Mám panickú poruchu a chcem bábo

jablcko1
6. feb 2009

Trpím panickou poruchou a rada by som mala už bábo, ale bojím sa že mi bude tehotenstvo znepríjemňovať táto porucha. Určite nie som jediná, čo ju mám, tak by som vás prosila o príspevky, ako ste to vy zvládli, aké ste mali problémy počas tehotenstva, či sa vám objavovali príznaky PP a pod. Ďakujem, veľmi mi pomôžete.

janka29
8. dec 2011

@cestovatelkaandrea dik inac super ze si robis vodicak ja milujem soferovat.
inac vies u mna to praveze nie je take zle viem ze by som to zvladla aj bez liekov ale trapila by som sa. tak si hovorim ok 1/4 a potom zacnem na sebe pracovat uz si to hovorim asi 3x a ked sa citim super tak nic nerobim ☹ hm. vies ja sa nebojim chodit medzi ludi mam to dokonca rada aj do obchodu a tak len proste nie je to ono. viem ze pri liekoch to bude uplne v poriadku a budem sa moct naplno venovat dievcatkam. ked tu citam ake maju dievcata stavy ja som fakt na tom super a preto si vravim co si taka ze nemozes vydrzat ale zas si vravim moja doktorka je kapacita bola prednostkou a chodi po svete a vravi radsej nech to neprenikne hlbsie lebo ja som mala to stastie ze ked to sa prvy krat objavilo do mesiaca som navstivila psychiatra teda ju a mi nasadila liecbu a bola som uplne ok. ako som citala ze vraj zalezi aj od toho ako dlho sa kto trapi tak sa aj dlho lieci mozno by som bola ok len prvy krat som otehotnela skor ako som mala ukoncelu liecbu aj ked ja som sa citila uplne ok ale vratilo sa a som 2 roky nebrala lieky a zas som zacala a teraz zas som mala planovane tehotenstvo a zas som sa trapila cez tehu trocu lebo sestre diagnostikovali rakovinu a absolvovala chemo ale je ok ale musela som si supnut asi 3x frontin a zas som rada ze som to zvladla bez liekov cele tehu aj porod. a este manzel bol velmi chory a sme mali umrtie v rodine proste narocny tristvrtrok. Dufam ze bude uz len dobre.

p69majka
8. dec 2011

@janka29 ahoj. to je k tomu tryptofanu http://www.kompava.sk/sk/tryptofan-b.html 🙂

p69majka
8. dec 2011

@janka29 ja som s tým pocitom voči deťom tak isto. Teraz som bez liekov, ale neviem či som si zvolila vhodný čas na vysadenie práve teraz v jeseni a pred Vianocami. Veď práve tú autonehodu sme mali v jeseni a prvý záchvat som dostala na Vianočných nákupoch. Uvidím ako to pôjde s tými doplnkami vit. a keď zle, tak určite zase navštívim psychošku. mala som chodiť aj na psychoterapiu, len ja nemám kam dať malú. Mamina je s ňou, keď chodím na rehabilitáciu a nechcem ju toľko zaťažovať, veď sama ešte chodí do práce. No rada počúvam CD Cesta k uvoľneniu, to mi veľmi pomáha, len keby som mala na to viac času a kľudu.

cestovatelkaandrea
9. dec 2011

@janka29 tak keby som mala prekonat vsetko co si napisala, tak aj ja som asi uz u lekara. dufam, ze u vas bude uz len lepsie.
ja sa snazim vydrzat a vela mi pomaha manzel, drobec a aj sa vela motivujem. snazim sa so strachom bojovat. v podstate je to pisane aj v knihe o uzkosti, ze s nou jednoducho musis bojovat. ale keby som nebola schopna fungovat normalne, tak by som urcite isla k lekarovi.

