icon

Tmavá a hustá menštruačná krv so zrazeninami

avatar
horseshoe
23. máj 2012

Ahojte. Hladala som podobnu diskusiu tu na fore, ale neuspesne. Posledne mesiace mavam pocas menstruacie tmavu hustu krv, castokrat s kuskami mensich aj vacsich zrazenin. Trva to hlavne prve 2-3dni menstruacie a potom je ta krv postupne cervensia a redsia bez zrazenin. Menstruaciu mavam celkovo viac ci menej bolestivu, ale to som mavala vzdy.
S mojim gynekologom som zatial riesila len tu bolestivost (tu tmavu krv mam posledne mesiace) a na to mi povedal, ze bolestiva menstruacia sa da liecit len hormonalne, co u mna nehrozi, lebo sa zrovna snazim otehotniet.

Podotykam, ze na gyn. prehliadky chodim pravidelne vratane sono vysetrenia a vzdy mam velmi dobre vysledky. Chcem to riesit aj s mojim gynekologom, ale kym k nemu pojdem, chcem zistit ake mate skusenosti vy. Znamena takato menstruacna krv nejake vazne ochorenie, resp. je nebezpecna pre tehotenstvo? Ako sa to lieci?

Dakujem vopred za prispevky.

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 23. jún 2026 · 76 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Tmavá, hustá menštruačná krv so zrazeninami sa v diskusii opisuje ako najčastejšie prvé 2–3 dni menštruácie a mnohé ženy ju pripisujú odlúčeniu endometria alebo „prečisteniu“ po vysadení hormonálnej antikoncepcie.
  • Riešenia, ktoré v diskusii uvádzali, zahŕňajú bylinkové prípravky ako čaj GYNASTAN a alchemilku, doplnky ako Femibion 800 a pupalkový olej, lieky proti bolesti (IBALGIN, Ketonal 50 mg) a konzultáciu u gynekológa s ultrazvukovým (sono) vyšetrením, kyretážou alebo laparoskopiou pri podozrení na endometriózu.
  • Kritické príznaky, ktoré v diskusii odporúčali vyšetriť, sú krvácanie dlhšie ako 2 týždne, silná bolesť nereagujúca na bežné analgetiká, ťažká strata krvi so symptómami anémie a krvácanie po pohlavnom styku; pri týchto stavoch odporúčali okamžitú lekársku kontrolu alebo pohotovosť.


Najčastejšie otázky

Q: Prečo mám tmavú a hustú menštruačnú krv so zrazeninami počas prvých dní?
A: Diskusia opisuje, že tmavá hustá krv a zrazeniny bývajú spôsobené odlúčením výstelky maternice (endometria) a môžu sa objaviť po vysadení HAK; ak sú výsledky gynekologického vyšetrenia a sono v poriadku, niektoré ženy to považujú za fyziologické.

Q: Aké bylinky alebo čaje ženy v diskusii odporúčali na zmiernenie bolesti a „prečistenie“ maternice?
A: V diskusii odporúčali čaj GYNASTAN (píše sa, že jedno vrecúško obsahuje hluchavku, alchemilku, mäta prieporná, myší chvost) a čaj/alchemilku užívanú denne do ovulácie; niektoré ženy užívali aj pupalkový olej a Femibion 800.

Q: Ako sa v diskusii riešila silná bolesť pri menštruácii, ktorá neustupuje analgetikami?
A: Uvádzali sa bežné analgetiká IBALGIN a Ketonal 50 mg; niektoré ženy uviedli, že dlhodobé používanie ibalgínu spôsobilo žalúdočné problémy, a odporučili konzultáciu s gynekológom a možné hormonálne alebo chirurgické riešenie.

Q: Kedy treba ísť na gynekologické vyšetrenie alebo na pohotovosť podľa diskusie?
A: Diskutujúce ženy odporúčali prísť, ak krvácanie trvá dlhšie než 2 týždne, ak sú príznaky ťažkej anémie (závraty, slabosť), ak krvácanie začalo po pohlavnom styku alebo ak je veľmi silné a bolestivé; v jednom príspevku radili okamžite ísť na pohotovosť pri podozrení na potrat.

Q: Ako sa diagnostikuje endometrióza podľa príspevkov v diskusii?
A: V diskusii uviedli, že ultrazvuk môže byť normálny a že definitívne zistenie endometriózy často vyžaduje laparoskopiu (laparku) alebo špecializované vyšetrenie; niektoré ženy spomínali aj CT nálezy zrastov a prasknutých cyst.

