Pozitívny streptokok v tehotenstve

kristiehud
17. nov 2018

Ahojte. Chcela by som sa spýtať žien, ktoré mali pozitívneho streptokoka v tehotenstve na ich skúsenosti, nakolko mňa to dosť trápi. Ďakujem

evittam
17. nov 2018

@kristiehud Ake konkrétne skúsenosti? Dostala som ATB pri pôrode. To je všetko. Nema ta co trapit.

vlockasnehu
17. nov 2018

Streptokok nie je rizikom pre ženu (v pošve a v konečníku sa vyskytuje bežne), je rizikom pre dieťa v čase pôrodu. CCa v 35.-37. týždni sa robí skríningový výter na tohto streptokoka. Výterom sa nedá zistiť či má žena alebo nemá agresívny kmeň nebezpešný pre novorodenca. Ak je žena pozitívna, má byť o tom informovaná, nález sa má zanačiť do tehotenskej knižky, ideálne aj s citlivosťou na ATB. Žená má byť poučená, že v prípade nástupu kontrakcií, má prísť do nemocnice včas. Majú jej byť nasadené ATB do žily. Ak medzi ich podaním a pôrodom dieťaťa (prestrihnutie pupočníka) uplynú aspoň 4 hodiny, dieťa je chránené (atb prechádzajú cez placentu do jeho krvi). V prípade, že sa to nestihne, dieťa sa sleduje, prípadne sa vyšetria u neho podľa stavu zápalové parametre.

kristiehud
autor
17. nov 2018

@evittam viem, že sa majú podať ATB pri pôrode, no je šanca, že nezaberu resp nestihnú zabrať.

kristiehud
autor
17. nov 2018

@vlockasnehu ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie

vlockasnehu
17. nov 2018

@kristiehud pri vyšetrení sa robí aj citlivosť na streptokoka, lekár má podať atb také, aby boli citlivé. Štandardne s apodáva ampicilín, len v prípade, že je žena alergická na pnc antibiotiká, sa podáva iné (aj to podľa vyšetrenej citlivosti). Ak sa to nestihne, neznamená to automaticky nákazu dieťaťa (nemusí ísť o agresívny kmeň streptokoka), dieťa sa sleduje pediatrom už v pôrodnici.

vlockasnehu
17. nov 2018

@kristiehud Nemáš za čo. Dôležité je, že o svoje pozitivite vieš, treba na to myslieť aj pri zmene stavu novorodenca počas prvého mesiaca, podľa niektorých údajov počas prvých troch mesiacoch života. V súčasnosti sú viac rizikoví novorodenci nevyšetrených matiek, respektíve matiek, kde vyšiel výter falošne negatívny, a teda nie je tam taká ostražitosť, ako keď sa vie o pozitívnom výtere u matky.

evittam
17. nov 2018

@kristiehud Zbytocne sa stresujes. Vysvetlenie ti malo byt podane gynekologom.😉 Prípadne stačilo napísať do Google.

vlockasnehu
17. nov 2018

@evittam Moja odborná skúsenosť je, že žiaľ, mnohí gyndoši tomu nerozumejú , a tí na obvode už vôbec nie. Bežne dajú žene lokálne atb, čo je úplne zbytočné (lebo po "preliečení" sa znovu pošva žena kolonizuje streptokokmi z okolia konečníka v priebehu pár dní), a nepoučia ju, že jedninou prevenciou infekcie dieťaťa je včasné podanie atb do žily v čase pôrodu

kormelia11
17. nov 2018

@kristiehud mala som ho v 2 tehotenstvach ATB pri porode sa davaju deti sa nenakazili pri odteceni plodovej vody hned smer porodnica alebo bolestiach

evittam
17. nov 2018

@vlockasnehu Tak to je smutné. Takeho gynekologa by som okamžite vymenila. A nech ide robit ku pasu a vráti diplom ak nevie základné veci.

kristiehud
autor
17. nov 2018

@vlockasnehu naozaj ďakujem za takú odpoveď a názor, ste veľmi zlata.
môj doktor sa k tomu nijako nevyjadril a mam aj iné problémy popri tom bohužiaľ, takže viem, prečo sa stresujem. Budem dúfať, že prídem včas do pôrodnice a ATB zaberu.

