Čokoládová cysta

monitas15
7. okt 2023

Pekný deň prajem, pred týždňom som bola na preventívnej prehliadke u svojho gynekológa , našiel mi čokoládové cysty na oboch vaječníkoch vo veľkosti 3cm, zobral mi aj krv na onkomarkery, mám prísť na kontrolu až o 4 mesiace pretože má podozrenie na endometriozu, samozrejme je to pre mňa šok, keďže akúkoľvek hormonálnu liečbu odmietam z dôvodu že od svojich 8 rokov mam histamínovú intoleranciu, alergiu na lepok a mlieko, sibo, ….Trošku sa obavám čo mňa čaká , je však v poriadku, že je kontrola až o 4 mesiace? Za všetky odpovede vopred ďakujem

engel76
7. okt 2023

@monitas15 preto o 4 mesiace, aby zistil, ci sa tie cysty zväcsili. Tusim väcsie ako 5 cm sa potom odstranuju laparoskopicky.
Zalezi na tom, ako rychlo chces otehotniet.
Mas aj bolesti?

monitas15
autor
7. okt 2023

@engel76 mávam prvé dni bolestivú menstruaciu inak mimo menstruaciu nemám žiadne ťažkosti okrem predmenstruacneho syndrómu

bociandy
7. okt 2023

Ja som mala tiez cokoladove cysty a teda aj potvrdenu endometriozu. Mne jedna narastla na 9cm, tu mi vyberali laparoskopicky. Ked su male, je aj sanca ze sa “vstrebu”. Mne ked nasli tu velku cystu, to bol november a na operaciu som isla vo februari. Myslim, ze ak mas cysty 3 cm, tak kontrola o 4 mesiace je ok. Snad doktor vie, co robi. Ako vravim, u mna cakali od novembra do februara…🤷‍♀️ Drzim Ti palce, endometrioza je strasna pliaga. Ale mne pri nej najviac pomohla zmena stravy. Nepodstupila som ziadnu hormonalnu liecbu.

monitas15
autor
7. okt 2023

@bociandy ďakujem, tiež sa nechystám podstúpiť hormonálnu liečbu ak mi bude navrhnutá, antikoncepciu som užívala 5 rokov a po vysadení som mala strašne problémy a stravu mám bezlepkovú a bezmliecnu uz dlhšie

kylie1983
7. okt 2023

@monitas15 Ahoj, u mna to začalo tiez endocystou, po prvom dieťatku. Nasledovala laparoskopia, chceli nasadiť hormony, ja som chcela otehotnieť. Podarilo sa do necelého mesiaca. Takze liečba bola tehotenstvo. Síce popri bábätku tam bola další cysta, maly ma tri roky a drzí da stabilne na cca 3 cm. Do hormónov by som nesla, mne velmi pomáha nejesť mliecne a lepok a citim sa dobre. Plus doplnky. Keby si hocico potrebovala vediet píš. A este, onkomarkery mozes mat sj výrazne zvýšené, nezlakni sa.

monitas15
autor
7. okt 2023

@kylie1983 ďakujem, aké doplnky si dávaš?

kylie1983
10. okt 2023

@monitas15 Zinzino rybi olej-sporadicky. Zelený jačmeň GW, ten tak 3-4x do týždňa, železo, a okrem toho teda som takmer vylúčila mliecne a lepok 🙂