Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

dahra
25. aug 2009

Ahojte,
Tittika, drzim mocne palce!
Jani,
kedy sa chystas na ten KET? Pre mna by bolo najlepsie využiť injekcie co mam v sebe a zacat stimulovat, nemusela by som si ichat dve, ale jedna by stacila - keby som mala par desattisic navyse, tak by som si to zaplatila. Takto sa musi cakat, kym sa poistovni uraci.
Inak, moj manzel IVF nie je nakloneny. To ja ho tlacim, jeho sa to tak velmi ani netyka, odovzda "material" a finito. Uz to vidim, ako si budem pichat injekcie a jeho utesovat. On nie je bojovnik za nerealne veci, IVF sa mu zda neprirodzene. Vraj, ak sa nedari, tak priroda vie preco. Cely cas rozprava, ze na 100% potratim kvoli jeho nekvalitnym spermiam alebo prinajlepsom budeme mat postihnute dieta. IVF su podla neho zbytocne vyhodene peniaze.

jani2
25. aug 2009

Dahra - veď počkaj ako tvoj manžel stíchne, keď mu dáš do náručia bábo. Potom mu už budeš len pripomínať jeho neveriacke reči 😉 Keď je niečo v génoch emryjok špatne, tak sa nevyvýjajú a ani IVF sa nezadarí. Embryologička mi vravela, že mnohé páry majú zlé embryjka, že to vidno už v tých prvých dňoch vývinu a vtedy ani IVf nedokáže robiť zázraky, práve preto nie je IVF vždy úspešne, proste nevložili životaschopné embryjko. Nie je ani preukázané, že by sa po IVF rodilo viac detí s vývojovými vadami. Však uvidíš pri IVF, keď budete mať pohovor s embryologičkou, pekne s vami rozoberie každé emryjko, či má kvalitu 1, či 2....my sme mali skoro všetky jednotkové a to manžel tiež nemá bohvieaký SPG a ja mám vaječníky dosť nahlodané endoškou.
Evina - som zvedavá či tie kvapky zaberú, verím, že už máš hormónov plné zuby, ja už som mala plné zuby všelijakých liečitoľov a byliniek.......ty si však na tom lepšie, bodaj by to vyšlo 🙂

jani2
25. aug 2009

..a ešte Dahra - neviem, či by ti dovolili stimulovať, keď sa neukončila liečba. Ukončenie je vlastne prebehnutie prirodzenej menštruácie. Vždy čo sa pamätám, som muselal čakať na vlastnú menštruáciu až potom sa zas niečo dialo.

dahra
25. aug 2009

Jani,
praveze mi to chceli tak dat. Tie lieky na endo su "brzda" a staci stimulovat. Inak sa picha aj brzda aj stimulacia.

evina0
25. aug 2009

dahra 😅 des ked to citam co vsetko musia ludia koli dietatku robit,drzim palce a vela sil az vsetko zvladnes.
mm tiez vravel ze som az posadnuta dietatom preto mam aj take spravanie..teraz ked mi lekar zase hento povedal tak zamrzol a ja sa uz na temu dieta s nim nebavim.viem ze aj on strasne chce.ale ja uz to nerisim ani s okolim a s nim uz vobec nie len sa pytam ci mal vitaminy a nic viac.on ma plnu hlavu domu a ja som mala liecby aby som sa dala doporiadku.ale ako som uz viacejkrat pisla ja nemam uz enegriu na riesenie.dosla mi 😒 nehavam to na Boha a prirodu beriem Femi a Macu a viac do seba uz nedostanem.pojdem na laparku a uvidime co bude.mozno sa stane zazrak a mozno sa este zapotim pri dalsom rieseni.nerobim si ani nedeje a uvidime cim ma zase zivot a zdravie prekvapi. 😉

evina0
25. aug 2009

zienky moje oznamujem Vam ze ten divny pocit co mam do rana take steglenie vo vajecnikoch a tocenie hlavy je rozbiehajuca sa mrcha..teda dufam krcok mekucky a zacinam spinit 😉 a to som 5 den od agolutinu a ratala som som ze ani na 10 den to nebude lebo ked mi ho v minulosti pichali dolsa mrcha az na 12 den 😒 Uz nech sa rozbehne a mam po nej.nikdy sa mi tak nekrutila pri mrche hlava, ako na kolotoci a zadarmo 😀 😀 mozno maju v tom prsty aj Femi kvapky ale mala som ich este len 2 krat.takze neviem neviem.