@evittam ja som sa pýtala na skúsenosti žien, do Google som si to dala predtým. A myslím, že dôvod na stres je normálny u každej ženy, kde je rizikom, že bábätku môže niečo byť. Viem o prípadoch keď bohužiaľ nezabrali alebo si to lekári nevšimli a bábätká mali problémy, takže ak vás otravujem otázkou, stačí nereagovať. Ďakujem aj vám

evittam
17. nov 2018

@kristiehud Ale neotravujes. Chcela som ta len ukľudniť. Stresovanie moze uskodit viac. Tak tvoj lekar si to uz vsimol, takže o dovod menej sa stresovať-aj tak ti to nepomôže. Rado sa stalo.😉

kristiehud
autor
17. nov 2018

@vlockasnehu ešte okrem toho ze sa k tomu nevyjadril, tak sestrička mi hovorila, že mam co najdlhšie byť doma s rodinou radšej aby ma v nemocnici nedali len "bokom"

vlockasnehu
17. nov 2018

@kristiehud Tak to je otázne, či aj v tomto prípade ostať čo najdlhšie doma... Určite treba na to upozorniť lekára-gynekolóa, keď začneš chodiť na poradne už do pôrodnice, prípadne sa tam aktívne pýtať pred pôrodom, že máš streptokoka, ako včas máš prísť. Ak budeš rodiť u vbraného lekára, tak si to prejsť s ním. Dôležité je aj po pôrode upozorniť pediatrov na novorodeneckom - aj keď by to mali mať automaticky v dokumentácií od gyndošov, ale pre istotu...

kormelia11
17. nov 2018

@kristiehud sestricku nepocuvaj v ziadnom pripade neostavat co najdlhsie doma lebo porod sa moze rychlo rozbehnut a potom ozaj antibiotika nezaberu antibiotika sa davaju do zily a treba prist co najskor aby sa predislo moznym komplikaciam pri prichode do porodnice upozornit lekara aj sestričky pri,, dlhom,, porode sa davaju opakovane antibiotika

kristiehud
autor
17. nov 2018

@vlockasnehu práveže tento môj nepúšťa do pôrodnice k nemu chodím stále na poradne tak si zavolám do pôrodnice teda a uvidím aký majú prístup co mi povedia.

@kormelia11 nepočuvnem, vďaka vám ženám tu, som poučena, že treba ísť hneď.

ellieellie
17. nov 2018

Aj ja som mala a bez problémov. Ale zas by som to tak nezľahčovala, že nerieš, o nič nejde. Kamošku takto gynekologička ukľudňovala, že to má každá tretia žena a v pohode.. Nakoniec kamoške nestihli zabrať antibiotiká, pôrod sa rýchlo rozbehol a prenieslo sa to na maličkého ☹ Čím ťa nechcem strašiť, len chcem zdôrazniť, že si treba dať na to pozor, prísť do nemocnice radšej skôr a prízvukovať, že toho streptokoka máš, kľudne aj viackrát, doktorovi, sestre, nikdy nevieš, radšej aj viackrát zopakovať, ako zanedbať.. Držím palce. Teraz sa s tým nezaťažuj, lebo tým ničomu nepomôžeš, ale mysli na to, keď to príde 😉

kristiehud
autor
17. nov 2018

@ellieellie ďakujem veľmi pekne, to sa ani nedá tak zľahcovat, môžem byť jedna z tých, ktoré budú mať všetko v poriadku ale aj opačný prípad, myslím, že je zdravý taky mierny strach. Predsa je to taka bezradnost, že môže mať maličký problém a my ako matky tomu nemôžme nijako zabrániť.

