Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzka88
7. okt 2009

Vidis Zuzi, tak na to som uplne zabudla 🙂 proste musim sa opakovat: ESTEZE TA MAME!!! aj ked teraz len zriedka...

zuzanabb
autor
7. okt 2009

ja viem, aj mam vycitky svedomia, ale ked budem na PN, tak budem prispievat castejsie... ak medzitym nevyhodim PC von oknom, lebo nespolupracuje 😝

zuzka88
7. okt 2009

Nemusis mat, kazda obcas mozme a obcas zasa nie 🙂 Tak uz nech si na tej PN, to bude dost casu aj na pomaly PC 😀

Idem si babky pre muzika, za hodku pristava vo Viedni 😵 pekny vecer vam este prajem, papa

zuzanabb
autor
7. okt 2009

papa, nemala by si uz soferovat s takym bruchom 😅 chod opatrne

potulka
7. okt 2009

zuzkaBB, drzim tuho palce. ono sa to zda vela penazi, ale ked sa to tak vezme, dieta nie je lacny spas, nech je uz pocate akokolvek, takze po case sa aj tento vydavok strati. ber to tak, ze sa vam to refunduje prispevkom pri narodeni. 😉
kolegyna ma dvojicky z umeleho oplodnenia a tiez postupovali tak isto, ako si popisala. cele sme to s nou velmi prezivali, od injekcii az po porod (prirodzeny). dnes maju detiska skoro tri roky a su uzasne. nech zije asistovana reprodukcia! 😵 akurat, ze u nich to vyslo az na 4. pokus. v tomto ju nemusis napodobnovat. 😉

helika81
8. okt 2009

Potulka tak určite stojí babatenko za ten pokus 😀 vírusky nakazte babenky 😀 ,ja sa už teraz bojím šoférovať,nieto s takým bruškom,asi chce skôr porodiť 😀 😀 😀 Zuzka a kedy sa chystáš na PN?ked začneš brať injekcie?

broskina
8. okt 2009

ahojte baby..trosku som k vam zabludila..lebo sa chcem opytat..ak dobre chapem tak trpíte r.artritídou..no a ja mam taky problem...par dni/popravde už skoro 3tyždne/ma bolia svaly..a mam obmedzenu pohyblivost v rukach..každy pohyb ma vycerpáva..tak sa bojím aby to nesmerovala k tejto dg..3 den sa liecim ibalginom..viem že by som mala ist k dr,ale caka ma ET..tak to odkladam.

lilu18
8. okt 2009

ahojte
potulka mas IP//len ho este musim napisat 😀

tehulienky,papkajte a SETRiTe sa //aspon kym sa da

zuzi//drzim palceky nech um.oplod. dobre dopadne...co tam po peniazoch ved dieta sa neda peniazmi ohodnotit. To je ten najvacsi poklad a dar prirody 😵 😵 😵

Heli ako? priberas? aj drobec?

Deini skoro sa nam ukaz domka aj s malym. Posielam mu kopec pozitivnej energie.....letiiiiiiiiiiiiiiiiiii

broskinka/ahoj.Neviem co je ET..a k Dr. radsej chod.Takto na dialku ti ani Dr.nepovie co ti je/diagnozu.

zuzka88
8. okt 2009

Baby, ja soferujem uplne v poho, medzi volantom a bruchom mam este dooooost miesta! Bud preto, ze je male brucho, alebo mam dlhe ruky a nohy alebo velke auto alebo vsetko dokopy 😀 ale asi setko dokopy 😀

Broskina, ani ja neviem, co je to ET, takze tazko poradit...ak to je nieco s tehotenstvom, tak tym duplom by som navstevu u lekara neodkladala a uz vobec nie na ibalgine... Podla priznakov to moze byt vselici, aj tazsia chripka, borelioza... hocico.. RA zvacsa sprevadza opuch klbov, tych bolavych.. Tak nevahaj ist k lekarovi a drzim palce, nech je to len nieco docasne a nie RA 😉

