Prepadnutá maternica. Máte niekto tento problém?

rohacka
29. apr 2009

Ahojte, len sa chcem spytat, ci nemate niektora podobny problem, ako ho riesite, resp. ako to vidi vas gynekolog. Pri poslednej preventivnej prehliadke som upozornila gynekologicku, ze mi prepadava z posvy svaloviny, cca 1 cm, je to neprijemne, hlavne pri chodzi alebo ked dviham drobcov. Lekarka povedala, ze je to pokles maternice - prolaps, ze taketo problemy maju 50-rocne zeny v prechode a ze budem musiet ist este v mladom veku na operaciu - plastiku. Maternica je vraj velmi oslabena. Zatial mi odporucala cvicit na svalstvo panvoveho dna a mat casty pohlavny styk. Som po 2 porodoch, prvy bol rychly s veeeelkym roztrhnutim az ku konecniku, druhy porod bol predcasny - co bol asi dosledok oslabenej maternice. Vobec mi uz neodporucaju otehotniet, vraj by maternica babatko neudrzala. Ozvite sa, ked nahodou mate podobny problem, ci nemate aj nejake ine informacie, prip. ak ste niektora uz bola na takejto operacii, ci to pomohlo. Nasla som si na internete aj moznost docasneho riesenia pesarom, ale moja lekarka to neodporuca. Prip. nejake ine cviky ci ine riesenia. Dakujem 🙂

vivianna
14. jan 2019

@zuzana_ci možno toto pomôže ženám, ktoré majú iba mierny pokles maternice a na druhej strane osobne poznám dve ženy , bez nadvahy, stihlucke, vek do 45 rokov, ktoré majú pokles a prolaps maternice a cysto- aj rektokelu. Takže hmotnosť asi veľmi nebude na vine. @majamat V mojom prípade to bol ťažký pôrod plus k tomu zrejme oslabené väzy /aj predispozicia- moja babka mala toto/.

majamat
14. jan 2019

@vivianna suhlasim. ked sa tak ako u nas, zide viac tychto negativnych faktorov, tak nie je sanca.
mne zacala maternica prepadavat hlavne po porode. moj gyn. mi to ani nepovedal, no este to nebolo tak zle. potom som otehotnela znovu a dotiahla so to skoro do konca 1. trimestra, no skoncilo to ako MA. vtedy mi maternica poklesla tak, ako ju mam teraz. uz sa to spat nevratilo. to druhe tehu to len zvyraznilo, lebo uz ked mi novy gyn. potvrdil tehu, uz vtedy bol celkom prekvapeny z toho,a ky mam krcok ochabnuty. to vidno na tej koze, ze nejak pada tusim dozadu. a hned sa ma pytal, ci som nemala komplikovany porod. zhrozil sa, ked pocul, ze mi porod 4dni vyolavali. inak ten predchadzajuci gyn bol tiez trochu v soku, ked videl spravu z porodky.
ja neviem, ale tieto gyn. veci akosi nikdy nemam OK. vzdy sa nieco udeje a nieco prebehne s komplikaciami.

vivianna
15. jan 2019

@majamat to mi je ľúto ako sa skončilo druhé tehotenstvo 😐 ja som otehotnela 2.krát pol roka po prvom pôrode a v 32. týždni sa spustil pôrod, musela som ležať v nemocnici, no nakoniec malý sa narodil predsa len predčasne v 34.týždni. Rozmýšľala som aj o 3. bábätko, ale to by som uz pravdepodobne nevynosila, už ten krčok by to neudržal...bol akýsi predĺžený a maternice akosi zdeformovaná - mi povedali doktorom v Bratislave.

alena1778
15. jan 2019

@rohacka
mne fyzioterapeutka odporučila si kúpiť v sanitase punpičku na poslinenie pánvového dna, že je to isté čo cvičenie, ale zatiaľ len cvičím. Tiež hľadám niekoho kto ju má kúpenú a aké ma s ňou skúsenosti.

majulino
15. jan 2019

@alena1778 baby ala som ten isty problem, respektive stale mam, cvicit som tiez necvicila az sa manzel nastval a akupil mi venusine gulicky, ale nie gulicky ale take prirodne kamene co sluzia na posilnenie panvoveho dna, pouzivam ich sporadicky, zavadzaju sa lahko su 3 velkosti, spociatku som mala problem udrzat v sebe aj ten najmensi, teraz zvladnem vpohode 3, svalstvo amm pevnejsie aj gynekolog potvrdil zlepsenie

alena1778
16. jan 2019

@majulino
vysvetli mi ako sa s nimi cvičí. Ak som to správne pochopila tak sú to venušiné guličky prírodné kamene čo slúžia na posilnenie panvového dna. Vsuneš si ju do pošvy a čo ďalej ?