jani2
25. aug 2009

dahra - to som nevedela, že sa to aj tak dá. Tak to by ma teda tiež nahnevalo, tiež by som sa bála, že sa za tie mesiace zas niečo vytvorí, dúfajme, že nič. Ono až človeka niekedy zo všetkého hlava bolí, ako dúma a rozmýšla.....
Evina - ja som si veru sem-tam aj na pána Boha zanadávala, najmä potom čo by jedno bábätko zomrelo.....proste takéto veci by sa stávať nemali

evina0
25. aug 2009

jani 😔 je to nespravodlive.raz mi kamaratka ktora je uz v nebicku povedala ..niektory ludia zomieraju aby druhym mohli robit strazneho anjela..a ja mam sem tam pocit ze toho strazneho anjelika mi ona robi.zivot dava facky niekedy az prehnane a nevysvetlitelne.ale podla mna vsetko ma svoj dovod.
neboj aj ja si sem tam na neho ponadavam ale nepomoze mi to.len sa mi v danej chvili ulavi.ja som uz rezignovala s toho vsetkeho preto som napisala ze nehavam to na Boha a prirodu.uz som sa dost natrapila a teraz nech sa trapia oni dvaja 🙂 🙂

jani2
25. aug 2009

Evina - tak tá mrcha to berie zhurta, len nech nie je boľavá 😝
Dahra - zabudla som napísať, na KET mi už dr. lieky predpísal, mám sa sama rozhodnúť kedy ich začnem brať, od ktorého cyklu.. Ale nejdem na nič čakať, len čo dostanem mrchu (nikedy koncom druhého týždňa), tak začnem papať tabletky a pripravovať sliznicu maternice na KET(inak tie tabletky sú estrogén, ten mi tú endošku poriadne poštekli 😝 )...a potom na ca. 20.deň cyklu pojdem pre embryjko.

evina0
25. aug 2009

jani uz som pre liecbou a laparkou prezivala take bolesti ze som mala cely den vrecko ladu na bruchu.v sebe 2 ibalginy kazdu 2 hodinu a s placom som to dajako prezila.verim ze to nebude az take a ze to prezijem som aj rada ze dojde lebo cim skor pride tato pride aj druhu a ja pojdem aj skor na laparku.
inak som skusla tu hrcku a zatial neboli a pred operaciou ta prva bola citliva ale bola aj vecsia.ved uvidime 😉

nastasia
25. aug 2009

ahojte baby,
bola som dnes na kontrole. a nemam dobre spravy, dr. mi chce dat bud liecbu na 6 mesiacov alebo hned na IVF 😲 mozte mi prosim objasnit IVF? neviem nevyznam sa v tom aky je vobec rozdiel medzi IVF a IUI?
prehovorila som ho, ze chcem par mesiacov skusat prirodzene dnes, ale nevidel folikul-som osmy den cyklu. chcel aby som dosla v piatok no ideme dnes do toho chorvatska tak cez vikend mame skusat. ja som z toho uplne hotova. ved mam iba 23 a mam ist na IVF? v stredu mam ist za nim, boze keby sa tak podarilo, ale ktovie ci bude vobec ovulka. a inak cysta praskla. aspon nieco.

