Antidepresíva a šanca otehotnieť

peci5
12. júl 2013

ahojte, chcem sa opýtať, podarilo sa niekomu z vás bez problémov otehotnieť aj pri užívaní antidepresív? mám coaxil, vďaka 🙂

simona_simi
19. máj 2017

Ahoj príspevok je už starý preto sa chcem len spýtať ako si riešila tehu, či už detičky máš a sú zdravé hlavne 🙂

nellinka171
19. máj 2017

@simona_simi ahoj, odpoviem ti ja ak nevadi 😉 prave cakame druhe babatko, o 3 tyzdne mam termin porodu 😉 aj prvu dcerku (2,5r) aj malickeho co je momentálne v brusku som vynosila na antidepresivach 😉 escitil (pol az cela tabletka denne) dcerka je krasna, sikovna a chvalabohu zdrava klop klop klop 😉 a malucky v brusku tiez zatial uplne bez komplikacii tak dufajme ze to tak zostane aj nadalej 😉 treba mat dobreho psychiatra ktory vie nastavit spravnu a ucinnu liecbu 😉 a vsetko bude v poriadku, su lieky ktore nie su kontraindikovane tehotenstvom a lepsie mamicka s nizkou davkou ucinneho a relativne bezpecneho lieku, ako mamicka v strese, depresii atd...drzim palceky 😘

simona_simi
19. máj 2017

@nellinka171 Ahojky, jasné, že nevadí som rada, že nejaká odpoveď prišla a všetky pozitíva si beriem k srdcu 🙂 beriem úplne iné lieky ale vedia o tom lekári moji 🙂 Si veľmi zlatá a ďakujem za povzbudenie .... Držím ti palce a teším sa, že lieky tebe jednak pomohli a detičky nemajú problémy. Všetky AD takmer sú kontraindikované v tehu ale žiadne štúdiá nedokázali, že plody boli poškodené lebo žiadna tehotná mamička sa nenechá testovať v tehu logicky 🙂 ani ja by som sa nedala ! 🙂 Skadiaľ si ??
A ešte k tomu ja beriem escitalopram 10 mg, čo je fakt slabučká dávka a mám neurol 0,25 mg ráno a večer podľa potreby 🙂 ja som vyskúšala všelijaké lieky ale mne nebolo lepšie z ničoho a bohužiaľ aj, keď neurol je benzáč musím ho brať ... liečim sa 7 rokov ... lieky som vysadila viackrát no vždy dlho netrvalo a prišlo peklo ... tak sme sa rozhodli pre mimčo a vysadila som aj tentokrát ... padla som do neskutočného pekla ..... zápasila som s tým 2 až 3 mesiace ... neskutočné závraty, zle mi bolo za mesiac 5kg dole, na vracanie, nechuť žiť ... sama som nedokázala íst ani na wc ;) :/ nikam ! lebo 24 hodín denne závraty. Lieky sme nasadili nas5 ... beriem ich 3 mesiac a ešte stále to nie je 100 % vraj to može trvať aj pol roka ... lebo na druhýkrát to vraj tak zvykne trvať 🙂 Nepoznáš niekoho, kto bral tento spomínaný neurol ?

nellinka171
19. máj 2017

@simona_simi a neskusala si vysadit len ten neurol a escitilopram ponechat? ja som bez benzacov, len ked sa mi zhorsi stav tak mi dr dava rivotril a zastabilizovanie ale do mesiaca vzdy vasadzame.. tiez ked som otehotnela teraz druhy krat tak som z jednej tabletky escitilu isla na polovicu a prislo peklo, zavraty, priserne stavy atd, vsak vies... tak sme sa rozhodli s dr zvysit na tu celu tabletku a po dvoch tyzdnoch cca prislo zlepsenie a teraz som zastabilzovana a v uplej pohdicke 😉 v prvom tehu zase som sa citila vynikajuco a mozno by som cele tehu zvladla aj bez liekov, ale dr to echcela riskovat tak som bola na tej polke...druhe ako som uz pisala bolo horsie... ja sa tiez liecim tych 7 rokov.. ak sa smiem spytat na co sa konkretne liecis? jja mam panicku a uzkostnu poruchu plus posledne dva roky tetaniu.

simona_simi
19. máj 2017

@nellinka171 čoby nie skúšala som vysadiť neurol ale beriem len 0,25 mg no nešlo to ... Čítala som o ženách, ktorý ten neurol brali aj 3x denne túto istú dávku a všetko bolo OK tak verím, že bude aj u mňa 🙂 presne na to isté sa liečim ako ty okrem tej tetánii ... a ak si vysadila aj úplne lieky tak, koľko si sa dávala dokopy ? a vždy tie isté lieky si mala nasadené ? 🙂 no ja sa to snažím brať tak, že toto mám nadelené takže bez liekov to nepojde ale musí byť všetko OK 🙂

silica
19. máj 2017

@simona_simi ahoj, je mi luto ze mavas take stavy, ja to presne poznam , zazila som to iste, viackrat som chcela vysadit, ale po urcitej dobe vzdy sa stavy vratili..ja som brala cez tehotenstvo 1/2 escitalopram a v poslednom trimesti 1/4, samozrejme po konzultacii s psychiatrom

nellinka171
19. máj 2017

@simona_simi ja som za tych 7 rokov liecby neskusala vysadit, neberiem vysoke davky a nejako mi nevadi ze ich mam a ked sa s nimi citim dobre tak naozaj neriesim 😉 ja verim mojej dr 😉 tvoja dr ti co radi? Ponechat neurol? A vy sa teraz snazite o babatko?

