Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
17. dec 2009

Zuzi, ty si podarena. 😅 😅 Mne sa tiez stavalo, ze som vsetko poooriadne odsala a vtom sa mlady pan zobudil, ze chce jest, to som este chcela kojit, tak som ho sla prilozit, len chuda nemal ani co tahat.

Ale skus este vydrzat, mne sa Sven zacal ozivat priblizne v rovnakom case ako tvoja Rouzi, tak ku koncu sestonedelia. Neviem, ci to moze mat aj nieco s hormonami, uz som si vtedy myslela, ze koncim, idem si po plaquenil, ale nejako sme vydrzali a uz je dobre. Trvalo to mozno tyzden, dva... A potom ako sa mi skoncilo sestonedelie, aj tie problemy ustali.

milka2008
17. dec 2009

Ahojte,
dievcata dakujem vam vsetkym, ze na mna myslite. Nie je to nic prijemne, niektore to poznate z vlastnej skusenosti, ale zivot ide dalej...a na vsetko treba cas.

Zuzka88 - drzim palce, neboj, laktacna poradkyna urcite poradi, pomoze, ved na to sluzi, nie? A s tym odsavanim sa vobec nestresuj , ja som takto fungovala takmer tri mesiace, ale Rouzi sa vratila v plnej parade po sestonedeli, tak asi to bude aj tvoj pripad. Zmena hormonov v tele robi svoje.

vivien5
17. dec 2009

Ahoj, Milka je mi to fakt luto, to bude asi tou liecbou 😔 Drz sa moja.

Ja som bola pre vysledky na hematologii, celkom sa mi upravil krvny obraz to bude tym zelezom 😎 hemoglobin 139 to sa nepamätam kedy taky bol.
Na reumatologii ziadna slava, ANA +++, aj napriek liecbe je choroba v aktivite, protilatky su pozitivne a este k tomu mam pozitivne aj ACLA to je parameter zrazanlivosti tak mi k liekom nasadila dr. aj anopyrin preventivne, lebo sa jej to nepaci, je tu zvysene riziko trombozy. Mam pocit, ze to ide s rokmi dole vodou a potom ze sa "drzme".

No nic idem chystat vianocne pecivo , ved si nepokazim Vianoce vsak? 😀 Este len vyberam recepty. 😎
Majte sa paaaa.

vivien5
17. dec 2009

Este sa spytam ci nema niekto problem s antifosfolipidovymi protilatkami tusim to niekto spominal a nepamätam sa kto. diki.

deina
18. dec 2009

Vivien, veru, to niekto spominal. Nebola to Bety?

Zuzi, tak ako?

deina
18. dec 2009

Potulka, ty beries nieco ako prednison, prechadza to do mlieka? Nemal Matejko problemy pri ockovani kvoli tomu?

potulka
18. dec 2009

deina, beriem medrol, co je tiez kortikoid. problemy s ockovanim neboli. preco? mali by byt?
zuzka, napato cakam referat o navsteve tety laktacnej.

deina
18. dec 2009

Potulka, ja len, ze kontraindikaciou ockovania su kortikoidy - no ale tej osoby, co ich berie, ako je to s detmi, to neviem. Neviem, kolko z toho prechadza do mlieka a ako to dieta moze ovplyvnovat.

helika81
18. dec 2009

Ahojte,babenky ja som v plnom prúde dva dni,švagriná sa už odsťahovala,tak len upratujem ale po troške a pomaly sa vytešujem 😀 ale dnes už nerobím,iba ak tak ožehlím,hi ani to sa mi nechce,však aj zajtra je deň 😅
Milka máš pravdu,treba ísť ďalej,ja som nato pred rokom ani nemyslela lebo sme chystali svadbu ale potom to na mňa prišlo ale naše anieliky sa postarajú o tvojho 😉 nebojkaj,príde druhé bábätko a verím,že čoskoro 😀
U nás už napadol sneh,zima je riadne,hádam aj -10,takže Vianoce môžu prísť ale už máme aj stromček 😀 ,a ja nepečiem,svokra so švagrinou si upiekli a mne dá maminka,aj tak má najlepšie koláče,ako od babičky,mňam,už by som si aj dala,sa teším na vôňu vianočnej atmosféry 😀
Zuzka ako dopadlo rende???
Zuzka bb,kedy ideš na UO???
Vivi a to sú čo za protilátky??? 😀

helika81
18. dec 2009

Zuzka myslela som rande 😀

milka2008
18. dec 2009

Ahojte,
jaj my uz tiez mame stromcek 🙂 sa vytesujem 🙂
a cez vikend idem k rodicom, budeme tiez nieco piect, velmi mam rada tu vianocnu vonu - vanilka 🙂

Heli - tomu verim aj ja, ved tym nasim anjelikom je tam hore urcite dobre 🙂.