Q: Môže tmavá krv so zrazeninami znamenať problém s plodnosťou alebo potencionálny potrat?
A: V diskusii mnohé ženy uviedli, že po obdobiach tmavej krvi/veľkých zrazenín následne otehotneli prirodzene, no zároveň jeden príspevok opisoval možný veľmi skorý potrat po sono náleze „malého tehotenstva“ a odporúčal návštevu pohotovosti; teda názor bol zmiešaný a záležalo na lekárskom vyšetrení.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Tmavá hustá krv so zrazeninami sa často vníma ako odlúčenie výstelky maternice (endometria) a mnohé ženy mali normálne sono a laboratórne výsledky.
  • Bylinkové prípravky (GYNASTAN, alchemilka), doplnky (Femibion 800, pupalkový olej) a analgetiká (IBALGIN, Ketonal 50 mg) sa v diskusii používajú ako samopomocné opatrenia.


Sporné názory

  • Niektoré príspevky tvrdia, že zrazeniny sú „dobré“ a indikujú dostatočnú výstelku pre uhniezdenie vajíčka; iné príspevky upozorňujú, že podobné príznaky môžu byť prejavom endometriozy, cysty alebo inej patológie vyžadujúcej vyšetrenie.


Otvorené otázky

  • Zostáva nezodpovedané, do akej miery alchemilka bezpečne ovplyvňuje plodnosť a či ju treba prerušiť pri podozrení na tehotenstvo.
  • Nie je jednoznačné, ktorý pacientky s tmavou krvou a zrazeninami potrebujú okamžitú intervenciu (kyretáž, laparoskopiu) a ktoré môžu byť len sledované.


Spomenuté značky a firmy

žiadne

Spomenuté produkty a metódy

Gynastan, alchemilka, Femibion 800, pupalkový olej, IBALGIN, Ketonal 50 mg, Norethesteron, acydofilum folikum, kyretáž (kyret), laparka (laparoskopia), ultrazvuk (sono), CT, IVF, liečba hormonmi, doplnky železa/anémia

Miesta a osoby

Martin, Blave, p Kopacova

avatar
oskvarka
24. máj 2012

no ja mavam tiez taku ms dost silnu a casto aj zrazeniny a kusi tkaniva.. .. inak s tou alchimilkou je to asi individualne mne to vobec nepomohlo...

avatar
sladkasue
24. máj 2012

@horseshoe to je jedno... upravuje aj "zenske veci" ja som to pila aj pred tehotenstvom, aj pocas tehotenstva... a ma sa pit aj po porode🙂 velmi dobre "si rozumie" s nasom maternicou a vecami okolo

avatar
sladkasue
24. máj 2012

@oskvarka neviem ako si ju pila, ale aspon 2x KAZDY DEN niekolko mesiacov

avatar
oskvarka
24. máj 2012

@sladkasue 2 krat denne 4 mesiace ale len do ovulacie potom by sa vraj uz nemala moc.. ale skorej mam pocit ze sa mi z nej rozhadzal ciklus tak som prestala.. predtym som mala presne vzdy ako hodinky 28 dni,.... teraz mavam 24-27 dni ako kedy...

avatar
horseshoe
autor
24. máj 2012

@sladkasue diky vyskusam 😉

avatar
horseshoe
autor
24. máj 2012

@oskvarka no len ja mavam ovulku tak hala-bala, takze nikdy nevim kedy...ale skusit, skusim...uz sa pcham vsetkym moznym, tak skusim aj toto 😀

avatar
leya
24. máj 2012

@horseshoe z prirodnych preparatov: 1. alchemilkovy caj (ale neodporuca sa pri endometrioze) a 2. pupalkovy olej. ak mas silnu ms, tak pozor na anemiu (upravit stravu, pripadne doplnky vyzivy). dufam, ze pomoze 🙂

avatar
horseshoe
autor
24. máj 2012

@leya silnu menstruaciu nemavam,iba tmavu so zrazeninami. zeleza mam dost, nedavno som bola na komplexny rozbor krvi. ale mas pravdu, moja sestra ma malo zeleza a mava velmi silnu ms. o pupalkovom oleji pocujem prvykrat. 😕