Heli, ako ti skacu tie tyzdne! Zachvilu mas za sebou tych prvych 12 😵

broskina
8. okt 2009

dakujem za odpoved.. 🙂 ET-je embryo transfer pri IVF..zajtra mi majú vlozit drobca.. 🙂 tak mne ta bolest teraz vobec nevyhovuje.. 😒

helika81
8. okt 2009

Broskina ale okamžite vysaď ibalgin,ja som z neho potratila ☹ a vitaj medzi nami a šup ku doktorke lebo psychika veľa urobí a zároveň ti držím pastičky aby ti to vyšlo 😉 🙂 😀 ....Lilu už nevládzem ani chodiť 😀 ale nie len akosi rastiem a papám za Vás všetkých 😀 ...no veru Zuzka 3 týždne a mám po 12-tke 😀 😀 😀 to naozaj letí ako voda 😵 😵 😵 a s tým autom,hm aj my máme veľké auto,tak sa tam aj ja zmestím 😀 😀 😀

helika81
8. okt 2009

a čo sa týka Rouzi,je skvelá,vôbec neprotestuje,ani neviem že ju mám 😉 🙂 😀

lilu18
8. okt 2009

heli/tesim sa s tebou //cmuk na bruskooo a vobec neries ci sa vtrepes do auta ci nie..ak tak ti kupime nakladniak 😀

broskinka///ibalgin preeeec //uz vcera bolo neskoro 🤐 ..drzim palce nech sa drobec dobre uhniezdi.

broskina
8. okt 2009

myslite ze som to po...s tym ibalginom?nestrašte.. ☹ na obed som zobrala posledný..

potulka
8. okt 2009

broskina, na to ti asi nedame kvalifikovanu odpoved, no rozhodne si uz takto svojvolne lieky nedavaj. nemozu tvoje bolesti suvisiet nejako s terapiou pred umelym oplodnenim? pokial viem, tam sa uziva kadeco, hlavne hormony, tak teoreticky by to mohlo vyvolat aj takuto reakciu.

helika81
8. okt 2009

Broskinka my ťa nechceme strašiť ale poznáme riziká a sú to silné lieky,len nech sa drobček zahniezdi,tfuj tfuj tfuj všetko dobre dopadne 😀,babenky ak to pôjde takto ďalej naozaj budem mať 100kg 😲 ,včera o 23:00 ma chytil taký hlad,že som sa musela najesť,no keby len to,stále jem 😖 😀

zuzka88
8. okt 2009

Heli!!! kasli na kila, budeme chudnut spolu! Ja som zacinala na 76 a uz mam 91... a? NO A CO! Sak su setky moje a nikto ich nemusi nosit za mna! Ozaj neries a pekne papaj 😉

Broskinka, tak to ti silno drzim palce a nevahaj ist hned po k lekarovi.. Mozno to ozaj bude suvisiet len s tou pripravou na vajka 🙂 a ten Ibalgin, ked uz ho nepapas, nemal by v tebe "ostat" ved jeho ucinky su len par hodin, no ale uz si ozaj nedavaj, aspon zatila 😉 Drzim zajtra vsetkych 40 prstov, aj s krpcom v bruchu 😵

helika81
10. okt 2009

Našla som Vás na tretej strane... 😖 No včera som bola na úrade,zaregistrovala ma a o dva týždne po rozhodnutie,a idem si podať podporu,ak mi vydá je super a ak nie na PN od gynekologa 😀 ale som slobodnááááááá 😀 😀 😀 a ako trávite víkend?U nás prší 😢 😖 😠 😀

helika81
12. okt 2009

No toto a kde ste????Deininka mi písala,že by mali byť tento týždeň už domka 😀 tak som sa potešila 😀 a na mňa akási chorôbka lezie,tak lkežkám a liečim sa 😖 ☹ 🙂

lilu18
12. okt 2009

heli,to nieee..rychlo zacarovat ,nech ide choroba prec ..hes hes hes a ty sa heli nasa setri a lez .. 😲 😵

Deini//na dialku..huraaa..budete uz domka 😲 😲 😲

deina
12. okt 2009

Uz sme domaaaa!!! 😀 😀 😀 Ked vcera doktorka nacrtla, ze uz dnes by sme mohli ist domov, tak som sa toho chytila a sme tu. 😅

