Som vysilená a uzavretejšia
Ahojte.Mam teraz tazke obdobie ,Moj maly syn ma vyvojovu odchylku a ine spravanie.Je to tazke,som vysilena uz.Ludia ma nikdy moc nemuseli,no teraz som este uzavtetejsia.Casto si zo mna utahuju kadejaki nevychovanci,pokrikuju po mne.To mi nepridava na nalade a sebavedomi.Poznate niekto podobnu situaciu?
Stručné zhrnutie
- Rodičia detí s vývinovou odchýlkou často zažívajú sociálnu izoláciu a emocionálne vyčerpanie; odporúčané riešenia sú ignorovanie provokácií v verejnosti, hľadanie psychologickej pomoci a zapojenie sa do podporných skupín rodičov.
- V situáciách, keď pokriky alebo ponižovanie znižujú schopnosť fungovať, diskusia odporučila vyhľadať odbornú pomoc alebo psychiatra a zvážiť terapiu pre zvládanie stresu.
- Praktické samoopatrovanie ako úprava zovňajška, čítanie motivačnej literatúry a techniky nereagovania boli v diskusii uvedené ako konkrétne kroky na zvýšenie sebavedomia.
Q: Ako mám reagovať, keď mi na ulici niekto pokrikne alebo sa mi posmieva?
A: Odporúčané reakcie sú ignorovanie a nereagovanie, alebo sa pokojne zastaviť a opýtať sa formuláciou „o čo ide?“ alebo „či mi niečo nespadlo?“, prípadne krátkou vetou „prosím, mohli by ste ich upokojiť?“ ako žiadosť o zásah dospelého sprevádzajúceho deti.
Q: Kedy je vhodné vyhľadať odbornú pomoc, ak ma pokriky a posmech silno vyčerpávajú?
A: Ak pokriky vedú k neschopnosti fungovať v bežnom živote alebo sa objavia príznaky ako sluchové halucinácie či výrazná úzkosť, odporučilo sa vyhľadať psychológa alebo psychiatra; v diskusii sa spomenula aj „psychiatria“ ako možnosť pri vážnejších prejavoch.
Q: Ako si zvýšiť sebavedomie, keď mám dieťa s vývinovou odchýlkou?
A: Konkrétne odporúčania zahŕňajú starostlivosť o vzhľad („úprava zovňajška“), čítanie motivačnej knihy a pravidelné praktiky samoopatrovania ako spôsoby na zlepšenie sebavedomia.
Q: Ako postupovať, ak deti na ulici bezohľadne pokrikujú a ich rodičia nereagujú?
A: Diskusia navrhla priama, zdvorilá žiadosť dospelému, ktorý deti sprevádza: „Prosím, môžte ich upokojiť?“, alebo krátka intervencia požadujúca, aby si dospelý uvedomil správanie detí; ignorovanie pokrikov je alternatívna taktika, ak konfrontácia zhorší situáciu.
Q: Je pravda, že agresívne pokriky sú často od konkrétnych etnických skupín?
A: V diskusii sa objavili tvrdenia, že niektoré incidenty boli spôsobené „Rómami“, ale tieto tvrdenia boli zároveň spochybnené inými príspevkami; ide o spornú a nejednoznačnú informáciu bez potvrdenia štatistikami.
Q: Prinesie mi reagovanie na pokriky viac problémov alebo to pomôže situáciu vyriešiť?
A: Viacero účastníkov udalosti uviedlo, že reakcia často pritiahla ďalšiu pozornosť a eskalovala pokriky; preto mnohí odporúčajú ignorovanie ako preventívnu stratégiu, ak konfrontácia neprináša okamžité zlepšenie.
Závery z diskusie
Zhoda
- Ignorovanie provokácií v verejnosti je často odporúčanou stratégiou na zníženie eskalácie.
- Vyhľadať odbornú pomoc alebo psychiatra sa odporúča pri výraznom vyčerpaní, zhoršení fungovania alebo psychických symptómoch.
- Praktiky samoopatrovania, úprava zovňajška a čítanie motivačnej literatúry sú uvedené ako konkrétne kroky na zvýšenie sebavedomia.
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že pokriky na verejnosti sú časté a pochádzajú od konkrétnych skupín (uvádzané „Rómovia“), zatiaľ čo iní tvrdia, že ide o prehnanú alebo nepresne interpretovanú reakciu jednotlivca.
Otvorené otázky
- Kedy presne treba prejsť od samopomoci a podporných skupín k odbornému psychologickému alebo psychiatrickému zásahu?
