icon

Helicobacter a bolesti brucha. Ako ho zničiť?

avatar
simula
30. jan 2008

Ahojte ,bojovala niektora z vas s tymto bacilom? ☹
Ja ho mam a brala som uz aj kombinaciu 3 antibiotik a teraz sa znova ozval chcem vediet ,ci sa niektorej podarilo ho znicit a po kolkych ant ☹

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 16. jún 2026 · 174 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Helicobacter pylori sa v diskusii diagnostikuje gastroskopiou s odberom vzorky, dychovým testom, testom zo stolice alebo krvnými protilátkami; dychový test sa v jednom príspevku uvádza za cenu približne 1000 SK.
  • Štandardná liečba v diskusii je trojkombinácia antibiotík plus liek na zníženie kyslosti, pri neúspechu sa spomína štvorkombinácia; odporúča sa aj podporné užívanie probiotík (Hylak, Lactobacillus, ExHelico).
  • Niekoľko používateľov hlásilo klinické zlepšenie pri prírodných prostriedkoch: chioská masticha (mastichové kapsuly/prášok), oreganový olej, Manuka med (certifikát UMF), brokolicové klíčky a aloe vera; zároveň v diskusii kolujú protichodné názory, pričom aspoň jeden príspevok uvádza, že klinické štúdie zatiaľ indikujú antibiotiká ako jedinú preukázane účinnú liečbu.


Najčastejšie otázky

Q: Ako sa Helicobacter pylori diagnostikuje?
A: V diskusii sa uvádzajú tieto metódy: gastroskopia s biopsiou sliznice žalúdka, dychový test (uvádzaná cena ~1000 SK), vyšetrenie stolice (nutné doniesť vzorku do 2 hodín) a krvný test na protilátky.

Q: Aká je štandardná liečba Helicobacter pylori?
A: Používa sa trojkombinácia antibiotík plus liek na zníženie kyslosti žalúdka; pri neúspechu sú odporúčané štvorkombinácie a zámena antibiotík; diskusia odporúča aj probiotiká ako Hylak, Lactobacillus alebo ExHelico ako podpornú liečbu.

Q: Môže sa Helicobacter prenášať medzi členmi domácnosti?
A: Áno, v diskusii sa uvádza prenos kontaktom a slinami, cez poháre a príbor; niekoľko príspevkov odporúčalo testovať aj partnera a deti a vyhýbať sa zdieľaniu pohárov.

Q: Aké prírodné prostriedky ľudia v diskusii uvádzajú ako účinné proti Helicobacteru?
A: Spomínané sú chioská masticha (mastichové kapsuly/prášok), oreganový olej/kvapky, Manuka med (certifikát UMF), brokolicové klíčky/olej, aloe vera (Barny`s Active ALOE VERA forte), cesnak, horčičné semienko a jablčný ocot; niektorí používatelia hlásili vyliečenie, iní uviedli neúčinnosť alebo zhoršenie, takže názory sú rozdelené.

Q: Ako sa kontroluje, či liečba Helicobactera zaberá?
A: Ako kontrolné testy v diskusii uvádzajú dychový test, test zo stolice alebo opakovanú gastroskopiu s biopsiou; niektorí uviedli aj sérologické testy krvi, pričom výsledky sérologických testov môžu byť interpretované rôzne.

Q: Aké vedľajšie účinky môžu spôsobiť lieky proti Helicobacteru?
A: V diskusii sú opísané vedľajšie účinky antibiotík: silná mykóza (kvasinkové infekcie), arytmia srdca, horká chuť v ústach, nevoľnosť a nafukovanie; niektorí používatelia uviedli opakujúce sa kvasinkové infekcie po štvorkombinácii.

Q: Kde sa dá kúpiť chioská masticha na Slovensku podľa diskusie?
A: V diskusii sa uvádza dostupnosť v bio obchodoch v Bratislave: Biologika (Apollo BC I) a Slnečnica (Kvačalova pri Dullovom námestí), v Prešove v Natura e Vita (ZOC Max), a online na mastichaterapia.sk, superfood-eshop.sk alebo na Modrom koníku.

