Živnosť a zamestnanie zároveň. Zaplatiť spätne odvody?

anavila
20. aug 2008

ahojte... dufam ze sa medzi vami najde niekto, kto mi poradi

moj otec si prerusil zivnost na 6 mesiacov... medzitym sa normalne zamestnal v jednej firme, ktora za neho vsetky odvody plati. Lenze bol na tom, ze ked po 6 mesiacoch nepojde na zivnostensky urad, tak ze ta zivnost bude pozastavena nadalej az do casu, kym ju nepojde opat obnovit. Ale dnes som sa dozvedela ze zivnost mu dnom, kedy tych 6 mesiacov uplynulo, opat obnovili (to uz odvtedy presli asi 4 mesiace)
Moja otazka znie, ze ci z toto obdobie bude musiet zaplatit vstky odvody, aj ked jeho zamestnavatel za nho platil cely cas.

prosim poradte mi, spytajte sa niekoho, kto sa tomu rozumie, a prosim dajte mi cim skor vediet. dakujem. ahoj

gapa
20. aug 2008

anavila,
ak sa jedná o obdobie od cca 4-8/08 tak odvody do soc.poistovne by si musel platiť, ak mu vznikla podla zákona ich povinnosť podla výšky jeho "príjmov". V období do 30.6.08 záleží podla dan.priznania za rok 2006 (takže ak mal povinnosť platiť od 1.7.07, tak ju mal aj do 30.6.08) a za obdobie od 1.7.08 podla príjmov zo živnosti v DP za rok 2007.
Ak neprekročil výšku príjmov, tak mu povinné poistenie v soc.poistovni nevzniklo.

Aj ked za neho platil zamestnávatel, má tuto povinnosť aj ako "povinne poistená SZčo". Jedine, že by prekročil maximálny odvod na fyz.osobu, čo je pri nem.poistení do 30.6.08 suma VZ 28142 a od 1.7.08 30219,-. Pri dôchodkovom poist, rezer.fonde bol max.VZ od 1.1.08 do 30.6.08 suma 75044,- a od 1.7.08 je to suma 80584,-.

Zdravotné poistenie v tom sa velmi nevyznám. To nech si radšej zisťí priamo u svojej ZP. A čo najskôr.