Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

lilu18
23. júl 2008

uk.ok--to ma mrzi ze ta postihlo take strasne nestastie ☹ uprimnu sustrast
drz sa a hadam sa ti podari cim skor oteh. aby si nemusela na bio liecbu-drzim palceky

zuzka88
25. júl 2008

Keď to nešťastie nechodí po horách ale po ľuďoch ☹ Ale človek musí okúsiť aj smútok aby vedel oceniť radosť a šťastie..

Baby, čo máte nového? ako sa vám darí? už ste dohodli nejaké stretko? Pekný víkend!!!!

deina
25. júl 2008

Uk.ok, to mi je luto, uprimnu sustrast. 😔

Co mate nove, baby? Nestretli ste sa s tym, ze ked ste zacali brat antimalarika, citili ste sa horsie? Ide o moju sestru (ma rovnaku chorobu) - druhy den berie Delagil a akosi sa jej pohorsilo. Doteraz sa citila dobre, nic jej nebolo (len vysledky blbe) a teraz pada od unavy uz na obed.

janin26
25. júl 2008

ja beriem antimalarika ale neviem posudit beriem ix len treti tyzden a akurat som sa chcela popytat nejake veci az tu niekto ma sjogrenov syndrom

helika81
26. júl 2008

uk.ok to mi je velmi luto,uprimnu sustrast,mozem ti dat radu? len chod sa odreagovat a vychutnajte si pocit ticha a spokojnosti,aby sa darilo otehotniet,ako sa hovori ked prestanes mysliet na to ,vtedy to pride,viem,ze sa mi radi ale pokial mas prilezitost treba ju vyuzit,nebojkaj ono bude vsetko ok ale to chce len cas,priroda si to uz zariadi podla seba.drzkaj sa nam janin26 a deina 🙂 o tej liecbe neviem nic. zuzkabb my zatial nemame nove nic iba dovolenku od neska 🙂 🙂 🙂 ale po nocnej ☹ aj robotu mam teraz lahsiu takze mi je ovela lepsie,veru tie zle spravy su najhorsie,uz dva dni som ani nepozerala tv,lebo tie potopy a tolke nestastie ma deprimuje a je mi do placu...privolavam na vsetky snazilky len tie najlepsie spravicky,aby sme sa len usmievali 🙂 😀 🙂 co sa tyka stretka este sa nic nedeje,najlepsie bude ked to nechame na september tak v sobotu...vsak ako vam vyda drzkajte sa zatial

deina
27. júl 2008

Janin, ja mam Sjogrenov syndrom, uz som ti odpisala na IP. 😉

My sme mali skvely vikend, robili sme opekacku u nasich (ti boli v Madarsku) a bola sranda. Tri rodinky, tri male deticky (Nina, Adam a nas Misulo, ale ten je este len "kocikavec"), pohoda, Adam si znicil drahe tricko chlorom (rozsuchal si na nom chlorovu tabletku z bazena), Nina padla do jazierka a Misulo sa len usmieval a rozpraval.

janin26
27. júl 2008

deina dakujem som rada ze si odpisala.uz som myslela ze som v tom sama 🙂

deina
29. júl 2008

Najde sa par ludi s takouto chorobou, zevraj ich nie je az tak malo, len je vela ludi bez diagnozy, ta sa tazko urcuje.

helika81
29. júl 2008

deina...ja mam reumatoidnu artritidu,ale zatial nestupam tak rychlo hore s chorobkou,ale ani nepoznam taku diagnozu.moja maminka ma system.lupus,to je tiez s klbami ale kazdym rokom sa jej choroby stupnuju,to je na tom to zle ☹ my behame ohladom svadby,vsetko uz je vybavene,ale ako to tak byva ujde to ako voda 🙂 ale aspon nam slniecko svieti 🙂