Ja tu s vami teraz asi par dni nebudem, ale pri najblizsej prilezitost- verim ze este pred Vianocami - nakuknem, co mate noveho 🙂

Prajem Vam vsetkym prijemny predvianocny vikend a uz ziadne zhony 🙂 - to si hovorim aj ja kazdy rok a nikdy to nedodrzim 🙂

zuzka88
19. dec 2009

Ahojte baby

iba v skratke, navsteva dopadla nad moje ocakavnia!!!! Zistila som, ze maly sa vlastne krasne prisava (na prvy sup) takze teta vobec nechapala, preco pouzivam klobucik takze mi len ukazala ako ho drzat v polohe po sediacky, vraj potom budeme trenovat aj ine polohy. No ja som ozaj nevedela, ze tak to ma vyzerat, asi je skor problem ze sa dlho neudrzi a potom sa meta, vrti,k ruti a nevie sa riadne dojest... ale trenujeme
takze kobucik ysu odlozene, flasa s dudlom tak isto, ak prikrmujem tak cievkou na prse alebo po prste, aby si neodvykol od bradavky a aby musel sam tahat, ze mliecko len samo netecie
no a este doporucila srusit cumlik, co bude asi najvacsi problem
a co sa tyka mnozstva mliecky, tam vraj doslo k chybe uz v porodnici... takze som dostala bylinky, najvacsi grc co som kedy pila a uvidime 🙂

Musim ist, pa

utaninka
20. dec 2009

Ahojte, dievčatá! Nie je v mojich silách prečítať celú túto diskusiu.

Už pred druhým tehotenstvom som mala príznaky reumatoidnej artritídy. Ranná stuhnutosť, opuchy malých kĺbikov, ale nič vážne. Nebolo to pravidelné a žiť sa s tým dalo.

Tehu úplne OK, šestonedelie úplne OK. A potom zo dňa na deň horšie! Kojím , v noci sú boelsti veľké, ráno chodím ako robokop. Bolia ma prsty na rukách, nohách, zápästia, pridali sa dokonca aj bedrové kĺby, kolená a lakeť. Do obeda sa to ako-tak rozhýbe.

Reumatologička mi predpísala Prednison 5mg ráno. Ibalgin ihneď po nakojení, aby nebol v mliečku. Veľmi by som chcela kojiť aj ďalej, ale možno mi to stopnú kvoli liečbe. Už som sa s tým zmierila. Prosím vás, viete, čo to môže znamenať, keď mám v správe "oligoartritída, seropozit." To už sú aj reumatické faktory akože v krvi? CRP mám napísané, že negat.
Zmierni prednison tie bolesti?
Noci sú veľmi nepríjemné. ☹

Ďakujem.

deina
21. dec 2009

Vitaj Utaninka. To mi je luto, ze mas take bolesti. To neviem, co znamena, oligoartritida, bohuzial. 😒 Ibalgin ti na bolesti nezabera? Ja tiez kojim a beriem 5mg prednisonu, mne to pomaha - ako dlho ho uz beries? Mozno potrebuje cas, aby zacal zaberat.

Mne maly zacal v noci vystrajat, zobudi sa, naje, odkvacne a po chvili otvori oci a nie a nie zaspat. Vcera bol hore dve hodiny. 😠

Zuzi, no super, som rada, ze ti poradkyna poradila - ako sa vam teraz dari?

zuzka88
21. dec 2009

ahojte

Utanink, vitaj, zvadzam momentalne podobny boj ako ty no este som neskoncila 6tonedelie a reumu mam diagnostikovanu.. no a zatial som bez liekov...

