Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

helika81
30. nov 2009

Ahojte,pekný pondelok a začiatok týždňa prajem ale ako prvé zagratulujem našej Silvinke k narodeninkám,všetko naj Silvinka,nech sa Ti splnia všetky najtajnejšie priania 😀 😀 😀
Včera som šupla polku paralenu a zaspala o pol 7 večer a prebrala som sa o pol 9večer a celá dopotená ale bolo mi rozhodne lepšie,no a dnes opuch klesol,asi to bude počasím 😖 😀 ,ale tu veľmi fúka vietor a snehu nikde 😝 ,minulý rok sme sa už sánkovali 😀
Milka ako?Oddychuješ?
Zuzka88 ako Ľuborko,poslúcha?Ozaj aj kojíš?Asi si to nespomenula 😒 😉 🙂
A ostatné babenky,Rouzi Vás dúfam netrápi!!!To by som bola nerada! 😢

milka2008
30. nov 2009

Ahojte,
pripajam sa gratulaciou nasej Silvinke k dnesnym narodeninam - prajem vsetko len to najlepsie, hlavne zdravicko a nech Rouzi poslucha 😉 a tak ako aj Helika pise - nech sa ti splnia vsetky zelania 🙂.

Heli - tak to je dobre, ze sa ti ulavilo, aj mne sa ulavilo spolu s tebou 😉.

Ja som dnes od rana na nohach, vybavovacky - lekar, praca, so synom k zubarke. Som az teraz prisla domov a idem si vylozit nohy a oddychovat, som totalne vystavena. 😔 .

Dievcata - piste co a ako 😉

Prajem vsetkym pekny den aj cely tyzden. 😉

potulka
30. nov 2009

ahojte
telefonovala som reumatologicke, kde sme boli minuly tyzden s matejkom a vysledky ma chvalabohu v poriadku. 😵 ziaden reumaticky proces, oblicky a pecen funguju, ako maju. akurat mal trosicku zvyseny cukor, ale to tym, ze polhodinu pred odberom papal. no a je mierne anemicky, takze zrejme sa pridame k tym, co beru tie kvapky so zelezom. o tom rozhodne pediatricka. ale to je nic. 🙂

heli, drz sa, hadam to bude OK. melasu papas?

milka, cervenu maslicku nenosime, bo mame cely kocik cerveny. 😉 ja na to tak verim-neverim.

helika81
30. nov 2009

Potulka,teším sa s dobrými výsledkami s tebou 😀 😀 😀 Melasu?nie napapám,ani neviem či ju príjmem 😝 😀 ,dnes sa mi pustila aj krv z nosa,ale som sa dočítala,že je to tehu,lebo cirkuluje krv viac ako obvykle 😀 ,a dnes sme začali 5mesiac,neuveriteľne to ubieha 😀 😀 😀
Milka a papaš?Ja stále 😀 ,aj ja som bola zo začiatku unavená,mne stačila hodina vonku a hneď som išla spať 😀 ,no ale mne spanie nerobí problém odjakživa 😀 😀 😀

bety1
30. nov 2009

Ahojte dievcata,ozyvam sa po dlhej dobe. V prvom rade
Zuzka88:dakujem za fotecky, Luborko je krasny!!!gratulujem.
Milka: super, tiez gratulujem k tehu, fakt to tehu zdielame vsetky po 2. Aby v tom ziadna z nas nebola sama 🙂
Inak, nasa mala ok - tuk,tuk. Boli sme v poradni 8680 g a 75 cm. Rastie baba jedna, chvalabohu, stale jej velmi chuti papat (to som strasne rada, lebo vselico som pocula ked deticky nechcu papat), len nemam moc fantazie na vymyslanie pestreho jedalnicka.
No a co sa mna tyka, reuma sa mi strasne zhorsila,nechapem preco, berem tu biologicku liecbu, uz tyzden ledva chodim, kto ma cas mi pomaha "vencit" malu,lebo sak jasne ze s malou treba ist kazdy den von,len ja nevladzem chodit. A dnes ma zacali riadne aj ruky bolet,asi preto,ze vcera sme boli na vianocnych trhoch a malu uz to tam asi nebavilo, tak zacala plackat a ja som sa bala aby neprechladla ked bude ziapat a bude mat mokre ocka,tak som ju rychlo vybrala z fusaku a robila som s nou blbosti a samozrejme spustila rehot a to cloveku neda tak som bola aj ja stastna,no len dnes som ju rano nevladala zdvihnut z postielky (kedze uz sme ju museli aj dat nizsie,lebo potvorka uz sa stava)
Snad je to len prechodne a je to tym teplym pocasim.Stvrtok idem na krv a rontgeny tak uvidime.
Baby ,drzte sa