- Aké miestne podporné skupiny alebo služby pre rodičov detí s vývinovými odchýlkami sú dostupné v konkrétnych regiónoch?
- Aké právne alebo sociálne mechanizmy existujú na riešenie opakovaného verejného ponižovania alebo obťažovania?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
vývinová odchýlka, ťažká mentálna retardácia, ignorovanie, priama žiadosť „prosím, mohli by ste ich upokojiť?“, úprava zovňajška, motivačná kniha, vyhľadať odbornú pomoc, psychiatria
Miesta a osoby
žiadne
Este podotykam,ze to,ako ma beru ludia,nesuvisi s mojim dirtatom.
@cocolino234 no napisala som to nejasne.Utahuju si zo mna,lrbo asi nejak tak posobim,ze si mozu dovolit.
@viestta zvycajne ignorujem,akoze nevidim,nepocujem ich.Nodnes od rana tazkyden,pokrikovali na mna dveale decka tak devatrocne a ich rodicia len stali.Tak som uz dostala nerv a vrav,ci by si ich nemohli ukludnit.Nic.Decka pokrikovali este viac.
Doplnim,od rana tazky den doma,tak sme sli von a pri ceste spat toyo.Aj ma mrzi,ze som sa ozvala,lebo som tym len uputala pozornost dalsich ludi.Uz sa citim jak idiot teraz
A to prosim ta kde zijes, ze na teba niekto na ulici pokrikuje? No nie toto som nezazila... Ani neviem preco a kto, co by akoze mal na teba vykrikovat?
@viestta zo mns si tak casto utahovali vzdy,ze uz ani neviem,ako reagovat.Len viem,ze musim byt hlavne ja vpoho.Mam zodpovednpst za dieta.
@simca06022011
@simca06022011 tak tomu ver.Najma ked sa spravas ako introvert a niekde pristahovana.
Mozno na mne vidia nieco,co ja nie.
ja som introvert, a som pristahovana nikde a nie, nikdy v zivote na mna nikto nikde nepokrikovat. A co po tebe pokrikuju? Nenamyslas si to trosku? ved musis vediet co kontkretne chcu, vravia... atd.
@cocolino234 to boli romovia.No uz som nevhodne reakcie na mna zazila aj od bielych.
Prepac,budem teraz posobit ako buran,ale to ako vyzeras alebo posobis,ked pojrikuju? Ja som v zivote nevidela,aby niekto na niekoho pokrikival alebo na ulici sa vysmieval a ty to zazivas denne? Ja tomu nerozumiem. Nevytvaras si to len v hlave? Preco myslis,ze pokrikuju? A co vykrikuju? Konkretne vety ma zaujimaju,naozaj si to neviem predstavit.
@marca12 nezazivsm to denne,no za zi vot niekolkokrat a v poslednom csse castejsie.
Plastikové káčerky zo seba dobrovoľne robia atrakciu, ty máš v sebe niečo od prírody. Im to lichotí, myslia si že ľudia závidia. Máj sa rada aká si, ráno sa pozri do zrkadla a povedz si mám sa rada, som super sama pre seba a pre syna.život je len jeden keď si introvert moc druhých nepotrebuješ k šťastiu. Nájdi si svoje radosti, netráp sa pre iných. Život je krátky, treba z neho vytrieskať čo to da
@cocolino234 urcite to bolo na mnaaj som sa otocila a schovali sa a zas...teta,pani
Ver mi, ze kazdemu je tvoj tvoj zivot ukradnuty, vsetkym je uplne jedno co mas oblecene a ako vyzeras. Kazdy sa v dnesnej dobe stara sam o seba a nema cas postavat na ulici a cakat kto pojde okolo a pokrikovat. V zivote som teda toto nezazila.
Takze aj ty bud nad vecou, ostatnych si nevsimaj a v klude chod dalej 😉
Teda, pokial nie si Lady Gaga, po tej mozno pokrikuju 😉
Vlastne ma najviac stve,ze som sa ozvala.Ked ignorujem,problem neni.
Ano, neskor som si vsimla ze si to potom napisala. Teta pani je pokrikovanie na teba a to ta dokaze takto rozhodit? ved sa otoc a opytaj sa, ze co je, zduchnu, neries, zasmej sa na nich a vybavene. Presne toto robia male cigancence, na kazdeho okolo a cim viac to toho clvoeka rozhodi, tym vacsia radost. Aky problem je s tym, ze si reagovala? :D
Klud, nadych-vydych a neries somariny. Ty si napisala ten prisepvok ako keby neviem kto, neviem co na teba vykrikoval po vonku...

