Zamestnaná pár dní pred začiatkom materskej dovolenky?

cetera
29. mar 2009

Baby neviete poradit ako je to ak sa zamestnam teraz? Momentalne som nezamestnana od oktobra 2008 a teraz cakame babo... TP je na september a 13.8. by som mala nastupit na MD. Viem , ze by mi matersku pocitali z roku 2008 co by som dostavala minimum dokonca asi este menej ako je ten rodicovský prispevok.... Teda moja otazka je...viem, ze ak sa zamestnam kym nastupim na MD tak mi budu pocitat matersku z posledneho zamestnania...Tam by som si dala najvyssi VZ aleneviem ci staci napr. v juni sa zamestnat napr. na 5dni a potom dat vypoved tym by som bola v ochrannej dobe 6 mesiacov kym nastupim MD. Mam hned po tej vypovedi si zacat platit to DNP kym nenastupim na MD? Alebo sa zamestnat napr. 10.8. teda 4 dni pred MD a potom hned nastupit na MD? Nechcem zase nikomu stazovat ak ma zamestna niekto znami.... ako to mam urobit.....svokra mi zistila na urade to ze pocitat mi budu mater. z posledn. zamestnania teda z tych par dni....co by bolo fajn lebo tak dostanem asi najvyssiu mater. aka je...teda myslim....dakujem za odpovede

ajdika
29. mar 2009

Ahoj Cetera,
myslím, že rozumnejšie je zamestnať sa tie 4 dni pred nástupom na MD. Zamestnávateľ Ti môže dať prac. zmluvu na pol roka (teda, kým Ti neskončí MD). Je Ti zbytočné začať si platiť DNP, pretože by si ho musela platiť min. 26 týždňov, aby sa Ti vyrátala materská z takého základu, z akého si platíš. Ak by si nastúpila pred tým, ako uplynie 26 týždňov a žiadala by si materskú z toho, vyrátajú Ti ju len z minima, aj keby si platila z maxima. Neviem, ako to je s tou ochrannou dobou, asi by to platilo, ale možno aj nie, opýtaj sa na sociálke. Ja som tiež mala nový pracovný pomer 5 dní pred nástupom, s tým, že jeden deň som ukončila jeden prac. pomer a na druhý mala novú pracovnú zmluvu s platom, aby som mala maximum. Na sociálke som povedala, že som menila pracovnú pozíciu (čo aj bola pravda, aj keď ich do toho nič nie je) a nebol s tým žiadny problém. Dôležité ale je, aby si k nástupu na MD spĺňala podmienku aspoň 270 dní nemocenského poistenia (či už z DNP alebo zamestnania) za posledné 2 roky.

ajdika
29. mar 2009

...tých 270 dní nemusí byť v kuse

cetera
autor
29. mar 2009

to mam pracovala som pred tym v kuse 4 roky...teda najlepsie je zamestnat sa par dni pred nastupom?

ajdika
29. mar 2009

no, tak je to isté, že určite budeš mať tie peniaze, aké chceš 🙂
So známym sa môžeš dohodnúť, že mu zaplatíš za tie 4 dni odvody do sociálky a zdravotnej poisťovne, aby nemal na Teba žiadne náklady. Ale bolo by fajn, aby si v tom zamestnaní aj tie 4 dni bola (nikdy nevieš, kedy príde kontrola zo sociálky). Keď Ti budú robiť zmluvu, uplatni si aj Vyhlásenie na zdanie príjmov FO, aby nemuseli za Teba odviesť dane (lebo za tie 4 dni sa tá suma zmestí do výšky nezdanitelného základu).

cetera
autor
29. mar 2009

co sa tyka tej dane tomu nerozumiem vobec ale ak sa zamestnam apo 4 dnoch nastupim MD co bude dalej? mozem dat vypoved? Myslim teda to vychadza ze sa zamestnam v pondelok a vo stvrtok myslim ze mi vychadza ten nastup. Mozem dat vypoved napr. stredu? Zmeni sa tym nieco?

olinka6226
29. mar 2009

cetera ja by som hned nedavala vypoved nastupom na MD zamestnavatelovi na teba nevznikaju nijake naklady, cize bude cistejsie ked si ako pisala adjika podpises zmluvu na pol roka a ona zanikne po ukonceni MD. bolo by podozrive keby ta niekto zamestnal vo vysokom stadiu tehu a ty v den nastupu na MD das vypoved...

ajdika
30. mar 2009

súhlasím s Olinkou. Treba mať ohľad aj na zamestnávateľa, keby mu prišla kontrola, ťažko by to obhajoval. Takto môže povedať, že ste sa dohodli, že pôjdeš po pol roku do práce a on Ti zmluvu predĺži, resp. ak sa rozhodneš ostať na rodičovskej, zmluva zanikne.
A s tými daňami - zamestnávateľ už bude vedieť, tým sa trápiť nemusíš, ja len, aby sa na to nezabudlo...

