Zmena smerovania po vysokej škole

bluesea567
22. feb 2024

Ahojte, chcela by som si vypočuť váš názor na moje profesijné smerovanie. Za chvíľu končím VŠ (Mgr.) v zdravotníckom odvetví (laboratórne metódy) a keďže práca v tomto odbore ma nejak nenadchýňa a finančne je to nič moc na SK, rozmýšľam nad zmenou smerovania. Určite chcem nastúpiť do praxe aspoň na rok a dať tomu šancu, z praxe však vidím, že je to veľmi nedocenená, rutinná práca v prevažne ženskom kolektíve. Kariérny rast je tiež veľmi obmedzený a podmienený štúdiom (a robením vedeckých prác) ako všade v zdravotníctve. Po tom, čo som si všetko pozisťovala tak trochu ľutujem môj výber VŠ (nebola to prvá voľba, ale zameriavala som sa na zdravotníctvo).

Rozmýšľam nad odvetviami, v ktorých by som mohla využiť moje silné stránky - som komunikatívna a extrovertná, mám AJ aj FR na vysokej úrovni, reprezentatívna (to o mne povedali iní, celkovo mi nerobí problém sa baviť aj s neznámymi ľuďmi, teda nie som hanblivá), kritická (veľmi si všímam detaily), pragmatická (realistická). Keď potrebujem viem zamakať a potlačiť sa.

cookie29
22. feb 2024

chod do zahranicia...

bluesea567
autor
22. feb 2024

@cookie29 bola som pred pár rokmi (ako gap year) ale robiť nekvalifikované práce v zahraničí nechcem

lucik194
22. feb 2024

@bluesea567 a preco by si mala robit nekvalifikpvanu pracu?
pises ze jazyky ovladas....
tak urobit certifikat z jazyka a hladat v zahranici

h2
22. feb 2024

@bluesea567 A prečo by si mala v zahraničí robiť nekvalifikované práce? Časy, kedy naši lekári robili v zahraničí zdravotné sestry, sú už dávno preč.

cookie29
22. feb 2024

ale ved pokial mas zdravotnicke vzdelanie tak by si napriklad zdravotnu sestru robit mohla? Maximalne nejaka validacia bude potrebna, ale nemal by byt roblem, informovala si sa? Ja som nikde nic o nekvalifikovanych pracach nepisala

veklipo
22. feb 2024

Podľa mňa máš skvelú kombináciu - zdravotníctvo + jazyky. Hľadaj v tejto kombinácii. Som si istá, ze už aj na SK sú zaujímavé projekty.
Nájdi si na LinkedIn nejakého headhuntera. Ak nenájdeš, pošli mi SS, dam Ti jedno meno.
(Ja som vyštudovala slovenčinu - nemčinu a dnes som IT architekt)

bluesea567
autor
22. feb 2024

@h2 @lucik194 v príspevku píšem, že hľadám nové pracovné smerovanie. Teda ak by som išla do zahraničia robiť niečo INÉ ako to čo mám vyštudované, tak by som mohla maximálne práce kde netreba kvalifikáciu (služby, gastro...). Jazyk nie je všetko

bluesea567
autor
22. feb 2024

@veklipo vďaka za odpoveď k téme, pozriem sa na to!

h2
22. feb 2024

@bluesea567 Čiže "nekvalifikované práce v zahraničí robiť nechcem" znamená "nekvalifikované práce chcem robiť na Slovensku" ? 🤔

bluesea567
autor
22. feb 2024

@h2 nie. A to nebola ani moja otázka z príspevku. Chcem sa zamerať na novú oblasť, čo prirodzene vyžaduje nové štúdium/kvalifikáciu/prax, s tým počítam. No najskôr chcem zistiť v ktorej oblasti by som mohla využiť svoje silné stránky a soft skills, ktoré som napísala hore. Kým takúto prácu nájdem, počítam že budem pracovať v obore ktorý som vyštudovala.

bluesea567
autor
22. feb 2024

@h2 v akej oblasti by si mi odporučila začať ty? v čom by som mohla využiť moje silné stránky?