avatar
andreah25
24. máj 2012

@horseshoe Ja som mala takú asi po pol roku po vysadení antikoncepcie, vyše pol roka to trvalo takáto MS, už som bola zúfalá a potom som na to otehotnela. Gynďák mi tiež povedal, že je to v poriadku, tak som to neriešila, takže asi to bude dobré a možno čoskoro otehotnieš 🙂

avatar
horseshoe
autor
24. máj 2012

@andreah25 joj, dufam, dufam!!! 😀

avatar
andreah25
24. máj 2012

@horseshoe Držím palce 😀 😀 😀

avatar
horseshoe
autor
24. máj 2012

@andreah25 dakujeeem 😉

avatar
sladkasue
24. máj 2012

@oskvarka sak je to individualne...

avatar
pancuska
24. máj 2012

@horseshoe ten caj by si mala pit kazdy den aspon jedno vrecko obsahuje hluchavku,alchemilku,matu priepornu,mysi chvost a mal by priaznivo posobit na otehotnenie,je tu pisane ze posobi pri zenskych tazkostiach....ja ho pijem kazdy den ked nezabudnem tak 2 krat,nema ani zlu chut takze sa da pit v pohode....alchemilka ako sama stahuje maternicu a preto je niekomu dobra a niekomu niea tak je dobre pit takyto zmiesany caj....ja som isla za bylinkarkou (dost znamou p Kopacova,ja aj na MK o nej) s tym ze nemozeme uz dost dlho mat babinko a tak mi ho dala pit...lenze mne zistili ze mam nepriechodny vajcovod a druhy uz nemam no ty si OK tak vyskusaj .....neviem ci bude posobit hned pri prvom menzes ale pri druhom urcite,ja uz teraz ani neviem ze mam menzes....a to som trpela!!!pekny den 😉

avatar
pancuska
24. máj 2012

@horseshoe a este som zabudla ze moze sa pit aj ked budes tehu 😉

avatar
horseshoe
autor
24. máj 2012

@pancuska jej, vdaka za super vycerpavajucu odpoved 😉 tak asi predsa len skusim tento miesany caj ako cistu alchemilku. len dufam, ze nebudem mat z neho alergiu. lebo na miesane bylinkove caje som trochen hakliva.

papa aj tebe pekny dnik a hlavne drzim ti palce, aby sme sa uz coskoro mohli pysit okruhlimi brusinkami 😉

avatar
pancuska
24. máj 2012

@horseshoe vyskusaj a daj mi potom ale za mesiac vediet ako reagujes a ci pomaha....inak este beriem femibion 800 a doplnam vitamin E to je na funkciu pohlavnych organov.....
no verim ze sa dockam pozitivnej spravy ako napriklad .....budem mat babinko....!!! drz sa 😉

avatar
horseshoe
autor
24. máj 2012

@pancuska jj, urcite dam vediet - ci uz bezbolestna MS alebo tehotenstvo - obe by to boli fantasticke veci v mojom zivote (samoska, ze ta druha uplne, ze naj 😀 ) Femibion papam tiez uz ani neviem odkedy, ale zacala som myslim 3mesiace pred tym ako sme sa zacali snazit,co bolo v marci.

Tak tfuj-tfuj - nech sa nam dari!!!! 😉 😉 😉

avatar
oskvarka
24. máj 2012

@sladkasue jj je to mozne je to bilinka treba vyskusat...

avatar
pink_lady
14. júl 2012

@horseshoe uz sa ti to zlepsilo? ja ta nechcem strasit, ale mozes mat aj endometriozu, ktora na sone videt neni (pokial to neni zrovna cysta)...ja som tak mavala strasne menstruacie, za den aj 10 ibalginov, potom sa zistila endometrioza...rok po operacii som otehotnela, po porode to bolo o cosi lepsie, tento rok zase strasne ale strasne bolesti, v juni som bola na preventivke, udajne vsetko ok, (podla sona) a 3 tyzdne na to som dostala strasne krce, - vraj mi praskla cysta + na CT sa ukazali zrasty - vajecnik prilepeny o maternicu a mechur a na maternici lozisko endometriozy....terazm dva tyzdne na to mam menzes ale taky ze hviezdicky vidim a slzy v ociach...a nech mi nik nehovori ze mam len nizky prah bolesti kedze mam za sebou niekolko oblickovych kolik, s hydronefrozou 3. stupna, pri ktorej som si to odsoferovala do/ z n emocnice... 😎 Mam vyskusane vsetky mozne bylinky vitaminy a prd to pomaha.. 😖 ☹

