Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

katuskalis
10. nov 2013

@martinkatinka dakujem..tie ložiska endometriozy su 3 mm takze po nasledujucich kramoch ideme na to.. ved som zvedava co mi povedia v Heliose... len či sa do nich trafim..ja mam kazdy mesiac zakazdym inak.. 😖

zuzka2802
12. nov 2013

ahojte ,tak mne uz preslo 8 mesiacov od laparoskopie a tehotenstvo stale nikde,nasadil mi tabletky duphaston ale ja uz neviem co mam od toho cakat,brala som estrozin kvapky ale musela som prestat kedze som alergik a mala som v kuse nadchu,viem ze su zeny ktore sa roky snazia o babatko ale ze vraj mam v poriadku vsetko tak potom kde je problem stale nic bojim sa ze mi z toho uz prepne,mam pocit stale ze sa v mojom okoli rodia deti kazdy den sa dozviem ze tu porodila tu zas otehotnela.... a dostavam len hlupe rady aby som na to tak intenzivne nemyslela,ako ked niekto nieco chce tak na to asi mysli co si mam uz odrazat hlavu? 😀 ale nie vazne,co pre to este mozem urobit ja uz neviem... mam pocit ze som vyskusla za posledných 8 mesiacov vsetko

kveta
12. nov 2013

@zuzka2802 Ty mas endometriozu? Ako liecenu?

zuzka2802
13. nov 2013

Ano mam,no zatial beriem ten duphaston ale pol roka po operacii som nebrala nic dohodla som sa s doktorom ze sa pokusim otehotniet zial do teraz sa nepodarilo

mseli
13. nov 2013

ahojte, pre mňa bola endometrióza donedávna neznámy pojem... vždy som mávala silný a veľmi bolestivý menzes (prežívala som na ibalginoch a iných analgetikách), ktorý pravidelne meškával... pred 4 rokmi mi diagnostikovali tetanický syndróm, ktorý má neuveritelné množstvo rôznych príznakov ako kŕče, silná a bolestivá menštruácia, bolesti brucha mimo cyklu, čiže som všetky tieto problémy pripisovala práve nemu...
v júni aj júli som počas menzesu dostala silné kŕčovité záchvaty, kedy som si myslela, že už asi umieram... nedalo mi to a tak som šla lekárovi, ktorý mi po sone hneď povedal, že má podozrenie na endometriózu... okrem toho mi vzal krv a ster a nasadil mi hormóny na tri mesiace (Lutenyl)... po liekoch som mala príst na kontrolu, takže som si užila tri mesiace asi so všetkými nežiadúcimi účinkami z tých liekov .... na kontrole mi povedal, že je to na 100% endometrióza a vraj to potvrdzujú aj výsledky nejakého markera, ktorého hodnoty som mala dvojnásobné... čaká ma laparoskopia a chcem sa vás opýtať kde ste boli operované a celkovo aké sú vaše skúsenosti. ďakujem ☹

ivec16
13. nov 2013

@zuzka2802 ja som bola na laparke v marci 2012 od vtedy sa snazime a tiez nic... nie si v tom sama...

ivec16
13. nov 2013

@mseli kolko mas rokov? mas aj nejake cysty? chces sa potom pokusit otehotniet? vzavislosti od toho ako odpovies na otazky, by som na laparku sla alebo nesla... ak nemas cysty a ide len o potvrdenie diagnozy, tak by som asi nesla - pretoze, sa tym aj tak vela nezmeni, budes vediet, ze ju mas a tym to asi hasne... isla by som len ak sa uz dlhsie pokusas otehotniet a nejde to... vravis ze mas zvyseny marker pravdepodobne CA125 - ten byva zvyseny pri endometrioze...dvojnasobne nie je az tak vela 🙂 (ja som mala podobne) hranica je tusim okolo 35, su zeny ktore ich maju niekolko nasobne vyssie 10 a viac... ja mam za sebou laparku, so skusenostami ktore mam teraz by som pod noz tak rychlo nesla... no co potvrdili diagnozu, a nic viac sa neudialo... snazime sa otehotniet a tym to hasne... posielaju nas na IVF pretoze mam na to narok, pretoze mam endometriozu, ale kvoli tejto diagnoze, napriek tomu, ze to nemusi byt pricina nasich nezdarov, sa uz dalej nesnazia patrat po inej pricine.. takze mam vo vysledku pocit, ze keby ju nemam diagnostikovanu tak sa snazia trosku viac... tolko moje skusenosti... (mozno som to podala az moc osobne a horlivo... no tak to teraz citim) prajem ti vela zdravicka a spravne rozhodnutia