cestovatelkaandrea
9. dec 2011

@p69majka mne tiez velmi pomaha Pilates a beh 😉

janka29
9. dec 2011

ahojte dievcata rozhodla som sa skusit to este bez liekov ved mne v podstate nic nie je sem tam ten krk a ked tak vzdy si mozem nasadit tu 1/4 seroxatu. a tiez skusim bojovat s tymi pocitmi ved hadam vyhram. inac mne velmi pomaha kniha tajomstvo - secret urcite ju poznate. majte sa pekne a drzte mi palce skusim to bez liekov a skusim sa zabavit cely den ved mam co robit v dome 🙂

janka29
9. dec 2011

@p69majka aha ale nemozu to kojacie zeny ale ja mam este achove kvapky skusim to s nimi

p69majka
16. dec 2011

Dnes mi je hrozne. Musela som si dať 1/4 Frontinu. No na nervy, to asi bude tým záťažovým stupňom. som aj unavená, len by som spala a nič sa mi nechce. 😢

luuca1
25. jan 2012

ahojte baby potrebujem pomocť som tždeň pred operáciou a od včera sa mi vrátila PP, cele 2 roky som to nejako zvládla aj počas tehu doteraz mi nič nebolo a dnes v noci som sa išla zblázniť, potenie , tras, uzkosť, nespala som ani minutu a neviem čo teraz, akurát pred operáciou, neviem ani či si môžem dať nejaký lexaurin alebo čo.... nechcem to mať do kelu...aspoň keby som už bola zoperovaná, ale takto ??? ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

cherry1981
27. jan 2012

@daniela1974 Ahoj prosim Ta citala som, ze si brala rivotril. Ja som pred tehu tiez brala rivotril kvapky, ak som otehu som ich vysadila a uz ich neberem a citim sa hrozne dakedy, a mam chut sa k nim vratit ☹ ☹ Berem magnezium ale to mi nepomaha, brala som 3 krat denne 2 kv. Myslis ze keby si dam vecer zo tri kvapky tak to babatku neublizi? Neurologicka mi povedala, ze nech si davam ked mi je bez nich hrozne. prosim Ta ako casto a kolko kvapiek denne si brala rivotril pocas tehu? Malinka s narodila uplne v poriadu? A co po porode a kojenie? Dakujem

daniela1974
27. jan 2012

@cherry1981ahoj moja, ja som brala pri druhom tehotenstve do 3 mesica a potom som na chvilu prestala ale bolo mi tak strasne zle ze som v 4 a pol mesiaci musela zacat, a brala som ich az do porodu.
Kojila som s nimi normalne. Brala som 2 x denne 5 kv. Ale skor podla potreby. Teda aj viac.
Mala sa narodila uplne zdrava, apgar skore 10, 3310 g a 50 cm, kojena a samoprisata, vsetko v poriadku. Dnes je to 12 rocna mudra skolacka s vela zaujmami.
AJ toto tehu som musela obcas brat oxazepam (co je to iste ako rivotril). A mala je zdrava.
Neboj sa. Bude dobre. Urcite to babatku neublizi. Akurat som citala temu tu ma koniku ze v nemocke bezne predpisuju tehotnym zenam diazepam. To je to iste ako rivotril.
SKutocne bud kludna. Pocuvaj doktorku,
Nie zeny - tehotne s debilnymi predsudkami, ktore si cele tehotenstvo nedaju hlt kavy a brindzove halusky ale pri porode sa nechaju priotravit kokteilom chemickeho humusu na zmensenie bolesti ci urychlenie porodu.

luuca1
29. jan 2012

@daniela1974 cicuška toto si krásne napísala, ja som sa celé tehu v ničom neobmedzovala ak ked lieky na PP som nebrala ale nejako som to zvládla, pomohla mi vtedy psychoška, teraz idem v piatok na operáciu a zas mi drbe.... ale šlahla som si persen forte a asi zabral, lebo som sa aj vyspala, ale tiež si nosím lexaurin so sebou.... 😀

cherry1981
29. jan 2012

@daniela1974 Dakujem krasne velmi mi to pomohlo. Tak si aspon v klude dam na ukludnenie sem tam nejaku tu kvapku. este raz veeelkeee dakujem 🙂 Ja som si inak teraz davala vzdy na noc pretoze som poriadne nespavala, a v noci na mna chodili hrozne stavy, tak aspon viem, ze sa nemusim bat 🙂

cherry1981
29. jan 2012

@daniela1974 A este nieco ja som sa bala aj toho, ze ked si dam kvapky, ze aj malinka bude z toho otapen v brusku a bude slabo kopat, ale to uz zase asi ta moja uzkost 😕 😔

daniela1974
29. jan 2012

@cherry1981 no otapena v brusku 😉 ja som si pri druhej dcere raz musela dat vela kvapiek (asi polku flasticky) ked som ostala stat pred nemocnicou v Ruzinove v BA sama pri elektricke same auta hluk milion ludi a velka obloha ja som myslela ze tam umrem dodnes si ten pocit viem predstavit a vzit sa do neho ako tam stojim v decembri zima jak v ruskom filme a ja sama stratena. A asi dva tyzdne nato som porodila a ver mi, ze Terka bola vsetko mozne len nie otapena. Teda bola ziva, zdrava, milucka a neznucka.