Ako sa nam dari? no sice bez nutrilonu a bez cumla ale maleho mam stale na prse... ci den, ci noc, nie a nie zaspat.. vcera vecer zaspal asi po 7 hodinach bdenia a teraz sa trapim uz 2 hodiny na prse... drieme a ked ma prazdne usta hned je hore a reve... ☹

helika81
21. dec 2009

Ahoj Utaninka,vitaj medzi nami,no moja máš to ťažké ale mňa tiež bude čakať taký istý boj ako Zuzka,deinu a teba ale čo neurobíme pre naše babatenko 😀 ,však?Neviem čo presne znamená tá tvoja chrôbka,skús nájsť v googli 😉
My sa držíme statočne,síce kašlem ako tuberák ale to je astmou,sa mi vrátila,mrcha,našťastie môžem lieky na astmu aj počas tehu,babenky ja som celý víkend nevedela čia som,sme s manželom upratovali vrch a každý deň padám od únavy do postele,ani farmu nestíham 😀 ale som konečne happy,že máme všetko na poriadku,len aby babatko bolo v poriadku,to je moje jediné želanie 😀
Dnes som zistila,že tento týždeň končíme 5mesiac,to strašne letí ako voda,no a v nedeľu ideme ku nám do PD,tak to už duplom uletí 😀 😀 😀 ,a keď si pomyslím,že mám ešte žehliť,och,ktorá príde ku mne a požehlí??? 😀 😀 😀
Ak by som sa nedostavila do Vianoc na MK,tak Vám prajem Šťastné a veselé Vianoce,hlavne veľa lásky,zdravíčka a papučkovej pohody...

deina
21. dec 2009

No Heli, ked sa niekto prihlasi na zehlenie a skonci u teba, moze prist k nam. 😅 Hroza, aku kopu tam mam, ale nestiham, Matej zase vobec nespi. V noci sa zobudil o polnoci, najedol sa, vyzeralo to nadejne, ja som odsala a zrazu bol hore a uz viac nespal. Az nadranom mozno polhodinku, padam od unavy. ☹

Zuzka, no to mas tiez tazke. 😖 Snad sa coskoro nauci viac si vytiahnut a nebude tak casto pytat papat.

Heli, aj tebe krasne a vesele Vianoce a vela rodinnej pohody. 😵

utaninka
21. dec 2009

Ahojte! Ďakujem veľmi pekne za milé privítanie! 🙂 Hneď mi je veselšie pozerať na svet. Až keď čítam túto diskusiu, uvedomujem si, že som rada, že až teraz sa tá moja choroba "rozparádila". Čo ste si museli a ešte aj musíte užiť, aby ste došli k vytúženému bábu.

deina: prednison beriem len druhý deň (asi to chce čas). Ale ma aj vcelku potešilo, že to nie len naše Myšiatko taký prevít malý nespiaci. Ja kojím v noci aj 4-5krát. Už som včera večer v zúfalstve dala nutrilon, že hádam bude lepšie spať, ale hahaha. Ani náhodou.

zuzka88: Už máš bolesti? Alebo zatiaľ reuma spí? Mňa v šestonedelí nič nebolelo. Pre mňa to bolo pekné obdobie. Berieš nejaké lieky? Čítam, že kojíš. Ja mám blbý pocit z toho ibalginu, beriem sem-tam 200g, ale pomáha mi teda.

helika81: Krásne obdobie - ten druhý trimester- už máš bruško, ale zasa nie kotol, energie na rozdávanie! V dobrom na toto spomínam. Bolo mi veeeeeľmi dobre v druhom trimestri. ....a každý ma chválil, aká sompekná, že budem mať chlapca....a máme druhú dievku 🙂 Čo čakáte vy?

silviapd
21. dec 2009

ahoj dievcata,dlho som tu uz nebola,snad sa dostanem po sviatkoch

Prajem Vam vsetkym stastne a vesele!!!

Utaninka oligoartritida = postihnutie artritidou 1 az 4 velkych klbov,a seropozit. ze vysledky mas potvrdene aj krvnymi testami,napr RF pozit atd

potulka
21. dec 2009

ahojte
utaninka, silvi ti to presne vysvetlila. 🙂 ja mam napr. polyartikularnu formu artritidy, co znamena, ze na vacsom pocte klbov, hlavne drobnych. co sa tyka seropozitivity, kedysi sa robilo take krvne vysetrenie, ktore sa volalo Latex 😅 a tam sa vyjadroval pomer cohosi. ak to bolo nad neviemkolko (chachaaa, vyznam sa 😀), islo o seropozitivnu RA/JCA, ak nizsie, bola artritida seronegativna. teraz sa robia ine testy, ale nazvoslovie ostalo. 5 mg prednisonu je v pohode. chvilu to trva, kym zaberie - par tyzdnov - ale malo by ti to pomoct a mala by si pri tom moct aj kojit. ja ficim cele tehotenstvo a kojenie na 2 mg medrolu, co je tiez kortikoid. tehotenstvo bolo super, takmer ako bez reumy. teraz po 9 mesiacoch kojenia to uz nie je az take dokonale uzasne, ale da sa, zatial vladzem.