Matko je zlatunky, pekne papa - sice z flasky, potvora, takze to je take, ze krmenie, odsavanie, krmenie, odsavanie... niekam medzi to vsupnem Misula... 😅 Snad sa este chyti, neviem, preco na nedonoseneckom dokrmuju deti flaskami, ked na sestonedeli len striekackami a pod, ze podpora dojcenia... ale s predcasniatkami je to asi ine, snazia sa, nech cim skor papaju same a je jedno, ako. Inak mlieka mam tolko, ze som len kukala, ked mi sestricka doniesla tri velke flasky zamrazeneho mlieka, ze nech si ho vezmem domov, zide sa neskor - to neviem, kedy som vyprodukovala. 😅 A ja, ze mam mlieka len tak tak akurat, aj som manzela poslala kupit Bebu, pre istotu, tak sa tesim, ze ho mam dost. Doktorka vravela, ze na prso su tieto deticky este slabunke, ale ked bude mat okolo 2.5 az 3kg, vraj sa chyti, pojde mu to lahsie. No uvidime... ak nie, budem nadalej odsavat, uz som si zvykla, nevadi, aj ked to dost obera o cas. Hlavne, ze pije moje mlieko a je vporiadku. 😵

Vidim, ze Helike chuti. 😅 Nevadi, len papaj, to si babetko pyta.

lilu18
12. okt 2009

Deini ,tesim sa s tebou 😲 nech len pekne papa aj ked z flasky,nevadi. Este nastane ta chvilka ked sa prisaje na prsko a budes mat problem ho odstavit. Tiez som odsavala a odsavala a mrazila a rozmrazovala.... 😵
Len nezabudni aj oddychovat,..drzkajte sa ..cmuk 😲

silviapd
12. okt 2009

Deini , vitaj doma, doma je vsetko lepsie a krajsie ako v nemocnici 😉

helika81
12. okt 2009

Deini aj ja ťa vítam domka 😀je pekné,že ti Matejko robí radosť 😀 papám čo sa len dá 😀 a tá hnusná choroba ma chytila síce menej ako minule ale radšej ležím,aby sa nič nepokazilo 😀

deina
13. okt 2009

Jaaj, tak my sme mali hroznu noc, maly cely cas nespal, ani trosku, stale sa krutil, vrtel, vzdychal, mrnkal... asi ho brusko bolelo. ☹ A mozno aj zmena prostredia, dufam, ze sa to zlepsi, lebo takto o par dni padnem na nos... inak je zlaty, Miska nejako extra nezaujima zatial...

silviapd
13. okt 2009

Dobre ranko Vam vsetkym!

Deini,uz mi chybali tie Tvoje ranne komenty,tesim sa, ze si opät tu a Matejko,nech sa rychlo aklimatizuje,aby mamina mohla oddychovat 😀

sse
13. okt 2009

Ahojte,

Deina vitajte doma 🙂

Ja som dnes dostala "pozvánku" do PN na 27.10. dočkala som sa posielala som to tam 17.8. 🙂
Aj na mňa niečo lezie veľmi ma bolí hrdlo a začína nádcha tak čajíčkujem v práci 😒 bodla by postel v takejto zime brrr

helika81
13. okt 2009

Babenky nevravte o zime,u nás celý deň snežííííííííííííííííííííííííí 😠 a ja v posteli,však som si aj pospala zo 4hodinky 😖 chorôbka si to asi pýta,reku idem mrknúť jedným očkom čo nové,a šup do postielky 😀 sse prajem skoré uzdravenie,a keď si predstavím,že minulý týždeň bolo +25 a dnes je len +1 až mi zimomriavky nabehli,pekný dníček Vám prajem 😀

deina
13. okt 2009

Jeziiis, Helika, ze snezi. 😨 😨 U nas je riadne vetrisko, ale uz aspon slnko vyslo, tak to nevyzera az tak zle...

Inac mne stale nic z PN neprislo a henten doktor, ze do dvoch tyzdnov vysledky, no jasne...

zuzka88
13. okt 2009

Caute baby!

Deini, tak vitaj spat 😉 tesim sa, ze uz ste doma!!! Aj ja uz schem byt doma 😀 Matko urcite zacne pekne papkat aj od maminky, ale asi fakt musi este trosku zosilniet.. Uz si nam hodila aj fotky??? Musim kuk

Joj, ja nejako nic nestiham, ani pustit PC, nie to este citat MK ale dnes to skusim dobehnut... Muzika mam zasa prec tak vecer nuda...

My mse boli na poradni v piatok, krpec sa zatial nechysta, krcok nezmeneny, srdiecko bije ako ma 😵 Na 4.11. uz mam rezervovane miesto v nemocke tak hadam ma tam nebudu dlho natahovat a maly sa narodi.. ale nechavam sa prekvapit, 6. ho mam aj ja narodky 😀

Heli, na teba sa tie choroby lepi 😠 Tebe aj Milke prajem rychle uzdravenie!!!