evkao
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evkao
17. nov 2018

@kristiehud @kristiehud problem (niekedy aj vyhoda) dnesnej doby je v tom, ze lekar nieco povie (urci diagnozu) a clovek si potom hlada na nete vsetky dostupne info, co na jednej strane vedie k vacsej informovanosti, no zaroven aj k vacsiemu strachu
ja som mala streptokoka, do nemocnice na porod som prisla o hodine dvanastej (porod mal strasne rychly priebeh), len mi zacali davat antibiotika a uz som rodila, takze samozrejme nestihli zabrat - drobec sa narodil, hned mu podali antibiotika, a potom ho uz len viac sledovali, nic sa mu nestalo, je to teraz uz skoro dvojrocny, zdravy chlapec

mon1806
18. nov 2018

Ja som mala v tehu negatívneho streptokoka tak neriešili a predsa som ho dostala asi po steroch a malá som a nevedeli o tom samozrejme že drobec ho schytal a ďakujem že je živý a zdravý hneď po pôrode už taky maly cloviecik bol dopovany antibiotikami ale chvalabohu sme ok a som vďačná bohu zato....vy keď máte už pozit hneď vám dajú infuzky ž atb

lubi40
20. nov 2018

@kristiehud mala som pri prvom, pri druhom nie. V porodnici mi dali atb do zily. Maly nemal najmensi problem.

mon8060
1. dec 2018

Zle to chápeš..už vyššie ti niekto písal že sa robí citlivosť na ATB a ten papier máš v tehotenskej knižke. Čiže oni ti nasadia ATB ktoré zaberu.neboj..aj ja som mala.davali mi ATB.maly sa narodil ale tiež dostal ATB,mal nejaké zápalové parametre.a teraz má rok,zdravý chlapček,nebýva chorý vôbec..klop klop

soviatko
1. dec 2018

Moja osobná skúsenosť. Počas celého tehu po každom výtere pozitívny nález. Zakaždým robená citlivosť, nasadené 6x ATB, všetko vydržalo ok tak dva týždne, potom sa tá pliaga vrátila znovu. A nech som robila čokoľvek (sprcha každý deň, žiadne kúpanie sa, žiadne plávanie, vystriedala som niekoľko druhov emulzií na intímnu hygienu a mydiel, hodvábne nohavičky, žiadne vložky ani intímky...) nedokázala som sa ho zbaviť. A keďže od odtečenia plodovej vody, podania ATB a samotným pôrodom prešli necelé dve hodiny, samozrejme že mi nezabrali. Už na sále som kričala na doktorov že som mala pozitívne testy, nech malému ihneď nasadia liečbu. Po rozbore placenty a plodovej vody mi vyšli pozitívne výsledky nielen na Streptokoka ale aj na Escherichia coli. Malý dostával ATB tri dni, ale našťastie je v poriadku. Takže určite Streptokoka netreba podceňovať, ale zas netreba ani hysáky robiť, dnes sa dá bez problémov u detičiek liečiť.

mon8060
1. dec 2018

@soviatko všade píšu aj každý dr ti povie že to nemá zmysel preliecovat v tehotenstve..presne aj tvoja skúsenost lebo sa to vráti a kým dieťa neprejde porodnymi cestami tak nie je ohrozené. Neviem či ti voda odtiekla doma alebo v nemocnici ale v každom prípade to niekto zbabral že si ATB nedostávala už skôr

soviatko
1. dec 2018

@mon8060 Ja som bola v nemocnici už 4 dni pred pôrodom. Posledné ATB som využívala asi 3 týždne pred hospitalizáciou. Pri každej vizite som hlásila pozitívny nález. Ale neriešim. Pôrod mal na prvorodičku extrémne rýchly spád. Čo ma však viac štve je to, že som si z nemocnice dovliekla Zlatého stafylokoka v nose. Od pôrodu som mala už 8x ATB, čo mám neustály opakovaný zápal prínosových dutín. Našťastie malý je zatiaľ v poriadku. Čakám teraz do pondelka na posledné výtery, či sa konečne tú pliagu podarilo vykynožiť. Ak nie, budem sa s tým musieť naučiť fungovať. ATB už nechcem brať.

mon8060
1. dec 2018

@soviatko áno..to si si doniesla z nemocnice 🤔