avatar
horseshoe
autor
14. júl 2012

@pink_lady ahoj to je hrozne kolko si si toho uz vytrpela ☹ ☹ ☹ tu endometriozu co spominas ma moja mama ale ta ma uz davno po 50tke. Tiez mavala hrozne bolesti pri ms a takto na starobu sa jej vyvrbila ta endometrioza ☹ co sa tyka mna tak ja som 1 mesiac poctivo pila ten caj Gynastan ako radili baby tuna a uz som aj tehotna 🙂 🙂 tak mne pomohol. No dufam sa aj tebe zdravicko polepsi - drzim moc palceky 😉

avatar
pink_lady
14. júl 2012

@horseshoe tak to potom blahozelam k tehu 😵 😵 😵

avatar
horseshoe
autor
14. júl 2012

@pink_lady dakujem pekne 😉 😉 😉

avatar
sailes
Autor odpoveď zmazal
avatar
pancuska
13. aug 2012

@horseshoe ahojky!!! náhodou som si dneska spomenula,že sa pozriem či tu niečo neuvidím a uvidela som!!!!!! 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 som strašne rada že čakáš bábinko a dúfam že ti ten čaj Gynastan aspoň trochu k tomu pomohol!!! aj keď ja nie som na tom najlepšie,jediná možnosť ako prísť k vytúženému babinku je u mňa už len IVF.....musela som si dať odstrániť vajcovody (nie vaječníky!!!) lebo sa to mýli ...mali chronickú chorobu sactosalphinx,teda vlastne o prvý som prišla pri mimomaternicovom tehu a tento mal tú chorobu a s ním by bolo IVF neúspešné!!! už chodím aj do centra v Blave a tak som zvedavá,no dúfam že sa aj ja čoskoro dočkám a možme sa potom spoločne tešiť a vymienať si skúsenosti... 🙂 😎 😉

avatar
horseshoe
autor
13. aug 2012

@sailes ahoj. tak potom som sa nespravne vyjadrila - neboli to zrazeniny ale vystielka 😉 A presne ta vystielka odchadzala prve 2dni, potom uz krv bola svetlejsia a bez vystelky 😉

nemohla som krvacat z niecoho ineho, pretoze som chodila aj pravidelne na kontroly a ziadne hematomy ani ine krvacanie doktor v maternici nikdy neobjavil.

avatar
horseshoe
autor
13. aug 2012

@pancuska ahojcek 🙂 ano moja, dakujem - asi aj ten Gynastan k tomu dopomohol 😉 Pretoze som ho pila len 1 cyklus a hned sa aj zadarilo 😉 zaroven mi je smutno, ze ty mas trochu horsie spravicky 😒 ale napriek tomu verim a silno drzim palceky, ze sa vam to babenko pomocou IVF podari 😉 😉 Takze myslim na teba a budem moc rada, ked mi napises ako sa ti dari a potom aj tu vytuzenu novinku - ze cakate babenko 😉 😉 😉 A urcite si mozme potom dalej pisat a spolu sa tesit ako pises 😉

avatar
vikina1986
27. dec 2012

ahojte,ja som uz 14 mesiacov po porode a nez som este nemala dieta tak som mala pravidelnu menstuaciu ale po porode sa mi uplne prevratila naruby mam ju nepravidelnu eden mesiac mi meska 2 tyzden na druhy meiac ju mam o tyzden skor a nikdy neviem kedy ju dostanem lebo ju mam nepravidelnu a ten mesiac som uz menstruaciu mala pred 14 dnami a uz som zacala zasa krvacat uz tak krvacam 5.den ale podotknem zacala som krvacat po pohlavnom styku vecar som ho mala a rano som vstala a ked som isla na wc tak uz som trosku krvacala ale potom po niekolkych hodinach uz viac a potom zas viac a teraz uz 5.den tak krvacam ze ma svetlucku krv s krvou zrazeninouale ta zrazenina nieje velmi tmava ona je trosku svetlejsia toci sa mi stale hlava citim ze som slaba a bojim sa ze to je vazne prosim Vas oekne povedzte co mi moze byt 🙂

avatar
alexiss27
21. apr 2013

@sailes ahoj cim to moze byt co moze byt pricina ?

avatar
sailes
Autor odpoveď zmazal