milka2008
30. nov 2009

ahojte,
potulka- som strasne stastna, ze je matejko v poriadku. A ta anemia a cukor sa upravia. Matus bol tiez mierne anemicky, bral zelezo a potom sa to upravilo.

Heli - ta krv z nosa - no v tehu je vselico mozne - to su hormony 🙂 a ze 5. mesiac ja odpadnem 😀 dievca, ved o chvilku budes citit babatko v brusku 😀

Bety - dakujem! a tiez som rada, ze je mala v poriadku. A pekne rastiete, kolko uz ma, 9 mesiacov? A tvoje klby, jedno s druhym, choroba, hormony... Ale neboj, vsetko bude o.k. 😀

milka2008
30. nov 2009

Heli - este som zabudla, ja moc nepapam, ale vraj zivena som dobre 😀 mi povedala dr. v nemocke. Mne moc nechuti, tak sa skor musim donutit nieco zjest. Ale vcera vecer som mala straaaaasnu chut na velmi "zdrave jedlo" - vyprazany rezen a zemiakovy majonezovy salat 😀 a kazdy den mam chut na zakusky 😀 . tak som teraz uvarila puding 😀.

helika81
30. nov 2009

Milka máš presne také chute ako ja na začiatku,teraz už zjem všeličo ale po troške a každé tri hodiny,a večer véééééľa ovocia,výživu,jogurty,zavináče...ako malý žrútik 😀 😀 😀
Bety nebojkaj,všetko sa upraví,možno je to aj počasím 😉 🙂 ,biologická liečba nasleduje-teda sa nasadí,až vtedy,keď nezaberá už MTX,moja hádam ti poradia,ak chodíš do NURCH,tak tam zavolaj a poraď sa,aby si bola ok 😉 🙂 ,hlavne sa držkaj,tak malá je čiperná,to je milé 😀 😀 😀

deina
30. nov 2009

Potulka, to som rada, ze Matejko je vporiadku. 🙂

Silvi, aj ja prajem vsetko najlepsie k narodeninam. A Rouzi nech poslucha.

Inac mne je dnes tiez blbo, sice klby vporiadku, ale bolia ma snad vsetky svaly. Akoby som svalovicu mala (nemam z coho ju mat) a k tomu ma vecer taka zima pochytila, strasne zima mi bolo, tak zvnutra, brrr... Ale uz to preslo, uz len tie svaly bolia.

Bety, no je z nej uz velka baba. 🙂

milka2008
30. nov 2009

Deini - bolest svalov a zimnica? Teploty nemas - zeby viroza ?

silviapd
30. nov 2009

Ahojte zeny moje,dakujem vam velmi pekne za priania,no Deini hlavne to,nech Rouzi poslucha inak ju zavriem do chlievika 😉

Mili,tiez ma to napadlo,ze viroza,to snad nie!

Dobru nocku!

deina
1. dec 2009

(odsavam pri konikovi...)

Na virozu som aj myslela, ale inak mi nic nie je, ziadna teplota a uz ma to aj prechadza. Zima mi uz nie je a zda sa, ze aj svaly sa umudruju, dala som si na noc paralen a pomaha. 🙂

helika81
1. dec 2009

Pekný obedík všetkým prajem 😀 😀 😀 ,deini snáď to nie je hnusná viróza,ja mám našťastie kľud,tfuj,tfuj,tfuj 😀,mám pre Vás fotky,tak kuk 😀 😀 😀

https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...

milka2008
1. dec 2009

Ahojte,
no Heli, ty si kocka, velmi ti to slusi 😀 😀 😀

Deini - tak to je dobre, ze sa ti ulavilo. Mozno to bola vycerpanost, alebo co, hlavne, ze to ustupilo 🙂

Ostatne dievcata kde ste? - Zuzka88, snad sa velmi netrapite? Alebo od stastia ani na konika nechodis - to ti naozaj dopriajem 🙂

zuzkabb, potulka, bety, vivien, silviapd, lilu?

zuzka88
1. dec 2009

ahoojte baby

nasim tehulkam dzim palceky 😵

Deini, este stale odsavas alebo uz kojis? alebo UM?

