Hormonálne problémy. Aký majú vplyv na otehotnenie?

adkag
11. máj 2006

Chcem sa spytat, ci mate niekto skusenosti s hormonalnymi problemami a ich vplyvom na moznost otehotnenia.
Mne lekarka prostrednictvom krvnych testov zistila, ze mam zle hladiny hormonov v poslednej faze cyklu - prolaktin na hornej hranici a hormon stitnej zlazy a estrogen na dolnej hranici. Vyzera to tak, ze v dosledku toho mam anovulacny cyklus. Rozhodla sa zacat liecbou prolaktinu, beriem druhy mesiac tabletky Parlodel, stvrt tabletky većer. Prolaktin sa mi znizil (ukazali to krvne testy v 17.-ty den cyklu), ale nemam pocit, ze by sa mi vratila ovulacia. s tymi dalsimi hormonmi zatial nic nerobi, mysli si, ze tie nizke hladiny mozu byt sposobene aj tym zvysenym prolaktinom.
Mali ste niekto podobny proeblem? ak ano, ako postupoval lekar pri liecbe? ja mam pocit, ze v prvom rade sa treba zamerat na tu stitnu zlazu, ale lekarka si to nemysli. mam ist buduci piatok na sono, aby zistila, ci mi naskocila ovulacia, tak snad potom budem mudrejsia.

kaciatko81
30. jún 2006

kati, laparoskopie sa nemusi bat. mne robili artroskopiu, to je ten isty princip, ale do klbov. je to v pohode.
my sme povedali, ze odlozime do svadby, potom skusime a urobime vsetko preto, aby sa zadarilo. ale musime mat aj nieco nasetrene dovtedy, bohuzial nie je to zadarmo 😖

peha
30. jún 2006

neber to zase tak vazne a tragicky. stale su to problemy, ktore su riesitelne. a kym je stale nejaky krok dopredu, je to dobre, pretoze stale je nejake riesenie a nejaka volba. neboj.
pytala som sa preto, pretoze moj gyn hovori o laparoskopii ako o velmi jednoduchej veci, aj moje zname si polezali dva az tri dni po zakroku a sli sup sup domenkov. takze ja len preto.
nemocnice nie su hotely, ale da sa to zniest. ja som po chrbtici lezala - ani nesedela len lezala 6 dni, proste vsetko len po leziacky a nemozes sa hybat. len kyvkas s obrovskymi bolestami ledva rukami nohami, a dalo sa to zniest. clovek znesie vela. taka laparoskopia nas nezabije 😎 neboj. mna to povodne malo cakat, teraz sa zvazuje, ze kedy, ci po tehu, alebo az po. keby sa nam cca rok nedarilo tehu, tak lekar odporuca laparo. jednak vybrat myomy, dat ich na hystolku a pozriet dnuka, co tam stvaraju organy. ale myslim, ze stale mame riesenie. neboj.
su aj horsie veci.
teraz mame v rodine - sesterka, operacia rakovina zenskych veci, je asi 2 tyzdne doma, v hroznom stave a nasli jej dalsi obrovsky utvar. dnes je na ct, a pondelok sa vidi, ze co dalej. asi dalsia operacia, a nasledne chemo. uz teraz ma asi 40 kil a ledva zije. a doma dve deti. to su ovela horsie stavy. takze netreba panikarit, aj u nej je stale aspon akysi krok dopredu, aspon nejake riesenie, aj ked sa vsetci v jej pripade uz chytame slamky. vcera vecer sme od nich dosli, a poviem ti, bola som z toho mimo.
a pritom chodila pravidelne na prehliadky, krv mala ok, a vidis. ono si to telo niekedy asi zo dna na den povie, ze nevladze. neviem,... nerozumiem tomu, a je mi to luto.

