Prasknutá kosť

region
19. aug 2017

Ahojte.Zacal ma boliet nart na pravej nohe.O dva dni nato mi cele chodidlo napuchlo nevexela som ani stupit na tu nohu.Bola som u chirurga a zistil mi,ze mam prasknutu kost vraj od unavy.Pretazena noha.Dal mi to do dlahy man to mat mesiac.Mate podobnu skusenost ako dlho sa vam to hojilo?Dakujem

xevulax
19. aug 2017

Mala som unavovu zlomeninu presne na tom istom mieste ale nemala som to v dlahe. Lieci sa to cca 6 tyzdnov

region
autor
19. aug 2017

@xevulax a ako sa ti to liecilo?Ked si nemala dlahu?

xevulax
19. aug 2017

No mne sa to tych 6 tyzdnov liecilo. Dr mi kazal chodit po pate- jasne ze som tak nechodila to sa nedalo. Tak krivala som riadne. Snazila som sa co najmenej chodit. Bolelo to neskutocne.

region
autor
19. aug 2017

@xevulax a zahojlo sa ti to dobre?Bez dlahy a bez nicoho.Ja to mam prasknute chirurg povedal,ze od unavy vela chodenia.Mam mat mesiac dlahu beriem tabletky a kazdy den si picham injekciu.Je to pre mna dost narocne kedze mam doma rocnu dcerku.

xevulax
20. aug 2017

Ni ja som vtedy mala parmesacnu stariu. A ano zahojilo sa mi to dobre ziadne lieky ani nic som na to nemala iba mi kazal pit vela mlieka- co ja nevypijem tak som jedla mliecne vyrobky a pila acidko. Ale zahojilo sa to. Tebe sa to mozno zahoji aj skor ked to mas v dlahe, ja som to zatazovala predsa. Neboj sa bude sa to ponalicky zlepsovat len sa trochu setri

region
autor
20. aug 2017

@xevulax dakujem ti pekne.Tak snazim sa tu nohu si setrit.Mala ma rok uci sa mi chodit.Treba s nou chodit a ja nemozem je to dost na nervy.Nikdy som si nemyslela,ze nieco take sa moze stat prasknut kost na narte nohy

xevulax
21. aug 2017

Neboj sa zvladnes to. Na malu davaj pozor a nemusis s nou chodit za ruky (nase sa naucili aj bez toho v pohode), len davat pozor aby si pri pokusoch neublizila. Ja som inak v podstate fungovala v beznom rezime, len som menej chodila na prechadzky (my sme vtedy travili aj 5 hodin. Denne na prechadzkach vonku. Tak som to zredukovala. To sa zhoji o chvilu ani nebudes vediet ze ti nieco bolo. Mne sa to uz nezopakovalo nastastie

region
autor
23. aug 2017

Ahoj.Bola som v pondelok na kontrole po tyzdni Len sa ma pytal ci nemam tazkosti ci viem hybat s prstami.A dal mi to do sadry.Cize tyzden som to mala v dlahe a este tri tyzdne to mam mat v sadre.Ja nechodim vobec von ved ako sa to da s barlamy.Inak aj ty si z Nitry?

xevulax
23. aug 2017

Vidis mne dr vravel ze na to sa sadra nedava 😀 Vraj to mavaju vrcholovy sportovci casto. Myslim? Ze sa to to lepsie zahoji ak to mas znehybnene. Hej ja som z Nr. A u koho si bola?

region
autor
23. aug 2017

Karol Zimmer chirurg na klokocinskej poliklinike

region
autor
25. aug 2017

@xevulax ty si bola u koho?

xevulax
26. aug 2017

On nie je cievny? Jansim bola u Petrusku, ake to bolo 5 rokov do zadu ked som to mala

alana1
26. aug 2017

@region no ja som mala zlomenu kost v narte ale s posunom, dali mi tam droty a 6 tyzdnov bez dostupovania , teraz uz druhy tyzden nohu mozem zatazovat ale chodit stale neviem...je to hroza lebo mam ochabnute vsetky svaly a slachy...nart neboli ale boli cely clenok. nechcem strasit ale je to blba zlomenina s velmi dlhou dobou hojenia....