dahra
13. nov 2013

@mseli - my máme so segrou endošku obe, diagnostikovanú v jednom roku s rozdielom 2 mesiace (2009), obe operované laparotomiou - rez ako po cisarskom. Segra v KE a ja MT. Ona ma ťažšiu formu - kŕče mimo cyklu, keď sa v bolestiach po štyroch plazila na wecko. Velikánske cysty na oboch vaječníkoch, vaječníky jej zachovali, trošku len "orezali". Ja všetko bez bolesti, len cysta a šups s ňou preč aj vaječník. Obe sme spolu mali aj hormonálnu liečbu - ja lucrin 5 mesiacov, ona diphereline 6 mesiacov. Ja som bola v 2009 na IVF (helios MT), podarilo sa hned. Potom v 2012 na druhé IVF (helios), tiež úspešné. Segra bola na 3IVF (1KE a 2MT) v čase od 2010 do 2012. Nič. Vaječníky jej produkuju nekvalitné vajícka. Tak nakoniec skoncili v reprofite brno - darcovské embryo a šups hned tehu. Obe sme mali tehu bez jediného problému a ukážkový porod. No nam by tehu prirodzene neslo, obe máme mužov s katastrofálnym spg. Už vačšia zhoda medzi nami by nebola, ani keby sme sa dohodli. Obe endosku, obe nafigu chlapov na robenie deti 😀 😀 nájdených cez internet, obe deti cez IVF. Ešte aj tie máme teraz s rozdielom 13 dní 🙂

ivec16
14. nov 2013

@dahra nie zeby som sa tesila z vasho osudu, ale tvoj clanok ma potesil- povzbudil, pretoze sa rozhodujeme ist na IVF, kolko si prosim mala rokov pri prvom IVF a co mal zle manzel v spermiograme. Moj muz ma zlu morfologiu a ja stale dufam ze sa nam podari aj prirodzene, ale cas uteka a stale nic. Dufam, pretoze pred dvomi rokmi da nam podarilo ale skoncilo to MA a nasledne mi diagnostikovali endometricku cystu -laparoskopia, laparotomia, punkcia... Stale nieco a teraz odporucaju IVF... Mam predtym respekt, bojim sa hormonov ale neviem ci ma zmysel vyckavat...

mseli
14. nov 2013

ivec16 - ďakujem za rýchlu odpoveď... mám 26 rokov a som bez partnera... lekár o cystách nič nehovoril, ale za posledného pol roka som mala 4 silné kŕčovité záchvaty (z toho 2 boli počas jedného menzesu)... navyše sa lekárovi na sone čosi veľmi nepozdávalo... pri vyšetrení sa ma pýtal, či plánujem deti, lebo vraj by bolo najlepšie ich mať čo najskôr a tiež mi povedal, že v mojom prípade je operácia nevyhnutná, aby som vraj mohla mať niekedy vôbec deti... som učiteľka a k deťom mám veľmi blízko, v budúcnosti by som určite chcela mať deti, holt nie je s kým... o to je ten pocit horší 😒

mseli
14. nov 2013

@dahra - ďakujem za odpoveď... o tom, že endometrióza môže mať rôzne ťažké formy som čítala a úprimne som sa zhrozila pri pomyslení na to všetko... vidím, že ste si toho so sestrou museli veľa pretrpieť... dúfam, že už bude len lepšie a gratulujem k tým detičkám 😉

mseli
14. nov 2013

ahojte baby... skoro som zabudla, bola niektorá z vás operovaná v bratislave? ak áno kde a ako to prebiehalo? ďakujem 😉

