Helicobacter a bolesti brucha. Ako ho zničiť?
Ahojte ,bojovala niektora z vas s tymto bacilom? ☹
Ja ho mam a brala som uz aj kombinaciu 3 antibiotik a teraz sa znova ozval chcem vediet ,ci sa niektorej podarilo ho znicit a po kolkych ant ☹
Stručné zhrnutie
- Helicobacter pylori sa v diskusii diagnostikuje gastroskopiou s odberom vzorky, dychovým testom, testom zo stolice alebo krvnými protilátkami; dychový test sa v jednom príspevku uvádza za cenu približne 1000 SK.
- Štandardná liečba v diskusii je trojkombinácia antibiotík plus liek na zníženie kyslosti, pri neúspechu sa spomína štvorkombinácia; odporúča sa aj podporné užívanie probiotík (Hylak, Lactobacillus, ExHelico).
- Niekoľko používateľov hlásilo klinické zlepšenie pri prírodných prostriedkoch: chioská masticha (mastichové kapsuly/prášok), oreganový olej, Manuka med (certifikát UMF), brokolicové klíčky a aloe vera; zároveň v diskusii kolujú protichodné názory, pričom aspoň jeden príspevok uvádza, že klinické štúdie zatiaľ indikujú antibiotiká ako jedinú preukázane účinnú liečbu.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa Helicobacter pylori diagnostikuje?
A: V diskusii sa uvádzajú tieto metódy: gastroskopia s biopsiou sliznice žalúdka, dychový test (uvádzaná cena ~1000 SK), vyšetrenie stolice (nutné doniesť vzorku do 2 hodín) a krvný test na protilátky.
Q: Aká je štandardná liečba Helicobacter pylori?
A: Používa sa trojkombinácia antibiotík plus liek na zníženie kyslosti žalúdka; pri neúspechu sú odporúčané štvorkombinácie a zámena antibiotík; diskusia odporúča aj probiotiká ako Hylak, Lactobacillus alebo ExHelico ako podpornú liečbu.
Q: Môže sa Helicobacter prenášať medzi členmi domácnosti?
A: Áno, v diskusii sa uvádza prenos kontaktom a slinami, cez poháre a príbor; niekoľko príspevkov odporúčalo testovať aj partnera a deti a vyhýbať sa zdieľaniu pohárov.
Q: Aké prírodné prostriedky ľudia v diskusii uvádzajú ako účinné proti Helicobacteru?
A: Spomínané sú chioská masticha (mastichové kapsuly/prášok), oreganový olej/kvapky, Manuka med (certifikát UMF), brokolicové klíčky/olej, aloe vera (Barny`s Active ALOE VERA forte), cesnak, horčičné semienko a jablčný ocot; niektorí používatelia hlásili vyliečenie, iní uviedli neúčinnosť alebo zhoršenie, takže názory sú rozdelené.
Q: Ako sa kontroluje, či liečba Helicobactera zaberá?
A: Ako kontrolné testy v diskusii uvádzajú dychový test, test zo stolice alebo opakovanú gastroskopiu s biopsiou; niektorí uviedli aj sérologické testy krvi, pričom výsledky sérologických testov môžu byť interpretované rôzne.
Q: Aké vedľajšie účinky môžu spôsobiť lieky proti Helicobacteru?
A: V diskusii sú opísané vedľajšie účinky antibiotík: silná mykóza (kvasinkové infekcie), arytmia srdca, horká chuť v ústach, nevoľnosť a nafukovanie; niektorí používatelia uviedli opakujúce sa kvasinkové infekcie po štvorkombinácii.
Q: Kde sa dá kúpiť chioská masticha na Slovensku podľa diskusie?
A: V diskusii sa uvádza dostupnosť v bio obchodoch v Bratislave: Biologika (Apollo BC I) a Slnečnica (Kvačalova pri Dullovom námestí), v Prešove v Natura e Vita (ZOC Max), a online na mastichaterapia.sk, superfood-eshop.sk alebo na Modrom koníku.
Q: Aké diéty a potraviny sú v diskusii odporúčané pri problémoch s Helicobacterom?
A: Odporúčané sú vynechanie cukrov a sladkostí, vyhýbanie sa korenistému a mastnému jedlu, obmedzenie kávy a mliečnych výrobkov pri intolerancii; niektorí odporúčajú jesť malé porcie často, brokolicu, banán, ryžu, varené zemiaky, jablčný ocot ráno a vynechať sladené nápoje.
Závery z diskusie
Zhoda
- Helicobacter pylori sa diagnostikuje gastroskopiou s odberom vzorky, dychovým testom alebo testom zo stolice.
