Prvé tehu sommala s hellp syndrómom. Mám sa báť druhého?

petrag25
8. jan 2017

Ahojte, vzdy som túžila mat dve deticky no po skusenostiach z toho prveho mam strach, moje tehotenstvo bolo bezproblémové no mesiac do konca tehu som zacala mat vysoky tlak, ktory som naopak na zaciatku mala vzdy nízky..a tak som sla do nemocnice a o necele dva dni bolo moje tehotenstvo ukoncene pre zle pecenove testy a vysoky tlak. Samozrejme ako to v nemocnici byva nic mi nebolo povedane, vysvetlene tak som sa vsetko dozvedela az o 6t u mojho gynekologa ktory mi povedal ze pred ďalším tehu, musim absolvovat vela testov ci by sa mi to zase nevratilo.. je niekto kto s tymto ma skusenosti, alebo si presiel niečim podobnym? Dakujem za kazdu info

shia
8. jan 2017

a v ktorom tyzdni si mala porod? ja som mala sekciu v 34tt kvoli nahlej preklampsii, z vecera do rana stupol tlak tak, ze okamzite museli spravit cisarsky, lebo to bolo zivot ohrozujuce, nastastie vsetko dobre dopadlo, tiez mi trvalo nejaku dobu (4 roky) kym som sa odhodala na dalsie tehu, po sekcii by si beztak mala pockat tie dva roky, aby sa rana zrastla a maternica zregenerovala..teraz sa tiez obavam, samozrejme, ale snazim sa na to nemysliet a verit, ze vsetko bude dobre a uz sa to nezopakuje....Moj Dr o tom vedel,ale ziadne testy pred dalsim tehu mi nerobili ani nic, ze ma budu viac sledovat, ale aby som pravdu povedala, nerobia vobec nic inak .. (chodim do statnej nemocky)...snad to bude OK

petrag25
autor
8. jan 2017

@shia rodila som v 36tt sekciou, ja som tiez sla do nemocnice a o necele dva dni sme boli dve 🙂 no napriek vsetkym okolnostiam to dobre dopadlo...klopeem. malicka sice bola dva tyzdne.na nedonoseneckon ale ti sms zvladli. Ked mi isli robit cisarsky dr nevedel v akom stave je mala,ze uz v noci mala zle ktg..takze ked som nahlasovala meno som nevedela ani ci bude zit a plakala som ako dazd..a mame tu velku velku bojovnicku ktora sa narodila s apgarom 10/10..len sa bojim aby som skorej neotehotnela, beriem antikoncepciu ale tu som brala aj predtym...neviem si predstavit zeby sa to po roku malo udiat zase. Ale tebe prajem nech to len dobre dopadne, len si davajte na seba pozor..ja som nie ze podcenovala situaciu ale ani som nic neobmedzovala a fungovala ako keby nic prerabali sme dom..a potom veru ze som si aj vycitala ze som mohla lezat

jenny_m
8. jan 2017

Moja kolegyna o prve dietatko prisla prave kvoli hellp. Neskoro ju diagnostikovali a dietatko bolo prilis male a jej ledva zachranili zivot na poslednu chvilu. Potom pri druhom tehotenstve to uz podrobne sledovali, hellp sa znova objavil, takze bola hospitalizovana, museli jej davat hormony aby sa dietatku stihli dovyvinut pluca, tehotenstvo muselo byt ukoncene tusim v 26 tyzdni. Drobec je nastastie OK, ale povedali jej ze sa to da povazovat za maly zazrak. Velmi by tuzila mat este jedno dietatko no bolo jej povedane ze nech nepokusa, ze uz by to dalsi raz nemuselo takto dobre dopadnut....asi to ale zavisi od zdrav. stavu konkretnej osoby.

petrag25
autor
8. jan 2017

Ja uz neviem od coho to zavisi..mna to velmi prekvapilo za moje tehotenstvo nebol ziadny problem a zvracala som mozno 2x za osem mesiacov a zrazu v poradni vyšší tlak a uz to islo v piatok v noci ma viezli do nemocnice a v nedelu o 8:50 bola mala na svete..

jenny_m
8. jan 2017

@petrag25 no ona uz zacina mat problem s tlakom aj ked nie je tehu tak sa domnievam ze preto jej to neodporucaju a navyse rodila v oboch pripadoch naozaj velmi skoro...

petamaj
8. jan 2017

Ja som mala tiež pri prvej dcérke preeklampsiu. Tehotenstvo bolo narýchlo ukončené cca 10 dní pred termínom (vysoký tlak bielkoviny v moci, veľké opuchy rúk aj nôh). Dcérka bola maličká, chuducka.
Pri druhom a treťom tehotenstve sa nič nezopakovalo! Odporúčam obrátiť sa na Dr.Wallenfelsa (gynekológ v ziline) - mne veľmi pomohol, pretože ako jediný je ochotný sledovať hladinu hormónu progesteron, ktorý nedostatkom počas tehotenstva môže spôsobiť preeklamsiu.
Nechce sa mi to tu celé vypisovať, už som pisala podrobnosti v iných diskusiách, ale mne sledovanie progesteronu a jeho doplnenie liekmi do normálnej hladiny pomohlo (druhé a tretie tehotenstvo úplne bez akýchkoľvek komplikácií).