Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

helika81
1. mar 2010

Ahojte babenky,hlásim sa,že sme v poriadku 😀 ,uf som sa zľakla aj ja,ale odniesol si to našťastie iba členok 😝 ,zvonila poštárka a som si myslela,že už mám schod za sebou,lenže boli dva,a v tom sa mi koberec podvrtol a zostala som na zemi ale rukami a kolenom,aj to si odnieslo...hneď som volala sesternici a tá išla so mnou na pôrodnické,srpravili mi pásy a malá je čulá ako nikdy,moja,ale aj sestričky mi dnes povedali,že plodová voda chráni bábätko,no ale radšej sa uistiť ako banovať,potom sme išli na chirurgiu a zaviazali mi nohu do škrobu,no som to ale dora,nedám si pozor a nedám...no ja si rada poskáčem 😀
Lili 18 si tu dávno nebola,segrička asi písala?však?som narobila poplach,chúďa jej bolo viac zle ako mne 😀

vivien5
1. mar 2010

Ahoj Heli, som rada , ze si ok. Davaj si pozor. 😎 papa.

lilu18
1. mar 2010

Heli ved aj mna oblial studeny pot ked iom sa to dozvedela.Tesim sa ,ze ste obe v poriadku ..cmuk

helika81
1. mar 2010

aj ja som rada...a to dnes som si obliekla tielko naopak,aj ho tak na sebe nechala pre šťastie,veru mala som šťastie...pán Božko pri mne stál,má ma rád 😀

zuzka88
1. mar 2010

PREPAAAANAJAAAAAAAAAANA!!!!!!!!!!!! Heli! ty uz mas len na zadku sediet!!!! az ma tu mrazi, ked to citam...

Liluuuuu, ahoooooj, kde sa nam flakas?

moj synak uz spinka, naucil sa vecer zaspavat v postielke, ale to len preto, ze som ho presvedcila, ze cumel je fajn 😀 a dokonca spava 3-4 hodiny prvy spanok a posledne 3 noci n´bol hore uz len 4x!!!! nechapem!
som mu kupila ryzovu kasu od 4 mesiacov, ze sak skusim zmiesat s materskym mlieckom a zafungovala, a nemusela som ju este ani otvorit, asi sa zlakol, ze nebude mlieko 😀 😀 😀

vsetky vas zdravim, idem relaxovat 😵

silviapd
1. mar 2010

caute baby,no heli ty uz len strikuj!!!

Lilu je na FB 😀

zuzi tak to si ani nepospis poriadne,musis spat s krpcom 😉

jarmimina
1. mar 2010

ahojte babenky.Ale som sa zlakla ked som to citala,helika zlatunka som rada ze ste v poriadku 😉 vsetkych pozdravujem 🙂

deina
1. mar 2010

Heliiii, to co robis??? Ty mas na seba davat pozor. Ale som rada, ze to dobre dopadlo. 🙂

Zuzi, ze len 4x, doteraz to bolo kolkokrat? No ale dobra kasa, ked staci len ukazat. 😀 Chces ho prikrmovat uz skor? My o tie tri tyzdne zacneme a vobec, ale vobec sa mi do toho nechce. 😝 Ked to bude ako s Miskom, tak "radost", bojovali sme mesiac, kym konecne zacal jest.

Lilu, no vitaj. 🙂 Inac rozmyslam nad tym, ze Miskovho kocika sa zbavim, on ho vobec nepotrebuje, beha peso. Prejde kludne peso napr od nasich k nam, co su mozno 3 km. No a odkedy mame Matka, tak so mnou chodi len peso, jedine babka (svokra) este berie kocik. Predala by som teda Miskov kocik, Matkov, autosedacku - z toho by na novy kocik bolo, aj by nam zostalo, no nie? 😀 A manzel je nalomenyyyy... hehe...

No a co mi dnes navrhol. Mala som vikend o hubu, pre zmenu Misko chory (ale on je vpohode, chlapisko, zvlada to lahko), aj manzel - s nim je to uz horsie, tak som behala okolo manzela, Miska, Matka... uf. Tak on, ze potrebujem volny vikend, ked prestanem odsavat, pojdem na nejaky wellness vikend. 😅

helika81
1. mar 2010

Hi deini,no chlapi umierajú keď sú chorí ale žena stíha všetko,máš to ťažké moja,troch chlapov obriadiť 😀

Lilu farmuje na FB 😀

Silvi keď štrikovať ma nebaví,a to som sa chystala tento týždeň,že si poperiem ostatné vecičky,požehlím a sa aj pobalím,no asi zase odložím domáce práce,nie je kedy,ale má to aj svoju výhodu aspoň si oddýchnem,aj keď tomu neverím 😀