jani2
25. aug 2009

Evina - inak takú hrčku mám v pošve aj ja, urobila sa mi teraz po pôrode, Dr. vravela, že je to ložisko endometriozy, ale našťastie vôbec nebolí. Pamätám si tie bolesti, ja som si zas dávala el. podušku, raz som ju pustila tak silno, že sa pripálila obliečka na posteli.
Na anjelikov verím aj ja, to jedno dievčatko čo mi zomrelo, sa určite stalo anjelikom strážnym malej Janičke, lebo lekári vravia, že narodená v takom nízkom týždni (26tt.) a byť úplne v poriadku, tak to zázrak je. Tiež bolo zvláštne, keď Julinka umrela, tak sa Janke veľmi pohoršilo a dr. vravel, že to sa pri dvojčiatkach stáva, vraj nejak cítia jeden druhého. Vraj už mali mnoho takýchto zvláštnych a nevysvetliteľných "spojení". 😔
Nastasia - tiež sa mi zdá priskoro ísť na IVF, si fakt mladá. Pri IUI ti len vstreknú do maternice manželové spermijky, nie je to žiadny veľky zásah do tela, IVF už je niečo náročnejšie, budeš si do brucha pichať hormony na stimuláciu vaječníkov, aby sa vytvorilo naraz veľa vajíčok, tie sa potom v narkóze ihlou odsajú a v miske sa nechajú oplodniť manželovými spermijami, no a zvyčajne po 5-6 dňoch ti do maternice vložia hotové embryjko. JE to len stru
čné vysvetlenie, na stránkach CAR najdeš všetko podrobnejšie.

evina0
25. aug 2009

nastasia podla mna si mlada na IVF ved ja mam 26.5 r a mne lekar povedal ze keby som mala viacej tak nepovie a zenie ma na umele ale podla neho som primlada. a coze tak zrazu liecba a lebo umele 😒 fakt sa tu nikomu nedari do kelu do kelu ☹ skus sa strafit do ovulky a uvidis .je super ze si si vydupala cas na skusanie mne sa to nepodarilo a dala sa na liecbu.
ak by som mala zase nove lozisko aj ked mi to stale nejde do hlavy tak dalsiu liecbu nepodstupim..isto nie stacili tie hnusne hormony raz..skusali by sme prirodzene a uvidime.
skusala som si tu hrcku a neboli ale som tam dole taka citliva ako po operaci pred liecbou no necudujem sa sak to je sok pre telo ze spinim a vajecniky pracuju.

jani ja som ju tiez mala v posve hned za krckom maternice a velmi rychlo rastla..preto lsk a liecba

nastasia
25. aug 2009

evina, dnes ma vysetroval a bolelo ma to rovnako ako predtym, takze asi predpoklada, ze aj pri styku ma to bude boliet. ale tak radsej daco vydzim ako liecba alebo IVF. krv mam negativnu takze ziaden zapal v tele, moc negativny tak nevedel z coho mam tie bolesti. no podla mna to uz endo zasa pracuje.

dahra
25. aug 2009

Jani,
joj, tak to uz skoro. Drzim ti palce, aby sa zadarilo a embryjko sa uchytilo. Zial, je to tak, ze hormonalna stimulacia podporuje rast endo. Ako pri KET-e, tak aj pri IVF ☹.
Nastasia,
na IVF tak skoro? 😨 Bol tvoj priatel na spermiogram? Ak je v poriadku, tak nema zmysel teraz take nieco riesit. IVF je aj financne narocne - menej ako 20.000 to urcite nebude, aj ked by ti priplatila poistovna. My sme na pohovoroch, spermiogramoch a odberoch krvi aj s cestou busom zatial minuli cca 3.000,- Sk + este profertil manzelovi. A to este nie je ani zaciatok.