h2
22. feb 2024

@bluesea567 Z toho, čo si o sebe napísala, tak influencerka. 😃

olimuc
22. feb 2024

@bluesea567 to nemas pravdu .. hovoris, ze si komunikativna a reprezentativna … ja som vedela iba jazyk (danej krajiny a 2 ako bonus) vystudovane humanitarny odbor a zamestnala som sa v zahranici na sice juniorskej pozici ale vzhladom na nie legalne nadobudnute pracovne povolenie, osoba z Ostblocku po 2 rokoch prace na cierno s uplacanym CV a mi to bolo jedno … mala som cerstvo skoncenu VS takze to bolo ok … z automotive som neodisla a uz je to viac ako 20 rokov. Staci sa vediet presadit. Tvrdis, ze vies … nemas problem …. Ja som si vtedy len vyhliadla firmy, kde chcem pracovat a poslala CV … nevadi, ze na prvy pokus zavreli dvere … vratila som sa na druhy pokus oknom …

cookie29
22. feb 2024

@veklipo to by celkom zaujimalo aj mna ak mas kontakt

bluesea567
autor
22. feb 2024

@olimuc vďaka za odpoveď. V automotive na juniorskej pozícii v čom? sales? HR? administration?

mabenn
22. feb 2024

ja by som ani tak nehladala konkretnu oblast, ale zamerala sa na tie silne stranky, co si spominala - jazyky, povaha...skus rozne inzeraty firiem a poziciu najdes podla toho, co vyjde a kde sa ti bude pacit...mnoho firiem na rozne pozicie potrebuje prave vs titul (akykolvek cca) a jazyky+povahove vlastnosti adekvatne...zavisi aj od mesta samozrejme

veklipo
22. feb 2024

@cookie29 staci vytvoriť profil a nastaviť na “Open for new position”. Ak je profil fajn, headhunteri sa začnú ozývať veľmi skoro.

olimuc
22. feb 2024

@bluesea567 zacala som na aftersales - Equipment for Workshop objednavky vybavovanie pristrojov a dokumentov pred SOP … ale okrem toho ze som ovladala native nemcinu a anglictinu som o autach nevedela nic. Ale nikomu to nevadilo. Stacilo, ze ked ked sa niekto z DE objavil vo firme tak som dokazala plynule prekladat … vsetko ostatne som sa doucila… ja som sa chcela dostat do danej firmy pozicia mi bola jedno.

lucik194
22. feb 2024

@bluesea567
v tomto pripade mas uplne zle nastavenie a zle zmyslanie.

predpokladam, ze koncis skolu o par mesiacov. Kedze podla mna uz dlhsie si na tom tak, ze nechces robit to co studujes, zacala si riesit nieco ineho? Myslim, nejaku brigadu, dobrovolnictvo, nieco cim by si zaujala zamestnavatela?

Lebo aj s minimalnou praxou vies zaujat. To co si napisala, nie je nic prevratneho, kazdy druhy vysoskoskolak ma toto v CV, plus ked chces ist do zahranicia, konkurencia je ovela vyssia.

Co robis teraz pre to aby si potencialneho zamestnavatela zaujala len cez CV? Mas ukonceny nejaky kurz? Nejaku znalost aspon 2-3 mesiace?

Predpokladam, ze uplne v pohode najdes pracu na zaciatok v korporatoch (kedze mas dva jazyky) na juniorskej pozicii, v marketingu, sales....

Na zaciatok urcite profil na linkedin a porozmyslat akemu odvetviu sa chces venovat (alebo 2-3 odvetviam, kde budes hladat).....

na tvojom mieste by som vsak ani odbornu pracu cez laboratorne techniky nezatracovala, nakolko to moze byt dobry odrazovy mostik v inej krajine, je to specificke zameranie a urcite ovela lepsie platene v zahranici ako u nas.....
Uznavanie diplomov je teraz ovela jednoduchsie ako to bolo v minulosti a cez tuto pracu sa mozes dostat k ovela lepsej praci......