- Trojkombinácia antibiotík plus liek na zníženie kyslosti je najčastejšie odporúčaná liečba a pri neúspechu sa nasadzuje štvorkombinácia.
- Probiotiká (Hylak, Lactobacillus, ExHelico) a úprava stravy sú bežnou podporou počas a po liečbe.
Sporné názory
- Niektorí používatelia tvrdia, že prírodné prostriedky ako chioská masticha, oreganový olej alebo Manuka med dokážu Helicobacter zničiť; iní v diskusii uvádzajú, že tieto metódy nepomohli a považujú antibiotiká za jedinú preukázanú liečbu.
Otvorené otázky
- Prečo sa Helicobacter u niektorých pacientov opakovane vracia aj po opakovanej antibiotickej liečbe?
- Ktoré alternatívne prírodné terapie (dávky, dĺžka užívania) majú reprodukovateľne potvrdený efekt pri eradikácii Helicobacter pylori?
Spomenuté značky a firmy
Hylak, Acidko, BARNY`s (Active ALOE VERA forte), Manuka (UMF), ExHelico, Basico (Just), Starlife, Swansonu, Mastichaterapia, Masticlife, Biologika (Apollo BC I), Slnečnica (Kvačalova pri Dullovom námestí), Natura e Vita (ZOC Max), superfood-eshop.sk, modrykonik.sk, lesk.cas.sk, zdravie.sk, superfood-eshop, mastichaterapia.sk
Spomenuté produkty a metódy
trojkombinácia antibiotík, štvorkombinácia antibiotík, gastroskopia s biopsiou, dychový test (pevná cena ~1000 SK v príspevku), test stolice, krvné protilátky, chioská masticha (mastichové kapsuly, mastichový prášok), oreganový olej/kvapky, Manuka med (certifikát UMF), aloe vera (Active ALOE VERA forte BARNY`s), DGL, probiotiká (Hylak, Lactobacillus, ExHelico), Basico (minerály, Just), koloidné striebro, propolis, brokolicové klíčky/olej, rakytníkový olej, horčičné semienko (rozdrvené), cesnak (surový), jablčný ocot ráno, espumisan, Helicid, Zodac, grgací test so sódou bikarbonou, biorezonancia, eradikácia liekmi a kontrolné testovanie po liečbe
Miesta a osoby
Bratislava, Prešov, Trnava (TT), Kramáre, Dullovo námestie, ZOC Max, ostrov Chios, Dr. Bukovský, Dr. Pekárková
@gugu kludne si mozete urobit aj doma test ,aj ja som si robila je dostat kupit v lekarni stoji par eu...ja som si ho robila lebo uz som nemohla vydrzat ale to clovek citi aj sam na sebe ked mu je lepsie...pre mna bolo najhorsie zo sladkeho ,toho som sa musela vzdat vtedy uplne...uz som 2 mesiace po vylieceni, sem tam este mi nieco urobi neplechu, ale ja som mala hrozne bolesti....tiez 3 kombinacia atb...a probiotika este mesiac po som brala...masticha je dobra, tiez mam ale som ju nevyuzila....vela stastia...
@mlpj Fuuuu....tak cesnak je pre mňa tabu, mám ho veľmi rada, ale je mi z neho zle, ťažko. Môžem ho len v malom množstve. Tiež som nespomenula, že nejem hocičo. To, čo mi robí zle som z jedálnička vyhodila. Najhoršie je to s jedlom v reštikách, alebo v jedálňach. Pravdepodobne mi vadia dochucovadlá. Doma používame len soľ, korenie a niektoré bylinky. Každému robí problém niečo iné, takže to sa už musí každý otestovať. Ten test som už obzerala, vyskúšam 🙂
A ty si bola aj na gastroskopii? (dúfam, že nevadí, že tykám 🙂)
@gugu v pohode si mozme tykat, nie nebola som na gastre tiez som sa tomu snazila vyhnut, lebo tam hned pchaju hadicku do brucha, taktiez mi to zistil obvodak, ale na moj podnet lebo co som ja mala v ustach stale zlu chut, zo vsetkeho v ustach vyhadzana, no katastrofa a bolesti brucha okolo pupku......aj teraz mi este niekedy skodi dost veci napr, jogurt nemozem vobec, aj vela cukrov, no snazim sa tomu vyhnut, skoda ten cesnak je dobra, alebo keby si skusila zuvat medvedi cesnak aj ja som to robila, len uz teraz nieje , jedine v mraznicke ak ma niekto...no hovori sa ze sa chyta ten helik prave pri stravovani v jedalnach, ale niekedy je to nevyhnutne...tak drzim palceky aby to bolo uz ok...aj ked je to svinstvo na dlho......