jani2
25. aug 2009

Evina, mne tá hrčka nerastie (aspoň zatiaľ), ale aj tak je čudné že som ju dostala po pôrode,v období laktácie, keď by endoška mala vlastne spať. JE to jednoducho jedna sviňucha hnusná! 😖
Nastasia - máš pravdu, ak by som mala čo i len malú šancu, že otehotniem prirodzene, tak by som tú trochu bolesti pri snažilkovaní vydržať. Stačí nájsť len tie správne polohy a ani to nebolí. 😉
Dahra - s tými peniazmi máš pravdu, my sme do IVF už dali poriadnu pálku. Aj včera som za 21ks tabletiek vyplatila tisícku, a to je len taký rozbeh na začiatok. Poisťovňa KET nehradí, takže každé vloženie embryjka bude stáť 4-5 tisíc. A to tam máme embryjok asi 10. A pri IVF určite o tú dvadsiatku prídete, určite budete mať ICSI, keď ma manža zlé spermijky, predlženú kultiváciu, jednorázova kanyla na zavedenie embryjok...všetko sú to nadštandardy, a za to sa platí.
Janemarie - kde sa túlaš, ako sa cítiš? NEch už tá mrcha príde až môžeš ísť za doktorom, až ti povie dobrú správičku. LEbo iné tu nechceme počuť.

evina0
25. aug 2009

jane kde si?? cakam ta pri pc s poharikom cerveneho vinka.akurat som dosla s pozemku.firma aj po tme maka na zakladoch leju nam beton.mm nervozni lebo su same problemy dokonca sme museli aj vodu s velkeho bazena vziat co jej uz nemame 😀 😀 ja som prchla Vas citnut a idem do tepluckej vane. 🙂

janemari
autor
25. aug 2009

Ahojte kocky 🙂

Nestiham chodit na net,tak sa ospravedlnujem.Stale mam kopu prace zavarenie,lekvare,praca okolo domu.Okrem toho v sobotu sme boli na posvadodbovej akcii kde sa zaroven oslavovali meniny Ivana,2xJana,2xZuzana,Stefania,Helena a tak sme domov dosli po 21.00 a kedze sme boli od rana bola som unavena.A teraz mam poobednu smenu takze sa k pc dostanem az okolo 23.00.A mam sklzy tak si vabavujem maily a tak.Inak mrcha stale nikde a tak cakaaaaam.

dahra
26. aug 2009

ahojte,
Janemari - ta mrcha si teda dava nacas. By som sa zasmiala nad doktorom v martine, keby ten vedel, ze od maja este nic nedoslo. Taky sebaisty vehementne tvrdil, ze do 2 mesiacov sa dostavi, aj keby co bolo. 😖

Ja mam dnes 40. den po poslednej injekcii a vajecnik necitim, navaly su stale, som zvedava ci sa ten moj vobec preberie. Keby som nevidela na utz, tak si myslim, ze mi pri operacii vyrezali aj ten 😀 ....fuj, hnusny cierny humor na samej sebe...
Bola som na hematologii, museli ma 2-krat pichnut, ja mam od detstva donicene zily odbermi a este slabe. V nemocnici som s nimi mala hadam najvacsie problemy - nevedeli, kam ma trafit, aby tieklo, lebo vacsinou nic netecie, musim vypit vecer pred odberom aspon 2 litre vody a potom je to ako-tak.
Vysetria mi aj zrazanlivost krvi - som ich poprosila, lebo to sa robi po potrate, ale ja chcem tomu pre istotu predist. Radsej sa to dozvediet skor.

evina0
26. aug 2009

ahojte tak ja hlasim spustenie mrchy.zatial bolesti mierne ,zvladam bez tabletiek myslim si ze mi pomahaju aj Femi kvapky ( pisu tam ze zmiernuju aj bolesti pri mrche)
dahra zatial sa do Mt nechystam k lekarovi az ked bude treba.uvidim co tento cyklus bude so mnou a ako sa budem citiet.inak ja som vajecnik zacala citiet cca 35 od poslednej injekcie ale podla mna to mala na svedomi aj macca ze sa telo tak rychlo prebralo 😕
jane neviem ci je to dobre pre telo a aj teba ked ta brucho boli a mrcha nie a nie spustit.ja som rada ze je to tak ako to je 😉 este porieit ten problem a je to.
katie kde si ako sa citis? aj vsetky ostatne???

katie233
26. aug 2009

Ahojte 🙂. Konečne som sa sem dostala. Občas som sem síce zašla, ale to som akurát stihla prečítať vaše príspevky 😉.