Samozrejme ze netvrdim, ze si mas tie kvapky kvapkat ako zmyslov zbavena ale pre zachranu dusevneho zdravia svojho treba zvazit ci je lepsie pomoct si rivotrilom alebo prezit panicky zachvat s trasom a bolestou brucha a zvysenym tlakom a rychlym tepom.
A mne sa pri uzkosti v tehu tak zvysil tep raz som mala 200 na 110. A to malo byt akoze lepsie mat takyto tlak ako si vziat liek???
Sorry ze nedavam ciarky ale ja mam akosi zafixovane ze ked nedavam diakritiku tak nedavam ani ciarky 😀 😀 😀 😀 😀 .
Toť moja najnovsia psychohygiena - sijem.

cherry1981
29. jan 2012

@daniela1974 😀 dakujem moja . Ved ten tep, som aj ja zacala mavat zrychleny, pocity uzkosti tak som si zacala davat rivotril aspon na noc . 😉 Zo zaciatku mi bolo fajn, ale moje telo asi po tolkych rokoch uzivania tohto lieku sa dostalo do stavu abstaku tak som rada, ze ich mozem brat. Samozrejme v ramci miery 😉 Moja davka bola 3 krat dve kvapky roky, tak teraz si budem davat aspon 2 krat po dve tri kvapky 😉 😔 Este raz dakujem si zlata, ze si mi odpisala vela zdravicka prajem a co najmenej stavov paniky a uzkosti 🙂

cherry1981
29. jan 2012

@daniela1974 Ja som zacala chodit plavat v ramci psychohygieny 😀

p69majka
4. feb 2012

Ahojte kočky. Ja som musela opäť po prestávke od nového roku brať zase Cipralex a je to o poznanie lepšie. Som sa tomu bránila, ale keď to inak nejde. Je to lepšie a aj mám lepšiu náladu, všetko lepšie zvládam, len teraz mám nejaké problémy s chrbticou, tak som trochu viac z toho nervozna, ale dá sa to. 🙂

mirulka147
4. feb 2012

@p69majka ahoj brala si tryptofan počas tehotenstva ja som ho uživala len pred a teraz neviem či bsi ho možem znova nasadiť.Inak mne velmi pomohol po ukončeni liečby cipralexom.

daasenka85
4. feb 2012

ahoj holky. nevím jestli jsem správný adept, který by měl raditt, ale zkusím to 🙂 mám obsedantně kompulzivní poruchu, naštěstí v přijatelné míře, takže léky zatím neberu.. ale i tak mám kolikrát horké a doslova vyděšené chvilky. mám za sebou 2 potraty, které můj stav dost zhoršily. myslím, že není špatné o tom pokecat s psychologem a mám doslova výtečnou zkušenost s autogenním tréningem. návod se dá vygooglit 🙂 taky mi pomáhají různé druhy pohybu, jenže bohužel mám hypermobilní páteř, tak třeba jóga, která mě psychicky moc pomáhala je pro mě tabu :-/ ale výborný je i Pilates a balanční cviky na míčích 🙂 to by se mohlo lehce i v těhu, ale lepší je se poradit.. podle mě chce těm různým neurózám nepodléhat. taky mám někdy namále,že mám pocit, že užuž skončím na práškách, ale pak se to naštěstí většinou zlepší. teď teda jsem na tom docela blbě, protože mám asi mimoděložko, čekáme s dr., jestli se vstřebá, ale jak mě HCG furt stoupá a klesá, tak mi to fakt na náladě moc nepřidá :-/ navíc už 4 týdny krvácím.. ale i tak mi pomáhá heřmánkový čaj (myslím, že se může i v těhu), zkouším i meduňkový a třezalkový (teda spíš chystám se zkusit). taky mi v lékárně doporučili sirup NovoPassit. je to na přírodní bázi a prý to není návykové.. zítra si jedem pro kočky, tak doufám, že zabere i tato terapie, když mimi zatím nebude... ono asi je i každé těhu jiné. první neúspěšné skončilo v 7tt a prožívala jsem ho výborně, jakoby v euforii. a toto druhé od prvního okamžiku strašlivě! Strachy, úzkosti, nutkavé myšlenky, noční můry.. ale holky, hlavičky vzhůru! za chvilku bude jaro, které nám přinese spoustu sluníčka a to je ten nejlepší lék! spolu se svižnými procházkami 😉 ať už užíváte léky nebo ne, třeba Vám nějaký můj typ pomůže, byla bych moc ráda..