My sa mame celkom dobre... Spavame tak vselijako, dnes sme okrem papania pospali az do pol 11 a potom krpec zaspal az o jednej a spinka doteraz...to su jeho standardne dve hodinky.. Ja sice kojim no moc mi to nejde... ☹ Cez den sa to da ale vecer sa trapime aj 2 hodiny a maly nie a nie sa dojset takze na noc mame nutrilon... Vcera vecer dostal moje odste mliecko, potom 2x vnoci nutrilon a cez den zasa moje.. No rano som odsala 2x 90 mojho mliecka (presne to co mal spapat vnoci) tak nechapem, cim to je... Strasne by som chcela kojit ale dajako ma to ubija ☹ ☹ ☹ aj som si chcela nastudovat tu na MK dajaku temicku no ale mam cas??? Ked maly spi, rychlo treba oprat, ozehlit, obcas navarit, upratat... Mama v nedelu odisla tak uz sme soma sami a ked spi len par hodin denne, ozaj nie je kedy sa tu hodiny motkat 😕
Strasne by som chcela co najdlhsie kojit, lenkeby to slo aj bez toho nutrilonu... nemate dajaku radu ako zvysit tvorbu mlieka? pila som caje ale tie ho zduvali...odkedy ich nepijem, mame pokoj s brukom

U mna sa rouzi zatial neozvala... Inak cez tehu, som, Heli, aj ja bola opuchnuta... A vidim to az teraz, ked som odpuchla... Zrazu mamna rukach a nohach aj kosti 😀

Potulka, Bety, stastne maminky 🙂

deina
1. dec 2009

Zuzi, len vela prikladat, aj ked trebars nesaje dobre, nevadi, stimuluje to tvorbu mlieka. Vela pit (vinea, caje), mne sa osvedcilo Milk More Plus (take kapsulky) a najma vela pohody, zacina to v hlave, ked si v strese, mlieko nebude. Vykasli sa na to, ze davas nutrilon, nerob si s tym starosti - a mlieko bude. 😉 Ja nadalej odsavam, ale sem tam uz musim dat bebu, lebo nie vzdy to staci. Ale to je max 1x denne, takze pohoda. 😵

Heli, no krasne fotky. 😵

helika81
1. dec 2009

Zuzka skús aj čierne pivko,ale aj vinea je dobrá 😀 😀 😀 len sa držkajte,ty to zvládneš 😀 😀 😀 ako deina píše žiaden stresík a pohoda 😀 😀 😀

vivien5
1. dec 2009

Ahojte zienky, ja som tu kazdy den aj 3-4 krat 😎 rada vas citam.
Heli krasne foto 😅
Ja sa mam po starom az na to, ze dnes ma bolia slinne zlazy.cakam vysledky z hematologie uz mesiac a nie aby prisli 😝 az ich budem mat chystam sa k reumatologicke aby som do vianoc pobehala po kontrolach. 😒

Drzim palce kojacim maminkam, aby mali vela mliecka 😅 paaaa

potulka
1. dec 2009

ahojte

bola som dnes na kontrole u reumatolozky a mam velmi pekne vysledky. sice sedimka nad 20 ale krvny obraz, hepatalky a CRP v norme a RF dokonca klesol z junovych 44 na 29. 😵 vysledok: mozem kojit aj nadalej, ak mam chut a dost mlieka. oboje mam, huraaaaa! 🙂
ked uz o kojeni, zuzka, velmi dobra poradna je v casopise Dieta. je to aj na internete, www.dieta.sk. pisu tam mamicky a fundovana dr. im odpoveda. myslim, ze sa tam dozvies viac a rychlejsie ako tu na MK. nic si z toho nerob, ze luborko papa aj dve hodiny. u nas to bolo zo zaciatku podobne - asi hodina a pol, potom sa to same pomalicky skracovalo. v porodnici nam na tvorbu mlieka odporucali obilninove kavy (meltu, spaldovu kavu, caro atd.) - 2 salky denne a vineu. tie cajiky tiez, ale s mierou, tak 1-2 salky denne, lebo fenikel pri vyssich davkach paradoxne nafukuje. a existuje aj homeopatikum na podporu tvorby mlieka vyskusane uspesne mnohymi mamickami, akurat, ze si nepamatam jeho nazov - spytam sa ti na to. no a prikladat, prikladat, prikladat - kasli na domacnost, toto je teraz o dost dolezitejsie, lebo ked nabehnete na prikrmovanie, uz sa ho len tazko zbavite. neboj sa, po cca 3 tyzdnoch sa mliecko zvykne ustalit.

