Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
26. nov 2009

tsk tsk, tretia strana, kde sa flakate??? 😅

zuzka88
26. nov 2009

ja iba nakukam, aby som nemusela vela docitavat 😉

boli sme dnes na hodniku vonku a teraz este zaspal krpec mame na rukach tak cakam, kedy sa preberie, takto dlho este nespinkal, to bude hlad!!!!
aaaa, uz 🙂 no aspon som vas precitala

papa

helika81
26. nov 2009

Uf som si vydýchla,ale zatiaľ mi je super, ja som už ako kojenec,každé tri hodinky len jem a jem 😀 😀 😀,idem sa napapať 😀 😀 😀

zuzanabb
autor
26. nov 2009

heli 😀 len papaj moja
deini aj ja som bola v rozpravani pomalsia, tiez az okolo druhero roka.
zuzi Luborko je fakt zlate a dobre dietatko. to je super, nech mu to vydrzi co najdlhsie 😵

zuzanabb
autor
26. nov 2009

boze zabudla som na milku 😅 tesim sa z tebou, ze uz je vidiet dutinku 😉 ...oddychuj nech je babu co najlepsie

helika81
26. nov 2009

Babenky prišli mi dnes výsledky z NURCHu,sa vytešujem,mám dobré výsledky,aj borélie,chlamídie,yersínia sú negatívne,len sedimku mám nad 70 ale to je v rámci gravidity,takže som rada,len ešte tie genetické testy aby boli ok a môže dieťatko rásť 😀 😀 😀
Zuzka klobúk dole,že si bola s Luborkom vonku,sestra išla až po dvoch týždňoch,ale je zlatučký keď ťa poslúcha 😀

vivien5
26. nov 2009

Ahojte, chcem sa opytat ci nema niektora skusenost s uzlinkami v prsnikoch. Dnes som bola na ultrazvuk vramci preventivnej prehliadky u gynekologa a zistil mi malu uzlinku 4 mm v pravom prsniku inac v norme. Trosku ma to vystrasilo.paaa.

deina
26. nov 2009

Mama ma nieco take, ale nic s tym nerobia, len sleduju. Neviem, co to tam presne ma, ci nejaku cystu, ale u nej to asi suvisi s prechodom.

Zuzka, no to je super, ze ti pekne spinka. 🙂

milka2008
27. nov 2009

Ahojte dievcata
musim vas vytiahnut z tretej strany 😉
Ja som teraz doma na PN, relaxujem, nech sa babatko dobre zahryzne a uz nepusti este aspon tych 30 tt 😀

Vivien - zatial nemam s tym skusenost, ale urcite ta lekari budu sledovat, len ziaden stres.

Zuzka88 - tak to ste ini hrdinovia 🙂 Treba vyuzit pekny cas a slniecko 🙂

Heli - sa tesim s tebou ze mas dobre vysledky😀 😀 😀 . Heli, prepac, uz som sa to pytala, ale tehotenska skleroza funguje na 100 perc. - ake vitaminy to uzivas uplne od zaciatku tehu? Lebo ja beriem zatial iba kyselinu listovu 🙂

helika81
27. nov 2009

Milka kys.listovú od začiatku aj ja,teda už rok,vit.E a femibion 800 do 3mesiaca,a od 4mesiaca femibion 400,kludne si zapíš🙂 ja už inak ani nerobím,lebo zabúdam 😀 len pekne oddychujte,tak si domka,super,asi som to zariekla ale lepšie v kľude ako v strese 😀 😀 😀
Vivi ja ti neviem pomôcť ale ako písala Milka,budeš určite sledovaná,nebojkaj,všetko bude ok 😀 😀 😀

milka2008
27. nov 2009

Heli - dakujem 😀 fakt si vsetko pisem, ale to som robila aj pred tehu, teraz sa vsak "skleroza" este viac prejavuje 😀 Inak femibion asi nemaju v kazdej lekarni.

Napriklad som dnes prisla do domacich potrieb, ze kupim odparovace na radiator a normalne som musela vyjst von, aby som si spomenula, co tam vlastne chcem kupovat 😀 a predavacky - no kyslejsie ksichty som este nevidela 😝

A ma taky pocit, ako som mala sedu mozgovu koru obalenu v nejakom puzdre, nic ma nevytoci, teda okrem mojho mm niekedy, ale uz menej ako predtym 😀 . Mi kolegyna hovorila, ze to preto, aby malo babatko klidek-tabacek na uhniezdenie a svoj rast 😀 a nebolo ovplyvnovane stresmi 😀

