Diabetes a interupcia

pupa123
16. okt 2013

Ahojte, viem, ze vela z vas, snaziliek.. ma odsudi, ale nevidim inu moznost. Som diabeticka, ci tazka, alebo lahka.. tak rozlisuje len ten, kto diabetes nikdy nemal.. ja s nim zijem uz 18 rokov. Prve dieta, vytuzene sa nam podarilo po 8 rokoch.. po dalsich troch som tuzila po druhom. Nedarilo sa a Dia mi vtedy povedala nech som rada, ze mam jedno zdrave dieta a nech sa pren udrzujem co najdlhsie relativne zdrava. Medzi tym sa pridruzili komplikacie, sice len male, ale ako Dr. hovori: vsetkeho do casu a mam to za par ako vysite. Medzi tym mi zomrela mama, surodencov nemam a najhorsie je, ze otcovi odrezali nohu, mal tiez dlhorocny diabetes. To vsetko na optimizme neprida a psychicky som na tom dost zle. A v tom.. 2 ciarky.. Co cakam? Neviem, mozno to chcem len zo seba dostat, v piatok idem na gyn. s tym, ze interupcia je ista. Ja totiz pri akychkolvek komplikaciach nemam kde toho starsieho a potom mladsie nechat. Ked bol starsi maly, tak som v priebehu 3 rokov podpisala 4x reverz, pretoze otec sa odmietol o maleho aspon par dni postarat.. a potom som k lekarom proste prestala chodit, nemalo to vyznam, nepochopili.. so slovami, mila pani, ale nas to nezaujima ma vyprevadzali z ordinacii, kde som vsade chodila s malym. Chodim len k dia a viac neriesim..Zatial, teraz je maly prvak a ja mam konecne moznost zacat riesit svoj zdrav. stav, nech som ako tak v pohode aspon pre jedno dieta. Ak rozmyslate co manzel.. nuz, pracuje na zivnost u zamestnavatela, ziadna dovolenka, ziadna marodka a z neucasti v praci ho ospravedlnuje len vlastna smrt.. a nepomohlo ani zmenit zamestnanie, kazdy sa spraval rovnako.. pracuje 12tky s cestami 14tky.. a domov sa chodi len vyspat.. bud na den, alebo na noc. Ak si myslite, ze antikoncepcia nehrozila.. je to tak.. tu naozaj nemozem, kvoli trombozam.. ale roky sme pouzivali spermicidne kremy, najprv Patentex oval, neskor Pharmatex krem a v zivote nezlyhali.. az teraz.. v mojom veku.. nepochopitelne. A teraz hod kamenom kto si bez viny.. Rozhresenie neocakavam, mozno sa len chcem vyrozpravat, mozno pocut nazor niekoho, kto bol na tom podobne a povedal by mi, neboj, bude to dobre.. s tou vinou dokazes zit..

dadulienka
19. okt 2013

Sorry baby som sa rozvášnila....ale tento týžden som si od jednej ,detskej ,,lekarky" vypočula na margo dieťaťa taku totalnu kravinu, kebyže ju urobím tak si vlastné dieťa odrovnám...... ešte stále uvažujem či na nu nepodám stažnosť...proste tolko ,,vypletých" ludí pustili na medicinu. resp. im ,,tatkovia" zaplatili..a behá ich teraz po ,,Kramároch" a všelikde inde....že sa to už nedá ani čítať....Podla mna by mal byť niekde verejný zoznam ich výplodov a k tomu mien....nech sa normálny a slušný ludia vedia zorientovať....A výplod tejto ,,gynekologičky" by som k tomu rada pridala...
😠

michellevendero
19. okt 2013

@dadulienka Fuhaaa a čo sa stalo ? Zaujímam sa, keďže mi po chrípke zistili cukrovku II typu a picham 4 razy inzulín

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maca_p
19. okt 2013

@dadulienka si viac ako lekar?

ved oni maju predsa protokoly, podla ktorych musia upozornt pacienta/tehotnu a je tu aj informativny podpis, ze si bola poucena s rizikami a moznostami. ano, nemuselo sa nic stat, ale mohla zahucat uz pri 1-2-3-4 porode... zasa by bol plny novy cas titulkov: " lekari diabeticku neupozornili na fakt, ze tehotenstvo nemusi prezit ona, ci dieta... vzdy je to 50:50, percentualne pomery sa mozu menit vzhladom ci uz na tehotnu zenu, alebo dieta.
ved len prednedavnom zomrelo dieta zuzany haasovej, ktora je tiez diabeticka v dobrej kondicii, bola v relativne dobrom zdrz. stave vzhladom na diabetes,mala tu najlepsiu zdr. starostlivost aku len moze mat. a predsa...

cize kocky neohanajte sa zlym svedomim, vierou, bohom, moralkou. ziadna pri nej nebudete stat, ked to bude potrebvat, ziadna sa jej nepostarate o dieta, ked to bude potrebovat.
sama zakladatelka temy sa musi rozhodnut nech to akokolvek dopadne.

