Gynekológia - Uterus didelphys

monkabohdalova
4. sep 2018

Ahojte, vie mi niekto napísať viac o vrodenej vade maternice? Uterus didelphys? Ďakujem

malenacka33
4. sep 2018

@monkabohdalova áno, mám túto diagnózu 😊 čo konkrétne potrebuješ vedieť?

monkabohdalova
autor
4. sep 2018

@malenacka33 zaujímalo by ma či je problém pri tejto vade s tehotenstvom, prípadne či môže spôsobovať nejaké zdravotné problémy.

malenacka33
4. sep 2018

@monkabohdalova no poviem ti moju skúsenosť: keď mi oznamil môj doktor že mám dve maternice, nebolo mi všetko jedno! Tak isto ma zaujimalo, či sa dá otehotnieť a aké sú vyhliadky, čo sa týka donosenia bábätka... Keďže to nie je častá diagnóza, tiež som hľadala info len na nete, kde som sa stretla s tým, že je tu riziko, že nemusim otehotnieť a tiež ani donosit. Natrafila som na doktora, ktorý mi doslova šplechol do xichtu, že možno pár krát potratim ale že nakoniec sa mi možno podarí donosit, ale len možno! Vtedy som sa zrútila, ale povedala som si že to nebude môj prípad! Bolo to presne v novembri minulého roka. Dnes som v 9 mesiaci tehotenstva!!! 😉😀 Síce som ostala na marodke aj chodím do rizikovej ambulancie, ale žiadne problémy som nemala a ani nemám 😊 takže treba len myslieť pozitívne a nastaviť sa na to, že to pôjde 😉👍

malenacka33
4. sep 2018

@monkabohdalova nikdy som ani nemala problém pri menzese. Ale čo viem, táto diagnóza je často spojená s problémami obličiek

monkabohdalova
autor
4. sep 2018

@malenacka33 ďakujem za info;) a moc gratulujem k bábätku :* ...ja mávam dosť veľké bolesti pri menzese, častokrát som krvácala mimo menzesu, čo doviedlo takmer k tomu že skončila menštr. a par dni na to som začala opäť krvácať a takto mi to išlo mesiace, dr. mi nasadila progesteron a s krvacanim mimo cyklu sa to pekne upravilo🙂 .ale mávam aj dosť veľké bolesti pri pohlavnom styku a fakt neviem či to môže byť tým alebo čo:(

malenacka33
4. sep 2018

@monkabohdalova áno môže to byť, bolestivý sex som mavala aj ja. A tiež aj silný menzes akurát že pravidelný, čomu sa čudoval aj doktor. Mas dve maternice a aj dva krčky? Ak smiem vedieť, ako ti to zistili? Poznám pani, ktorej nato prisli až pri pôrode! Jediné šťastie, že mala bábo zle otočené tak jej robili cisársky rez. Neviem si predstaviť ako by dopadla keby rodí prirodzene s touto vadou. Ja idem tiež rodiť cisárskym.

romiada
4. sep 2018

@monkabohdalova ahoj, chcem Ťa len podporiť. Nemám síce diagnózu ako Ty , ale mám uterus septus (rozdelená maternica na dve časti). Zistil mi to cudzí gyndoš na preventívnej zdravotnej prehliadky v rámci programu z práce. Revala som jak krokodíl, lebo mi tiez povedal, ze mozno s tazkostami donosím dieťa. Mesiac na to som neplánovane ostala tehotná. Porodila som cisárskym, lebo bol predpoklad ze moja rozdvojená maternica nevyprodukuje také kontrakcie,ktoré by dieťatko vytlačili. Po 9rokoch sme s mužom zarobili druhé takmer bez problémov - vôbec som si nepripúšťala že kvôli mojej maternici sa mi nepodarí otehotnieť a donosiť. Asi mi to moje pozitívne nastavenie aj pomohlo. Ja si odvtedy robím srandu, že mužovi len spadnú trenky a ja som tehotná. Nepripúšťaj si kvôli tomu "nejakú stigmu" že si vadná a že sa Ti to kvôli tomu nepodarí, takéto anomálie proste existujú a plno žien s nimi donosí aj porodí dieťa. Držím Ti palce 😉
A ako vravela malenacka33 súvisí to s obličkami - aj mne to povedali pri vyšetrení, ale rozpisovať o tomto sem nechcem.
A inak extrémne silne kramy mam aj ja: prve dva dni idem vykrvácat pomaly a potom trvá dalsích 7-8dní kým mi úplne skončia. Takže by som to zhrnula tak že pri mojom krátkom 26d cykle mám s krámami do činenia každé 2 týždne 😕

monkabohdalova
autor
5. sep 2018

@malenacka33 mám iba jeden krčok, najskôr som chodila k jednému dr. a ten mi povedal že mam vadu ale nič neriešil, že to nič nie je, potom som sa prehlásila, nová doktorka mi hneď povedala o čo ide, veľmi precizne vyšetrenie🙂 veru čítala som veľa na internete, že pri týchto problemoch je najlepší cisarsky

monkabohdalova
autor
5. sep 2018

@romiada ďakujem moc za info🙂

alenocka82
6. sep 2018

Tiež mám túto vrodenú vývojovú vadu a k tomu ešte 2 krčky s prepážkou. Váčšina doktorov (a to som ich teda prestriedala dosť) mi hovorila, že problém s otehotnením by som mať nemala, ale skôr budem mať problém donosiť. Mám 36 a dvoch drobcov (5 a 1,5 ročného). Obaja sekciou v 34 a 36tt. Prvý donosený v pravej dutine maternice a druhý v ľavej 🙂

romiada
6. sep 2018

@alenocka82 kazdy drobec sa usalašil na svojom miestečku - spravodlivo si to podelili 😉

monkabohdalova
autor
9. sep 2018

@alenocka82 gratulujem a ďakujem za info🙂