Dermoidná cysta na vaječníku- skúsenosti a odborník v BA?

juliet86
8. jún 2019

Ahojte. prosim napiste mi ak mate skusenost s dermoidnou cystou na vajecniku. najma ma zaujima kedy a ako vam na to prisli. ci ste mali nejake priznaky ako ste to citili. ci ste absolvovali operaciu ak ano tak aku a u koho ci poznate super gynekologa na diagmostiku a operaciu. ci to nejako ovplyvnilo tehotenstva atd atd. dakujem

emily365
8. jún 2019

Ahoj. Mne bola odstranena dermoidna cysta z vajecnika este v roku 2010 v Ruzinovskej nemocnici. Mavala som silne bolesti podbruska - vlastne by som povedala, ze to boli ukrutne bolesti. Takisto ma vzdy riadne zabolelo,ked som si sadala. Prisli mi na nu oklukou. Mavala som bolesti,uz po prvom porode-cca 3 mesiace po porode. Boli sme vtedy na pohotovosti a kedze na kontrole po sestonedeli mi moj gynekolog nic nenasiel,pripisali bolesti zapalu mocovych ciest a dostala som antibiotika. Bolesti sa sporadicky opakovali, bola som este raz na pohotovosti v inom meste,kde som dostala tiez nieco od bolesti. Potom som znova otehotnela-pocas celeho druheho tehotenstva som nemala ziadne bolesti ani problemy. Az po porode za bolesti znova objavili. Navstivila som urologa, ten ma poslal na rontgen, kde videl "nieco" v oblasti vajecnikov, poslal ma ku gynekologovi, ten zistil cystu velkosti cca 9cm a poslal ma okamzite na vysetrenie do nemocnice,kde som dostala prvy volny termin na operaciu. Hrozilo,ze pridem o vajecnik,ale podarilo sa cystu odstranit tak,ze zachranili aj vajecnik-operovali na MUDr. Rybanska a MUDr. Foltin - klasicky, nie laparoskopia. Neviem,ako bolo mozne,ze tu cystu predtym pri vysetreniach nevideli-hlavne moj gynekolog,ktory ma kontroloval po oboch porodoch po sestonedeli-uz k nemu nechodim,ani neviem,ci ma este svoju prax (MUDr.Žáčok Roman). Teraz chodim k MUDr.Milly vzdy vsetko dosledne skontroluje (mali predtym spolocnu prax s MUDr.Zacok). A MUDr.Rybanska ma odrodila pri tretom porode-uzasna pani doktorka. Len neviem, ci ma aj sukromnu prax.

emily365
8. jún 2019

Este som si spomenula-v nemocnici ma vtedy vysetril MUDr. Španka a sono si už nie som istá,ale myslím,že tam bol vtedy MUDr. Dráb. Všetci super.

juliet86
autor
8. jún 2019

@emily365 dakujem velmi za tvoju skusenost. mne ju tam nahodne objavili a mam dohem ze boli pri ovulke a pri menstruacii... zatial mi povedali ze len sledovat. ale mam podstupit ivf a som z toho akurat tak zmatena....

emily365
8. jún 2019

@juliet86 mozno je cysta u teba mala. Ale ja som pri tehotenstve nemala ziadne problemy aj ked ta cysta tam urcite bola. Tak verim tomu, ze u teba to tak bude tiez. 🙂 Keby si mala silne bolesti,asi by to riesili hned. Drzim velmi palce, aby vsetko dobre dopadlo.

nelka2121
8. jún 2019

@juliet86 ja som nemala žiadne príznaky, možno sem tam nejaké pichnutie pri ovulacii, plus zvacsilo sa mi brucho, to som vtedy pripisovala pribratiu. Ale to som ju len tak mala otočenu, bola extrémne veľká 11x11 cm, musela ísť von aj s celým vaječníkom, normálne rezom laporotomicky. Bola som na Kramároch u doc. Rusnáka. Žiaľ v mojom prípade ani nie po pol roku som bola pod nožom zase, opäť dermoid na druhom vaječníku. Opäť doc. Rusnák, profesionál, chcela som si pre istotu nechať odobrať vajíčka, ak by vybrali aj druhý vaječník. Ale dal to super, mini časť nechal a po troch rokoch od operácie som otehotnela spontánne 😉

juliet86
autor
8. jún 2019

@emily365
@nelka2121 totiz u mna je to tak. nikdy tam nikto nic nevidel. resp. zahliadli na sone zevraj krvnu cystu ktora zmizla. ale bola som na nativnom odbere vajicka a tam mi do nej zjavne pichli. vysiel von nejaky tuk. dali mi na 7 dni antibio. proste ju tam teraz citim cez ovulku. neviem co je to este tym pichnutim. gyn povedala nech sa sleduje.... ze aby mi nerozrypali vajecnik ked sa snazim teraz otehotniet. nejake studie ivf a dermoid vyzeraju ze to nema vplyv len uvazujem ci to ivf nebude bolestive. neviem. asi by som chcela aby sa mi na to pozrel niekto kto to mu ze naozaj naozaj rozumie. . . plus som citala ze tie cysty su z embryo vyvoja a ze sa ndmaju tvorit znovu tak neviem skm akurat zmatena

patrica8
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
juliet86
autor
8. jún 2019

@patrica8 dakujem za tip!!! ps robili ti aj mrko ci len sono?

patrica8
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
juliet86
autor
9. jún 2019

caute vcera som mala ovulaciu a mala som strasne pichlave bolesto v pravom vajecniku.... uz som nevedela co sa deje bolelo ma chodit aj sediet tak sme sli pre istotu na pohotovostm mala som stastie na extremne zlatu pani doktorku ktora ma.podrobne vysetrila vypocula si vsetko a povedala ze dermoid tam je ma taku velkost ako pred dvoma tyzdnami. 2cm. a ze hned vedla neho vidi luteum z ktoreho sa zrejme prave uvolnil folikul a to mi sposobilo take bolesti. cize ovulku som mala dvakrat za sebou z praveho. otazka. to ma bude uz vzdy boliet ovulka z praveho takto intenzivne? neslo mi este kvoli bolesti zaspat dala som si ibac. rano mam pocot teraz ze uz lepsie. ona bola stvrta gynekologicka co mi potvrdila ze by to pred tehogenstvom operativne neriesila ze ta cysta je mala.... nuz. tak ja takto

patrica8
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
juliet86
autor
9. jún 2019

@patrica8 daakujem pekne za nazor. budem s nim konzultovat.

eliska13
11. jún 2019

@juliet86 a čo, ak v tehotenstve Ta to bude bolieť ešte viac ako bábo bude rásť?ja by som to tak nenechala a radšej si to dala operovať či konzultovať so Slezakom aj mne radil je to super doktor onkogynekolog, keď len ovulácia Ta tak rozhodí, prípadne po pôrode riešiť operáciu s dietatom