daniela1974
4. feb 2012

@daasenka85 ahoj Dasenka, zasa rady ako chodit do lesa ??? 😉 😉 😉 😉 😉 Nic v zlom ale pri radach o teplom slnku, prechadzkach a navsteve lesa sa mi chce hlasno rucat.
V pripade, ze mas panicky zachvat a uzkost, nevies kde si a preco tam si, chces tam nebyt a to hned a kazdych 5 sekund si krista uvedomis ze si stale tam kde byt nechces a ides odtial prec a ono to ide s Tebou - ja raz neviem mne na toto slnko a prechadzka nepomoze.
Ja viem, ze Tvoje rady su mile a dobre mienene, ze si si odzila tiez svoje ale ja som na to uz alergicka 😉 😉 😉 😉 . Ale nie v zlom, nechcem vyvolat hadku ziadnu, preto sem nechodim, chodim sa sem ukludnovat.
Este nemas deticky?

daniela1974
4. feb 2012

@p69majka ahoj moja, sto rokov som Ta tu nevidela 🙂 .

daasenka85
4. feb 2012

@daniela1974 Dětičky bohužel ještě nemáme.. jinak chápu Tvé poznámky, já ty stavy znám! teď jsem na tom tak, že nejsem schopná jít sama do města, jezdit autem.. jediné, kde mohu být sama je domov a práce. jsem vpodstatě závislá na odvozech a doprovodu kamkoliv, proto jsem objednaná k psychologovi. svoje stavy (které byly proti tomu, co následovalo procházka růžovou zahradou) jsem se pokoušela na doporučení řešit pomocí regresní terapie, která mě uvrhla do největšího pekla v životě, protože jsem koumala každý sen, jestli to není náhodou něco z minulého života (tam jsem se naštěstí nedostala, ani nevím, jestli na ně věřím, rozum mi velí nevěřit), obtěžovala mě to i přes den v práci.. fakt jsem měla pocit, že se zcvoknu! do toho právě ty hnusné panické ataky.. takže hlavně doporučuji nedělat v zoufalství (a člověj JE zoufalý) takovou blbost jako já. sbírám se jen těžko a pomalu.. přesto na návrat věřím. začalo mi to až na gymlu v 17, kdy jsem se potila celý den ledovým potem, měřila si tep, dusila se, měla jsem pocit, že omdlím, umřu, často chodila na "záchod"... ne.opravdu jsem tam být nechtěla. a mívala jsem to i v autobusech, na ulicích, hlavně zastávkách(nevěděla, kam utéct, schovat se, vymazat se z povrchu zemského - jak utéct před svými myšlenkami, že!).. přesto si myslím, že slunce pomáhá, protože ovlivňuje serotonin v mozku, jehož nedostatek tyto stavy způsobuje nebo zhoršuje. ale co jsem prožila po té regresi, tak jsem věděla, že jestli si nepomůžu sama, je se mnou konec. měla jsem to nepřetržitě vkuse, furt se klepala.. prostě mi tak nějak došlo, že to peklo je v hlavě, nikoliv venku. byla jsem rozebraná na molekuly, atomy, totálně rozložená.. nikdy bych nikomu nepřála něco podobného zažít. protože panické ataky se mi mísily společně s výjevy dávných snů, které mě zase paralyzovaly,omračovaly.. jsem fakt vděčná za každou normální minutu, kdy to nemám..