inffinity
30. mar 2009

Ahoj holky, já jsem češka na slovensku a nemám nárok na mateřskou protože jsem nezaměstnaná, takže kdybych si domluvila u někoho a dali mi smouvu pár dní před plánovaným nástupem na MD tak bych měla nárok na mateřskou? A kromě nějakých poplatků za těch pár dní by neměl se mnou zaměstnavatel žádné výdaje?A kolik bych musela mít plat abych měla maximum mateřské a kolik to je já se v tom vůbec nevyznám..Jinak jsem nezaměstnaná od 1.7.08 to jsem na úp a tedka už mám i slovenské úřady..termín porodu mám 20.6.09..moc děkuji za odpověď

ajdika
30. mar 2009

Inffiniti, musela by si spĺňať podmienku 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky, inak nemáš na materskú nárok, len na rodičovský príspevok, tak by bolo zbytočné sa už zamestnať. Neviem, či si predtým pracovala na SR alebo nie. Ak nie a nespĺňaš, už sa s tým nedá nič robiť, lebo už nestíhaš ani si dobrovoľne platiť (to by si si musela min. 26 týždňov z maxima, ale tiež s tým, že by súčet dní, ktoré si predtým pracovala - čiže si bola aj nemocensky poistená + tých 26 týždňov dobrovoľného NP robilo za tie 2 roky 270 dní). Ak si predtým pracovala v Čechách, možno spĺňaš podmienky tam, aby si si žiadala, ale zákony ČR nepoznám ☹

inffinity
30. mar 2009

aha to musím splňovat těch 270dní v jednom státě? To se nepočítá dohromady..protože v česku jsem pracovala..takže bych ten limit splnila..ale kdyby to tak šlo i v česku tak to bych musela se zaměstnat v čr,asi že?

ajdika
31. mar 2009

Inffinity, určite treba mať splnenú podmienku na Slovensku, keďže na Slovensku žiadaš. Ale čo sa týka Čiech, tak neviem. Možno odtiaľ budeš môcť poberať materskú aj rodičovskú (čo je určite výhodnejšie, ako u nás).Najlepšie je obrátiť sa tam na sociálnu poisťovňu. Možno to závisí aj od toho, kde máš trvalý pobyt. Zisti si podmienky a možno to platí ako u nás a budeš môcť byť zamestnaná aj len pár dní pred pôrodom.

gapa
31. mar 2009

nemám síce skúsenosť, no podla rád na porada.sk a aj podla nejakých info zo stránok SP by sa dni nemoc.poistenia zo zahraničia mali prirátať ku dnom NP na Slovensku. Takže podla mna je aj taká možnosť sa na SK zamestnať a prirátať dni z čr. Aký doklad k tomu treba však neviem. Z iných štátov EU to bol myslím nejaké E 116 (alebo také niečo, to číslo si nepamätám). No s čr sú v niečom trochu jednoduchšie vzťahy, tak neviem, či tam nie je možnosť aj iného tlačiva. Najlepšie sa spýtať v SP, napr. mailom, ako už tu mamičky spomínali.

No ako píše ajdika, predpokladám, aj v čr je možnosť získať nárok.

No a len pridám moju skúsenosť s uplatnovaním nároku na materské po 5dnovom prac.pomere v ochrannej lehote. Prirátali sa k tomu dni čerpania RD počas trvania prac.pomeru z ukončeného prac.pomeru. SP síce dlho váhala s uznaním nároku a aj sme písali sprievodný list k žiadosti, lebo na základe telefonatu mi tvrdili, že nárok nevznikne. No nakoniec predsalen vznikol.

Pri trvaní PP počas MD, je výhoda, že mamička je dôch.poistená aj do dna pôrodu (ak je nezamestnaná, tak to nejde). No počas trvania PP počas MD vzniká nárok na dovolenku, čo je jediný prípadný náklad zamestnávatela pri ukončení PP.

gapa
31. mar 2009

ešte DOPLNAM k prvej vede ... by sa dni nemoc.poistenia zo zahraničia (samozrejme len krajín EU) mali ...