potulka
1. dec 2009

helike blahozelam k bruskatym fotkam. 🙂
a nech vsetky boliestky prebolia, aby sme si mohli uzivat vianoce. 🙂

potulka
1. dec 2009

tak uz to mam: Ricinnus communis 5 CH. to ciselko je dolezite, lebo tusim 40 je zasa naopak na zastavenie tvorby, takze pozor. ale to by v lekarni mali vediet. 🙂

zuzanabb
autor
2. dec 2009

ahojte, vy ste zase toho popisali od vtedy ako som tu bola naposledy 😉

potulka: gratulujem k dobrym Matejkovym vysledkom a k tvojim samozrejme tiez 😵

milka: do heliosu idem 14.12. ku koordinatorke. neviem o com to bude, asi mi vysvetli co nas caka a neminie 😀 Volali mi, ze nam poistovna schvalila ziadost (trvalo im to presne 2 mesiace). Len 9.2. som zase objednana na operaciu zlcnikovych kamenov, tak neviem ci by som helios nemala prelozit, ale kaslem na kamene 😅 ...ved doteraz som ani netusila, ze ich mam. Len neviem ako to zoberu v heliose a ci to risknu so mnou...

deini: teraz kojis viac ako si pri Miskovi ze?

vivi ako bolia slinne zlazy?

Heli super foto 😉 si tam kocka a som rada, ze ti uz je lepsie.

zuzi - nasa novopecena mamina, netrap sa kvoli nutrilonu. Kamoska mala taky isty problem ako ty, dokonca kojila len s jedneho prsnika, lebo z druheho maly nechcel (viackrat ju operovali kvoli cystam a maly to dako asi vycitil, ze prso nie je v poriadku). Na noc davala Nutrilon alebo daco podobne a cez den kojila. Najskor hovorila, ze chce kojit aspon mesiac, potom aspon do 6 mesiacov, potom, ze by bolo super do roka a teraz mal maly dva roky minuly vikend a este stale cucka 😀 Takze ziadny stres. Aj pri dokrmovani sa jej tvorilo mliecko. Zvladas to vyborne! 😵

bety: mrzi ma, ze ti je takto bolavo ☹ nie je to sranda, ked chces malu postiskat alebo sa s nou prejst a nejde to, lebo ti to bolest nedovoli. Musi to byt tazke... ale neboj, urcite ti doktori pomozu a mozno je to len tym pocasim. Malicka ale stoji za kazdu bolest 😵

Aj mne bolo posledne dni horsie, ale uz sa to zlepsuje.
ak som na dakoho zabudla, tak sorry, ja sa vratim 😀 len musim pracovat

vivien5
2. dec 2009

Zuzka slinne zlazy bolia hlavne ak jes nieco kysle napr. ja som jedla kiwi a vtedy ma rozboleli je to take trpnutie s bolestou a mam ich aj opuchnute trocha na pohmat, aj na zatlacenie su bolestive, kedze v nich prebieha ten chronicky zapal.

Tak si sa rozhodla, ze kamene idu von?Ja mam 9.2 narodky 😎 .

Potulka tes sa z dobrych vysledkov 😉

Deini ako sa drzi maly Matej, este placka? moja susedka rodila presne v ten utorok ako ty tiez ma chlapca, no bez prestavky im place. Cely den ho kolisu v kociku uz nevie co s nim ma robit.Bola s nim aj na pohotovosti ci ho nieco neboli, no zevraj je ok.Niektore deti asi placu viac, niektore vôbec. 😒 pa