Q: Aké diéty a potraviny sú v diskusii odporúčané pri problémoch s Helicobacterom?
A: Odporúčané sú vynechanie cukrov a sladkostí, vyhýbanie sa korenistému a mastnému jedlu, obmedzenie kávy a mliečnych výrobkov pri intolerancii; niektorí odporúčajú jesť malé porcie často, brokolicu, banán, ryžu, varené zemiaky, jablčný ocot ráno a vynechať sladené nápoje.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Helicobacter pylori sa diagnostikuje gastroskopiou s odberom vzorky, dychovým testom alebo testom zo stolice.
  • Trojkombinácia antibiotík plus liek na zníženie kyslosti je najčastejšie odporúčaná liečba a pri neúspechu sa nasadzuje štvorkombinácia.
  • Probiotiká (Hylak, Lactobacillus, ExHelico) a úprava stravy sú bežnou podporou počas a po liečbe.


Sporné názory

  • Niektorí používatelia tvrdia, že prírodné prostriedky ako chioská masticha, oreganový olej alebo Manuka med dokážu Helicobacter zničiť; iní v diskusii uvádzajú, že tieto metódy nepomohli a považujú antibiotiká za jedinú preukázanú liečbu.


Otvorené otázky

  • Prečo sa Helicobacter u niektorých pacientov opakovane vracia aj po opakovanej antibiotickej liečbe?
  • Ktoré alternatívne prírodné terapie (dávky, dĺžka užívania) majú reprodukovateľne potvrdený efekt pri eradikácii Helicobacter pylori?


Spomenuté značky a firmy

Hylak, Acidko, BARNY`s (Active ALOE VERA forte), Manuka (UMF), ExHelico, Basico (Just), Starlife, Swansonu, Mastichaterapia, Masticlife, Biologika (Apollo BC I), Slnečnica (Kvačalova pri Dullovom námestí), Natura e Vita (ZOC Max), superfood-eshop.sk, modrykonik.sk, lesk.cas.sk, zdravie.sk, superfood-eshop, mastichaterapia.sk

Spomenuté produkty a metódy

trojkombinácia antibiotík, štvorkombinácia antibiotík, gastroskopia s biopsiou, dychový test (pevná cena ~1000 SK v príspevku), test stolice, krvné protilátky, chioská masticha (mastichové kapsuly, mastichový prášok), oreganový olej/kvapky, Manuka med (certifikát UMF), aloe vera (Active ALOE VERA forte BARNY`s), DGL, probiotiká (Hylak, Lactobacillus, ExHelico), Basico (minerály, Just), koloidné striebro, propolis, brokolicové klíčky/olej, rakytníkový olej, horčičné semienko (rozdrvené), cesnak (surový), jablčný ocot ráno, espumisan, Helicid, Zodac, grgací test so sódou bikarbonou, biorezonancia, eradikácia liekmi a kontrolné testovanie po liečbe

Miesta a osoby

Bratislava, Prešov, Trnava (TT), Kramáre, Dullovo námestie, ZOC Max, ostrov Chios, Dr. Bukovský, Dr. Pekárková

avatar
simula
autor
2. feb 2008

mne dr nemohli prist nato z coho ma boli to brucho , v lete ma tak bolelo ,ze som to nemohla vydrzat a sla som na pohotovost ,
tak ma prijali ,ze zapal slepeho creva ,no na sone nebolo vidiet zapal ,tak povedali ,ze je to zlcnik 😒 a nakoniec /bola som tam 4 dni / som mala napisane v prepustacej sprave ,ze zaludocna nevolnost 😒
Potom mi na gastre vysiel velmi pozitivny test na HP tak som brala tie atb ,a teraz / v pondelok / to bolo zas tu 😢

