Mám panickú poruchu a chcem bábo

jablcko1
6. feb 2009

Trpím panickou poruchou a rada by som mala už bábo, ale bojím sa že mi bude tehotenstvo znepríjemňovať táto porucha. Určite nie som jediná, čo ju mám, tak by som vás prosila o príspevky, ako ste to vy zvládli, aké ste mali problémy počas tehotenstva, či sa vám objavovali príznaky PP a pod. Ďakujem, veľmi mi pomôžete.

marhulka13
17. apr 2012

@vikiz ahoj, vitaj v klube, aj ked nie velmi radostnom... poporodnu depku mi ani neopisuj, viem si to predstavit, panicka porucha je prechadzka ruzovou zahradou oproti tomuto... myslim, ze vtedy som sa dotkla uplneho dusevneho dna....

ange_de_la_morte
17. apr 2012

Holky tak dneska zase naprostý psychický propad ..... už fakt nevím, vážně uvažuju že se domluvím s doktorkou na nějaké léky, kdybychom se nesnažili o miminko tak je to jasné .... ale hodně nad tím uvažuju ..... no zítra mám psychologa tak se opravdu těším, myslím že budu mít co řešit ....

vikiz
17. apr 2012

@marhulka13
diki, presne ako hovoris, nepoznam nic horsie a bolestivejsie, ci uz fyzicky alebo psychicky nez bola ta depka. stale si hovorim ako som mohla byt taka sprosta hrdinka a vysadit lieky pred tehu

marhulka13
17. apr 2012

@vikiz ja som tiez vysadila AD v tehu, no uz nikdy viac.. navyse aj samotne abstinencne priznaky boli hrozne a stale som bola v takom zvlastnom strese. mozno aj to bola pricina, ze som polovicu tehotenstva prelezala kvoli hroziacemu potratu

vikiz
17. apr 2012

@marhulka13 ja som bola v pohode cele tehu, az taky mesiac po porode sa to zacalo, a bolo to hrozne, keby som nesla vtedy k doktorovi uz by som tu vazne nebola

petrouchka
17. apr 2012

@ange_de_la_morte Mne psychiatricka hovorila, ze zeny s takymito psych. poruchami si musia tehotenstvo naplanovat, aby otehotneli v case, ked su stabilizovane - teda ked sa citia dobre a su uz na znizenej davke lieku, pripadne ho uz dokazu vysadit. Ja som povodne zacinala brat 2 tabletky denne, ked som otehotnela, tak som brala 1/2 tabletky asi kazdy druhy den. Ak sa citis zle, tak najprv je treba sa dat do poriadku, az potom sa pokuste o babetko.

ange_de_la_morte
17. apr 2012

@petrouchka: já jsem nikdy nebrala na psychiku nic, vlastě až do podzimu jsem byla uplně vpohodě. Myslím že teď to bez léků zvládám, bojím se aby se to s těhotenstvím nezhoršilo, ale s manželem jsem těhotenství dlouho plánovali a nedokážu teď říct že to odkládáme 😢

daniela1974
17. apr 2012

@ange_de_la_morte ja si myslim, ze sa zbytocne nervacis. Ja som brala pocas dvoch a mozno aj pri prvej co sa uz nepamatam dcere - lieky pocas tehotenstva a dcery mam zdrave.
Zlaticko najdi si dobreho psychiatra - vravim dobreho - nie takeho s predsudkami a chod do toho 😉 😉 😉 😉 .

daniela1974
17. apr 2012

@petrouchka ja som tiez moje tehotenstva planovala a prislo k nim ked som bola stabilizovana ale vzdy som sa velice rychle odstabilizovala 😵 😵 😵 😵 😵 😵 .

ange_de_la_morte
18. apr 2012

@danieal1974: asi máš pravdo 🙂 ... pokud to prostě bez prášků nepůjde tak to půjde s nimi, a jak říkáš jsou léky které se dají brát i při těhotenství aniž by to miminko poznamenalo , zkusím se na praxi ve špitále poptat sestriček na nějaké dobré doporučení k psychiatrovi 🙂 Děkuju

petrouchka
18. apr 2012

@ange_de_la_morte ak nechces brat lieky, alebo sa na ne este necitis, tak sa skus ako tak stabilizovat aspon terapiou, dychovymi cviceniami, relaxaciou, mne velmi pomohli Praskove knizky, skus si nejaku kupit, tam su take dobre navody a pise sa tam aj o tehotenstve http://www.martinus.sk/?uMod=list&uTyp=search&u...

@daniela1974 v tehotenstve sa menia hormony a niektorym zenam sa stav zlepsi, inym sa zial zhorsi

ange_de_la_morte
18. apr 2012

@petrouchka: nevím, nedokážu zhodnotit jestli jsem u ve stavu na léky nebo ne ... ale tak či tak se lékům vyhývám jak můžu, nechci nic brát pokud to nebude nutné , ale na druhou stranu by mi zas bylo líp, já fakt nevím 😒

mmmiska83
18. apr 2012

@ange_de_la_morte zkus nejnižší dávku AD,vždy to můžeš přeci vysadit,sama uvidíš jak ti bude...já vysadila v létě..a už bych to nikdy neudělala,taky beru nejnižší dávku,jsem ted spokojená.....a nemám pocit, že bych z toho byla nějaká "jiná" omámená či já nevím, prostě jsem jen klidnější .-)

ange_de_la_morte
18. apr 2012

@mmmiska83: a nemůžu na tom pak být závislá ? z toho má největší strach , že když to začnu brát tak to budu brát navždy ..... a věc druhá, nejsem si jistá co by na to řekli ve škole, musím pravidelně dokládat lékařské prohlídky že jsem ok tak nevím zda by to mohlo něco ovlivnit to bych nerada

mmmiska83
18. apr 2012

@ange_de_la_morte aha...no tak to může napsat i obvodní,abys to neměla nikde v zápisu...u psychiatra nebo tak...na běžných AD by neměla být závislot, jen na těch neurolech a takových těch berliček co se berou jednorázově (já to teda nikdy ani nezkusila, bála jsem se 😀)

petrouchka
18. apr 2012

@ange_de_la_morte Od AD nemozes byt zavisla, ked ich vysadis postupne, ani si to nevsimnes. Zavisla mozes byt od anxiolytik, to su lieky na ukludnenie ako lexaurin, neurol, xanax, rivotril... Tie posobia okamzite, cize napr. ked mas atak, uzkosti, nevies zaspat, das si liek a hned zaucinkuje. Antidepresiva ucinkuju dlhodobo, trva nejake 2-4 tyzdne, kym Ti zvysia hladinu serotoninu v mozgu a ked ich vysadis, tak hladina je este stale zvysena a znizuje sa az postupne. Kdezto tie druhe lieky su ako droga, alebo alkohol, ked si ich das, hned zaucinkuju, citis sa lepsie ale po par hodinach prestanu ucinkovat a moze Ti byt zase horsie, tak zase si das dalsiu a dalsiu...a niektori ludia beru tieto lieky napr. na odporucanie lekara 2x denne, ale maju pocit, ze im to uz nestaci, tak si daju 3x, 4x a toho sa potom da len velmi tazko zbavit.

kuko7
20. apr 2012

Ahojte babulky 😉 Dlhsie som tu nebola, drvim do skoly,,mam toho vela,,,o mesiac statnicujem a este mam skusky a ine hovadiny,,,,,ale musim sa pochvalit je mi uz ovela lepsie,,,ako sa prehupol mesiac marec, tak mi je ozaj fajn :D tak nech nezakriiiknem,,,klop, klop, klop

Aj ked baby, vcera som mala normalne taky pocit,ako by som bola zla,,lebo ja si ozaj ,ale ozaj neviem predstavit, ze by som mala druhe babatko 😒 neviem si predstavit ten pocit, ze by som mala niekoho tak rada ako malu,,,proste si to neviem predstavit a obavam sa toho, ze by som mala kvoli panickej poruche aj tu poporodnu depresiu 😒 ja si hovorim, ze snad to bude ok, ale zarovne mam niekde v sebe brzdu, co mi hovori, nechod do toho, este nie je pravy cas,,,,,asi pockam, kym bude mala vacsia a bude ozaj ako moja partnerka,,,,a nebudem mat dve malinke deticky,,,aj ked uz ma 4 rocky 😀 😀 😀

terkamozolova
21. apr 2012

@kuko7 Ahoj,, keď som videla tvoj príspevok, rozhodla som sa napísať. Píšeš, že budeš čakať, kým nebude tvoja dcéra, ako tvoja partnerka, Neviem sice celkom presne ako to myslíš, ale moja mama si zo mňa urobila partnerku a bolo to pre mňa hrozné. Tvoja dcéra by, mala pre teba ostať v každom prípade milovanou dcérou a nie partnerkou, a ak nedokážeš milovať, druhé dieťatko, nemaj ho, lebo ak mu nebudeš schopná prejavovať lásku, ako píšeš bude veľmi nešťastné a hlavne ak bude odsúvané na úkor svojho súrodenca. Zaráža ma trochu fakt, že nehovoríš o partnerovi. Bábätko by ste mali chcieť a ľúbiť obaja nie?
PS: A nech sa darí na štátniciach, aj mňa o mesiac čakajú. A ešte ti želám veľa lásky.

katarinka1818
21. apr 2012

ahojte dievčata 🙂 pred tehotenstvom som brala welafax a rivotril ked som zistila že som tehotna som okamžite musela wisadit pred tym som si myslela že sa mi to sžiwote nepodari wisadit riwotril dneska som 3 mesiaci tehotenstwa a zatial mi to wobec nechyba neskutočne sa tešim na babetko 🙂))))) a musim si zaklopat ani ataky nič sa mi newracia ked namna idu niake stavy idem rychlo niečo robit najlepšie pomaha wysawanie =DDDDDD nuž ešte mam pred sebou dlhe obdobie ale werim wto že to wšetko zwladnem 🙂 preto aj vy babiky nebojte sa otehotniet babatko wam da tolko euforie že budete mat chut až kričat od štastia 🙂 pekny den prajem diewčatka

kuko7
21. apr 2012

@terkamozolova ja som to nemyslela asi tak ako si to pochopila :D pre mna je velkou oporou pri panickej poruche najma to, ak je v mojom okoli niekto kto je schopny aspon zdvyhnut telefon,,,proste budem rada, ked mala bude vacsia a ja budem mat pocit, ze uz nie je take male dietatko a mat pri nej este jedno, tak to si predstavit moc neviem......ja sama sa momentalne citim super, nemam ziadne stavy a je mi ozaj lepsie, mam to len cez jesen,,,,ale tym padom, ze to zacalo po porode, mam obavy z druheho tehotenstva, proste sa obavam, ze ako by som to vsetko vydrzala.....a teraz ked viem, ze by som kvoli malej aj dychala, tak si jednoducho neviem predstavit ze by bol este niekto taky, ku ktoremu by som citila taku velku lasku ako k malej,,,,,,je to asi kvoli tomu, ze som neni pripravena,,,,,co sa tyka mojho manzelika :D tak on nas lubi vsetkych, s tym problem nie je,,,len tu ani nejde tak o neho ako o mna, ja do druheho nepojdem ak si nebudem na sto percent ista, ze by som to zvladla ,,,,mam proste len take zmiesane pocity, jednoducho si neviem predstavit, ze este niekedy budem mat druhe mimi,,,,to je vsetko 😀

petrouchka
21. apr 2012

@kuko7 ja by som to vobec nebrala tak tragicky - mne sa po narodeni prveho dietatka spustila poporodna depresia, bol to pre mna hrozny zazitok a vtedy som si myslela, ze druhe dieta nechcem ani za svet. Ked mal asi 2 roky, tak som zacala rozmyslat ze mozno a niekedy a tak sa to nejak vyvijalo. Tiez som si nevedela predstavit, ci budem to druhe dietatko tak lubit ako to prve, ale v momente ked som zistila, ze som tehotna, tak sa vsetky pochybnosti rozplynuli. Takze sa toho neboj, ak sa teraz na druhe dietatko necitis, casom sa mozno ten pocit ozve a bude cim dalej tym silnejsi...