xevulax
26. aug 2017

@alana1 je rozdiel zlomenina a unavova zlomenina, ty si to nala zlomene normalne ked ti tam davali droty.

region
autor
27. aug 2017

@xevulax je cievny chirurg obvodna ma poslala k nemu

region
autor
27. aug 2017

@alana1 ale ja to nemam zlomene,ale prasknute.

alana1
27. aug 2017

@region no ved prasklina je vlastne zlomenina... len to mas o to lepsie ze tam nemas posun ale kost je pekne pri sebe tj lepsia sanca na rychlejsie zhojenie...ale 6 t je cas za ktory sa kost zhoji...

alana1
27. aug 2017

@xevulax no ani by som nepovedala, ze az taky velky rozdiel v tom je 🙂 a zanartne kosti sa hoja dlho lebo je tam slabe prekrvenie ako pri ostatnych kostiach, cize ten standardny cas 6 t podla mna bude musiet dodrzat. dolezite je nohu nezatazovat aby to malo klud na hojenie...

xevulax
27. aug 2017

@alana1 myslim ze ro ma dobre vyriesene tym ze jej dali sadru. Mne kazal pevnu podrazku a povedal ze sa to zhoji same. No zhojilo tych 6tyzdnov som davala pozor aj ked chodit som musela.

kukucka100
31. aug 2019

@region môžem sa spýtať ako si dopadla s tou zlomeninou? Ako sa to zahojilo do budúcna? Ja mám to isté praskla mi kosť v priehlavku. Veľa športujem behám mám dve deti takže som na nohách stále a teraz mám už dva týždne sadru na nohe. A ešte budem mať tri týždne. Je to hrozné nedá sa mi chodiť von lebo s barlami a utekajúcim synom to nejde, vo vnútri to ako tak zvládam len von sa mi nedá ísť.
Som z toho pekne na prášky. Ako to bolo po zložení sadry? Dalo sa ti hneď chodit?

lenkauh
2. jún 2020

@region, @kukucka100 ahojte , prosím vedeli by ste mi popísať, ako ste postupovali potom, čo vám dali z nohy dole sadru alebo dlahu po zlomenine priehlavku? Ja som mala zlomenú priehlavkovú kosť od malíčka k päte asi v polovici, 4 týždne dlaha, teraz mám týždeň po zložení dlahy, chodím už bez barlí, ale krívam, nemôžem dostupiť úplne na nohu, lebo ma bolí chodidlo odspodu, najmä päta (mám aj modriny ešte okolo kotníka, odspodu nohy...). Potrebovala by som vedieť, ako mám "rehabilitovať", či to ešte nezaťažovať alebo či sa viac snažiť to rozchodiť a koľko to celé trvá až do normálnej chôdze. Máte niekto skúsenosť, radu? Chodili ste na rehabilitácie? ako sa tam cvičilo? Ďakujem

kukucka100
2. jún 2020

@lenkauh
Na rehabilitácie som nechodila, lekár povedal že by sa rehabilitoval len členok aby sa správne rozchodil, ale so zlomeninou to nemá nič spoločné. Tak som tam nešla nakoniec.

Asi dva týždeň po zložení sadry som krivala, potom som zľahka prešla do normálnej chôdze. Lekár mi akurát zakázal behať a chodiť po nerovnom povrchu napríklad v lese. A to po dobu troch mesiac po zložení sadry. Skúšala som aj behať ale hneď mi opuchla to miesto kde to bolo zlomené tak som to netlacila zbytocne a tie tri mesiace som nebehala. Inak doteraz keď prejdem po nerovnom povrchu má tam zabolí. A dosť dlho niekoľko týždňov po zložení má noha bolela zospodu ale preslo to časom.
Občas mo opuchne, bosou nohou neviem stupit ani na rebrík na trampolínu a také veci. Hneď ma tam pichne. Ale podľa lekára som fit.