dahra
14. nov 2013

@ivec16 - no moj muz ma 100% teratozoospermie (t.j. zla morfa), od roku 2007, čo sme sa snažili, som ani raz nebola tehu. Ani po porode nic. Pri prvom IVF som mala 31 a pri druhom 34. Mne hormony nic neurobili, dokonca som mala najvyššiu možnú dávku a ledva z toho jedného vaječníka čosi bolo. Jediné pozitívum našej vzájomnej neplodnosti je, že vobec nemusíme riešiť, čo by bolo keby.... 🙂 Lebo nemoze byť, ale ako plus som to zacala brat až teraz po narodení malej. 😉
@mseli -vďaka za gratulku, u mňa to zasa až také zlé nebolo, sú tu iné ženy, čo sa vytrápili a klobúk dole, čím prešli. Držím palce, aby všetko, čo ťa najbližšie čaká, dopadlo dobre!

katuskalis
14. nov 2013

Ahojte, ja som bola dnes v nemocnici pre vysledky z laparoskopie, vajcovody priechodne, ale zistena endometrioza 1 Faza...doktor mi naordinoval decapeptyl na 3 mesiace... chcem sa spytat, ci niektora z vas ma s nim skusenosti ?? pytatala som sa ho, ci nemam ist rovno na inseminaciu ci umele, povedal, ze mam pockat a vyskusat po liecbe prirodzene... Snazime sa 2 roky , manzel je ok...

martinkatinka
15. nov 2013

@katuskalis pri prvom stupni máš veľkú šancu... počkaj ešte, ak by bol dôvod a čas na to, určite ti doporučí to umelé, ale netreba sa na to hneď upínať... ja mám 4. stupeň a otehotnela som prirodzene

zuzika84
15. nov 2013

@mseli ahoj, ja mám tiež endometriozu už trikrát ma operovali laparoskopicky. Dva krát v Trnave a tretí krát ma operoval najlepší odborník v tomto smere Mudr. Igor Slezák v Národnom onkologickom ústave v Bratislave. V utorky je aj na súkromnej klinike v Dunajskej strede, je to súkromná klinika jednodňovej chirurgie. Na konzultácii som bola u neho tam, ale keďže ja som už ťažší prípad, tak ma operoval v tom národnom onkologickom ústave, kde je primárom. Ja by som odporúčala jeho, je veľmi ľudský, a šikovný dokonca mi hrozilo, že ma bude operovať rezom, ale nakoniec sa mu to podarilo laparkou, čo som bola veľmi rada. Aj ten prístup po operácii bol uplne iný ako v Trnave. Ja som už do Trnavy na operáciu tretí krát nechcela isť.

nelly3
15. nov 2013

@zuzika84
ahoj, ja mam tiez endosku, IV. stupen, bola som na operacii v ruzinovskej nemocnici, uz davnejsie, ale museli ma rezat, ze laparkou to neslo, mam aj velku cystu na vajecniku atd., strasne dlho sa uz snazime, mam za sebou niekolko IVF. a nic, moj gyn. v Trnave mi tohoto gyn.spominal, ze by sa dala dat ta cysta prec aj laparkou, velmi nad tym uvazujem, este viem, ze chvalia doc. Bielika z B.Bystrice.

nelly3
15. nov 2013

@zuzika84
teraz ma napadlo, ci mi to nespominal gyn. rusnaka hmm? uz ani neviem, ale tiez by mal robit v NOU 😕

rks
15. nov 2013

Baby, kolko dni po laparke ste boli fit do prace? Dnes som bola na predoperacnom, laparku mam vo stvrtok 28. a povedali mi, ze v pondelok mozem nastupit do prace. Robim v kancelarii, nic namahave, ale predsa sa mi to zda byt priskoro. Vlani ma museli rezat a doma som bola 6 tyzdnov, po navrate do prace som mala stale bolesti.

nelly3
15. nov 2013

@rks ja osobne som laparku nemala, ale bola som rezana a tebe idu robit laparku? lebo ja by som mala ist tiez lenze uz nechcem aby ma rezali, obavam sa ci sa bude dat urobit laparka. Kam ides na laparoskopiu?