nellinka171
19. máj 2017

@simona_simi a nie, mimo tehu beriem paretin a cez prve aj druhe tehu mi nasadila escitil a hned po porode zase koli dojceniu paretin (vraj je vhodnejsi, menej ide do mliecka) 😉

simona_simi
19. máj 2017

@silica Ahojček 🙂 Ďakujem za vyjadrenie a pochopenie ... 🙂 a brala si len samotný escitalopram ? Ja ho mám tiež 10 mg a ten spomínaný neurol 🙂 inak to proste nejde a nemyslím si, že je to dôvod nezažiť to najkrajšie na svete "stať sa mamou" 🙂 Som rada ak tebe stačí samotný escitalopram 🙂 ktorý presne máš ? ktorý výrobca ? Ja som mala aj Eliceu ale ten mi zo žalúdkom trošku nesedel ... pri tom je to tá istá účinná látka ... a ešte sa chcem pýtať ... po vysadení ako dlho ti trvalo nasadiť liečky ? a vždy ti zabrali tie isté ? alebo si vždy mala iné AD ?

simona_simi
19. máj 2017

@nellinka171 Ja som sa poučila a veľmi popálila a lutujem do dnes, že som vysadila 🙂 no ako sa hovorí človek sa učí na vlastných chybách no je smutné, že som si musela prejsť takým peklom ... ale asi to muselo byť a mala som to dané v osude ;) aké máš dávky v mg ?? 🙂 Moja Dr vie o liekoch a jedine chce aby som v poslednom trimestri brala polku escitalopramu ... a ak to pojde večer bez neurolu inak bola najskôr proti ale vysvetlila som jej, že deti chcem a ja nechcem riskovať výmenu liekov veľakrát som sa pri tom popálila :/ preto budem račej OK s neurolom ako v prdeli bez liekov všeobecne ! 🙂 hej snažíme sa 🙂 Ja som zmierená s tým, že kojiť nebudem ale stačí mi ak šťastne donosím a dieťatko bude zdravučké 🙂 isto je to krásne kojiť ale hovorím zdravie oboch mi je prvoradí 🙂

nellinka171
19. máj 2017

@simona_simi a preco nie kojit? Vsak mamicky bezne koja aj na AD..Kazda laktacna poradkina ti pivie ze je pre teba aj pre dieta lepsie kojit na liekoch ako nekojit...ja beriem denne 5 mg escitilu 😉 len v druhom trimestri som musela brat 10 mg, ako som vyssie pisala, co sa mi pohorsilo..a potom v tretom som znizila opat na 5 mg..

simona_simi
19. máj 2017

@nellinka171 Kvôli neurolu sa kojiť nemôže a ja rátam, že aspoň na tých 0,25 mg zostanem 🙂 šťastná budem ak bude tehu v pohode a hlavne zdravučké .... 🙂 čo sa týka kojenia načítané mám toto ale uvidím samozrejme budem sa informovať 🙂 lebo, keby mám samotné AD môžem kojiť ... ja potrebujem tých 10 mg aj to je máličko ale telu viac nedám prekonám sa a isto sa to upraví len to dlhšie bude trvať 🙂 ale už nikdy nevysadím ... už si nedám ničiť život touto pliagou 🙂 potom čakám fotečku bábätka 🙂 kedže tebe sa to už kráti 🙂

nellinka171
19. máj 2017

@simona_simi presne tak!!! Zdravie babatiek je prvorade ☺ a presne, hlavne je vynosit dietatko a s kojinim uz si hlavu nelam, vsak kolko mamiciek ani.lieky neberie a kojit nemoze 😏 vsak teraz uz su umele mliecka na velmi vysokej urovni ☺ juuuj veru krati, sem tam na mna zase idu stavy vselijake, ale to asi na uplne kazdu zenu a aj hormony robia svoje...a ak sa mozem spytat kolko sa uz snazite?

simona_simi
19. máj 2017

@nellinka171 Sú to predsa naši drobci a tých si budeme chrániť celý život, či už ako detičky alebo dospelákov 🙂 Račej budem vrážať peniaze do umelého mliečka ako by som mala nejak ublížiť svojím vlastním za lieky ... 🙂 ja som ešte asi ani neni tehu ale neboj na pôrod myslím a vždy ma to tak vylaká, že až mi zle príde :D niekedy si sama robím zle :/ :D ale asi to poznáš ... prehnané reakcie ... no ja som od novembra vysádzala lieky. Podarilo sa mi byť v Januári 2 až 3 týždne bez liekov potom prišli strašné stavy a nasádzanie liekov až pred 3 mesiacmi ... nedobojovala som to proste ;) takže nejak 2 až 3 mesiace sa snažíme ale tento mesiac bol taký, že už by som sa nato cítila 🙂 ešte nie som 100% ale telo isto vie, kedy si to môže dovoliť 🙂 inak kludne napíš IP lebo už dosť súkromne píšeme 🙂 rada pokecám ...