Som sa rozpisala 😀

zuzka88
27. nov 2009

Mili, myslim na teba, pekne si ty len setri nervicky 😉

idem vas docitat, ak stihnem

zuzka88
27. nov 2009

Esteze ste toho vela napopisali 😀

No ja som to vcera zakrikla 😀 o tej druhej maly spal a potom zaspal az o 9 vecer... mal aj bolave brusko takze sme si nacvicili rektalnu trubicku,... Mala som hrozny strach ze mu ublizim ale nakoniec si tak poprdkla, az som to schytala 😀 esteze to trvalo len dajaku pol hodinku... Neviem, ale ked pocujem ten hrdelny plac (uz to rozoznam) tak mam oci plne slz, az mi tak hrdlo zviera... Neviem si predstavit, ze by plakal cely den-noc, ved mi srdce pukne
Deini, ako to preboha zvladas s Matkom???

vivien5
27. nov 2009

Baby dik za podporu, opytam sa aj reumatologicky ci to nema suvis s reumatickou diagnozou.

tesim sa s vami Milka a Helika a Zuzka ako si tie krasne chvilky uzivate" nech kazdy den stoji zato" 😀

milka2008
27. nov 2009

Zuzka - deina ti urcite poradi lepsie, ale podla mojho nazoru, kazde babatko si este len musi najst svoj rezim a tieto problemy casom vymiznu. Este musi dozriet cely traviaci trakt, zvyknut si na "pracu" 😉
Zuzka a tvoja uzkost" a plac su uplne normalne, ved si Luborkova mamina, ktora ho lubi a chce pre neho to najlepsie. A este si myslim, ze tieto veci ciastocne suvisia este stale s hormonmi, ktore sa postupne vyplavuju z tela, trva to cca 6 tyzdnov . ale neboj, za par tyzdnov sa vsetko stabilizuje. A je dobre, ze si Luborkovi "pomohla", hlavne ze sa mu ulavilo 🙂 .
My sme mali tiez podobny problem, Matusko bol "upchaty" asi tyzden, a dr. mi poradila tiez pouzit rurku, ale iba obcas, aby si crievka na to nezvykli a nezleniveli. A dala kvapky Sab Simplex, ci tak nejako sa volali, ale ono sa to potom rozbehlo. Zuzka, zsitim, ake dava kamoska teraz svojmu 5-mesacnemu synkovi kvapky na tieto problemy a dam ti vediet.

helika81
27. nov 2009

Zuzka mňa si rozplakala,to aj ja budem plakať,ono je to ťažké keď nevie ešte rozprávať a len plačká,joj Zuzka to zvládneme,a Deina už má dve deti,tak je rozbehnutá 😀 ,ja stále obdivujem moju sestru,že stíha 3deti 😀
Milka, si sa aj pobavila pri tých odparovačoch?Ja veľmi,a viem si predstaviť tie predavačky 😀 ale tie hormóny vedia teda poriadne rozladiť,ja som sa raz rozplakala,že mi bolo za drahým smutno a inokedy od nervozity som ho poslala preč 😀 ,je to asi normálne,však? 😀 😀 😀

deina
27. nov 2009

Zuzka, mne je tiez vzdy velmi luto, ked tak place - ked proste place nie preto, ze je hladny, ale ze ho nieco trapi. Mali sme jeden den, co mal tu zabku v puse a bolelo ho to, ze mi naozaj takmer vacsinu dna preplakal a pomoct som mu nevedela. Na vecer bol uz uplne zachripnuty, chudiatko. 😒 No a mne bolo hrozne, ze som mu nevedela pomoct... Aj keby sme mali 10 deti, stale to podla mna budeme brat takto, kedze sme ich mamy. 😉 A na vecer deti casto placu aj preto, ze mali vela zazitkov a nevedia to este spracovat. A potom samozrejme niektore placu preto, lebo ich boli brusko, nemaju este dobre vyvinute travenie, ako Mili pise.

Milka. 😀 A to je super, ze si taka pokojna - vraj bude potom pokojne aj dieta (hoci ktovie, ja som clovek pokojny, ale zeby Matko bolo dieta pokojne...)

potulka
27. nov 2009

zuzka, tvoje rozcitlivenie pri luborkovom placi mozes podla mna pokojne pripisat aj svojim hormonom. porod, sestonedelie, kojenie... ved to je dost aj na slona. 🙂 spominam si, ako som tiez slzila pri matejkovych vreskoch v prvych tyzdnoch. bolo mi ho aj luto, aj mi to trhalo usi (za to som potom mala vycitky svedomia). niekedy aj ked bol ticho, som mala pocit, ze ho pocujem plakat. a moj muz bol tak uzasne trpezlivy, ovela viac ako ja. nosil ho na rukach, cicikal, vymyslal, co urobit... potom som rumazgala aj pre to, aky je skvely a ja nemozna... a tak vselijak. 🙂 poporodne hormony ako vysite. jaaaj, to bolo davno! 😀
a deina ma pravdu - deti vecer casto placu (viac ako cez den), lebo nevedia este spracuvat zazitky okolo seba. preto je dobre napriklad obmedzovat navstevy - nielen kvoli chorobam, ale aby babatko nerozrusovali. odskusane na nasom synovi. 😉 ozaj, este som si spomenula na fintu, co nam poradila pediatricka: ked ma prist babo do styku s inymi ludmi ako rodicmi, je dobre mu vytriet nostek tamponom namocenym do materskeho mlieka. ochrani ho to pred cudzimi bacilmi.

