Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

pici
11. apr 2010

subinvira tie lieky co som pisala ja su na predpis.....

katie233
12. apr 2010

Ahojte 🙂. Nás dnes po týždni prepustili z nemocnice. V utorok večer moje bolesti v podbrušku vyvrcholili natoľko, že ma manžel odviezol na pohotovosť. Pekne sa tam o nás starali, chceli nás tam ešte nechať, ale dnes som už poprosila doktora, aby ma pustili domov. Majú tam hrozné postele, vôbec som sa nevyspala. Ale inak tam bolo super. Takže budeme oddychovať doma 😵.

Snažilky držte sa a posielame TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT 😵

pici
12. apr 2010

ahoj katie... tak sa drzte , dufam ze bude vsetko v poriadku :D

martinkatinka
13. apr 2010

Moje snaženie sa asi skončilo :(
Gynekológ ma poslal na inumológiu, kde mali zistiť ďaľšie príčiny...okrem endometriózy.
Ale chyba bude zrejme úplne na začiatku, už pri mojom narodení. Doteraz mi nikto nič také nepovedal, ale vraj mám od narodenia "spina bifida" - vrodený rázštep chrbtice :(
Je mi z toho veľmi smutno.

oknosmas
13. apr 2010

martinkakatinka...a to je problem? bo to mam aj ja...a zatial som si s tym hlavu nerobila? je to problem s otehotnenim ci co? ma nestras... 😨 😨 😨

oknosmas
13. apr 2010

ja verim, ze babatko mat budem....urcite...budem...

oknosmas
13. apr 2010

mne este ziaden lekar nepovedal, ze by som kvoli tomu nemohla mat deti a tomu ver, ze som ich presla vela...mam totiz vela roznych problemov, kedze ma v 17 zrazilo auto..a odvtedy sa to vsetko vlecie.. no vsetci ma ubezpcovali, ze tie veci s tehotenstvom nebudu mat problem.. tak mi povedz matka, prosim, co presne povedali tebe.. vdaka

oknosmas
13. apr 2010

som teraz celkom vyplasena...martinkatinka, mozes mi napisat ip, ak sa da? co a ako si pochodila a preco vlastne taky zaver?

pici
13. apr 2010

baby ja tomu teda moc nerozumiem. ale aky to ma suvis s moznym tehotenstvom?

oknosmas
14. apr 2010

ani ja az tak...pri spine bifide ma proste bolieva chrbat, je dobre na to cvicit, ale aj tak raz za cas ma bude boliet..su take obdobia, ze asi tyzden vkuse sa neviem posadit a chodit bez intezivnej bolesti a potom to zasa prejde..a to je vsetko.. ako to suvisi s tehotenstvom????

martinkatinka
14. apr 2010

No ja som o tom doteraz nevedela, že to mám, ani teraz neviem presne, že čo to znamená, ale mne imunilogička povedala, že s tým môžu súvosieť tie problémy. Povedela mi len, že od toho sa odpichne a bude vyšetrovať ďalej.
Ja som ostala v šoku, mne doteraz nikto nič nepovedal, a predstavte si, že v 27 rokoch vám povedia, že máte vrodenú chybu! Niekto niečo zanedbal, či čo sa stalo?

oknosmas
14. apr 2010

martinkatinka..myslim, ze to nie je nic strasne..a nikto nic nezanedbal..proste sa to stava.. asi nedostatok kyseliny listovej v tvojom vyvine..alebo ktovie..no urcite to nie je hrozne, kedze normalne chodis a fungujes..je to len taky lahsi stupen..mne naozaj nepovedal nik, ze by to muselo prekazat..a co sa imunity tyka, mam malo prirodzenych zabijacov, tak to sposobuje, ze som casto chora a to mi nerobi dobre ladvinkam, na ktorych mam chronicky zapal..a endosku..je toho vela, ale nic z toho mi nezabrani mat babatko...naozaj nie.. a urcite ani tebe..tak nevesaj hlavu.. moja mama mi vzdy v takychto chvilach vravela, nech sa nebojim, ze kasa sa nikdy neje taka horuca, ako sa navari.. treba veci nechat vychaldnut..a potom najdes novy pohlad na vec a zacnes to brat ako dalsi fakt, ale nic ine... a moj sef mi vzdy vravi,nehladaj prekazky, ale riesenia.. tak podme hladat tie riesenia...