neboj, drzim palceky. a bejby netreba odkladat, v tom mas pravdu. je to obrovska radost, stasticko do zivota, krasny poklad. takze nech sa do toho skoro mozete pustit. 🙂

kaciatko81
30. jún 2006

ta laparoskopia vazne nie je tragicka. je to rez velky asi 1cm, pokial viem. ja som mala na kolene 2. rano mi to urobili a vecer som chodila 😉
tiez si myslim, ze baby netreba odkladat. my sa vsak bohuzial musime trosku postavit na vlastne. viem, ze su ludia, co sa v tej situacii ocitnu necakane a zvladnu to, ale ja chcem dat tomu malickemu vsetko, takze este rocik... 🙂

katalienka
30. jún 2006

dikes baby za podporu. ved ked Panboh chce, aj motyka vystreli a mozno aj vsetky bez problemov otehotnieme ani nebudeme vediet ako 😉

kaciatko81
30. jún 2006

kati, ved na to sme tu 🙂 ja mam niekedy strach, ze este aj ten rok odkladania je vela, ale lekar povedal, ze to je este ok 🙂 ja len dufam, ze sa nam to vsetkym v poho podari a potom uz budeme len nakupovat vecicky a kocikovat 😵

peha
30. jún 2006

🙂 😉
jasne, dufame ze hej a vsetky, ktore si to zelaju.
takze krasny dnicek majte sa 🙂

kaciatko81
30. jún 2006

babulky, este jedna vec mozno trosku na povzbudenie, kamaratka minule hovorila, ze ma znamu, dlho sa im nedarilo, straaasne moc chodili po doktoroch a ked to vzdali a zmierili sa s tym, ze zostanu sami, zrazu hups a maju baby 😵 😵 😵

katalienka
30. jún 2006

kati,
ved presne o to ide...cele je to jedno velke mysterium... mamina ma tiez kolegynu, ktora bola asi uz 6ty krat na IVF a stale nic, prestali skusat, obaja uz maju pokrocilejsi vek a zrazu zostala tehotna 🙂
proste zahada vzniku cloveka. clovek moze ovplyvnit vela, ale do hlbky neprenikne. je to zazrak 🙂

kaciatko81
30. jún 2006

je a ja som presvedcena, ze ten zazrak sa podari. ako niekto napisal, babatku sa chce len do veseleho bruska 😵 . juj, ako to teraz pisem, brala by som aj hned 😉

peha
30. jún 2006

tak, spravne, treba sa tesit zo zivota. 😵
tak sa tesme na tie nase buduce pokladiky a zazraciky. 😵
a je pravda, babatko pride do zdraveho a veseleho bruska, aj ked si to niekedy neuvedomime, a mozno si niekto mysli, ze nebol vhodny cas a tak, a co ak prave ten jeho vhodny cas je teraz. a dnes mozno napriklad moje brusko nie je este pripravene, tak preto mimi nechodi. a pride, ked budeme v poriadku a mozno sa az tak nebudeme zaoberat nasimi problemami. 😉

bamba
3. júl 2006

Ahojte, citala som si vase problemy a vlastne aj ja mam mozno nieco podobne.Tiez som brala asi 5 rokov antikoncepciu a po vysadeni 3 mesiace prislo normalne krvacanie a potom to uz bolo len take spinenie a tento rok to uz nedostavam pre zmenu vobec 😒
Lekar mi stale hovori,ze je to stresom,co si ja myslim je blbost,nemozem byt pol roka v strese!Ale zase mi kontroloval hormony z krvi a to som mala v poriadku,dokonca povedal,ze hodnoty su ukazkove.Tak ja uz potom neviem...Kedze nic nedostavam,nemam ani ovu...Na buduci tyzden idem zase k doktorovi,som zvedava,co mi zase povie,chcel mi nasadit nejake lieky,aby som ovu dostavala,tak uvidime.Uz som z toho dost nervozna...