Evina, to je super, že už mrcha došla. Daj vedieť, ako ti je. Aby som vedela, čo mám očakávať. Lebo predtým to bolo hrozné (tie bolesti a tak). Ja som na tom stále rovnako. Od poslednej injekcie uplynulo 70 dní a mrcha stále nikde. Párkrát už boli malé náznaky (ako bolesti v podbrušku, v krížoch,...), ale nič. Minulý týždeň som volala k dokymu, a bolo mi povedané, že ak nedôjde do dnes, tak mám zajtra prísť. Ale ešte tam ráno zavolám, či bude mať čas, nepotrebujem, aby mi povedal, že čo som netrpezlivá a 2 týždne hore dole. Ale pamätám si ako mi so stoickým kľudom povedal, že mrcha isto iste príde do 6-8 týždňov. Ha-ha.

Nastasia, a to na základe čoho usúdil, že treba hneď IVF. Ja si tiež myslím, že si ešte mladá, aj keď čítala som už aj o babách, ktoré sú mladšie a podstúpili to.

Jani, Dahra nech všetko dobre dopadne, a nech sa zadarí na prvý "šup".

Janemari, nám zostáva len čakať 😖.

evina0
26. aug 2009

katie asi si budes mysliet ze som cvok ale rano som malo krvacala tak som si myslela ze super mrcha sa rozbehla a poobede nic.len take jemne spinenie.do kelu co toto ma znamenat.brucho ma vobec neboli len trosku ma steglia vajecniky nic viacej. 😕 😕 dnes si pripadam ako cvok ze co toto ma znamenat nikdy sa mi to nestalo ze sa krvacanie stratilo a tak rychlo.pockam par dni a ked nedojde normalne krvacanie tak zavlolam doktorovi ze co a ako. vcera som mala teply kupel a cervene vinko tak aj s toho som asi krvacla ze sa cosi pohlo ale zeby sa to tak rychlo stratilo?? nerozumiem 😅 😅

katie233
26. aug 2009

No tak to je divné 😒

jani2
26. aug 2009

Evina - to je fakt čudné, ja som prvú mrchu po liečba mala tiež takú slabšiu, ani bolesti som veľmi nemala, ale zas takto krátke to nebolo?! Inak druhú mrchu po liečbe som už mala zas nepríjemnú, tak som hneď vedela že liečba asi moc nezabrala, vtedy ma to dosť sklamalo ☹ . Ale bambule neľakajte sa, ja som už mala endošku poriadne rozlezenú. Verím že u vás to bude lepšie 🙂
Katie - tak aj ty si po liečbe? A čo plánuješ teraz, IVF alebo prirodzené snažilkovanie. Som tu nová, tak som trošku zvedavá 😉

dahra
26. aug 2009

Ahojte,
Jani,
kde vsade si mala endo? Stimulovala si hned v prvom cykle?
Ja som mala 8cm cystu na lavom vajecniku a mi ho aj s nou v januari vzali. Nikde inde nevraveli, ze by nieco bolo.
Mojej sestre diagnostikovali tento rok po mne edno tiez. Ona mala 10cm cystu na pravom a 5cm cystu na lavom vajecniku. Vsade na crevach a moc. mechuri mala loziska. Doktor ju operoval vyse dvoch hodin a vsetko jej ponechal. teraz je na liecbe, po piatej injekcii, tak uvidime, ako to u nas dopadne. Nasi su happy ☹ Okrem toho, obaja nasi muzi su na tom zle so spermiogrammi, moj o daco horsie.

katie233
26. aug 2009

Jani2 - áno aj ja som po liečbe. V júni som mala poslednú injekciu, v júli som bola opäť na laparke. Čo plánujem? Momentálne nič, pokiaľ nepríde mrcha. Zatiaľ si s manželom užívame, veď čo ak motyka vystrelí. U nás zatiaľ IVF neprišlo na reč, my veríme, že to pôjde prirodzene 😉.