martinkatinka
14. apr 2010

Keďže mi to povedali až teraz, zrejme niekto niečo zanedbal.. No čo bolo, bolo...
Mne ide o jednu vetu, že práve toto môže byť pôvodcom všetkých problémov, aj čo sa týka častých zápalov močového ústrojenstva, aj čo sa týka endometriózy. A tú mám dosť vážnu, pretože sa stále vracia, potvora jedna a vyraďuje mi postupne fungovanie...
Ako by som si mohla overiť, či je to vôbec pravda, veď to vyčítala doktorka z nejakého starého papiera.
A ešte jedna vec.. Ja som bola vlastne tri krát v umelom prechode a začlo u mňa odvápňovanie, čo spôsobilo strašné zničenie zubov. Ale na preventívke som nebola. Potrebujem si to dať do poriadku, ale strašne veľa peňazí to stojí. Nemohla by aspoň časť hradiť poisťovňa, keďže došlo k tomu odvápňovaniu zo zdravotných dôvodov. Viem, že som mala ísť k zubárovi skôr, ale keď som sa bála, spravila som chybu :(

oknosmas
14. apr 2010

martinka, mne na spinu prisli tiez len minuly rok...bo ma stale bolel chrbat..tak ma poslali na rontgen...no a mame ju tu.. ja nie som lekar a netusim, ako to vsetko suvisi.. no toto je pre mna ten najmensi problem..asi... dufam, ze ti skoro pridu na daku pricinu veci a pomozu ti, aby si sa citila lepsie...a dopracovala sa dakym prijemnym a rychlym sposobom k vytuzenemu babatku.. 😉

martinkatinka
15. apr 2010

U mňa je príčina jasná, je to endometrióza.... ale ako sa objavilo toto, neustále pribúdajú ďalšie ťažkosti, ako zápaly močového mechúra, slabá imunita, no jedno s druhým...
Takže ak si chcem overiť, či povedali pravdu, stačí ak sa vypýtam na rontgen?
Ja to skúsim, potom uvidíme....
Bábätko veľmi chcem, som po dvoch cykloch Zoladexu ( 2 * 6 mesiacov) a jeden vaječník mám nefunkčný a v druhom sa mi tvoria vajíčka len polovičnej veľkosti.

nastasia
16. apr 2010

mamartinka,
tie problemy co mas podla mna vobec nemusia suvisiet s tou chrbticou...ja mam endometriozu a takisto mam aj znizenu imunitu a problemy s mocovymi cestami. proste jedno suvisi s druhym. jednym z dovodov, preco vznika endo je prave oslabena imunita, no a viacero bab s endo tu malo problemy aj s mocovymi cestami...proste tieto veci su strasne blizko seba a bakterie lahko preniknu, takisto endo moze byt v blizkosti mocovych cies, dokonca aj v nich... nezda sa mi, ze by ta chrbtica mala priamy vplyv na otehotnenie. mozno to suvisi nejako s tou imunitou, neviem nie som lekarka, ale zda sa mi divne, aby to suviselo s otehotnenim.

tulipanike
16. apr 2010

ahojte, vsetkym cakatelkam posielam vela TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT virusikov 🙂
😵 😵 😵 😵 😵

martinkatinka
17. apr 2010

Takto, doktorka to definovala asi v tom poradí, že kvôli oslabenej imunite je endometrióza akvôli endometrióze je problém otehotnieť...

janemari
autor
17. apr 2010

Tak mne zase dorazila hnusna mrcha zase budem na ibalgacoch.Mam pocit ze mi rezu bruchu bez umrtvenia ☹

katie233
18. apr 2010

Jani, to je mi ľúto 😢. Ale vydrž 😵, už len pár dní, príde schválená žiadosť. A hurá do toho 😉. Posielame TTTTTTTTTTTTTTTT

janemari
autor
18. apr 2010

katie no ak aj pride este ma stale caka jedna mrcha ak sa ivf podari.Zobrala som ibalgac 400 a vobec nezabral 😠

zlatanka30
18. apr 2010

ahojte.no ako je to vlastne s tym otehotnenim po liecbe??ja uz mam po nej zajtra bude 5 tyzdnov od podania poslednej injekcie.nejak tomu nerozumiem.

janemari
autor
18. apr 2010

zlatanka ani ja tomu nerozumiem a s odstupom casu ju povazujem za zbytocnu.Som za to aby som dala hned po laparke nejaka doba na snazilkovanie a potom sup do centra.Ziadna liecba lebo aj tak nezabera.

pici
18. apr 2010

janemari dovolim si ti oponovat.. ako to ze liecba nezabera? preco potom ani jednej z nas doktor neradil snazilkovanie ale liecbu? mne sa zda , ze ASI preto, ze s edno sa mozes snazit kolko chces a neotehotnies... asi preto ta liecba... mne to tak aspon bolo vysvetlene, ze endo si zije vlastny zivot v maternici s vlastnymi chemickymi procesmi a to robi sarapatu a preto sa neotehotnie..
tak myslimm, ze liecba asi nebude zbytocna

mirip
18. apr 2010

ahojte chcem len povedať že všetko záisí od stupna zistenej endometriozy a tiež kde boli ložiská endometriozy v brušnej dutine, napr. mne dr povedal hned že bud pár mesiacov snažiť a potom liečba alebo hned liečba a potom snažiť a čo sa týka liečby niekedy sa endo stratí navždy a viac sa nevráti a niekedy žial po liečbe je tzv.jojo efekt a endo sa vráti a v "plnej paráde" a možno ešte silnejšia a ani Dr nevedia vysvetliť prečo sa niekomu vráti a niekomu nie......