potulka
29. júl 2008

ahojte, zdravim vas z chaty, kde dovolenkujeme. dnes zacinam 8. tyzden, takze dva mesiace su uz pomaly za nami, jupiiii. 😉 pred dovolenkou som bola u gynekologicky. ani ma nepozerala, kedze ma 5 dni predtym videl iny doktor, ale dostala som tehotensku knizku a kopec pokynov na dalsie vysetrenia - krv, ultrazvuk v 12. tt, poradna, zasoba duphastonu... lekarka mi dala odporucenie na dlhodobu PN kvoli tomu spineniu, preistotu. obcas ho mam, obcas nie. takze ked sa vratim z chaty, ostavam este aspon mesiac doma a mam sa setrit. aj sa celkom tesim. od skoncenia vysky som taketo pekne dlhe prazdniny nemala. 😀 mrnus sa ma inak dobre, ohlasuje sa roznymi chutami-nechutami (napriklad mi strasne smrdi bazalka, ktoru som doposial milovala). ale nestazujem sa, mohlo to byt podstatne horsie. a zacina mi uz trosku trcat brusko - dokonca aj muz to uz pripustil (doteraz sa len uskrnal, ze si to namyslam 😠 ).
zuzka - tvoja gynekolozka sa uz vratila z dovolenky? som zvedava na tvoje novinky.
uk.ok - to ma mrzi, co sa vam stalo... tazko povedat nieco na utechu, vsetko mi pripada v takejto situacii ako strojene klise. je mi to velmi luto.

deina
29. júl 2008

To su dobre spravy, Potulka, ze je to uz oficialne s knizkou. 🙂

Helika, lupus mi znie ovela horsie ako sjogren, dokonca aj artritida mi znie horsie, kedze tam je to ochorenie klbov dost znicujuce. Pri sjogrene tiez bolia klby, ale oni "len" bolia, nenicia sa. Nedavno som vsak brala jedny atb a o par dni som si na tvari uvidela take zacervenanie - to som sa aj trochu zlakla, ze snad len nie lupus (tieto choroby sa radi zgrupuju), nastastie to preslo. Kedy mate svadbu?

helika81
29. júl 2008

deina... 3.1.2009pozvanky sa uz tlacia a aj prstienky sa robia,mozno za vcasu ale my nemame cas ked sme v ziline,tak aspon takto 🙂 maminka nema lisaje ale to je nazov chorôbky,uz jej zacinaju na nozickach aj palceky kriviet,raz som isla od doktora a ked som to videla na jednej pani,tak som sa rozplakala,aj nas to bude casom cakat 😠 😖 a pokial mas len zaciatocne stadium tak to je fajn,ja uz mam 2-3stadium,ale raz je dobre a raz zle,ved to pozname,ni?
potulka... len sa drzkaj,my mame teraz kvetinkové dni,tak uvidíme...či nás príroda obdarí alebo nie 🙂 😖 my skor oddychujeme ako dovolenkujeme
Zuzka bb...este neprisiel na teba virus?
uk.ok...drzkaj sa nam 🙂

zuzanabb
autor
29. júl 2008

ahojte zeny 🙂
helika este na mna nic neprislo, akonahle sa bude daco crtat, nebodaj aj hnacka, tak dam vediet 😀 ...niekedy mi pride ten mesiac strasne dlhy na cakanie 😉 A u stale rovnako? Mozno popri vybavovani svadby sa pritrafi... ked sa baby (snazilky) sustredia na uplne ine problemy, tak vtedy sa zadari najlepsie, lebo psychika je svina 😉
potulka uzi si prazdniny 😀

deina
29. júl 2008

Helika, ja nemam artritidu aleho lupus ale Sjogrenov syndrom. Vpodstate maju tieto choroby vela spolocne, ale maju aj dost odlisnosti. U Sjogrena nie je zaciatocne a ine stadium, skor je to take, ze raz hore, raz dole, napr je dobre dlhsiu dobu a potom odrazu zhorsenie na isty cas a potom sa to zase upravi. Ale u mna sa to zhorsilo kvoli porodu, to sa aj dalo cakat, ze po porode sa choroba vrati a bude horsia. Potom sa opat upravila.

