tuto pracu budes kvoli muzovi robit dalej, ale nebude to to, co chces robit vo svojom zivote ty.

autor
15. mar 2023

@katkine_terapie ďakujem krásne za tvoj komentar❤️🙏 ked si to takto rozobrala na drobne (podľa tvojho nicku súdim, že vieš co pises), je tam veľký kus pravdy. No niekedy musíme skĺbiť rozum s tým co hovorí srdce. Nie vždy sa dá riadiť podľa srdca. Môj muž mi vravel aj to, že takto budem mat aspoň priestor na svoje koníčky a voľnočasové aktivity, a je to pravda, lebo on odomna nechce aby som denne sedela 8 hodin pri pc. Vzdelavam sa aj v spiritualnej oblasti a maľujem mandaly, to su oblasti ktoré ma bavia ale do rodiny peniaze neprinesu. Čiže ja by som potrebovala nejaký stred. Resp.bol by to stred. Len ako zmeniť svoj postoj k tomu? Ako si to v hlave prestaviť vhodnými argumenty? Dá sa to vôbec?

katkine_terapie
15. mar 2023

Autorka: Jasne, to chapem, nie vzdy sa da. Mozno to skus teda zobrat cisto pragmaticky. Ok, tejto praci a studiu info k nej budem venovat 2,3,4 (kolko ty uznas za vhodne) a ked to zvladnem, dam si odmenu - 1,2,3 hodiny (zas dostad kolko tebe vyhovuje) toho, co ma naozaj bavi a nik ma v tom nebude rusit, bude to cas iba pre mna, na vybalansovanie niecoho, co ma az tak nenaplna, ale robim to pre rodinne financie. Vzdy to dodrz, sprav si z toho trosku ritual a mysel sa postupne nastavi na to, ze "ked toto spravim, pride moja odmena" 🙂 Napríklad ked vybavim tieto tlaciva a dostudujem si tento zakon, pojdem malovat, ale teraz plnu pozornost budem venovat tejto praci. A ked sa budes svojej zalube venovat dlhsie, mozno to casom prinesie do rodiny aj nejake peniaze, mozno casom za seba najdes nahradu do firmy a ty sa budes zivit svojou zalubou 🙂

autor
15. mar 2023

@katkine_terapie ďakujem krásne za radu a povzbudenie 😊🙏❤️ keď nabehne už naplno na pracovné činnosti tak to skúsim takto urobiť, ako si mi poradila..myslím ze by to mohlo fungovať..za vyskúšanie nič nedám, len získať môžem 😊

autor
15. mar 2023

@1fifinka1 tie to takto niekedy vidím.. ze to bude len "cierne". Ale sama som zvedavá co bude po tom kurze a keď už naozaj budem pracovať na dôležitých veciach. Zatiaľ len sem tam urobím nejaký dokument, alebo sa pozerám ako to robí muz. Do bývalej práce sa nemôžem vrátiť. Ja som sa odsťahovala dosť ďaleko takže bohužiaľ 😏

autor
15. mar 2023

@luccija presne takto som na tom bola ja ešte pred pár mesiacmi 🤣🙈 každý deň mi muz hovoril co vybavil, akého klienta mal, čo riešil, aký dokument musí urobiť atď atď a vtedy som na neho kukala ze toto ta ozaj baví? A dobrovoľne to chceš robiť? 🙈 no a teraz som v tom namocena tiež..ano pytam sa, vsetko, niekedy aj somariny ale ked niecomu nerozumiem sa spytat. vymenovala si mi veľa pozitív, myslím ze je ich oveľa viacej ako negatív. Dakujem ti veľmi pekne za podporu a povzbudzujúce slova❤️😊

autor
15. mar 2023

@bolarazjedna ďakujem ti krásne za povzbudenie ❤️🙏 verím ze to bude časom fajn keď už budem mať viac informácií a hlavne keď už to nejak budem musieť aplikovať do praxe.

autor
15. mar 2023

@viestta dakujem za cennu radu. Skúsim to tak robiť. Zatiaľ si píšem len nejaké poznámky keď mi svokor hovorí, alebo si natáčať na video keď robí v nejakom dokumente ze co tam robí nech si to viem pustiť keď budem potrebovať. Ale skúsim lepšie písať tie manuály. V predošlej práci mi to naozaj pomohlo a potom z toho čerpala moja nahradnicka 😅

larazivago
15. mar 2023

Po materskej je to normálne. Potrebuje to čas pre programovať sa z detského sveta naspäť do sveta dospelých. Určite to nevzdávaj, nepodceňuj sa. Mnohé sme si tým prešli.

savanna
15. mar 2023

Otazne je, ci toto naozaj suvisi s materskou, alebo skor s tym, ze ta dana oblast nebavi, nezaujima a tym padom sa ti to aj tazko uci. Ja by som radsej robila to, co ma bavi, aj za cenu dochadzania ako sedela v rodinnej firme a citila sa nekompetentna. Mozno daj tomu chvilu casu, ci sa ti podari do toho zabehnut a ak nie, hladala by som si radsej nieco ine.

happy31
21. nov 2023

Mám to podobne, nadstavila som sa tak, že plat si musím potrebujem zaslužiť a manžela odľahčiť od akejkoľvek roboty, kt.vie presunúť v kancly na mňa. Skôr mám hlavu v smútku, keď mám pocit, že robí na mňa.
Predsa len, nie všetko môžem😐.

Normálne ako v škole, prvé mesiace slovníček, hesla manuály, pokyny. Kalendár, čo som reálne urobila, aby som bola ja v pohode, že fakt som prínosom a robím.
A aj tak som si časom, našla na ráno na 1 - 2 h brigádu🙃 ako balanas, lebo MM mal svoje a kým ma reálne na začiatku zaukoloval, tak som si hodinku "posedela".
Možno časom skombinuješ aj ty.