dadulienka
19. okt 2013

@michellevendero Ahoj nesuviselo to s Vašou diagnozou...píšem to na margo toho, že ma vždy vytočia hluposti čo vychrlia....ale toto čo povedala .,,pupe" ta doktorka...ja by som si zobrala hned kartu....

stellamaris
19. okt 2013

@magimary na mna sa osopila jedna lekarka na preventivnej prehliadke po porode,ze dufa,ze dalsie deti nechcem....vravim jej,ale chcem a lekarka sa zlostila.Ja cukrovku nemam,ale berem metformin,cize problemy s cukrom mam.......a doktorke som povedala,ze o svojom zivote a pocte deti rozhodnem ja sama.

dadulienka
19. okt 2013

@maca_p Sorry ale ty asi nečítaš....píšeš uplne o inej veci ako ja... ved jasne upozorniť...aj poučiť, aj dať podpísať papiere....ale nemysliš že to vobec ta doktorka neurobila, to čo urobila a povedala su dve uplne dve rozdielne veci....začať vypisovať papiere na interupciu a tie ,,veštecké vízie"..čo vyplodila...že jej zlyhajú obličky a pod......A stojím si za tým, mne to moj gynekolog sám dosvedčil.....su uplne pokakaný ked príde žena na 3 cisársky... a nie to ešte toto.... Podla mna lekár pokial nevie prijať aj to že sa niečo ,,pokašle" alebo mu zomrie pacient a nevie sa s tým vyrovnať tam nemá čo robiť....
Nič nemá to zmysel......pokial niekto chce ísť na interupciu načo to tu riešiť...

vavrenka
19. okt 2013

@pupa123 moja, mas to velmi narocne.. ja osm principialne vlemi proti interrupciam, ale nie cez mrtvoly inych.. niekedy fakt nevieme, co je vacsie hrdinstvo- risknut to a nevediet, ci dozijem koniec tehu ja aj dieta, alebo iab ja alebo ani jeden.. co je lepsie? riskovat, ze vezmem matku uz narodenemu dietatu a manzelku (co sa nemusi stat, ale riziko tu jednoznacne je), alebo riskovat, ze s vysokou pravdepodobnosotu nedonosim poskodene dieta, popr. sa narodi tazko poskodene a pri dobrej vyhliadke skonci ako ZTP .. alebo riskovat, ze sa cely zivto nezbavim vycitiek, ked pojdem an interrupciu, lebo stale je tu nejaka nadej, ze to dobre dopadne... sialene tazke rozhodnutie. a este, ked ti tvoja dia nemiestne, neurvalo povie, co si mysli (posli ju na psychoterapueticky vycvik, ale asi ani to jej nepomoze 😉 ), co sa moze/nemusi naplnit.. v kazdom pripade obe rozhodnutia pre babo alebo proti nemu su u teba spojene s obrovskymi rizikami.. skoda, ze nevidime do buducnosti... ci uz sa rozhodnes tak,a lebo tak, vlemi ti zelam, aby si mala v niekom oporu/podporu v tvojej blizkosti, lebo ta zrejme necakaju v najblizsej dobe vesele okamihy, ale, ktohovie, snad aj u teba by motyka mohla vystrelit.. 😉 drzkaj sa. este neico- tie blbe trombozy - a obmedzena moznost antiky- nie je vylucene, ze si posledny krat tehotna a riesit to opakovane interrupciou je nebezpecne..

katka1981
19. okt 2013

@pupa123, tak ta doktroka by si zasluzila po papuly. Dalo sa to povedat aj uplne inak. Ja by som to konzultovala s viacerymi lekarmi, aj gynekologmi aj diabetologmi.

katja78
20. okt 2013

@maca_p - smiem sa spýať, Ty si lekár, ktorý sa staral o Zuazanu Haasovú a jej dieťa? Vieš, čo bolo príčinou úmrtia jej dieťaťa a či to na 100% súviselo s tým, že je diabetička? Ja to tiež neviem, len sa pýtam....

cathy77
20. okt 2013

pupa123 - nerob to!! len toľko ti napíšem... ☹

jajapopi
20. okt 2013

Rada je niekedy nebezpecny dar, tak radit nejdem, len uvediem pribeh zo zivota. Ja mam cukrovku od narodenia, ked som otehotnela v 25-ke, po com som aj velmi tuzila, vsetci MUDr. okamzite zahlasili: "chodte na potrat, dieta nevynosite, zomriete vy alebo dieta". Na nikoho som nedala, verila som tomu malemu v brusku - a stalo to zato. 🙂 A to mam uz takmer vsetky komplikacie z cukrovky dobrych par rokov, za sebou dve operacie zlomenej nohy, ale bojujem so zivotom, ako viem - ved co ma prist, pride a sila ducha niekedy dokaze zazraky, len treba v ne verit...