Tak manzel sa uz nahneval a ideme na hematologiu a uvidime co to bude

Ja si uz hovorim ,nech to je aj vred ,nech ho vyberu a mam pokoj ☹

avatar
mirik
2. feb 2008

ahoj simula, ja som sa s bolestami brucha trapila dlho, okrem toho som mala uporne hnacky, nafukovanie, nevolnosti a dalsie veci s tym spojene, schudla som ... diagnozu mi zistila jedna zlata pani doktorka, ktora mi urobila gastroendoskopiu, odobrala vzorky zaludocnej sliznice a urobila mi aj odber krvi, z toho sa potvrdil tazky stupen celiakie, z ktorej sa liecim uz skoro rok a musim povedat, aj ked to vyznie cudne, ze som vdacna za odhalenie tejto, aj ked nie velmi prijemnej diagnozy........aspon sa stratili vsetky moje problemy, sice to este nie je stopercentne, ale so stavom predtym sa to neda porovnat

avatar
lucianka
7. feb 2008

No, tak jsem za úplnýho blbce ☹
Lukášek měl Campylobacter a toho Helicobactera jsem měla já 😅 (asi před 6 lety) Se omlouvám... Jsem to nějak popletla ☹
Brala jsem na to antibiotika, přeléčilo se to a od té doby mám vcelku klid. Neustále mě předtím tlačil žaludek 🙂

avatar
simula
autor
9. apr 2008

drzte mi palce ,dnes idem na gastro ,ale ku inemu dr tak dufam ,ze mi uz pomoze ☹

avatar
megy2
9. apr 2008

ahojte,som rada ze som nasla tuto temu.....mna pobolieva lava strana brucha pod rebrami a ale aj chrbtica presne v tychto miestach zo zadu a aj vyssie......neviete co by to mohlo byt?...bolesti brucha niesu nejake strasne,len vzdy tu lavu stranu akosi citim...moze byt ze z chrbtice boli aj brucho???.....

avatar
aicul1512
19. jan 2009

Ahojte, mam dlhodobe problemy so zaludkom, rano mavam krce v bruchu a na to hned hnacku, niekedy sa mi to zopakuje po jedle, casto mavam pocit plnosti v zaludku a je mi velmi nevolno. obvodna lekarka ma poslala na gastro a mam obavy co mi vlastne moze byt. docitala som sa na internete o helicobactovi a preto sa pytam, vas baby co uz s tym mate skusenosti, ci tieto moje priznaky moze byt helicobacter? Za odpoved dakujem

avatar
simula
autor
19. jan 2009

Ahoj aicul1512 , moze to byt helicobacter ,ale aj hocico ine ,ved uvidis co ti povie doktor na gastre .
Mne nakoniec po vsetkych vysetreniach vybrali slepe crevo /aj ked si neboli isty ,ale bola som v nemocnici kazdy mesiac s takymi bolestami ,ze sa to nedalo vydrzat / a teraz mam pokoj 🙂

avatar
afromary
29. mar 2009

siri sa nejak helicobacter?

avatar
mami.sk
29. mar 2009

moj brat aj mamina mali helicobaktera 😒
brasko dostal nejaku kombinaciu ATB a do pol roka bol fit, akurat mal nasadenu nejaku dietku.
mamina dopadla horsie, je alergicka na ampilicilin tak jej tie ATB dat nemohli a ine vraj az tak dobre
nezaberaju 😒
a tak chuda sa trapi uz rok, od marca minuleho roka 😢
stale ju boli zaludok, hrozne schudla, mala zapal zaludka aj pazeraka, no jedna hroza ☹
a ze vraj sa to prenasa kontaktne / stale dava pozor aby pila len s jedneho pohara a aby ho nikto iny nepouzival, ked je pri malej tak ju nikdy nepusinkuje a dava si na usta rusko/ 😒

avatar
ma_se
30. mar 2009

MAMI.SK... a neskusala nejaku alternativu?chod na stranku zdravie.sk a tam je tema kde jeden clovek radi,ci jej toto nepomoze...
viem,co to je tiez som sa na to liecila...

avatar
zuzkagalova
30. mar 2009

ahojte,tiez mam helicobactera ale zistila mi to kozna pri odbere,na gastro som obiednana az 20.4.neviete mi poradit co mam jest,aby ma tak nebolel zaludok a nezvracala som?som z toho uz zufala,som na MD a nevladzem sa poriadne postarat ani o domacnost,lebo mi je stale zle a jasne,ze manzel nemoze byt stale doma.tie co ste mali toho bacila,tiez ste mali nafuknute a napraskany zaludok?uz nech mam to gastro zasebou 😝 nech mi je lepsie.z coho to vlastne je?