zuzika84
15. nov 2013

@rks ahoj, neviem čo Ti budú robiť, či diagnostickú laparku alebo máš aj nejaké cysty. Ja som bola operovaná tri krát, ale vždy som tam bola cca 4 dni. Naposledy ma prijali vo štvrtok , piatok operovali a pustili ma až v utorok. Ja by som na Tvojom mieste aspoň týždeň bola doma. Predsa je to záťaž na organizmus, narkoza a všetko okolo toho. Ono je to síce menej invazívna operácia, ako rezom, ale predsa.

zuzika84
15. nov 2013

@nelly3 tak skús tohto pána doktora Slezáka, je to fakt odborník, hlavne cez laparoskopie. Teraz som mala cystu na lavom vaječníku, ložisko v rektovaginálnom septe a ešte medzi maternicou a hrubým črevom. A pravdaže zrasty. Tak ma pripravoval na to, že najprv to pozrie laparoskopicky, a keby to neišlo tak to bude rezať normálne. Čo teda chvalabohu nemusel, sa mu to podarilo laparkou, čo bol sám veľmi rád a spokojný. Tak som bola veľmi rada. Lebo to už bola moja tretia operácia, a už aj chúdence vaječníky sú také oslabené, hlavne lavý, ktorý to schytal už tretí krát.

javorinka2
15. nov 2013

@martinkatinka ahoj, ty si živý dôkaz ze to ide 🙂 mam k tebe prosbu prosím ťa, dnes som bola na folikulmetrii o 9ha mam folikul 18,5mm, dal mi prengyl až si pichnem dnes večer(som zdrav. sestra), myslis ze doastol za den na to, aby bol aplikovaný??? nemam si ho pichnut rano??? a kedy sa mame snazit, mozme ráno alebo zajtra večer 🙂 pisem ti preto, lebo si mi velmi sympatická a hlavne vyždy kazdeho povzbudis a mas vela skusenosti 🙂 dakujem

rks
15. nov 2013

@nelly3 Ja budem operovana v Skotsku. Ale vlani, ked ma rezali, som bola na Slovensku. a mas problemy, ze by si mala ist znovu? U mna zial inej cesty niet, osmy mesiac na liekoch, ziadna mrcha a cysta stale rastie ☹

@zuzika84 Mam cystu, idu ma jej zbavit. Trikrat si bola operovana laparoskopicky? Mna chcu hned v den operacie supnut domov, rano ma zoperuju a poobede si ma uz ma prist priatel vyzdvihnut. Ani to sa mi velmi nepozdava, aj ked clovek nie je rad v nemocnici, predsa by som tam radsej zostala aspon tu jednu noc. ale s tym skorym navratom do prace ma dnes uplne sokovali, ja som sa chystala zostat doma dva tyzdne a oni ze 3 dni 😨

martinkatinka
15. nov 2013

@javorinka2 ja ti poviem pravdu, tomuto sa zase až tak nerozumiem... keby si vedela ako som otehotnela, tak poľutuješ môjho chlapa...mne nedával nič z týchto liekov, len som bola na folikulometrii a vtedy mi povedal, že vajíčka sú maličké, že z toho nič nebude....nám to vyšlo dva dni po ovulácii, viem to presne, lebo som si zašla do Lúčok do tej liečivej vodičky a už som si hovorila, že z toho nič nebude, že dva dni PO... a potom som mala ťažký mesiac v robote, makali sme na výstave a ono to malé krásne sa tam udržalo 🙂 ku komu ty chodíš, ak to nie je tajné?