katalienka
3. júl 2006

bamba
v prvom rade si myslim, ze by si si mala najst kvalitneho lekara... lebo taky, ktory nad tym, ze nemas menzes pol roka len zalomi rukami a zahlasi,ze je to zo stresu, je nejaky divny... a aj na hormonal. profil by som sla este k inemu... 😒

bamba
3. júl 2006

Aj mne sa uz prestava ten "moj" doktor pacit 😖 Mojim problemom je aj,ze nie sme na Slovensku,ale v Nemecku a nie sme tu tak dlho,ze by som mala medzi doktormi prehlad.No uvidime,pockam este co vymysli tento mesiac...
Lieky na ovulaciu mi uz chcel nasadit davnejsie,ale kedze sme zistili,ze aj moj manzel ma nejake mensie problemy (s nizkym poctom 😨 ), povedal,ze to nema vyznam,co je aj logicke.Tak teraz cakame na manzelove vysledky a ked budu v poriadku, tak k nemu hned zajdem,dufam,ze to bude uz buduci tyzden a ze to dobre dopadne 🙂
Sakra nemyslela som,ze otehotniet bude az taky problem,ja som mala problemy,potom sme zistili,ze aj manzel a cas leti a leti 😲

katalienka
3. júl 2006

bamba
my sme tiez zili dlhsie v Nemecku (Mnichov) a samozrejme mi aj tam blbla mrcha. tak som isla k lekarovi, ktory mi bol najblizsie od nas. a bol skvely. mal perfektne vybavenie a platila som iba 10eur ako sa standardne plati pri navsteve lekara.vsetko ostatne islo cez E111. mozno by ti aspon Angolutin-vyvolavacku mohol dat,lebo moj tvrdi,ze je dobre ich davat, aby sa vystielka maternice stale obnovovala.

bamba
3. júl 2006

Katulienka dik za rady 🙂
Aj ja som isla k prvemu,ktoreho som nasla v zozname...A praveze sa mi na zaciatku velmi pacil,tiez ma spickove vybavenie,citim sa tam ako doma v obyvacke,nie ako u doktora.Ale som sa ho pytala, co s tym,ze nemam tak dlho menstruaciu.Ale to akoby nebolo pre neho dolezite.Asi tak pred mesiacom a pol mi dal take lieky,ale to su nejake na cisto rastlinnej baze,ktore pomahaju upravit cyklus,ale zrejme nie ten moj 😲
Zrejme potrebujem na to poriadnu chemiu 🙂 Ved predsa zenske telo potrebuje tu menstruaciu, s tym je spojene vsetko, hormony,psychika,mozno niet divu,ked niekedy idem od nervozity vsetko rozthat 😀

katalienka
3. júl 2006

bamba
tak skus este nejakeho ineho najst... ono je dolezite aby sa to riesilo. tiez som nebola nadsena tym, ked sme boli v DE a cele to stagnovalo...

bamba
3. júl 2006

Skusim sa este po nejakom poobzerat...

adkag
autor
3. júl 2006

bamba, tiez si myslim,ze nebude vsetko v poriadku s hormonmi,aj ked lekar to tvrdi.

bam
4. júl 2006

Ahojte,tak sa mi konecne podarilo prihlasit, ked som sa chcela nalogovat,zjavila sa mi len cista strana...Tak sa sa zmenila na bam a zatial to funguje 🙂
Dvakrat mi robil testy z krvi a boli v poriadku.No neviem,kazdopadne pockam,co mi povie na buduci tyzden...

adkag
autor
4. júl 2006

bamba, lenze testy na hormonalny profil sa robia viackrat, na zaciatku cyklu a na konci, pripadne aj uprostred. mne robila lekarka 3. a 21. DC, ale niekedy robnieva sa robievaju aj v strede cyklu.

peha
4. júl 2006

caute hlasim prichod 🙂
ako sa mate ?

ja som bola v piatok na akupunkture s tym mojim nestastnym cyklom (nemala som 2 mesiace), napichal ma ihlickami dal mi cajicek - nejaku specialnu cinsku zmes bylin a korenov liecivych bylin a povedal, ze pockame. V nedelu som dostala MS a dnes pomalicky koncia a hlavne mi ulavuje brusko a prestava ten sialeny tlak, co sa tam hromadil. takze verim, ze vsetko bude okej, a verim, ze aj o mesiac uz mrcha pride pravidelne, alebo radsej nech nepride, ked snazilkujeme. nech v tom mam nejako jasno 😅
takze som rada, ze som hned nesla na vyvolavacky, len zase dalsie hormooooonyyyyyy....