zuzka88 - no skvele, som velmi rada, ze ta laktacna poradkyna pozitivne nabudila. 🙂 strasne vela problemov s kojenim sa riesi prikrmovanim a potom kojenie ide postupne dokelu. aj kvoli tomu, ze sa potom netvori dostatocne mnozstvo mlieka, aj preto, ze babo zlenivie na flasi a nechce sa mu cickat. velmi velmi vam drzim palce. jasnacka, nie cez mrtvoly, ale asi je dobre sa s tym skusit trochu popasovat. 😵

deina, s tym spanim to mate vesele... 🙄

zuzka88
21. dec 2009

Utaninka, mne uz sa Rouzi prebera, no uvidim ako po sestonedeli, ked vravite, ze to je take zlomove, ale ved to bude za tyzden
Dnes dostal maly aj moje mliecko z mrazaku aj nutrilon, som to psychicky nevydrzala...ale potom som volala s tetou a vlastne mi povedala, ze maly jedol dost, ak mal tolko plienok ako som vravela a ze nebolo treba dokrmit... no ale potom spinkal krasne, dve hodinky... po nutrilone uz nie
a vraj ani neva, ak je cely den na prse, vraj to len podpori tvorbu mliecka, ak ma to neboli.. len co ked potom clovek nic neurobi, len sedim a "kojim"

Inak mi aj poradila, ze si treba cez den aspon na hodinu lahnu a idealne aj pospat lebo mliecko (prolaktin) sa tvori v spanku, Deini, to hlavne pre teba 😉 ze na vecer ho prave preto byva menej...no ale kedy lezat a spat? ak na 2 hodinky zaspi tak sa snazim stihnut to co inokedy za cely den 😀

flasu uz nepouzivame, ak treba dokrmit tak pouzivam civku na prse alebo na prste, cumel som schovala ale niekedy mam pocit, ze to nezvladne.. no v aute byt musi, to by bol rev ak idem sama 🙂

a mam vraj aj tak skusit po kojeni odsavat, no ale co ked je na mne zaveseny bez prestavky??? 😀 alebo je na rukach, to sa odsava ozaj tazko 😀 no hadam sa to dajako upravi.. budem vas informovat

joj, a este na mna nieco lezie, dala som si teraflu, co myslite? ibalgin neviem, mozno paralen? ak sa prihlasia bolesti, tiez skusim prednison...ved uvidme po Vianociach, skor sa k dr nedostanem...

viem, ze pisem len o sebe ale moze sa to zist kazdej z vas 🙂 a snazim sa troska reagovat aj na vas 🙂 tak sa nehnevajte

helika81
21. dec 2009

a takže jca mám aj ja 😀 ,dnes je to jia ale ja mám štádium //-///,to sa aj ja podozvedám novinky,ja si toto tehu užívam,vlastne som si začala užívať až v 2 trimestri,bruško malé ale je,zato funím,už sa musím sprchovať po stojačky,sadnúť si sadnem ale sa nepostavím sa z vane 😀,utaninka mňa kĺbiky poslúchajú len mávam opuchy,našťastie nie bolesti 😀 😝 ,aj mne vravia,že som opeknela ale neberiem to tak akosi,a ešte nevieme čo to bude,nerobil nám sono,tak dúfam,že 13.1spraví,máme vtedy poradňu...Zuzka len píš,ja si rada prečítam rady do budúcnosti 😀 😀 😀

deina
21. dec 2009

Lezat a spat, to je mile. 😅 Ja by som rada lezala a spala, no ale da sa?

Utaninka, obcas aj ja dam malemu nutrilon, tiez som si myslela, ze mi po nom bude spat a figu borovu, vydrzi na nom kratsie ako na MM.

Ale chuda maly ma sopliky, preto asi nespal. Teraz sme mu pred spanim odsali a vyzera to tak, ze je to lepsie. Zajtra (teda vlastne dnes, ze? 😀 ) mame v robote posedenie, tak ideme - len rozmyslam, ci neist radsej k doktorke, predsalen je este malicky. A asi pojdeme v stredu a vezmem aj Miska, lebo ten ako vyzera... pubertak v rozkvete. 😝 Strasne je vyhadzany odkedy ma nadchu.

utaninka
22. dec 2009

Dobré ránko, baby! Neviem, ako to vyzerá u vás, ale tu v KE sú haldy snehu, -11 st. A ja som mojej Bambuli staršej zabudla dať do školy rukaviceeeee!!! Ocinko ju ráno viezol autom, tak to neva, ale dúfam, že s nimi nepôjdu na dvor.