katja78
20. okt 2013

@jajapopi možno by @pupa123 ocenila, keby ste sa porozprávali cez IP, máte asi dosť veľa zdravotných problémov veľmi podobných 🙂

molka
20. okt 2013

@pupa123 napísala si na verejné fórum, tak musíš zniesť aj také reakcie, s ktorými možno nesúhlasíš.
Ja mám 2 ťažké autoimunitné choroby, takže veľmi dobre viem, o čo v tvojom prípade ide. Len sa ťa chcem spýtať, či by si išla na potrat aj vtedy, ak by toto bolo tvoje prvé dieťa? Mám pocit, že si sa rozhodla nezabojovať o toto dieťatko len preto, že je AŽ druhé. Veď jedno už máš, tak načo riskovať. Že máš myslieť na svojho prváčika? Ale to nenarodené dieťa má rovnako právo na život, ako to narodené. Mne tiež lekári nadávali, aká som nezodpovedná, ako mám myslieť na svoje narodené deti a pod. Ich reakcia je jasná, keďže na mňa hľadia ako na diagnózu a na to dieťatko len ako na zhluk buniek. Teraz mám 3 krásne zdravé dcéry a lekári nevychádzajú z údivu, ako som na tom dobre po zdravotnej stránke. Je toľko možností, ako sa chrániť, prečo si sa teda nedala sterilizovať? Pre mňa je práve toto nezodpovedné.
Ako lekár vie, že je minimálna šanca, že dieťa bude zdravé? Je to genetik? Robil tomu dieťaťu nejaké testy?
Písala si, že chceš počuť názor od človeka, ktorý je na tom podobne. Ja som na tom možno horšie, než ty a vravím ti, že sa to dá zvládnuť! Dá sa zvládnuť prijať ďalšie dieťa. Nie je to prechádzka ružovou záhradou, ale dá sa to!

jajapopi
20. okt 2013

@katja78 nebudem proti 🙂

magimary
20. okt 2013

@molka presne na teba som myslela vo svojom príspevku 😉
a tiež sa mi v ňom žiadalo pridať to, čo píšeš:
...neviem si ani len predstaviť, že by sa môj tretí chlapček nemal narodiť "kvôli" prvým trom, ktorí dostali možnosť narodiť sa...
vari je on o niečo menej ako jeho starší bratia?...
práve on je to naše najmilovanejšie slniečko,
ak by sme ho nemali, tak by sme boli ukrátení o kusisko našich sŕdc (nás rodičov, ale aj sŕd jeho bratov, ktorí ho rovnako milujú od počatia, i napriek tomu, že prišiel s rizikom, ktoré ohrozovalo aj ich mamu)...

molka
20. okt 2013

@magimary veľmi sa mi sem nechcelo písať, pretože musím odhaľovať svoje súkromie a je mi jasné, aké reakcie budú nasledovať, ale nevydržala som, keďže som to sama zažila. Veď aj ty to poznáš. 😉

pupa123
autor
11. nov 2013

Zaver, ak by niekto mal zaujem.. zobrala som si dalsie 2 tyzdne na rozmyslenie, povytahovala veci po starsom a pozerala na tie male dupacky, bolo rozhodnute.. Ale dr. mala pravdu, behom 4 dni mi vyskocili bielkoviny na maximum, tlak 150/100 a po daslich 2 dnoch som sa rano zobudila uplne spuchnuta, kotniky, tvar, ruky.. volala som na gyndu, hned ma zobrala, ze mam ist hned na nefrologiu, aby zistili poskodenie obliciek a urobila mi ultrazvuk.. bolo po vsetkom, srdiecko uz nebilo a plod bol o par dni mensi ako by mal byt.. potom to uz islo rychlo. Bolo mi vysvetlene, ze u diabetu sa nikdy vopred nevie ako telo zareaguje a aj ked pred tym nejake extra problemy neboli, teraz sa vyhrotili. Mozno keby to bolo planovane a vopred by sa cakali komplikacie.. neviem, v hlave mi vrta 1000 otazok, co by keby. Mozno keby som nebyvala v malom mestecku, kde na vas pozeraju pomedzi prsty, akoby ste mali lepru.. "naco ma diabeticka decko".. aj take sa mi dostalo.. :( ale k tomu rozhodovaniu chcem len tolko, nikdy neodsuzdujte zenu, ktora zvazuje UPT, nie ste na jej mieste a neviete co sa odohrava v jej hlave. Neviete cim vsetkym si musi prejst kym sa rozhodne ako sa rozhodne, je to naozaj velmi tazke a aj ked to dopadlo ako to dopadlo, ja osobne budem mat vycitky do konca zivota za to co som chcela urobit..

katja78
11. nov 2013

@pupa123 - mrzí ma, že to takto dopadlo 😔 čisto medicínsky, ak sa ranné lačné glykémie pohybujú v prvých týždňoch tehotenstva nad 10, je veľká pravdepodobnosť (nie však istota), že dôjde k poškodeniu embryjka 😔 Nepamätám si už, ako to bolo u Teba. Ani by som ťa neodsudzovala, keby si šla, ani, že si sa pýtala, len ma to celé mrzí, podobne, ako by ma to mrzelo aj u ženy, ktorá je úplne zdravá. 😔
Ale na druhej strane sa teším, že všetky tie slová neboli zbytočné, lebo si dokázala počúvať svoje srdce 😵 😵 😵 drž sa, aj celá Tvoja rodinka 🙂