bam
4. júl 2006

adkag,
aj mne robil tak nejako na zaciatku a konci cyklu,ale ako som hovorila,ani neviem,ci som to mohla za cyklus povazovat,ked to bolo len take spinenie...
Kazdopadne sa ho na tie testy este raz opytam,dik za radu...

bam
4. júl 2006

peha,
zeby som sa aj ja dala na akupunkturu 🙂 Neboli to,ked si predstavim,ze do mna niekto picha ihli 😨

peha
4. júl 2006

bam, vies co - ja mam paniku z ihiel. ale on si robi vtipky, a zabava ma a tak to do mna nenapadne napicha, a ked ide so mnou aj muz - sedi v gauci, a rozpravaju sa o rybach, pocasi a zenach a mne pritom napicha ihly, trosku trpnem a trosku trpim, ale viem, ze mi to robi dobre. a je pohodak, takze to zvladam.
inak ti drzim palceky, nech to dobre dopadne. ja svoj profil zatial neskumam, verim, ze snad nam to pojde, aj ked zatial nejako moc nie 😵
ale trenujeme 😵 😵

bam
4. júl 2006

No, myslim,ze keby mi to malo pomoct,vydrzala by som to aj ja 🙂
Snad nad tym niekedy este porozmyslam...A drzim palce aj ja tebe, dufam,ze sa nam tie nase rozhadzane cykly uz "unormalnia"...A samozrejme vela uspechov pri treningu 😀
Mi teraz aj ked trenujeme,viem,ze nic z toho nebude,co tiez nie je bohvieco na psychiku 😢

pappo
4. júl 2006

ahojte
ja som sice nemala HA, ale som na to asi rovnako,brala som lieky na znizenie prolaktinu, potom od 5 do 10DC lieky na dozretie vajicka a stale nic. je to tak ze folikul bol velky ale nepraskol takze asi ma caka ta laparoskopia. niekto tu pisal ako sa to funguje, uvidime co povie lekar pri dalsom hor. profile. takze vlastne nedochadza k ovu. inac som chcela napisat ze asi by som to najradsej riesila cajikmi, masazou a podobne. tak poradte nieco, na odreagovanie. ozaj merate si teplotu? a zapisujete doi grafu? co Vam ukazuje ked mate taky zkňly hor. profil? skace to tam alebo je to v normale?

peha
4. júl 2006

pappo - ziadna panika, jasne 🙂 ?

ked to tu citam - prosim, nezacni to moc riesit, bud trochu nad vecou. cim viac sa budes pozorovat, merat, skumat a riesit, tym viac budes z kazdeho i minimalneho vykyvu vykolajena.
skus - a skusme to trochu "nechat plavat" neriesme to az tak. je to velmi tazke, zlozite. no niekedy nemozeme vsetko uplne dopodrobna skumat a este viac sa nad tym trapit. ak mame zdravotny problem, jasne, ze ho treba riesit, odstranit, niekedy sa nevyhneme operativnemu zakroku, jasne ze aj to je nutne.
napriklad ja si nemeriam teplotu, neskumam hormo profil, proste zatial to ma cas. preboha ved uz mam tolko zdravotnych problemov - chrbat, alergie, myomy, a rovno mozem ist na psychinu. netreba to vsetko tak strasne vazne brat. jasne, nieco nam je, ale treba sa aj vediet nad to povzniest, uvolnit sa. netyrat sam seba. vyrozpravat sa,
odporucam ti masaz - relax, jogu, cvicenia, akupunkturu, proste to, co ti vyhovuje. niekomu vyhovuje behat, niekomu posilka, tak si vyber co ti robi dobre. podstatne je sa odreagovat, uvolnit, vybit niekde tu psychiku, aby sa to dnu nedusilo, pretoze to moze sposobit este horsie problemy.