inffinity
31. mar 2009

No už jsem přemýšlela, že bych se vČR nechala zaměstnat kdyby to tak šlo, ale už tu mám přehozenou vSR zdravotní pojištovnu a nechce se mi to zas rušit a pak zas dělat vše znova to raděi ty korunky oželím..ale taky jsem si předtím myslela že v zemích EU se to počítá dohromady..mám jednoho "známého" na sociálce tak se ho na to zeptám..jinak věděla byste ještě některá, doslechla jsem se že kdyby mi ten nárok tedy nevznikl a já bych dostávala až od porodu rodičovský příspěvek, tak prý existuje možnost zažádat si v ČR o dorovnání, oni by mi prvních 21.měsíců doplatili do 7600,-kč a pak dokonce že by se dalo zůstat na MD i ten 4.tý rok, že by mi to platila ČR..nevíte náhodou někdo jestli to tak opravdu je?Protože já dostanu porodné i rodičovský příspěvek tady v SR.Jinak mi prosím napište kolik je mateřská tady na slovensku,kdyby se mi to povedlo vyřídit tady s tím zaměstnáním, tak jestli se to vyplatí..děkuji moc

inffinity
23. apr 2009

Ahojte, chodíte tu někdo? Poradil by mi někdo kolik je ta mateřská? už se ptám asi po třetí 😢 děkuji

gapa
23. apr 2009

materské na den je 55% z denného vym.základu pre nemocenské poistenie (ovbykle hrubej mzdy) v tzv. rozhodujúcom období.

Maximálny VZ pre nemoc.poistenie na mesiac je t.č. do 30.6.09 1003,09eur (od 1.7.09 o niečo vyšší). A na 1den sa vyráta po sčítaní vym.základov v rozhodujúcom období a vydelení počtom kalend.dní v tomto období..

inffinity
23. apr 2009

děkuji 😉

hanam
24. apr 2009

Ahojte 17 juna mam nastupit na matersku. Je mozne este dovtedy zmenit zamestnanie a zvysit si matersku? Aky plat je najvyssi na dosiahnutie maximalnej materskej? Mozem si predtym este v starom zamestnani vycerpat celu dovolenku alebo len podiel za mesiace, ktore do nastupu do noveho zamestnania mam narok? Dava sa vypoved dohodou? co k tomu musim splnit a ake papiere potrebujem od stareho zamestnavatela? Neviem aky postup mam dodrzat aby som na nic nezabudla a aby to bolo v poriadku. Dakujem za rady.

gapa
24. apr 2009

hanam,
môžeš si zvýšiť materské ukončením PP a novým PP no závisí od toho, kedy začne tvoj nový PP. maxim. mesačný vym.základ pre nem.poistenie do 30.6.09 je 1003,09eur. Ak trvá PP len časť mesiaca júna, tak treba podla dní trvania PP dosiahnuť hurbú mzdu pred nástupom na MD v prípade ak PP začne v júni tak počet kalend. dní (vrátane víkendov) x 1003,09:30
Dovolenku samozrejme len tolko, kolko máš nárok do ukončenia PP. Starý PP môže skončiť dohodou. Papierov je dosť, no to by mala vedieť mzdárka. Z hladiska nároku na materské je dôležiná odhláška zo SP a nová prihláška.

hanam
28. apr 2009

ahoj gapa mozes prosim este raz vysvetlit to dosiahnutie hrubej mzdy...ja som dobry nechapko ☹

inffinity
3. máj 2009

Ahoj holky, prosím vás..tak jsem si všechno zjistila, dokonce i já budu mít nárok, těch 270dní se mi počítá i z Čr byla jsem se na to zeptat..ale potřebuju radu..1. asi 12.5.mě doktor bude chtít vypsat na MD je to +- těch 6týdnů..mám termín 20.6. a chci se zeptat jestli mě může na mé požádání vypsat i o týden později(třeba bych měla jen 5týdnů před porodem)??? Chci se totiž zaměstnat abych dostala mateřskou a ten kdo mě zaměstná by chtěl aspon týden nebo 10dní at to nevypadá tak blbě... 2. nevíte kam všude vás zaměstnavatel nahlašuje, když vás zaměstná? Jinak nevíte, kdo s tím spíše bude mít problémy? Já, že by mi nechtěli tu mateřskou přiznat a nebo zaměstnavatel, že mě zaměstnal tak krátce před MD? Děkuji za odpovědi 😉

inffinity
3. máj 2009

a ještě něco..kvůli ochraně zaměstnavatele..jsme se dohodli, že bych pro něj vždy něco udělala i v průběhu MD(měla bych smlouvu na půl roku a po MD popř.prodloužíme..) můžu si něco na MD přivydělat?Jako že by mi zaměstnavatel dal nějakou část platu za práci co pro něj udělám?Může se to?

inffinity
4. máj 2009

Holky, prosím prosím, zkuste mi některá poradit ☹ už mě tlačí čas, chtěli bysme to během dneška a zítřka už dát dohromady a nevím na koho jiného se obrátit kdo by mi poradil ☹

Děkuji moc

hanam
12. máj 2009

Absolvovala tu uz niektora zmenu zamestnania tesne pred nastupom na MD?