gepe
4. feb 2012

@daasenka85 doporucuju misto psychologa psychiatra a KBT, ja prosla v lete 7mi tydenni denni dochazkovou intenzivni a pomohlo mi to 🙂 sice agoru, panickou poruchu a jeste par fobii stale mam, ale zvladnu se dopravit nekam sama - i kdyz zatim ne na vetsi dalky 😀 dokonce jsem schopna vynest odpadky apod. aj., i kdyz mivam chvilky, tak muzu rict, ze jsem se vratila zpet do zivota 🙂 byli se mnou v uzke skupine i lidi s OCD, depresemi, byli jsme dobra skvadra a doted jsme v kontaktu 😅 kterym to take velmi pomohlo. Co se tyka hypermobility patere, ja jsem komplet hypermobilni a naopak, pokud v joze davas pozor a neprehanis rotace, resp. jak by spravne nejaky Dr. rekl, protahovat a delat polohy, jake dokaze kazdy clovek bez hyper, tak muzes. Coz sama vim, ze je to tezky 😀 ale jde to 😉 😀

daasenka85
4. feb 2012

@gepe jenže psychiatr Ti dá prášky, což sice uleví, ale nic moc nevyřeší. stále to chci zkusit bez nich, protože mám pocit, že když jsem to zvládla doteď, tak už to bude jen lepší.. dřív jsem byla schopná jezdit sama autem a občas i MHD, chodila domů pěšky přes město... 4 roky jsem byla vpohodě úplně, pak jsem se nechala zasvětit do Reiki a ta následná regreska.. všechno bylo nejen zpět, ale 1 000 000 000krát horší! zkusím to s psycholožkou a uvidím. podle mě se dá.. ale i tak díky za radu, je jasný, že když se to bude táhnout delší dobu, tak se psychiatrii asi nevyhnu.. ale stále věřím a doufám. ten autogenní trénink mi pomáhá dost

gepe
4. feb 2012

@daasenka85 nerikam ze nemam medikaci, ale je to ciste na Tobe zda to chces s ni nebo bez 🙂 mam lepsi zkusenost z psychia nez psycholo. Nejde o to jestli se to bude tahnout delsi dobu, KBT je opravdu dobra terapie, neni to farmakoterapie 🙂 jediny co Ti opravdu doporucim, neresit tenhle problem sama, protoze pokud to nebudes odborne resit, budes mit pak akorat cim dal horsi flashbacky... tak drzim pesti at se rozhodnes sprave aby Ti to pomohlo 😉
btw> Reiki apod. alternativy, to Ti na to nepomuze, vetsinou to stavy zhorsuje, ostatne to jsi sama zazila jak pises.

gepe
4. feb 2012

@daasenka85 kdyztak se podivej zde, tam najdes i pripadne pro sebe dobreho psychologa ci psychiatra 😉
http://www.cskbt.cz/

gepe
4. feb 2012

@daasenka85 sice nejsem lekar, ale spis bych rekla nez OCD, ze mas problem s uzkostnou poruchou a panickou 😉 jinak pokud nechces farmaka, zkus si koupit v lekarne Guajacuran - ciste na prirodni bazi a stoji do stovky, nenavykovy, neskodi zdravi.

daasenka85
4. feb 2012

@gepe Já jsem vůbec nevěděla, do čeho jdu s tím Reiki! dělá to totiž známá, ke které jsem měla důvěru a ona to podala tak, že pro sebe udělám něco dobrého 😀 no, možná jo, protože ty doposavadní stavy mi přijdou najednou jako blbost. možná jsem naivka, ale fakt mám pocit, že pozitivní myšlení pomůže hrozně moc, hned se úzkosti zmírní. přečetla jsem si příspěvek od manželů Praškových - psychiatrů a trochu mi to pomohlo v tom, jak se stavět k nutkavým myšlenkám. je jasný, že člověk si tak nějak sám vždycky nepomůže, ale vím, proč mi to začalo. měla jsem blbý vztah s otcem v pubertě, naši byli ve výchově hodně nejednotní.. Tu KBT nedělá psycholog? v čem se liší od běžného vystavení se krizovým situacím? P.S. že zrovna my, co bychom měli/y chodit spát okolo deváté desáté vždycky nejvíc ponocujem, co 😀 Tak tedy dobrou noc 🙂

daasenka85
4. feb 2012

@gepe A moc děkuji, jsi strašně milá! 🙂