sory ze sa rozpisujem - ale akurat dnes som videla zaujimavy dokument o liecivych rastlinach v peru - ktore su ojedinele, liecia rakovinu, dokazu zautocit na zhubne bunky a znicit ich, obnovit imunitu a liecit cloveka. pytali sme sa sami seba s muzom, preco sa takto este neliecia ludia aj v zapadnom a nasom svete??? odpoved sme dostali hned - nevyhovuje to marketingovym tahom a cielom farmaceutickych koncernov.
bohuzial, ... a miestni indiani, ktori zuju tieto byliny, nemaju rakovinu, nik tam neumiera na rakovinu pecene ci podobne. je pravda, ze neziju takym stresovym zivotom ako my, nedychaju smog, nejedia hranolky a instantne veci...

sme v takej dobe. dnes v snahe kupit sojove mlieko - manzel priniesol - mas pocit, ze mozno zdravsie a menej alergizujuce. zlozenie na obale si ani radsej nestudujem, niekolko emulgatorov a niekolko chemickyh uprav prvkov...

co na to dodat. idem prec od pc, idem si kusnut do "zdravej" broskyne, neviem kde vypestovanej ☹ a napit sa vody z vodovodu 😖

babulky, nesmutte, netrapte sa, bude dobre - minimalne ked skombinujem tu broskynu s vodou 😀 😀 😀

adkag
autor
4. júl 2006

Pappo, ty si presne v tej situacii,ako ja. tiez beriem parlodel na znizenie prolaktinu a teraz druhy mesiac clostilbegyt na vyvolanie ovulacie. mne ale lekar nezistoval,ci bola ovu, zmeral mi 12.ty den folikuly a kedze tam boli a dost velke, tak predpokladal,ze prebehla.ale kedze mrcha prisla,tak tento cyklus mi zrejme pichne aj pregnyl,aby sa uvolnilo vajicko. a ak to nezaberie, tak potom uz neviem. ale ani sa nad tym nejako moc netrapim, drzim sa rad,co pisala peha 😉

ja si teplotu nemeriam,obcas si sledujem hlien alebo pouzijem slintatko,ale ani to nie kazdy den. ja som citala jednu knihu o neplodnosti a tam odporucaju hlavne prirodnu liecbu. ja by som to tiez vyskusala, len nepoznam takeho liecitela tu v okoli. beriem Gynex, to su take kvapku (sirup) z rastlin.

nika251
5. júl 2006

Ahojte. Zda sa ze aj ja sa zaradim medzi tie, ktorym zblbli hormoniky. Vyzera to na prolaktin. Povedzte mi prosim, ako dlho moze trvat liecba. Zda sa ze ovu funguje, MS tiez. Aspon nejake povzbudenie 😖

pappo
5. júl 2006

peha,adkag,nika251 ahoje baby,
dakujem za povzbudenie. ja nezufam, som maimalne optimisticka. zila ako pise peha treba taketo veci riesit zial zijeme v dobe kedy otehotniet nie je uz taka banalita ako kedysi. ale hlavu hore my to zvladneme v podstate o nic nejde kazdemu zabera nieco ine, niekomu lieky niekomu cajiky, treba len v pohode skusat.
adkag pises ze ti nesledoval doktor ci prebehla ovu, ja som chodila kazdy druhy den k lekarovi a sledovali sme folikul jeden cyklus ci narastol. narastol a bol aj dostatocne velky ale nepraskol. tak sme poskusali co som uz pisala ale stale netuim v com je konkretny problem podla mna to ani lekar nevie a tak zatial skusa. niekde tu na stranke som nasla link na vypocet kedy mam plodne dni tak z pasie som si to nechala spravit som zvedava co mi poslu. napiste ako pokracuje liecba ja teraz musim cakat aspon 3 tyzdne a potom mozem ist znova na hor. profil ta uvidime ako prolaktin. citala som o prolaktine, vraj nevedia celkom iste preco je jeho hladina u niektorych zien vysoka, okrem mamiciek co koja samozrejme, vsade ako hlavny dovod pisu stres, takze nic nove.... 😀