3.1., to je pekne. 🙂 Taka zimna svadba. A tam v Ruzomberku budete mozno mat aj sneh. My sme sa tiez brali "mimo sezony" - 11.novembra 2006 - to sa mi zda straaasne daleko, teraz budeme mat druhe vyrocie.

helika81
30. júl 2008

deina...s tym skakanim choroby to mam aj ja raz mi je dobre,dokonca mozem byt aj bez liekov a raz to pride tak,ze sa nepohnem ani z postele.my budeme mat svadbu v Prievidzi,a fotografa ktory foti priamo vonku,dam vam aj mail,tak si pozrite jeho foto www.marionovotka.sk ked je okolo toho vybavovacky,az neviem kde mi hlavka stoji 🙂 🙂 🙂 ale je to krasny pocit
zuzkabb... a vy kedy svadba?

zuzanabb
autor
30. júl 2008

jej helika, ten fotograf ma zaujimave foto 🙂 pacia sa mi take vesele az blaznive svadobne fotky, kde vidno, ze sa ludia z toho tesia a uzivaju si krasny den 🙂 a vedia si vystrelit aj zo seba 😉
my nemame termin a ani neviem ci to chcem zatial riesit... fakt neviem, niekedy by som to chcela (hlavne ked vidim vo vyklade krasne svadobne saty 😀 ) ale niekedy si vravim, ze ten papier zase az tak velmi nie je treba a nie je zarukou stastia a lasky. Ja som totiz hamblivy typ 😀 a nemam rada ked som stredobodom pozornosti a asi by som od stresu odpadla 🙂 Mam z toho hroznu paniku a najradsej by som mala dvoch svedkov a basta... nik iny... ale to by mi zase rodina neodpustila 😀
a preco prave 3.1. ? dake vyrocie?

helika81
30. júl 2008

ahoj zuzkabb,prečo3.1_ak by sa nam podarilo babatko,nech nie je neskoro a druha vec,otec cestuje do zahranicia a vtedy bude este domka,tak preto...nebude moc teplo...vies ked som si dnes skusala saty,az som narastla ale stastim vo vnutri,v srdci,a zabudla som na vsetky starosti..viem,ze papier nie je dolezity,ale ono to zalezi ozaj na partneroch,a za druhe,ked je raz niekto katolik,svadba sa musi konat 🙂 🙂 🙂 ten fotograf je skvely,je to znamy,takze tak ale lubi sa mi,ze su take neprakticke fotky,teda nie v atelieri....ved uvidite ako pride cas...

deina
30. júl 2008

Moj manzel nikdy nebol typ na zenenie. Ale potom povedal, ze on ma tak strasne velmi lubi, ze vacsi dokaz o svojej laske mi nevie dat - a poziadal ma o ruku. 😵 No a bolo to krasne, aj by som si to zopakovala, ale tentokrat len malinku svadbu, najlepsie vo dvojici. Vlastne v trojici. 🙂

deina
30. júl 2008

Jaj a chcela som napisat, ze ten fotograf ma nadherne fotky.

helika81
31. júl 2008

mne sa celkom paci svadba...a zvlast ked je nevesta,myslela som si ze sa ani nevydam,a hla nasla som spravneho partnera a za chvilu to pride 🙂 🙂 dnes som bola u ženského,viete čo mi povedal,že ked reumatol.súhlasí s otehotnením,mam príst az potom,vyšetril,vybavil a išla som...keby sa nepytam ja tak asi nic...nechapem tu logiku niektorych doktorov 😖 čo už ale hlavné je že som ok...dúfam,ze sa aj my budeme brat v trojici 🙂 🙂 ved uvidime,vsetko chce svoj cas 🙂