P.S. Je mi velmi lúto, že tu stále pribúdajú nové a nové žienky s problémom menom endometrioza, bárs by to bolo aj ked v snažilkovskej ale v inej veselšej téme, kde žiadne problémy nie sú

yukki
19. apr 2010

Ja by som si dovolila súhlasiť s Janemari. Čo sa týka liečby.
Bola som teraz na kontrole, a čo mi pán doktor povedal? že keď budem mať veľké bolesti mám o dva tri mesiace prísť a liečbu si zopakujeme. (mimochodom žiadny stupeň endometriózy, žiadne kde mám ložiská, žiadne onkomarkery....som sa po operácii ani na moje priame otázky nedozvedela a ani som sa nedočkala vyšetrenia napr.tých onkomarkerov.)

luko
19. apr 2010

ahojte...ja si mysluim, zeje to individualne...napr. filmuska, evina, lucy..tusim aj ika vsetky otehotneli kratko po liecbe...ale niekomu to naozaj zabrat nemusi...takze neviem...co hovori statistika ale sedliacky rozum mi hovori ze aj u kazdemu to moze zebrat inak...my sme mali liecbu len 2 mesiace...baby vedia a potom to stopli a supli nas na IVF (zatial neuspesne)...lebo aj muz ma nic moc spg

luko
19. apr 2010

Chirurgická terapie endometriózy se díky rozvoji laparoskopické operativy stala v posledním desetiletí minulého století metodou volby. Argumentem pro byly především lepší výsledky s nižším rizikem rekurence než při konzervativní terapii. Skupina expertů ESHRE z roku 2006 a řada dalších odborníků zabývajících se problematikou endometriózy se shodují na prioritě chirurgické léčby. Je-li ložisko izolované a identifikované, je chirurgická léčba v dlouhodobém intervalu nejlepší a je metodou volby. V případě neplodnosti se pohybuje procento otěhotnění v závislosti na různých stadiích endometriózy v rozmezí 35–60 %. V případě pánevní bolesti se udává 60–90 %, s rekurencí až 40 % během pěti let.

Původní koncepcí medikamentózní terapie byl předpoklad, že ektopická ložiska jsou hormonálně citlivá, cílem bylo zastavení růstu endometriální tkáně a cytosuprese. Nevýhodou většiny medikamentózních systémů bylo vysoké procento rekurence mezi 30–70 %, s intervalem 6–18 měsíců po ukončení léčby. V případě sterility je konzervativní léčba často pouze odsunutí a prodloužení délky neplodnosti. V současnosti panuje shoda v podávání hormonálních preparátů u pánevní oblasti po dobu šesti měsíců. Účinky dostupných preparátů redukujících bolest v malé pánvi jsou v klinických studiích hodnoceny jako obdobné, liší se jen nežádoucími účinky a náklady na léčbu.

ivizna
19. apr 2010

Ahojte som tu nová doteraz som nevedela čo to endometrioza je. Bola som na laparoskopii minulý týždeň a vyberali mi cystu a nejaké zrasty. Doktor mi povedal že na 99percent to bude endometrioza a že ma čaká 6 mesačná liečba. No keď tu čítam vaše skúsenosti s liečbou tak mi je do plaču. Mám isť makať do Grécka na 6 mesiacov teraz začiatkom mája.Zrovna keď mi začne tá liečba. Myslíte si že sa to bude dať zvládnuť? Keď píšete o návaloch tepla, depkách a všeličo iné... a vlastne ja tam budem cez najväčšie horko makať minimálne 10 hodín denne? Neviete či by sa dala liečba odložiť o pol roka a menštruáciu zastaviť zatiaľ len HAK? Čo myslite prosím dajte vedieť to čakanie do budúceho týždňa je na zbláznenie. A ešte jedna otázka tie injekcie sa pichajú do svalu alebo žili? A mali ste po operácii hned menštruáciu? Babenky prosím odpíšte mi. Ďakujem.

luko
19. apr 2010

ivizna: mne minuly rok vyberali endometrialnu cystu, liecbu som mala len 2 mes. nespavost som mala len obcas...zato navaly pravidelne..ale dalos a to vydrzat, MS som dostala hned po op., v tom problem nebol...co sa tyka aplikacie inj, tak myslim, vacsinou su do svalu