Kedy treba nasadiť hormonálnu liečbu pri hyperandrogenizme?

Zodpovedané
23. jan 2023

Dobrý deň,

moja gynekologička mi zistila, že mám zvýšený testosterón a nasadila hormonálnu liečbu HAK "Vreya" (ale mala som aj problémy s cyklom) a mám aj taktiež problém s výrazným ochlpením, ale neviem ako mi Vreya pomôže s ochlpením.

Neviem síce hladiny testosterónu, ale vedeli by ste mi napísať kedy je hranica, že už sa môže kvôli tomu nasadiť hormonálna liečba?

Ďakujem.

Dobrý deň,

hormonálna antikoncepcia môže zmierniť príznaky hyperandrogenizmu. Antikoncepcia Vreya má antiandrogénny účinok - znižuje hladinu testosterónu. Úplne však nepomôže a už vzniknuté ochlpenie je potrebné odstrániť depiláciou alebo iný spôsobom.

Jasná hranica hodnôt testosterónu pre nasadenie hormonálnej antikoncepcie stanovená nie je. Môže sa nasadiť aj bez vysokých hodnôt testosterónu z inej indikácie.

Pokiaľ ju nechcete užívať, nemusíte. Cyklus však bude naďalej nepravidelný a ochlpenie sa môže zvýrazniť.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník