Môže byt luteálna fáza dlhšia ako 16 dní?

amethea
2. jan 2013

Ahojte, snáď mi budete vedieť poradiť. Už je to rok čo sa snažíme o bábätko, ale neúspešne. Iba nedávno sme sa rozhodli riešiť to u gynekológa. Tento menštruačný cyklus mi lekár urobil folikulometriu, a zistil, že ovulácia prebehne v 14. deň cyklu. V 16. deň cyklu som bola opäť na sone, kde lekár potvrdil, že ovulácia prebehla. Samozrejme sme sa s manželom počas plodných dní snažili. Dnes je to už 18. deň po ovulácii, teda menštruácia by tu už mala byť. Tehotná nie som, všetky testy čo som priebežne robila sú negatívne. Ani nemám žiadne príznaky, akurát ma odo dňa očakávanej menštruácie bolí v kuse v podbrušku v strede, nie vaječníky. Ešte chcem spomenúť, že gynekológ mi zistil mykózu, aj mi predpísal na to lieky, ale s tým, že ich začnem brať až keď sa dostaví menštruácia a teda nebudem tehotná. Keďže nemám žiadne príznaky tehotenstva a aj testy sú negatívne, bola som si istá, že do tých 16 dní maximálne sa menštruácia dostaví. Je vôbec možné aby luteálna fáza bola dlhšia ako 16 dní, keď viem presne kedy prebehla ovulácia, ktorú sme odsledovali folikulometriou?

soldi
2. jan 2013

@amethea ahoj, par krat sa mi stalo, ze som mala lutealnu fazu 19-20 dni. normalne mam 14, takze ano, stat sa moze.
inak sa uvadzaju extremne dlzky lutealnej fazy 10-18 dni.
pre Tvoj klud vsak zavolaj zajtra gyn, ze Ti este neprisla menstruacia, nech Ta pozrie sonom, ci tam neorbi sarapatu nejaka cysta. aj tie zvyknu natiahnut lutealnu fazu.

amethea
autor
2. jan 2013

@soldi dakujem za radu, s cystami mam dost casto problemy, tak potom to moze byt ono. Len ma to samu ani nenapadlo, lebo som si myslela, že keby tam bola nejaka cysta tak by mi to na poslednom sone gynekolog povedal.

soldi
2. jan 2013

@amethea cysta je vlastne neprasknuty folikul. ak ju nehladal, nemusel si vsimnut. 🙂

amethea
autor
2. jan 2013

@soldi takže vlastne ta cysta brani vajicku v ceste do maternice? Zrejme ma neminie prefuk vajcovodov ☹

soldi
2. jan 2013

@amethea coo? nieee, na to si ako prisla? 😀
cysty byvaju na vajecnikoch, su beznym javom aj v tehotenstve, na vajicko a uz vonkoncom na vajcovody zasadny vplyv nemaju 🙂

zrasty na vajecnikoch byvaju sposobene skor castymi zapalmi, alebo operaciami v oblasti brusnej dutiny.

amethea
autor
2. jan 2013

@soldi no dobre, ale tak preco mam taku dlhu lutealnu fazu? Ja som ta pochopila tak, ze nejaka cysta mu stoji v ceste a preto este neprisla menstruacia, ci nie? 🙂

soldi
2. jan 2013

@amethea jeemine, mas to uplne cele pomylene.
krvacanie je odlupenie sliznice maternice.
ide tam skor o hormony, ktore su produkovane a ktore nedovolia aby sa ta sliznica pustila. ale to je prilis komplikovane na vysvetlovanie, nechce sa mi to vypisovat.

amethea
autor
2. jan 2013

ahaa, myslim ze som konecne pochopila. No ved mam ist aj na hormonalny profil, ale to az v 3. alebo 4. den cyklu. Dakujem za trpezlivost 🙂

amethea
autor
2. jan 2013

@soldi ahaa, myslim ze som konecne pochopila. No ved mam ist aj na hormonalny profil, ale to az v 3. alebo 4. den cyklu. Dakujem za trpezlivost

soldi
2. jan 2013

@amethea ked sa snazite a uz to riesi aj lekar, tak partner bol na spermiograme? to je uplne prva vec, ktoru by ste mali riesit.

amethea
autor
2. jan 2013

@soldi no, lekar ho poslal na spermiogram, ale este sme neboli. Ked pojdem na ten hormonalny profil, tak pojdeme aj na spermiogram. Ja som vsak presvedcena, ze problem je vo mne, mam dost nepravidelne cykly. Spominala si, že si mala lutealnu fazu aj 20 dni. Nevies co bolo pricinou? Alebo ako si sa vtedy citila? Riesila si to vobec?

soldi
2. jan 2013

@amethea nepravidelne cykly nie su problem, pokial vies, kedy mas ovulaciu 🙂 odporucam vzdy na zaciatku cyklu vypit liter dva grepoveho dzusu z ruzoveho grepu, po nom byva vela plodneho hlienu- priesvitneho, a podla toho spoznas plodne dni 🙂
raz bola dlha lutealka prave kvoli cyste, dva krat neviem preco.

inak, tiez mam nepravidelne cykly a problem s otehotnenim nemam 🙂 prveho syna sme splodili, ked som mala ovulaciu 25dc, druheho ked som mala ovulaciu 45dc 🙂

amethea
autor
2. jan 2013

@soldi to s tym dzusom urcite vyskusam 🙂 normalne si mi zlepsila naladu, ked tak citam ze sa ti podarilo otehotniet s tak oneskorenou ovulaciou. A ako dlho ste sa snazili?

soldi
2. jan 2013

@amethea ak chces, pozri ku mne na profil a precitaj si clanky, mam tam viacej dobrych rad 🙂
ja vzdy hovorim, ak je ovulacia a ak su spermie, tak to proste skor ci neskor vyjst musi 🙂
u nas sa vzdy podarilo prvy cyklus, ked som pila grepovy dzus, lebo som vedela v predstihu o plodnych dnoch 😀
cca 4.-5. cyklus bez ochrany 🙂

amethea
autor
2. jan 2013

@soldi takto rychlo sa vam to podarilo? Uprimne, ani nepamatam kedy som ja naposledy pila grepovy dzus, tak snad pomoze. Idem si prestudovat tvoje clanky 🙂 Urcite ti dam vediet (len tak pre zaujimavost) ako som dopadla tento cyklus a co mi povie lekar, ale zajtra mu este nevolam, pojdem az buduci tyzden. Mozno dovtedy pride aj menstruacia.

soldi
2. jan 2013

@amethea hej, hej, celkom rychlo, stacilo dobre nacasovanie 🙂 keby nieco, kludne mi napis IP rada poradim 🙂