Zamestnanie počas materskej. Ako vyriešiť pracovnú zmluvu?

klauduska
22. apr 2009

Ahojte baby,

potrebujem poradiť,takže uvítam,ktorá budete vedieť,Vaše infošky...

Som tehu,momentalne iba 9tt,ale zaujíma ma či je možné byť na materskej dovolenke a neskôr na rodičovskej dovolenke a byť pritom naďalej zamestnaná. Pretože plánujem pracovať z domu...

tiež by ma zaujímalo ako to spraviť,teda či len nejakým dodatkom k pracovnej zmluve alebo by to bola práca na dohodu alebo ako vlastne....

Ak máte niektorá podobné skúsenosti a tiež ste na materskej a naďalej pracujete,napíšte mi prosím ako ste to riešili.....
Bude Vám veľmi vďačná...... 😉

gapa
22. apr 2009

klauduška,
počas poberania materského nesmieš mať príjem za obdobie poberania materského (ale napr. odmenu za predchádzajúce obdobia môžeš mať), ktorý je vymeriavacím základom pre nem.poistenie za obdobie poberania mateského. Takže nastúpiť na MD z tohto prac.pomeru musíš, ak chceš poberať materské. V opačnom prípade by si nárok na materské nemala.

Ale dohoda nie je príjem, z ktorého sa platí nem.poistenie, takže žiaden zákon zatial nezakazuje pracovať na dohodu počas poberania materského.

Po ukončením MD/poberania materského máš možnosť bud pracovať na prac.pomer, ale nárok na rodič.príspevok v tom prípade mať nebudeš, len na príspevok na starostlivosť o dieťa. Ak sa o dieťa budeš starať sama, tak vo výške 25% z výšky RP.

Alebo môžeš aj nadalej pracovať na dohodu, v takom prípade môžeš poberať aj rodič.príspevok, ak sa o dieťa budeš starať sama alebo niekto z rodiny nie na živnosť.

Samozrejme práca na dohodu je obmedzená časom, no nie finančne.

klauduska
autor
23. apr 2009

gapa...dakujem Ti velmi pekne....

Takze ak som to spravne pochopila:

ked som na MD alebo aj RD,mozem pracovat na dohodu a zaroven poberat matersku a potom rodicovsky.

Este by ma zaujimalo,ako si to myslela s tym,ze praca na dohodu je obmedzena casom...mozem teda odpracovat len urcite hodiny na tyzden/mesiac alebo ako?A financie nie su obmedzene?takze mi kludne moze zostat napr. aj vo vyske mojho terajsieho platu????

Diky moc....

gapa
23. apr 2009

dohoda o vykonaní práce max.350hodín na kalend.rok a dohoda o prac.činnosti max. 10hodín na týžden.

Mzda na hodinu ani celkovo nie je obmedzená. Podla terajších zákonov môžeš kludne zarábať aj viac ako na PP.

Ak máš PP, tak aj počas poberania materského to nie je obmedzené. Ak by si počas poberania materského nebola zamestnaná, tak neviem, či tam nie je nejaká podmienka. V ZP sa nejako zvlášť nevyznám. No ty zamestnaná si, takže nie je problém.

klauduska
autor
23. apr 2009

ano,tam problem nie je,kedze zamestnana som.....

a je este v niecom rozdiel mesdzi tou dohodou o vykonani prace a dohodou o prac.cinnosti???okrem teda tych hodin?Co by bolo pre mna vyhodnejsie?

gapa
23. apr 2009

pozri zákonník práce § 226 + 228a príp. celkovo o dohodách § 223-225

gabii83
23. apr 2009

ahojte mna by zase zaujimalo ze mozno sa mi bude dat ist pracovat na 4 hod. denne, ako sa to najlepsie da vyriesit... mala ma 4 mesiace, a po 6 mesiaci ak by som sla, tak v tom pripade ako sa to riesi,? ale tiez by som isla len na 4 hod...

dakujem

klauduska
autor
23. apr 2009

gapa...dakujem pekne....skusim to omrknut.... 😉

gabiii...ja si myslim,ze ak si zamestnana,tak to asi riesit tak ako u mna-dohodou na 4 hodky denne... 😉