smejo001g
21. jan 2019

Ahojjte
vie mi niekto z vlastnej skusenosti napisat nieco o sietke - prolaps maternice, nechura a prednejs steny? maju mi to robit vaginalne a niekde som citala ze sietka sposobuje problemy -infekcie a ine.
Neviem co je na tom pravdy.
dakujem

vivianna
22. jan 2019

@smejo001g Ahoj, mňa pôvodne mali operovať takto -sieťku, ale laparoskopiou, no nakoniec z toho bola hysteroktomia. Ale ak prečítaš spätne 2-3 strany tejto diskusie, tak sa dočítaš o jednej pani, ktorá to má voperované. Ona Ti vie odpovedať na Tvoje otázky.

vivianna
22. jan 2019

@smejo001g a ešte som zabudla ...áno, môže byť infekcia, vytoky....určite sa opytaj aké sú riziká a až potom sa definitívne rozhodni 🙂

alena1778
23. jan 2019

@majulino prosím Ťa, ako sa volajú ti guličky, nikde ich nemôžem nájsť na nete. prosím poraď, napíš mi značku, eshop kde ste to kupovali, díky

majulino
23. jan 2019

@alena1778 volaju sa venusine gulicky, je ich viac druhov ja mam napriklad AJ tieto
https://www.69shop.sk/ben-wa-balls-silver

alena1778
25. jan 2019

@majulino
ďakujem za odpoveď, aj som si ich hneď objednala. Síce sa snažím každý deň cvičiť, ale pri dvoch malých deťoch to niekedy ide ťažko.

alena1778
31. jan 2019

@majulino
ako dlho ti trvalo, kým si aspoň jednu udržala v sebe ? Keď si si ju zaviedlo, čo si robila, napr. cvičila, chodila, ležala ? Mne zatiaľ stále vypadáva.

majulino
31. jan 2019

@alena1778 spociatku pouzivaj vlozku, normalne bezne prace upratovanie, varenie atd. Cca mesiac, ale musis aktivne vztahovat svaly akoby SI chcela moc udrzat

smejo001g
6. feb 2019

@vladka73
Vladka aj ja som zo Zamkov, caka ma vyber maternice a vajecnikov, plastika oboch stien - dost sa bojim, vies mi popisat akoto cele po operacii u teba prebiehálo a coho sa vyvarovat a popripade co Ti pomahalo celkovo dakujem Tery

vivianna
7. feb 2019

@smejo001g Ahoj 🙂 a nie to si písala, že Ti majú voperovať sieťku?Zmenilo sa to?Ja so mala hysteroktómiu v októbri, vajecniky mi ostali. Plus k tomu som mala aj plastiky, všetko vaginalne.

smejo001g
8. feb 2019

ahoj ano zmenilo sa to, vajecniky pojdu laparoskopicky a maternica vaginalne, a plus plastiky, sietku mi davat nebudu, to mi chceli na sliaci ale potom som este isla na konzultaciu do Ba na Hyedukovu a tu sa dam operovat, nakolko bude potrebna hospitalizaciu 7-10 dni, a toho som sa bala na Sliaci, ze ma chcel prepustit po 4 dni po takejto operacii, aj lekar v Ba povedal, ze nechape ako to chceli zvladnut s tak kratkou hospitalizaciou. Chem sa ta Spytatt, ako to cele u Teba prebiehalo, vratane bolesti, prvych dni po a hlavne ako sa teraz citis a ta plastika je OK?
dakujem za odpoved

majamat
8. feb 2019

@smejo001g ahoj, preco aj vajecniky? ci je este nejak iny dovod? lebo bezne pri prolapse maternice vajecniky nechavaju koli hormonom

vivianna
8. feb 2019

@smejo001g prvých 24 hodín / nebudem klamať / boli dosť bolestivé, ale pichali nám lieky proti bolesti , najprv do infúzie a neskôr injekčne. Ja som bola zacievkovaná 1 deň, na ďalší deň po operácii mi to vybrali. Tamponádu v pošve mi tiež na druhý deň vybrali. Niektoré ženy mali aj tri dni katéter ,niektoré mali aj redón / hadicku cez ktoru sa cistila rana/.Moja operácia trvala 2 hodiny. Pustili ma domov na 6.deň po kontrole mechúra či sa dokáže dostatočne vyprázdniť / sonograficky/.Ak by sa mala nejaké otázky, kľudne sa pýtaj ☺

vivianna
8. feb 2019

@smejo001g a cítim sa už Ok, už je všetko zahojené. Prvé týždne som sa veľmi rýchlo unavila, treba sa naozaj maximálne šetriť. Zo začiatku som mala bolesti aj pri cikaní a pri veľkej potrebe som si dávala radšej glycerinové čípky, aby pri tlačení som sa náhodou nerozkrvácala. Stehy z vagíny nevyberajú, sú vstrebateľné.