zuzanabb
autor
31. júl 2008

myslim si, ze keby som otehotnela, tak rodina svadbu zacne urcite riesit aj mimo mna 😀 myslim tym to, ze zacne tlacit na nas, aby sme to dako dali "na poriadok" 🙂 ...svadba o dvoch svedkoch a par kamaratov by bola asi najlepsia, len rodina ma "vydedi" 😀
Chlap ma poziadal o ruku uz pred rokom a pol a my sa dako nevieme vyhrabat. Ved zobrat sa mozme aj potom ked uz budeme traja 😀

helika81
31. júl 2008

zuzkabb... to iste som povedala aj ja priatelovi a ked som videla pohlad,ej reku uz nepokusam, 🙂 😀 jednoznacne bolo povedane,ze dieta pri sobasi,nase, 😉 nechce,lepsie povedane,chce aby malo svoje meno uz po narodeni...takze sa treba prisposobit 🙂 a rodicia by to nepripustili tiez a tu nemam na vyber 😀 ale vobec si nestazujem...zuzka kolko mas rockov a aj tvoj priatel?moj je mladsi o tri roky...zaujimave na tom je ze sa citim na 20 😀 pritom 27 mi vobec nepristanae...hi hi hi my sme sa dlho hladali,ako bony a klaid alebo cierna a biela 😀 😀 😀

zuzanabb
autor
1. aug 2008

helika: ja mam 30 a za mesiac 31 😉 boze, to som si v 18r. myslela, ze uz o tomto case budem davno vydata, mat dve skolopovinne deti a psa 😀 ale nevadi... priatel ma 31r. je o 9 mesiacov starsi. On uz bol raz zenaty a ma 7 rocnu dcerku, ktora k nam chodi kazdy druhy tyzden a obcas sa nam podari aj medzi. Mozno preto sa tak nehrnieme do doho, lebo on uz ma jeden taky zazitok 😀 za sebou. Nasi (rodicia) su tiez rozvedeni, segra tiez a ja som asi trosku kvoli tomu opatrna... neviem. Ja sa bojim, ze sa to svadbou vsetko zmeni aj ked je to blbost 😀 je to o ludoch a nie o papieri. V tomto veku by so uz mohla mat rozum co? 🙂 a ja stale vymyslam... Moja starka je velmi pobozna, tak lavina sa spusti hned ako zistim, ze som tehotna. Ja mam take obdobia, ze raz po svadbe tuzim a inokedy mam strach... asi by som to inak brala keby sme zili v inej dobe a mohli spolu s priatelom byvat az po svadbe, ale ked my uz vlastne zijeme ako manzelia rok a pol, tak mi to mozno preto tak nepride. Inak ste velmi zlati na tej fotocke co tu mas uverejnenu. Strasne sa k sebe hodite 😉 a to ze je mladsi je v poho, chlapi aj tak zomieraju skor ako zeny 😀 to je vedecky dokazane 😉

helika81
1. aug 2008

tak sa necudujem,ked sa nechce hrnut ale ved podstatne je ze ste spolu stastní 😀 aj ja mam strach,to je asi normalne... 🙂 nevyzeras na 31,my sme stale mlade a aj budeme 😀 😀 😀

zuzanabb
autor
1. aug 2008

diky, nikto mi nehada 31r. 🙂
a este jeden dovod vlastne preco stale odkladam svadbu: potrebujem mat za svedka moju najlepsiu kamaratku s ktorou sa pozname uz 26 rokov!!! 😝 Od prvej triedy na ZS a stale sa nevieme od seba odtrhnut... len ona sa mi kotuha odstahovala do Kanady a teraz ma 8 mesacneho synceka a rozhodne ju musim mat na svadbe. Takze musim s nou prejst terminy jej navstev na SR. Mala by prist na vianoce alebo potom az v lete