avatar
ma_se
30. mar 2009

ZUZKA,rano na lacno vypi pohar vody...potom si daj banan...
mozes jest hrianky,pit harmancekovi caj...nejec mastne,sladke,
... mozes jest zemiaky v slupke su dobre,ryza,jablka...je to velmi tazke takto radit,lebo kazdemu pomaha nieco ine...a hlavne treba zistit pricinu preco ten helikob.tam je a preco je ti zle...
chod na stranku www.zdravie.sk tam mas o tom plno rad...
ak ides na gastro tak urcite ti tam pomozu,predpisu ti ANTIBIOT.a malo by ti to pomoct...
vela stastia na gastre...

avatar
zuzkagalova
30. mar 2009

ma_se,dakujem ti a dufam,ze mi fakt ty lekari pomozu,lebo v dnesnej dobe su dost neschopny......

avatar
ma_se
30. mar 2009

nemas vobec za,co...takto mi nemusis pisat,ja som si uzila kym mi neprisla po dlhych rokov,co mi je...a dufam,ze to je uz konecna...tak vela stastia...

avatar
ma_se
30. mar 2009

kek nemas iny problem len chces zistit ci mas, alebo nemas HELIKOB.
tak mozes ist len na DYCHOVY TEST,/ten stoji okolo 1000sk aspon u nas/alebo este ZO STOLICE sa da zistit/len tam je to zlozite,lebo do dvoch hodin musis doniest stolicu/
...asi pred 2tyzdnami mi to hovoril lekar,lebo ja potrebujem ist na kontrolu,ci este ho mam, alebo je po tom HELIKOB./tak som sa pytala na moznosti,ake su,ci musim ist na hadicku/tak ja mam smolu,
ja musim ist aj na BIOPSIU,takze ma hadicka neminie...
...ale to ti lekar urcite vysvetli...na gastre...
drz sa

avatar
zuzkagalova
7. apr 2009

ahojte,chcela by som sa spitat,ci hp suvisi aj s busenim srdca,od kedy mi ho ze mi zistili,tak mi zacne busit srdce az nieekde v hrdle,pride mi nevolno a ja uz mam strach a uz sa to vsetko spolu spoji...poradte mi..dakujem

avatar
martiuska
18. apr 2009

jedzte cesnak surovy denne pocas 3 tyzdnov 2 struciky. Ja som mala nehorazne problemy s helicobacterom a teraz som o.k.

avatar
ma_se
20. apr 2009

je dobre jest aj BROKOLICU/najnovsi vyskum,ze je velmi dobra,a da sa nahradit namiesto antibiotik/

ZUZKAGALOVA
ak sa nelieci helikobakter tak moze poskodit aj srdce...
tiez sa mi velmi tazko dychalo,davno predtym ako mi to zistili,robilo mi problem ist do kopca,zohnut sa atd.
odkedy som na helikob.brala antib.dychanie sa mi zlepsilo...ale nie na 100% ako predtym ked som bola zdrava...
tazko sa moze dychat aj z inych pricin,ked si to predtym nemala nie je to len zo stressu?

avatar
madelein
27. máj 2009

ahoj.
Ja by som sa chcela spýtať. Sesternici asi pred mesiacom robili testy a nič nezistili, mala neznesiteľné kŕče. Radšej nič nejedla, potom radšej jedla ale nič nepomáhalo. Pred týždňom bola na gastro, alebo na dajaku sondu a povedali jej, ze ma helikobaktera. Ma 17 rokov a naordinovali jej 7 tabletiek, kt. brala počas siedmych dní. Všetko čo som čítala, ste brali len po tri tabletky. Ma také plačlivé obdobie. Chcela by som vedieť, či bral niekto z vas sedem tabliet denne a ako sa prenáša. Môžu sa "nainfikovať" aj spolubývajúci?

avatar
petot
27. máj 2009

Údajne včelí med má tlmivý účinok na helikobaktera (že sa mu s medom nedarí), ale nemá sa užívať dlhodobo, aby si nevybudoval odolnosť. Skôr také 2-týždňové kúry s medom každý deň. Toto som len niekde počul.

