HPV - skúsenosti

aylin305
19. jan 2021

Ahojte baby, viem ze na tuto temu tu uz bolo viacero diskusii, no velmi by mi pomohlo ak by ste sa podelili o svoje skusenosti. Na zaklade cytologie mi bola stanovena diagnoza Low gdare SIL (HPV CIN 1). Okrem toho trpim uz dlhsi cas chronickym zapalom krcka maternice. O pol roka pojdem na podrobnejsie LBC testy kde sa vyhodnoti aj konkretnu typ HPV. Je mozne byt infikovany aj viacerymi typmi HPV naraz? Stretli ste sa s tym? Je mozne za sa toho virusu zbavi telo uplne? Ake s tym mate skusenosti? Deti este nemame, no sme v stadiu snazenia sa a uprime som z tych vysledok velmi v strese a mam strach. Dakujem.

luccija
19. jan 2021

@aylin305 nie neda sa toho zbavit.Aku Ti robievali cytologiu?klasicku ci tu s doplatkom okolo 25 eut tu liquid base myslim, ze sa vola?do buducna si davaj tu spoplatnenu
Ak Ti neradili hned konizaciu nebude to tak vazne.Ideal by bolo co najskor otehotniet.
HPV mame takmer vsetci..

aylin305
autor
19. jan 2021

@luccija zatial stale klasicku, uprimne ani som nevedela, ze sa da spravit aj dalsia ktora je spoplatnena, tu mi spomenul doktor az teraz, ze ju spravime o pol roka aby boli presnejsie vysledky. Vraj zapal niekedy zvykne skreslovat vysledky pri tej klasickej cytologii, neviem ci mam teraz cakat este horsie vysledky alebo lepsie...dakujem za odpoved, do buducna si uz budem davat radsej tu spoplatnenu.

luccija
19. jan 2021

@aylin305 neboj sa CIN1 znamena, ze su zmeny, ktore treba pozorovat a kludne to moze byt len tym zapalom.Skus si najst nejake pripravky Indonal?wobenzym?lekar Ti poradi pri cin1 je dolezita imunita budes chodit castejsie na cyto.HPV je zakerne v tom, ze sa prenasa sj cez kondom a, ked si oslabena vypukne.Preto je dolezite teenegerky aj chlapcov ockovat pred prvym sexom, ale aj tak moze chytit iny druh tak ako pri chripke.Pokym nemas genitalne bradavice ci nehrozi konizacia krcka si.len v pozorovani

aylin305
autor
19. jan 2021

@luccija Skusim ten Indonal, dakujem za radu, nechcem to nechat len tak a vyckavat ked mozem trochu pomoct imunite...

mattkapd
19. jan 2021

@aylin305 cin 1 alebo cin 2 je ešte dobre.. Jasne lepšie by bolo keby sme to vôbec nepoznali ale nepoznám ženu ktorá to nemá bežne gynekolog ani neoznamuje výsledok 1 mne neoznámil môj starý gynekolog ani 2ku ani 3ku.. Ta sa potom delí ešte na 3a a 3b až keď odišiel na dôchodok a nastúpil nový doktor a ja som prišla na bežnú preventivku a volal mi ze mam prísť že mám zle výsledky.. Nevedela som ze niečo také mam a išla som hneď na konizaciu

katka3342
19. jan 2021

@aylin305 ja som z cin1 behom 3 mesiacov vyskočila až na CIN3... Do mesiaca som mala vyšetrenia, konizaciu a skrátený krcok 🙂
Z výsledkov vzali všetko zlé, čo mali a zatiaľ tuk tuk, nič sa nevrátilo 🙂
Do roka som si prešla ešte prefukmi vajickovodov a sme na začiatku 7meho mesiaca 🙂
Treba vyskúšať, všetko čo sa prirodzene dá, nepchat do seba žiadne umeliny, chémie a neviem co všetko 🙂
Držím palce a hlavne žiadny stres 🙂