helika81
2. dec 2009

Ja len dúfam že moje babätko nebude plakať 😀 ,lebo ja sa rozplačem z tých hormónov aj pre jabĺčko 😀 😀 😀
Zuzikbb držím palčeky,podľa môjho názoru,ak otehotnieš,kamienky môžu počkať,iné by bolo keby máš silné bolesti ale po druhej strane zápal by nemal byť,aby sa bábätko prichýlilo 😉 🙂
Deini ako?
Potulka tebe tiež gratulujem,že máte výsledky ok,a všetky rady o kojení si píšem teraz 😀 ,však sa to zíde 😀

milka2008
2. dec 2009

ahojte,
zuzkaBB - drzim palceky, nech sa uz pohnete z miesta 🙂 a tie kamene - pokial ti nerobili problem doteraz, tak snad nebudu ani v tehu, ved uvidis, co povedia v heliose, ale som rada, ze sa lady pohynaju, vyzera to nadejne 🙂

vivi - a pomaha ti nieco na tu bolest slinnych zliaz?

Potulka - tesim sa s tebou, ze ste obaja s matejkom v poriadku a ze mozes kojit 🙂

Zuzka88 - ako ti radia dievcata, aj prikladanie ma svoju obrovsku cenu a s tym prikrmovanim sa vobec netrap, maly bude spokojny, aj ty si oddychnes a uvidis, ako sa ti mliecko rozbehne 🙂 male babetko vie vycitit, ked mamina nie je v pohode, tak hlavne klud 🙂 a domacnost teraz je na druhom mieste.

heli - zeby plakalo? 🙂 no ved uvidis, ked sa narodi, ono pri narodenia takmer vsetky deti placu 😀

helika81
2. dec 2009

Myslela som tak,že môže ale nie stále,hádam to zvládnem aj ja,ja mám teraz všelijaké myšlienky 😀 😀 😀 ,a čo si má Zuzka prikladať??? 😖 😉 🙂 ,ja som ešte nekúsená,tak nerozumiem 😀

milka2008
2. dec 2009

heli - aj ja mam vselijake myslienky, hlavne ta prasacia chripka mi obcas mata hlavou 😠
no a zuzka si ma prikladat luborka k prsniku, aby stimuloval tvorbu mliecka 😉 kludne sa pytaj a dozvies sa, "tazko na civicisku, laho na bojisku" ,
Heli, ked sa ti babo narodi, budes uz poucena 😉

vivien5
2. dec 2009

Ahoj Milka, ono to zvycajne prejde samo, ked nie staci paralen ten dobre zabera.Ako sa citis odkedy neberies plaquenil?
Ked si ho uzivala citila si zlepsenie? Ja nepocitujem ziadne zlepsenie, podla mna ten Plaquenil len tlmi tvorbu protilatok v tele aby organizmus nenapadal sam seba. 😝 pa

milka2008
2. dec 2009

ahoj vivi,
ja som vlastne ani bez plaquenilu nemala nejake velke problemy, ono to bolo ako na hojdacke, chvilami mi "zdrevenelo" zapestie, pripadne ma chytila bolest ramena. 😠 Ale teraz ked si spominam, plaquenil mi naozaj tlmil tieto prejavy, a hlavne sa znizovala sedimka, ktora mi dost vyskocila. 😒
Lekar mi nasadil plaquenil niekedy v r. 2007, predtym som brala 18 rokov zlate injekcie tauredon. Asi od maja 2008 do marca 2009- mi kvoli snazeniu plaquenil vysadil. 😉
No a ked sa nedarilo, ☹ kvoli stupajucej sedimke mi ho znovu v marci nasadil. 😖 Medzitym som vsak uzivala aflamil podla potreby.
Znova som mala asi mesacnu pauzu v lete - kvoli dovolenke pri mori - pri uzivani plaquenilu sa nemozes slnit.
a potom od sept. 09 som ho ako na "potvoru" uzivala uz pravidelne a vysadila som ho az ked som zistila, ze som tehu. 😲 tak snad som nejako neublizila svojmu babatku 😉

je to dost zlozito napisane, ale snad zrozumitelne 😎

vivien5
2. dec 2009

Milka, mas pravdu, sedimka klesa paradne ja som mala pred liecbou 60 za hodinu teraz mam 30, ty mas tiez paradnu liecbu za sebou. ☹ Pri mori som aj ja vysadila, ale aj tak som sa slnku radsej vyhybala 😖

Vcas si plaq. vysadila tak to bude ok 🙂

Dik za odpoved. paa