lenkauh
2. jún 2020

@kukucka100 ďakujem ti za odpoveď, v podstate som na tom asi ako ty, noha bolí zospodu. Rehabky mi napísali, ale príde mi to tiež zbytočné, ja nemám problém s členkom, prstami, vôbec. A hlavne čas (teraz po dlhej Pn, predtým korona, nedá sa stále chýbať v robote). Takže len pomaly našľapávať , pomaly pridávať, až pokým nezačnem chodiť...hádam to pôjde. V auguste máme plánované túry na Orave, dúfam, že to v dobrej obuvi v pohode dám 🙂

region
autor
8. jún 2020

@lenkauh ahoj ja som mala prasknutu košickú na nohe 6 týždňov v sadre s barlami potom dali dole a pomalí postupne som stúpala na tu nohu. Záleží asi natom jak veľmi to máš zlomené ja som mala iba prasknuté ani to neviem ako sa mi stalo nemala som žiadny uraz vraj unavova zlomenina

lenkauh
9. jún 2020

@region ďakujem za info. Už je to lepšie u mňa, po dvoch týždňoch od zloženia sadry už celkom dobre chodím, troška krívam a neviem sa toho zbaviť, asi je to v hlave, lebo noha ma pri chôdzi nebolí... hádam to nacvičím 🙂

region
autor
9. jún 2020

@lenkauh postupom času to už bude dobre

lenkalenus86
17. jún 2020

@lenkauh ahoj Lenik. Píšem ti, pretože ma zaujal Tvoj článok. Mam zlomeninu presne takú istú ako ty. Od 27.4.-7 týždňov je už tomu. 6 týždňov som mala Sadru, týždeň len bandáž. A dnes na kontrole u lekára, ze sa mi to nezrasta. A ďalšie 2 tyzdne nemám dostupovat. Je mi do placu. Povedal, že tie priehlavkove kosti sa zle hoja, ale ja mam zrejme zlu hojivost. Neviem, ci mam navštíviť iného odborníka... Alebo co sa deje🙈

lenkalenus86
17. jún 2020

@region ty si mala. 6 týždňov sadru? Ja tiež tak. Potom Týždeň bandáž a nedostupovat a teraz mam na ďalšie 2 tyzdne bandáž a nedostupovat. Príde mi to fest dlho, asi sa mi to zle hojí 🙈

lenkauh
18. jún 2020

@lenkalenus86 ahoj, tak asi naozaj bude u Teba nejaký problém, to mi je ľúto... ja som mala dlahu 4 týždne, potom som tri-štyri dni chodila o jednej barle a teraz už normálne našľapujem (je to 7 týždňov od zlomenia), ale trocha ešte krívam, lebo stále mám miesto nad prstami (priehlavok) jemne opuchnuté a zospodu ma chodidlo troška bolí. Ale po kontrolnom rtg mi dr.povedala, že to mám ok. Takže ja už aj cvičím (jogu), dávam si pozor ale, samozrejme. Noha je ešte slabá, napr.neviem na nej samej stáť a udržať rovnováhu... ale pomaly sa to zlepšuje.
Vydrž ešte tie dva týždne a uvidíš po kontrole. Hádam dostaneš dobré správy. Držím palce.

simca06022011
18. jún 2020

Zienky, my tieto zlomeniny sme riesili s polovickou, jeden krat priehlavkova len tak, druhy celok a teraz rameno.. (tie posledne dve ale boli normlane z gramblavosti). A nikomu sa to nehoji rovnako, ziadna zlomenina nie je rovnaka.. nieco je prasknute trochu, inde viac, alebo zlomene, zlomene a posunute. Presli sme vsetkymi a vzdy sme sa radili s chirurgom. Rameno, menej zatazovane ako ten clenok, sa nam lieci 4 mesiace uz... so zlomenim clenkom bol chlap za mesiac na rehabke a ta priehlavkova sa hojila dlhsie... proste zle sa to hoji. Trpezlivost.. Mame takto praskla kost ale v clenku a dostla sadru na celu nohu, lezala dva mesiace... ja mam pocit, ze ludi len na urgent nosim so zlomeninanmi. Posledne sme uz pridali do stravi vapnik s vit.D. .