scorpionflower1
19. jan 2021

@aylin305 ja mam s tym, bohuzial, vela skusenosti ☹ Pred 7 rokmi som bola na konizacii. Mala som LSIL a po konizacii zistili CIN 1. Mala som HPV 18. Mozes mat aj kombinaciu HPV, najhorsi je HPV 16, ale statisticky ani 18 velmi za nim nezaostava. Mna vtedy poslali na konizaciu, lebo som gynosovi povedala, ze deti este nechcem a on vraj, ze by sa to mohlo za par rokov zhorsit a mohla by som s tym mat problem. Teraz uz mam 2-rocnu dceru a pocas tehotenstva som nemala s krckom ani najmensi problem.
CIN 1 je casty nalez a zvykne sa vo vysokom percente sam upravit, hlavne ak ide o mladsie zeny. Kamoska mala ten isty nalez ako ja, ju neoperovali a vymizlo jej to same a aj s tym otehotnela a porodila. Ale, kym jej to uplne vymizlo, trvalo to asi 7 rokov. Tazko povedat, ktory sposob je lepsi, najlepsie posudi onkogynekolog.
Len neviem preco LBC az za pol roka? Ako vies, ze mas CIN1? Robili ti histologiu? Ja som si doteraz myslela, ze najprv cytologia (najlepsie LBC) a potom histologia.

noami12
19. jan 2021

@aylin305 ahoj, ja mam HPV 16 aj 18, výsledok HSIL CIN II... Mňa čaká konizacia, ale momentálne som pár týždňov pred pôrodom, takže po pôrode ešte pôjdem na cytologiu, mne to zistili na začiatku tehotenstva, musela som sa rozhodnúť ci chcem pokračovať v tehotenstve alebo prerušiť a liečiť to, ja som si vybrala že budem v tehotenstve pokračovať, niektorý lekár aj vie pekne postrašiť, hlavne žiadny stres. Bola som aj na Biopsii ( že ti odberu vzorku z tých buniek) a tam mi výsledky vyšli v tedy tiež HSIL. Hlavne teda dávaj pozor na tu imunitu a co som čítala wobenzin pomohol veľa ženám s týmto problémom.

aylin305
autor
20. jan 2021

@katka3342 och, ani mi nenapaslo ze to moze mat az taky rychly priebeh, ale super ze to vsetko dobre dopadlo 😊 dakujem za podporu 😊

aylin305
autor
20. jan 2021

@scorpionflower1 bola som leb beznu kazdorocnu prehliadku a ked som si prisla po vysledok, bola tam ta diagnoza Lsil HPV CIN 1, nato doktor povedal, ze o pol roka spravime ten LBC a testy na HPV aby sa urcil typ. Neviem ci uz robili aj histologiu alebo to je len z citologie vysledok...
Je dobre vediet, ze sa to moze aj same zlepsit, dakujem.

aylin305
autor
20. jan 2021

@noami12 Drzim prsty, nech vsetko dobre dopadne 😉

noami12
20. jan 2021

@aylin305 ďakujem veľmi pekne 😊

scorpionflower1
20. jan 2021

@aylin305 to CIN 1 sa uvadza pri vysledkoch z histologie, ale neviem, mozno sa to zmenilo. LSIL sa urcite moze sam zlepsit, taky vysledok mozes mat aj z toho chronickeho zapalu. Ale moze to zlepsovanie dlho trvat a tehotenstvo to moze aj zhorsit. Ja si pamätam ako tu kamaratku jej gynos vystrasil, ked s tymto vysledkom otehotnela, rozpraval, ze je nezodpovedna, ze mala ist najprv na konizaciu a strasil ju s rakovinou. Pritom tento stav je od rakoviny este na mile vzdialeny a jej sa to v tehotenstve zlepsilo. Je to taky varovny prst, ze sa cosi deje, treba dat pozor na to, ale nestresovat okolo toho. Treba to kontrolovat. Jedine, co by som v tvojej situacii urobila inak, isla by som k onkogynekologovi, on ma kolposkopicky pristroj, vie cez to pozriet co konkretne na tom krcku mas. Neviem na co tvoj gynos caka, mohol ti dat vymenny listok. Tieto polrocne cakacky su najhorsie. Ja som po konizacii chodila kazdeho pol roka na kontroly a trpla som, aby sa to nevratilo.
Inak, aj keby si musela na konizaciu - nic strasne to nie je, kvoli tomu s najvyssou pravdepodobmostou nebudes mat problem v tehotenstve, Povedali mi to 3 lekari a mali pravdu. Moj krcok drzal riadne az do konca a to som este dva dni pred porodom bola cvicit a nakupovat 😀