Ahojte, chcem sa spýtať je ta masticha aj nejaký prášok alebo niečo podobne aby to neboli tabletky? Videla som že sú to veľké tabletky a mám problém s prehĺtaním. Mám už po druhý krát helicobaktera, mala som ho pred rokom vyliečil sa a tento rok sa mi vrátil znovu a s horšími bolesťami, mám opäť trojkombináciu antibiotík ale keď ich douživam chcela by som začať užívať tu mastichu. Vďaka za každú radu.
@anka712 ano, existuje aj v praskovej forme. Ja som vyskusala aj tie tobolky. Mne nevadi ich velkost, ale vzdy, ked som ich zjedla mi ich ako keby vyplavovalo, ako stupel. Musela som vypit velke mnozstvo vody. Daju sa zajest, ale malo by sa po uziti s jedlom pockat aspon 20-30minut. Ten prasok mi vyhovuje viac, malu mokka lyzicku zapijem vodou a pohoda.
Ahojte,prosim vas,bolievalo vas aj brucho okolo pupka,ked ste mali HP? V utorok koncim 14dnovu liecbu a neviem ci mi byva teraz zle z atb ,ci stale z hp.Celkovo som slaba,unavena,chudnem.Ale ta bolest okolo pupku ma znepokojuje.A este mam aj anemiu,neviem ci to ma suvis s hp.Nemali ste niektora?
baby a kde vas boli brucho? alebo poboleivalo..
ja som preliecena antibiotikami, no brucho ma pobolieva ...v okoli pupka, nad pupkom, mam to take citive.
@zibi boli ma v tom trojuholniku pod hrud kostou a odtial napravo,cize zaludok a dvanastnik.A potom obcas okolo pupku ale na pravej strane a krce v celom bruchu.Ale najviac ten trojuholnik.Niekedy mi je zle ked sa predklonom,alebo sesim lebo si tam tlacim.
@carmenuska no hej , ja som sice preliecena , no boli ma este stale aj zaludok, aj ako keby zlcnik no uz sama neviem co ...skusim tu astichu
Mala som ho v priebehu 20 rokov 6x, gastroskopiu som absolvovala minimalne 10x... zakazdym sa preliecil, na kontrole uz bol negativny, vzdy sa po case vratil. Ak nevylucis uplne zo stravy sladkosti, je naspat. Vzdy po zisteni mi na gastre zakazali vsetko sladke, ani caj nesladit, ziaden med, ziadna sladka voda, absolutne nic... kym toto dodrziavam, nemam problemy. Akonahle sklznem z tejto diety, ozve sa zas 🙄
Baby a kolko ste schudli pri tomto?ja uz sa bojim,ci to nebudem mat aj cosi vaznejsie.Za 4tyzdne 5kg dolu mam.
@carmenuska zdravim, to je normalne, aj ja som tak dala dolu ale za2 tyzdne 4 kila, ked nemoze clovek jest...ale 4 tyzdne to uz mate dost dlho, nebojte nieje to nic ine helik je strasna potvora...mam to za sebou, sice je odvtedy dost, ale stale niekedy pocitujem ze brucho nieje ok a mam problem vela veci zjest je mi potom tazko..prajem vela zdravicka a kilecka sa troska vratia ked budete fit...
@pralinka25 ahoj ako dlho ti trvali tie hnačky ?? Ja už mám 12 dni a vždy keď sa najem
@niki285 ten HP už budeš mať stale,on vo tvojom žalúdku prebýva,musíš zmeniť stravovanie,hlavne nezaťažovať žaludok,keď raz už tu baktériu dostaneš,nezbavís sa jej nikdy,mam to potvrdené od gastroint.
@mamazem chvosta masticha mi helikobaktera nevyliečila ani nepotlacilq nie je to všeliek

Ja som mala diagnostikovaného HP vo februári, ale len zo stolice u obvoďáčky. Stále ma pálila záha, zo všetkého, aj z vody, ináč ma nič nebolelo. Na gastro som zatiaľ nenabrala odvahu. Preliečila ma 3kombináciou liekov. Záha ma pálila aj naďalej a ešte viac. Tak som si kúpila chioskú mastichu v prášku, 2x denne som malú moccalyžičku prášku zapila vodou. A každé ráno nalačno polievková lyžica jablčného octu do 2dcl vody. Už to takto pojedám tretí mesiac. Je mi oveľa oveľa lepšie. Neviem sa vzdať kávy a piva 😀 a teraz ma nepáli záha ani z týchto dvoch pochutín. Niekedy zo sladkého, ale to sa nedá porovnať s tým, čo bolo na jar. Chystám sa preventívku a dám si urobiť kontrolné vyšetrenie na HP, dám vedieť.