zuzika84
15. nov 2013

@rks behom troch rokov som bola operovaná tri krát. Vždy sa tá mrcha endoška vrátila. Druhý krát som bola operovaná za 9 mesiacov od prvej a tretí krát za rok a pol. Ani raz som žiadnu liečbu nemala, vždy odporučili len čím najrýchlejšie otehotniet. Lenže to sa nepodarilo, kedže sa mi cysty vždy do dvoch mesiacov vrátili. Ale teraz verím, že to bude dobré.
No tam to je asi inak. Inač aj tu keď to robia jednodňovou chirurgiou, tak jeden deň operujú a na druhý deň ráno pustia. Čo si teda ani to neviem predstaviť. Ja som bola uplne vyradená ten deň keď ma operovali. Mala som takú drenáž z rany, kde vytekalo, to čo v bruchu ostalo po operácii. Mala som podvihnuté vaječníky, že sa to lepšie hojí. Dali mi tam, nejakú tekutinu na zrasty aby sa netvorili. Infuzie mi tiekli tri dni.
Ale teda za tri dni do roboty? no neviem teda.

dahra
15. nov 2013

@javorinka2 - pokiaľ viem, velkosť folikov by mohla byt ok, ja som mala okolo 20mm, viem, že boli aj okolo 15 a 17mm a niečo z nich predsa bolo. (Bola som na IVF). Pregnyl mi pichli okolo 21.00, aby som okolo 8.30 bola na OPU (vyber vajičok), takže asi do 12 hodín folik praskne. Lepšie pýtať sa v téme, kde ženy používajú pregnym pri prirodzenom snažení. Môže byť, že to funguje trošku inak.

rks
16. nov 2013

@zuzika84 To sme na tom dost podobne. Ja sice idem 'len' na druhu operaciu, ale tiez sa mi cysta objavila par tyzdnov po operacii. Otehotniet sa mi samozrejme nepodarilo,po 4 mesiacoch mi nasadili liecbu, ale zbytocne.
Po laparotomii som bola aj ja zopar dni uplne vyradena. Teraz vobec neviem, co ocakavat. Urcite sa zotavim rychlejsie, ale zeby az natolko? Sa mi zda, ze to beru na lahku vahu ☹

nelly3
16. nov 2013

@rks
no chodim na ivf. mam za sebou uz niekolko pokusov neuspesnych, sice jeden tento rok bol uspesny, ale nedopadlo to dobre nakoniec, mam cystu na lavom vajecniku cca do 5cm, sice uz niekolko rokov je stale taka ista nezvacsuje sa, myslim, si ze by ju bolo dobre dat prec a aj ak mam vajcovody nefunkcne odstranit, lebo ze ak je tam nejaka tekutina ta tiez nerobi dobre pri ivf. lenze ja fakt potrebujem ze odbornika nakolko sa nechcem dat uz rezat, raz stacilo a neviem ci by mi niekto vedel urobit aj laparku 😕

ivec16
16. nov 2013

@nelly3 tu 5 cm cystu mas vodovu? mna operovali v marci 2012 laparoskopicky endometricku cystu, kvoli komplikaciam po operacii (velky hematom, ktory sa zvacsoval -cize krvacanie, podane 3 konzervy transfuzky) ma na 3 den od laparky operovali laparotomicky, bola som uplne hotova... za 2 mesiace od operacie znovu cysta 8x5 cm vodova... lekar povedal, ze to musi von, ale ze to kvoli tej laparotomii asi nepojde laparoskopicky, cim som maximalne nesuhlasila, ze sa nedam rezat kazdeho pol roka (nie je to riesenie, nemam este deti a mala som 25 rokov) ,mi navrhol ze spravia iba punkciu (odsali ju zo spodu, ako ked sa robi odber vajicok na IVF) potom mi bola nasadena antikoncepcia na 3 mesiace... hned po vysadeni som mala cystu spat cca 4 cm... zase ma chceli na slovensku operovat, ale medzicasom sme sa prestahovali do FR a tak som sa opytala na nazor aj tu... a tu lekari trdia, ze s tym zatial netreba nic robit... tak som si celkom odfukla... pretoze pri tej laparke som mala ozaj dost... nikdy by som nepodstupila laparoskopiu iba na jednodnovej chirurgii, ze by ma pustili na druhy den domov, minimalne 3 dni by si mali nechat zenu v nemocnici... nechcem nikoho strasit, ale taka je moja skusenost, a radsej byt opatrny, nie je to len laparoskopia, je to operacia pri ktorej hrozia aj komplikacie...
@rks
@zuzika84