Ináč som čítal, že kombinácia antioxidantov (vitamín C, betakarotén a astaxantín) dokáže potlačiť množenie H.pylori
Okrem toho, Vitamín C už v mikrodávkach (100mg denne) ochráni sliznicu žalúdka pred rakovinotvorným vplyvom H.pylori.

avatar
wodanka
28. máj 2009

ahoj madelein.. neboj aj moj mm bral sedem tabliet, a jeho kolega tiez..
moj mm bol na tom tak zle, ze raz ked ho bolel zaludok (to sme este nevedeli, ze ma helico.) som mu normalne volala zachranku, co mal tak strasne bolesti a nevedel ani z coho, ani odkial ta bolest pochadza.. az v nemocnici mu prisli na to, ze to je zaludok a spravili mu vysetrenia a zistili ze ma helico.
Nainfikovat sa moze ktokolvek, prenasa sa to normalne ako vela inych ochoreni - z neumytych ruk 😒 Nam doktor povedal, ze zo 100 ludi ho ma urcite 90 a u niekoho sa prejavi a u niekoho nie.. podla toho ako vela sa Ti ich v tele spravi. Napomaha tomu kysle prostredie v zaludku, cim kyslejsie, tym viac sa ich "naklonuje".

avatar
ma_se
28. máj 2009

MADELEIN
pozri si stranku www.zdravie.sk tam su temi na HELIKOBAKTERA...
prenasa sa slinami,ked sa riad neumyje poriadne...a nainfikovat sa mozu,ked maju oslabenu imunitu...

krce,nie su len z helikobaktera,moze mat aj nejaku alergiu na potraviny napr.LEPOK,LAKTOAZU A MLIEC.BIELK.KAZEIN....na toto jej robili testy?

avatar
hasleerka
28. máj 2009

no mm tiež bol na gastroskopii, vybral naraz niake dvoje lieky a je Ok, celkom rýchlo sa z toho dostal

avatar
zuzkagalova
26. jún 2009

tak ja som tu dlho nebola,brala som antibiotika ale mam pocit,ze sa mi vratil naspet,zas zvraciam a je mi na prd... ☹

avatar
wewerka000
15. feb 2010

caute,chcem sa spytat ci ste boli na dych.skuske ci to fakt staci a s toho to zistia... ci to treba najpr ist za mojim lekarom alebo mozem rovno ist na dych.sk...a kolko to stoji...poradite pro

avatar
piret
16. feb 2010

prosím vás poradte mi, už dlhší čas mám problémy s bruchom. Mám krce po jedle, hlavne večer, cítim také bublinkovanie na lavej strane, stále sa mi grgá a nafukuje ma. Chodím na vysokú školu, a teraz som mala dosť vela stresu a kvoli skúškam som nemohla ísť k doktorke ale hned ako budem môcť pojdem. Čo by to mohlo byť? môže to byť helicobakter?
dakujem

avatar
wewerka000
17. feb 2010

cau piret aj ja som mala take bolesti pred skuskami..uz som skolu skoncila tak mi je lepsie bez stresoch....ale som si ista ze mam helica chcem ist na dych skusku ale myslim ze nestaci fuknut a to by som chcela vediet co vsetko ake vyserenia to obnaza...ale asi nikto s tadeto tam teraz nebol.... ☹

avatar
wewerka000
17. feb 2010

sorry obnáša, nie obnaza 😀

avatar
haniak
17. feb 2010

ahojte mali ste ked ste mali helikaca palenie zahy kyselinu????????????ja cakam na vysledok helikacu.......a je mi blbo od zaludka

avatar
piret
19. feb 2010

wewerka dakujem, si ma trošku upokojila, lebo som sa bála že to môžem mať aj niečo horšie. Ale mávam aj dni kedy mi nič nie je, veľmi zaujímavé, ale radšej pojdem k lekárovi