milka2008
28. nov 2009

Ahojte,
potulka - nieco na tom pravdy bude, ze hlavne v prych tyzdnoch by babetko malo vidiet co najmenej ludi. Ozaj dievcata a nostie cervenu maslu v kociku, alebo nieco podobne?

Este vam vsetkym prajem pekny vikend. Mne dnes zacina 7.tt 😀 (presne 6tt+1 den). A Helikine babo je prblizne o 10 tt starsie 😀.

helika81
28. nov 2009

Milka aké pekné 😀 😀 😀 no veru,v pondelok začíname 5mesiac a tebe za dva týždne začína 2mesiac...aj Vám pekný víkend prajem 😀 😀 😀

milka2008
28. nov 2009

Helika - 😀 strasne rychlo to leti 😀 Inak, v tehotenstve mam aj ja problem s koncentraciou, 😀 ja som uz teraz v 2. mesiaci , asi si chcela napisat, ze mi konci 2. mesiac? 😀 a zacneme 3. mesiac 😀 .

helika81
28. nov 2009

áno Milka tretí som chcela napísať,myslela som nato,že ti končí druhý a bauch dala som tam2 😀 😀 😀 ,no tak sme dve,čo sa týka koncentrácie 😀 😀 😀

deina
29. nov 2009

Baby. 😀

Ja nenosim ziadnu cervenu stuzku na kociku. Uz mi aj jedna predavacka vravela, ze by som mala, nech ho niekto neuriekne, ale ja na taketo veci neverim. Kebyze mi nadalej ine nerobi len place, tak mozno vyskusam. 😅 Ale teraz je dobrucky, klop klop, musim si to odklopat, nech sa mi rano v postielke nezobudi cerstisko ale anjelik.

milka2008
29. nov 2009

Deini - ono to bude ako na hojdacke - anjelik so sibalskym vyrazom 😉 .
Ozaj, Deini, mam taku podotazocku na Matejka - zatial ma ocka v poriadku? Pytam sa kvoli uzivaniu plaquenilu pred tehu, sme ho vysadili asi v rovnakom obdobi, ked sme zistili, ze sa nieco v brusku deje. Ja mozno este o par dni neskor, az ked mi meskal menzes. Reumatolog mi povedal, ze sa nemam tym zaoberat a uzivat si tehu 🙂 . Tak si ho uzivam 😀

Heli - 😀
Zuzka88 - ako? Luborko si zvyka? Aj mamina s tatinom?
Potulka - vam uz taha na 9. mesiac, o chvilu rok, boze ako ten cas leti 😀
Zuzkabb - kedy mate termin v Heliose?

Pozdravujem aj ostatne dievcata - silvinku, vivien, lilu a ostatne - prajem vam peknu nedelu 😀

deina
29. nov 2009

Mili, ano, ocka ma vporiadku. Este su sice nezrele kvoli tomu predcasnemu porodu a budeme musiet chodit na kontroly (aj s Miskom chodime kvoli tomu, ze bol predcasne), ale doktorka povedala, ze su vporiadku a bude dobre vidiet. Takze ten plaquenil na zaciatku tehu nemal ziadny vplyv, aj som na to zabudla, kym si nepisala. 🙂

milka2008
29. nov 2009

Deini, dakujem, som kludnejsia 🙂.

helika81
29. nov 2009

Ahojte babenky,MIlka užívaj si a pekne oddychuj...ja mám smutnú správu,ozvala sa Rouzi,zatiaľ sú to opuchy,bolesti nie sú a keď tak hodím pralen,9 ideme do poradne,tak sa posťažujem,Zuzka aj ty si mala opuchy?Myslím aj na rukách?Tak pekný zvyšok nedele a ja si pôjdem zdriemnúť 😀 😀 😀

milka2008
29. nov 2009

Ahoj Heli,
to ma mrzi, ze sa Rouzi ozyva, daj studene obklady, paralen a oddychuj 😉

helika81
29. nov 2009

Milka vyzerá to tak,že dám paralen a šup pod perinku 😀 ,aj kolená spuchli ale nejdem sa nad tým zapodievať,bábätko je najdôležitejšie 😀

deina
30. nov 2009

Heli, pekne oddychuj, snad to rychlo prejde. ☹ To bude aj tymto divnym pocasim, nie?