Evi, práve som si spomenula, že aj ja som minulý piatok trolilinku špinila. To bolo po tom telefonáte so sestričkou, že ak nedojde tak mám dôjsť ja. Asi sa trošku zľaklo, ale potom nič ☹.

katie233
26. aug 2009

Dievčatá, tak som trošku pátrala, ako to asi je s tou mojou mrchou. Otvorila som príbalový leták dipeherelinu (injekcie, čo som brala) a idem si oči vyočiť. Tú info, čo mi dal doky, to je veľmi skreslené. Podľa mňa závisí od injekcií, ktoré žena berie. Tak v letáku bolo napísané: "Po vysadení liečby, funkcia vaječníkov sa znovu obnoví po 2 mesiacoch od poslednej injekcie a prvú menštruáciu možno očakávať pravdepodobne o 2 týždne neskôr". Takže moja mrcha má stále čas 🙂.

katie233
26. aug 2009

Z toho vyplýva, že ju môžem očakávať práve v týchto dňoch 😉.

evina0
26. aug 2009

katie ja mam len spinenie ale tiez cakam ze sa mrcha este len rozbehne..ma na to este par dni ved lekar vravel do 7 az 10 dni a dnes je 6 den 😉

jani2
26. aug 2009

Dahra - tak to majú vaši fakt "potešenie" ☹ Viem si predstaviť akí sú nešťastní. ale neboj obe to zvládnete 🙂 (teda domyslela som si že aj sestra ešte nemá bábo?) Ja som mala cystu vľavo aj vpravo, obe okolo 4-5 cm, ložiská aj na moč. mechúri, aj na črevách - no dr. vravel, že sodoma-gomora. Ponechali mi oba vaječníky, aj keď ľavý bol vraj už úplne v zrastoch (podľa mňa sa im to nechcelo vyberať, po 20 min. som bola z operačky naspäť, dokonca na prvý krát ľavú cystu ani nevybrali, musela som ísť časom na druhú LPS). Inak prvé IVF som podstúpila v Brne, pred 4 rokmi ešte Helios nefungoval a v Blave mi v ISCARE povedali, že otehotniem iba s darovanými vajíčkami ☹ , že pre mňa už IVF nie je). V Brne to stálo strašné peniaze (asi 80 tis. Kč), brala som strašne veľa jednotiek tých injekcií, vaječníky akosi nechceli zabrať, a mala som len jediné vajíčko. Bolo z neho embryjko, ale neujalo sa. Tu MS potom si doteraz pamätám, myslela som že umriem od bolesti, na veľkej potrebe išla zo mňa už tiež krv, čo tá sviňucha endoška narástla aj v črevách. Do ďalších IVF som sa už bála ísť, ale keď začali v Martine, riskla som to a neľutujem. Stimulácie boli už super, neviem čo sa stalo, ale dr. mi musel dokonca znižovať dávky injekcií, čo vaječníky tak prudko reagovali na stimuláciu, pri druhom IVF som mala teda 7 vajíčok a pri tretom 22 vajíčok (čo už býva rekord aj u nezničených vaječníkoch). MS po druhom IVF už bola prijateľná a po treťom IVF už neprišla 🙂 . Doteraz nechápem prečo to bolo tak rozdielne, ale myslím si, že aj endometrioza ma určité obdobia, niekedy blázni a niekedy je v útlme - v remisii. Tak som to niekde čítala a asi to aj tak bude.
Prajem ti aby si mala pohodovú stimuláciu a aby si už potom MS nedostala, viem ako po tom túžiš, sama som si to prežívala. 🙂
....a sestra ide tiež na IVF?
Katie - no čo si človek sám neprečíta, tak sa nedozvie. Radšej čítať letáky ako veriť lekárom 😉
No, nejak som sa rozpísala, tak radšej končím!