HPV očkovanie

31. máj 2023

Ahojte, davate sa ockovat na hpv, aj ked mate 1 partnera uz roky a hpv negativne?

Ja by som sa aj dala, ale odradza ma zena z modreho zneba, ktora ochrnula po hpv vakcine (neviem po ktorej).

Avsak kamosky sa dali, a mali vsetko v poriadku.

elinosar
31. máj 2023

Som ockovana

autor
31. máj 2023

@elinosar ktorou? A mala si nejake tazkosti?

elinosar
31. máj 2023

Myslim ze tou najvacsou davkou. Ziadne tazkosti. Len ma ruka bolela :D

zuzulka558
31. máj 2023

Nie nedávam zatiaľ, ja kým mi nič není ani k dr nejdem

kvetinka75
31. máj 2023

nedávam. Ochrnúť môžeš po akejkoľvek vakcíne. Je to jedna z mála. Ale človek nikdy nevie. Ja chodím na preventívky.

tosomja
31. máj 2023

Minulý rok som zvažovala, ale nakoniec som sa nedala, chodím na preventívne, aj si dávam robiť rozšírené testy na hpv.

evkamotka
31. máj 2023

Nie. Ked mam jedineho partnera a moj partner jedine mna tak načo

zuzinabila
31. máj 2023

@evkamotka tiez som sa radila s gynekologom a nie jednym a z rovnakeho dovodu ani ja sa nedavam ockovat

divokykonik
31. máj 2023

Nie, ani mi to gynekologička nejak špeciálne neodporúčala.

marcellka32
31. máj 2023

Pokiaľ máte istotu, že vás partner/manžel spáva len s vami a vy tiež tak si myslím, že preventívky veľa urobia, a očkovanie som nedala

zabka79
31. máj 2023

Ak budes chodit na preventivne prehliadky nemusis mat stres. Ja som v mladosti HPV mala a ano bola som na konizacii kvoli tomu a 20 rokov mam pokoj. Ak by som sa znova rozhodovala davala by som.si vacsi pozor na partnerov/ochranu a neockovala by som sa.

autor
31. máj 2023

Dakujem, ved prave to, ze mam desatrocie 1 partnera, a urcite nema ani on, ani ja nikoho ineho... Keby som bola slobodna, bezdetna, bez manzela, mozno by som sa dala, lebopre istotu.. Ale takto...

Da sa tento virus aj inak dostat, ako pohlavnym stykom? Teda na kupalisku? Alebo neviem...

kvetinka75
31. máj 2023

autor - nie, na kúpalisku určite nie. Je to sexuálne prenosné

autor
31. máj 2023

@kvetinka75 aha, takze nie jebto take jednoduche ho dostat. Tak ja si myslim, ze u mna je to uz naozaj zbytocne... Svoje aktivne roky som dala mojmu manzelovi. A neplanujem to inak ani v buducnosti. 🙏🏼

akiana
31. máj 2023

HPV som mala, a schytala som zrovna tu mutaciu, ktora vedie k rakovine krcka maternice. HPV v sebe nosi priblizne 80% ludi, takze pravdepodobnost, ze chytis tu nebezpecnu mutaciu, je velmi vysoka. Preto je rakovina krcka maternice take rozsirene ochorenie. Muzov na HPV spravidla netestuju, takze nemozes vediet, ci to tvoj partner nema. Rakovina z HPV vznika tak, ze ti pomaly zacne dysplazia (tvorba zhubnych buniek) v krcku maternice, a ak nechodis pravidelne na Pap-ster a neodhali sa to, po rokoch to vedie k rakovine.

Mne dysplaziu zistili na beznom Pap-stere, urobili mi konizaciu (to je ked tiu vyrezu z krcka tu zhubnu vrstvu buniek) a biopsiu, a dalsie Pap-stery, na ktore chodim kazdy polrok, mi uz vysli normalne.

Neviem, ake vysoke je riziko ochrnutia po vakcine, ale predpokladam, ze mizive. Ovela ovela vacsie riziko je, ze dostanes rakovinu krcka maternice.

Takze odporucam vakcinu a kazdy rok Pap-ster. To je jedina mozna prevencia, aj ked si myslis, ze poznas svojho partnera naspamat.

kvetinka75
31. máj 2023

autorka - doležité je aby aj on bol takého názoru. Stačí že on bude s nejakou čo už HPV má. A ešte je dôležité, či pred tebou niekoho mal alebo nie.
Ak áno, už ten vírus môže mať.

drakvak
31. máj 2023

Ja nie, ale obe deti som dala zaočkovať, dcéru aj syna.