Súvisia moje problémy s vaječníkom?

Zodpovedané
30. nov 2021

Dobrý deň,

pred rokom a pol mi bola vyoperovaná dermoidná cysta z pravého vaječníka s tým, že vaječník sa podarilo zachrániť. Kontrola v ústave, kde mi ju vyoperovali, dopadla výborne a takisto preventívna prehliadka. Doktor kontroloval sonom aj tento pravý vaječník. Napriek tomu mávam od operácie, najmä v čase ovulácie vpravo v podbrušku a občas aj vpravo v krížoch bolesti. Niekedy sú spojené aj s inými príznakmi ako slabá nevoľnosť.

Doktor povedal, že nejaký čas po operácii môžu ešte takéto príznaky byť. Je to však už rok a pol a nič sa nemení.

Môžu tieto problémy naozaj súvisieť s vaječníkom?

Ďakujem

Dobrý deň,

každý je inak citlivý na bolesť pri ovulácii. Dokonca niekto pociťuje bolesť v tom období typicky iba na jednej strane.

Pre začiatok by ste mohli skúsiť užívať v danom období lieky proti bolesti zo skupiny nesteroidných antiflogistík /lieky s účinnou látkou Indometacín alebo Diklofenak, Ibuprofen/. Je ich ale potrebné užiť, keď je bolesť iba v začiatkoch. Nerozvinie sa a následne pekne ustúpi. Pokiaľ užijete analgetiká v čase najväčšej bolesti, už nemusia zaúčinkovať.

Ďalšou možnosťou je tiež hormonálna antikoncepcia, ktorá bráni ovulácii.

Skúsiť tiež môžete lokálnu doplnkovú liečbu biolampou.

Keďže ste však boli operovaná, môže sa jednať aj o pooperačné zrasty, ktoré sa pri hojení vytvorili. Pokiaľ nič z hore uvedeného nepomôže, poslednou možnosťou je laparoskopická diagnostika s prípadným rozrušením zrastov.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.


Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim poistenkám množstvo benefitov. Získajte výhody pre ženy v podobe špeciálnych vyšetrení bez doplatkov a mnoho iných.
www.union.sk/vyhody-pre-zeny