bety1
1. aug 2008

Ahojte baby, no som sa stavila v praci, citam vase odkazy, pekne sa to tu nahromadilo, uz nemam ani prehlad. Stale som vypisana doma kvoli babatku, beriem duphaston prosti spineniu a acidum folicum-to je nejaky vitamin B. kyselina listova,ci co.a mam byt doma v klude. Akurat som sa strasne vyhadzala, asi z tych hormonov a z toho tepla. Zbehla som pre istotu ku koznej, ale malo by to byt ok. Vecer mi je vzdy strasne zle, ale inak zatial ok, tuk, tuk. Teraz koncim 10 tyzden, tak drzte palce. 18.8. idem na dalsi ultrazvuk, uz sa tvoria ze ocnice. 🙂 ale co ma stve este nemam knizku, lebo su tu trosku zmety s mojim lekarom, ktory ma poradnu uplne niekde inde,tak budem chodit asi inej doktorke, ktora robi ultrazvuk ale este neviem ci ma zobere lebo je na dovolenke,musim pockat do 18.8.Tie prazdniny ma znicia. Este mi nebrali ani krv, tak dufam,ze je vsetko ok. V ten 12 alebo 13 tyzden ale uz sa dufam k tym vsetkym vystreniem dostanem. Treba vela trpezlivosti. Tak drzte palce, idem domov oddychovat, potom zase dam vediet. drzte sa a snazte sa 🙂 🙂 🙂

helika81
1. aug 2008

bety...mam kamaratku v irsku co je tehotna a ver mi tam sa doktori vobec nezaujimaju o tehotnu zenu,nebyt nej tak ani krv jej nevezmu,ale dolezite je aby si oddychovala
zuzkabb...to je mile,neboj urcite pride na svadbu 🙂 moju tetu mam vonku a este sesternicu,no a ked pridu,pridu,ono to nie je len tak sa dostat na slovensko,aj korunky to stoji 😉 len nech sme zdrave a nech sa nam zadari otehotniet 😀 😀 😀

deina
2. aug 2008

To je pekne s tou najlepsou kamaratkou. 🙂 Mne sa svadby velmi pacia, aj ked som netrvala nikdy na tom, ze sa vydat musim a manzel tiez nebol daky svadbychtivy zozaciatku. Az neskor to akosi same prislo. Rozhodne vsak bolo vacsou zmenou ako svadba spolocne byvanie (este pred svadbou) a potom babo, to je najvacsia zmena (ale krasna).

Bety, co tam po knizke, dolezite je, ze sa citis dobre a babetku je u teba dobre. 😉

helika81
4. aug 2008

babenky,sa mi zda ze ste sa pytali na duphaston?ak ano,tak je zalozena tema,tak sa mozte poradit 🙂 ako deina napisala ani sa nechces vydavat a ups pride to samo...a svadba je na ceste,bodaj by aj to babatko 😀 zuzka bb uz sa prilepil na teba vyrus?sestra mi povedala,ze teho test si mam robit az po menzese,tak neviem...ze ona si robila 2dni pred menz.a nebola,ked nedostala menz.,tak na druhy den si urobila znova a uz test mala pozitivny...ach tie hormony 😠 hadam nam to vyjde co v najblizsej dobe 🙂 🙂 🙂

zuzanabb
autor
4. aug 2008

ahoj helika, kedze mam od soboty menzes a poriadny, tak sa asi neprilepilo zatial nic. Zato sa citim ako na jatkach. 10 rokov som brala antikoncepcne a menzes bol taky mierny a teraz bum, normalne som z toho vedla. Ale zatial ma to nemrzi az tak velmi, ze sa neprilepilo... aj ked prvotne pocity boli o dost horsie... lebo ked som zistila, ze tento mesiac sa nezadarilo, tak mi bolo aj do placu... ale potom som si povedala, ze bude tak ako ma byt a mozno je lepsie, ze budem mat vlastne dlhsiu pauzu od methotrexatu... traba hladat pozitiva 😉

deina: moja najsamlepsia kamoska je fakt moje druhe ja a tolko sme od detstva spolu prezili, ze to inak ani nejde 😀