kuko7
21. apr 2012

@terkamozolova vies ja ked sme chceli malu som sa tesila najviac na svete, dokazala by som pre nu aj zomret ( a to aj teraz),,,,moja laska k nej je naozaj silna, velmi ju lubim a robim vsetko pre to, aby sa mala dobre, aby bola stastna a mala vsetko co potrebuje.... jednoducho jej nechcem spravit to, ze sa bude musiet o tu lasku delit este s niekym druhym ,,,,,aj ked viem, ze by sme niekedy (cca tak o 5 rockov) mozno prijali druhe, len teraz momentalne si to ozaj neviem predstavit,,,,,,pre mna bol ten prvy rok malej desny,,,,,vobec som si to neuzivala, dufam, ze ak by k tomu prislo a my by sme sli do duheho miminka, tak to bude lepsie, budem mat oporu aj v mojej dcerke, bude starsia, rozumnejsia a bude to jednoduchsie.....no a manzelik ten by sa potesil, aj ked pre neho je najdolezitejsie aby som bola ja a mala ok, takze to rozodnutie je v podstate na mne :D a ja sa neponahlam, tak si pockam az kym bude pravy cas 😉

kuko7
21. apr 2012

@petrouchka presne tak som to myslela :D proste ja ked som vedela ze cakam malu, tak som bola ten najstastnejsi clovek na svete a tym padom, ze mam len ju a milujem ju nadovsetko, tak si jednoducho neviem predstavit, ze by som tak niekoho ineho este mala mat rada,,,,ako by mi to bolo luto, ze by mala bola ukratena (aj ked viem, ze sa ta laska zvojnasobi, ze sa nepredeli ale zvacsi) ...su to len take zmiesane pocity,,,ale aspon viem, ze momentalne sa na to jednoducho necitim,,,,ved na tom nic nie je :D snad ten pocit raz pride a bude aj druhe mimi 🙂 🙂 🙂

terkamozolova
22. apr 2012

@kuko7 Mala som problémy s panickou poruchou a depresiou, takže viem veľmi dobre o čom hovoríš. Na moje veľké šťastie som sa z toho vďaka môjmu partnerovi dostala a verím že sa mi to už nikdy nevráti hoci sa to vrátilo už 3x 😢 V súčasnosti čakám na potvrdenie (alebo vlastne to druhé nepoviem 🙂 ) tehotenstva. Zo všetkých strán sa na mňa hrnú rady a reakcie pozitívne ale aj negatívne a na mňa to veľmi zle vplýva a najmä to že neviem na čom som a mám trošku zvýšený testosterón a bojím sa aby to bábu neublížilo a zároveň úzkozť a z tej úzkosti ďalšiu pretože to nie je dobré pre bábo a je to začarovaný kruh. Chcem tomu dať voľný priebeh ale je to veľmi veľmi ťažké. Strach bojuje s radosťou a ja chvíľami nevládzem. Ale nech už bude verdikt akýkoľvek viem že budeme mať úžasné deti.

mexico_16
30. apr 2012

Baby co ste prechadzali z AD na ine bola niejaka reakcia ?Postupne ci naraz sa prechadza ? Dakujem

petrouchka
2. máj 2012

@mexico_16 ja som brala dlhsie citalopram a nejak mi bolo nie prilis dobre, tak som to povedala doktorke a ona mi povedala, ze mozog potrebuje mozno novy impulz, tak mi dala escitalopram. Ze to je pribuzny liek, len trosku iny, ma inu ucinnu latku. A normalne ako som u nej bola, tak rano som mala este stary liek a na obed som si dala uz novy a druhy den tiez. Bala som sa, ze mi bude tak zle ako na zaciatku, ked som zacala uzivat AD, ale na pocudovanie vobec mi nebolo zle a o nejake 2-3 dni mi uz bolo lepsie.

sisinka8
3. máj 2012

@petrouchka pred tehu som brala aj ja escitalopram 😉 a mne tiez moc zabralo.

ange_de_la_morte
4. máj 2012

Ahoj holky .... tak dneska sem našla 2 čárky na testu tak sem zvědavá jak se s tím porovnám ...... zatím mně pořád píchá a žbluňka ( nebo nevím jak to popsat) v podbříšku a pořád se musím ujišťovat že je to normální

petrouchka
10. máj 2012

@ange_de_la_morte gratulujem! A hlavne drzim palceky, aby si v pohode a bez problemov zvladla cele tehotenstvo!

mexico_16
10. máj 2012

Aj ja sa pripajam ku gratulacii 😉