alena1778
9. feb 2019

@majulino
Ahoj, ešte ma zaujíma táto vec. Keď si dám guličku do pošvy, stále mi odtiaľ vypadne. Zostane mi na vložke. Vložku si mi super poradila. Mám si ju stále vkladať do pošvy a sťahovať panvové dno, ale ju nechať na vložke a naďalej sťahovať panvové dno. Ako si začínala Ty s cvičením, lebo na nete som nič nenašla. Len to, že dáte si guličku do pošvy a idete na prechádzku. Autori článkov, by si to mali sami vyskúšať a ísť na prechádzku či ju udržia. A potom môžu písať, že gulička urobí všetko za Vás. Okrem venušových guličiek máš aj iné pomôcky na posilnenia panvové dna, ak áno, aké máš s nimi skúsenosti. Ďakujem za odpoveď a rady.

majulino
9. feb 2019

@alena1778 ahoj, ano zakazdym som ju oplachla a vlozila naspat. Trvalo mi cca mesiac mozno AJ dlhsie Kym som ju udrzala dlhsie. Popravde som nepouzivala uz nic, Len na odporucam gynekologa sme kazdy den sexovali. Este co som robila, Tak pocas toho ako som curala som stahovala svalstvo tiez. Dr. Mi vravela, ze ak sa mi podari aspon z casti prerusit mocenie, mam vyhrane

smejo001g
9. feb 2019

@vivianna
ahoj, vajecniky aj preto von, ze uz mam jeden resekovany spred 10 rokov, ked mi praskla cysta - 10 cm, co som nevedela a u doktorky , nebudem menovat - uz k nej nechodim, som bola pocas pol roka snad kazdy mesiac 3x kvoli bolestiam v podbrusku, a nic nezbadala a islo mi o zivot, ked to prasklo, a doktor povedal, ze radsej von do buducnosti, ked uz ide aj maternica, uz som sa s tym zmierila. Plastika bude oboch stien, ja si to uz musim zatlacat dnu, je to diskomfort.
Velmi sa bojim, preto sa tu vypytujem na vsetko. Mala si aj bolesti pri sedeni po operacii? A tu velku potrebu si tiez nedokazem potom predstavit.😢 Ak si este na nieco spomenies prosim Ta odpis, budem vdacna Tery

majamat
9. feb 2019

@smejo001g tak to hej. vajecniky radsej von, ako y si mala neskor podstupit dalsiu operaciu.

vivianna
9. feb 2019

@smejo001g bolesti pri sedení až tak ani nie, ale vydržala som sedieť iba krátku chvíľku. Neboj sa , všetko bude v poriadku. Keď sme už prežili pôrod, aj toto sa dá zvládnuť ☺

alena1778
10. feb 2019

@majulino
Ahoj, ja zadržať a pustiť moč nemám problém. Kde si na fóre som čítala, že keď si vložíš palec dnu a cítiš stiahnutie, že to robíš dobre. Takže nič iné mi nezostáva len trénovať. Sex je probléme máme dva malé deti a sme radi, keď si ľahneme a hneď spíme.

majulino
10. feb 2019

@alena1778 AJ ja mam dve male deti a vstavam denne o 5 rano kedze bud zacinam na o 6 alebo manzel 5:30. Proste sa treba premoct. Prve dni to bude asi brutalne tazke ale neskor to bude super. My sme SI povedali, ze nech sa deje cokolvek kazdy den musi byt sex. Prvy tyzden to bola katastrofa, a potom SME sa uz nevedeli dockat, kedy budu deti spat a my budeme mat cas pre seba. Vrelo odporucam, okre. Toho ze odbura stres ozaj pamaha AJ PRI spadnutej maternici

smejo001g
11. feb 2019

@vivianna
dakujem za odpoved, ja cvicim fitko este aj teraz, ako si na tom s cvicenim, uz sa Ti da? Dokedy to bolo citlive po operacii? Dlho si musela lezat, alebo ako to vlastne prebiehalo?

vivianna
11. feb 2019

@smejo001g fitko?To nie ,tam som necvicila a ani nebudem...nemôzes dvíhať, nadskakovať a pod. neviem si predstaviť že by som s takou vyliezajucou maternicou niečo také cvičila. Teraz po operácii je to už iné, všetko iba s mierou. Tesne po operácii mi boli dovolené iba krátke prechádzky.

smejo001g
11. feb 2019

@vivianna
ok dakujem ze si mi odpisovala, pytala by som sa Ta donekonecna stale dookola🙂 - strach