Som sa dnes zobudila akási boľavejšia...asi počasko. Díky za rady, čo sa týka mojej dg. Som v tom vlastne nová, takže potrebujem každučkú radu.

zuzka: úplne chápem tvoje yúfalstvo, že stále kojíš, ale ver, že naozak práve TOTO zvýši tvorbu mliečka. Časom sa to upraví. Ja som staršiu kojila rok a na začiatku to tiež bolo podobné. Potom sa to rpzbehlo. Ten prvý mesiac je taký "zabehávací".
No ale s tým denným zdriemnutím to aj u mňa bolo ťažké. Nevedela som spať, resp. som sa bála, že len čo upadnem do hlbšieho spánku - už bude prcek hore. Tak som aspoň ležala a čučala do stropu. (nekomentujem bordel v byte...)

Tak vám želám príjemný previanočný utorok.

😉

potulka
22. dec 2009

ahojte
zuzi a fakt sa ti neda kojit poleziacky? ja som si vacsinou pospala vtedy. 🙂

vianocne fotky 😉
https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...

potulka
22. dec 2009

jaaaj a boli sme v poradni. matejko ma tesne pod 10 g, krasny, zdravy, sikovny. 🙂 tie vysledky z reumatologie ma uplne v poriadku. 😵

deina
22. dec 2009

Aky macko, nadherny je. 😅 😵

Tak my sme spali uzasne, maly sa dvakrat zobudil, najedol sa a hned zaspal naspat, parada. 😅 Asi vedel, ze dnes ide s maminou do skoly, tak musi posluchat, lebo vsak v skole sa posluchat musi, no nie?

Mates ma dnes 3 mesiace, tak som ho odvazila - 5290g. 😀 Tiez je z neho riadny maco, ale tesi ma, ze nie je az taky tucnucky ako bol Misko (ten mal viac ako 6kg ako trojmesacny).

Idem odsat mlieko a nejako sa upravit, nech sa ma v skole nezlaknu. Pa pa

utaninka
22. dec 2009

zuzka88: No to je fakt s tým kojením poležiačky. To je super, fakt sa pri tom vyspíš a máš istotu, že aj bábo je spoko. A ešte sa ti aj pekne rozbieha laktácia. Spánok+prisaté bábo=zvýšenie tvorby. 🙂

deina: až ti závidím, že ideš medzi ľudí. Inak, ja som tiež učka. na prvom stupni. 😉 Tak sa dobre zabav. A inak - moja myšička bude mať tri mesiace 26ho. 28.12. ideme do poradne. Som zvedavá, koľko váži.

potulka: Tie foky sú krááásne, malý je také dieťa "na krabicu s piškótami" Špeciálne sa mi páči tá spoločná. Ste nádherná rodinka.

helika81
22. dec 2009

No dievčence tu je veselo 😀
Potulka akí ste krásny 😀 😀 😀 veľmi Vám to pristane
Deini to nemyslíš vážne,že má už tri mesiace,ako to letíííííííííííííííííííí 🙂 a ako dopadlo stretko?
Zuzka myslím si,že budem v takom stave ako ty,v strese atď,sa poznám a som dosť citlivá ale jedno ma teší,ty máš nás a my máme Vás 😎 😀 😀 😀 pretože ani chlapi nepochopia to čo my cítime a prežívame,či s bolesťami alebo s kojením???ja ešte nie 😀
Utaninka ako sa cítiš?lepšie?u nás sa dnes oteplilo,z -16 na +2 😀 dobrý skok,aj v plávkach by som vyšla von 😀 ,a čo učievaš moja,ani neviem ako sa voláš 😀
...a všetkým prajem krásne sny 😀 😀 😀

sse
23. dec 2009

Ahojte dievčatá, prajem Vám krásne a požehnané Vianoce. Nech detičky pekne rastú, tehuľky nech to dotiahnu do úspešného konca, snažilkám prajem veľa šťastia nech sa to podarí. Snáď sa aj ja raz postupne dostanem do každej skupiny 🙂

Príjemné sviatky a veľa pohody.

Milka 🙂