aylin305
autor
20. jan 2021

@scorpionflower1 mas pravdu, mna to cakanie hrozne ubija ked neviem na com som... a k tomu onkogynekologovi ma musi len on poslat, ci mozem aj sama zajst na zaklade tych vysledkov? Doteraz sme rieslili to, ze sa mi neuvolnuju vajicka, nemam ovulaciu, snazime sa pol roka o babo a do toho prislo este aj toto...

luccija
20. jan 2021

@aylin305 k onkogynekologovi posiela gynekolog a tiez by som isla istota je istota.Ten zapal Ti nejako lieci?

aylin305
autor
20. jan 2021

@luccija predpisal mi teraz antibiotika, ale v podstate povedal, ze mam oslabenu vnutornu floru posvy, a tym padom som nachykna na tie zapaly a dlhodobo musim uzivat zospodu vagilact alebo posobne tablety. Mam pocit ze sa mi vyhodili aj male bradavicky dole, ale ked som ho na to upozornila a pytala sa ho co to je, tak tomu velmi nevenoval pozornost 😕

scorpionflower1
20. jan 2021

@aylin305 ach, to je kombinacia problemov...nezavidim ti, podla mna, tvoj problem s otehotnenim je dalasi z dovodov, preco ist na tu kolposkopiu. Aby sa nestalo, ze prekvapivo otehotnies a budes mat na krcku skaredy nalez, ktory ti zneprijemni cele tehotenstvo.
Niektore baby su take, ze sa uplne spoliehaju na svojho dr., ja im to nevycitam, ale ja som skor taka, ze idem aj sama, aj ked si mam zaplatit. Myslim, ze k onkogynekologovi sa dostanes aj bez listka, ale bude ta to stat nejake peniaze. Ak si z BA, posielam link http://sono-is.sk/o-nas/
Ja som Mudr. Slezakovi chodila na sono, ked som bola tehu. On je strasne mily a dobry lekar a robi aj kolposkopie. Ak nie si z BA, tak ti lekara poradit neviem.
Tvoj dr. ti robil len cytologicky ster? Ked ta vysetroval trvalo to dlho a striekal ti na krcok cosi, co trosku stipalo? Pytam sa, lebo niektori gynekologovia maju v ordinacii taky zakladny kolposkop, ze ci ti ten tvoj neurobil kolposkopiu sam. Ale skor si myslim, ze asi nie.
Ja nechcem nikoho usudok spochybnovat, nie som gynekolog, ale mna s vysledkom LSIL (ja uz som ale mala 2. zly vysledok, pol roka pred tym som mala ASCUS PAP 2-3) a mna na kolposkopiu poslal gynos. To co urobil tvoj, nie je chyba, ale v tom kontexte, ze sa snazis otehotniet by som povedala, ze nema na co cakat.

aylin305
autor
21. jan 2021

@scorpionflower1 Velmi ti dkujem ti za rady. Nie som z BA ale z opacneho konca SR, no skusim sa aj tu poobhliadnut po nejakom oknkogynekologovi, nech sa na to pozrie, lebo to cakanie je take nanic. Radsej si aj zaplatim, ale nech mam aspon trosku jasnesie o co ide.
Ano doktor mi robil len cytologicky ster, nenanasal mi nic.
Ono ten virus v podstate preziva len v tych nakazenych bunkach?