Ale ďakujem,že ste pri mne,už si dám POZOR do pôrodu,tých 10 tt už vydržíme 😀

Brú nôcku babenky 😀

lupena
1. mar 2010

Čaute baby. tak čo nové? my sme už doma z TN. už sa aj rada, lebo je to na nervy, keď si nemôžte poriadne pochovať ani svoje dieťa, lebo sa každý pred vami predbieha a vám povedia, veď Ty ho máš doma stále. no na nervy. aj som sa kvôli tomu sem tam s maminou chytila, ale čo už...
Heli Ty dávaj na seba pozor!!!
jarmi.. ja mám reumu od troch rokov. Ty si zo Šale? inak ja som neni až taká šalanka. bývam tu štyri roky. či to už som?...🙂)

zuzka88
2. mar 2010

Deini, no moj syn vstaval v noci kazdych 45-60 minut, ratam ze od tej 10 do 6 rana csto aj 7-8krat... preto zacal spavat snami v posteli, a zrazu, jednu noc 3x, druhu noc 4x, takze je to pre mna uspech!
a to nehovorim o tom, ze vecer zaspava v postielke 😵 😵 😵
vcera krasne zaspinkal aj doobeda ale dnes uz bojoval tak som ho supla do kocika a este len som pripinala vanicku na podvozok, a uz spal 🙂

Lupi, aj u nas sa o neho idu pobyt no najhorsie su reci ze: chudiatko moje, neda ti ta mama papat? a aky si tucnucky!!! tak to ma ide j....t 😠 😠 sak ti ludia si sami protirecia
a okrem toho je uplne akurat, ziadny tucko, len ma konecne licky a steienka

deina
2. mar 2010

Mne sa uz asi nikto neodvazi kecat do dietata. Uz som si vsetkych vycvicila, hehe. 😀 No ale vcera som uz bola nastvana, ako bol Misko prechladnuty, nechcel nic jest iba keksiky (vlastne take ryzove racio chlebiky, tie ma rad) a este Milu zjedol. No a v nedelu ine nejedol len keksiky a Milu, tak som mu to zatrhla, chory, nechory, musi normalne jest. Tak ako som mu vcera davala obed, bola tu svokra aj mama, ked uvidel mamu, prestal jest a pytal si Hippku, ked potom uvidel svokru, tak chcel Milu... no fakt ma to nastvalo, nic nedostal, obed nedojedol, zostal bez neho. Svokra, ze ved je chory... co chory, trochu ma nadchu, viem, kedy je to uz len vymyslanie a kedy naozaj, ze nema chut do jedla. Obe babky boli pekne ticho. 😅 Ved tie by boli schopne odchovat ho na keksikoch. 😠

Jooj a tak sa mi teraz nic nechce, najradsej by som zalahla a pospala si (Misko spi, ale Matko je hore). 😖

Zuzka, tak super. 😅 Cim si ho presvedcila, aby zaspaval v postielke?

Heli, 30tt, parada. 😵 😵 😵

helika81
2. mar 2010

Ahojte,tak ja som dnes spala ako nikdy 😀 ,iba raz som bola cikať v noci,tá noha mala svoje čaro 😀 ale je mi oveľa lepšie...len sa pustiť do žehlenia,sa mi nechce 😝
Deini svokry sú také ale moja mamka zase vie vnúčatkám povedať nie,sú pre ňu všetkým ale odtiaľ potiaľ a niektoré svokry si to neuvedomujú,ja len pevne verím,že tá moja sa starať nebude 😝 😀
Zuzka tuším z manželovej strany máte prvé dieťa?či nie?To svokre nevysvetlíš 😀 a maminka je len maminka,predsa aj keď mi akože vynadá ináč to vezmem ako od svokry 😀
...veru za 10tt ideme rodiť,však pre seba veci už mám,len pre bábätko mi treba,aby mal manžel nachystané...ach tí chlapi,čo by bez nás robili 😀 😀 😀

lupena
2. mar 2010

Zuzi.. tak predsa už spávate v postieľke to je super..🙂 akoľko malý váži?
Deini.. akože mňa už ku koncu týždňa mama volala diktátor..🙂)ale kašľať na to. Je to jej, aj svokrine prvé vnúča a ja si ho preto rozmaznávať nenechám. Musia vedieť, že existujú aj dáke hranice. A dobre si to s tým obedom spravila. Aj ja bych to tak riešila. A už vidím, keď začnem prikrmvoať, ako budú do malého tlačiť ovocie. To im hneď zatrhnem. Lebo chcem ho najskôr naučiť na zeleninku a keď ju bude pekne papkať až potom začať dávať ovocie. Nech potom nevymýšľa, že chce len sladké

deina
3. mar 2010

My sme tiez tak zacali s Miskom, ze najprv zelenina, potom k tomu maso a az potom ovocie a tie sladke kase. Inac on doteraz sladke nemusi, zje maximalne tu Milu, to je jedine, cokoladu vobec nechce, ani take, ze kakaovy puding. Minule nahodou zahryzol do cokolady, tvaril sa akoby nieco strasne hrozne ochutnal. 😀 V tomto nie je po mne. 😅 On je dost zeleninovy a cestovinovy, to mu chuti najviac. Ani masa toho vela nezje.

jarmimina
3. mar 2010

ahojte babenky,ake ste zlate a nenechajte sa vy viete co je najlepsie pre vase dieta 😉 Este chvala bohu ze byvate same.................... 😀 .Boze ja som si toho tiez uzila.A ja svojmu Mskovi som najprv davala zeleninku a potom postupne ovocie aby ani nijaku alergiu nechytil a sladkosti ziadne,to si este pamatam.Deina moj Misko ma uz 12a stale nelubi cokoladu len kinder a ani cukriky iba gumove.Ale za to maso by chcel stale a na to ho naucila svokra ze stoho sa nepribera. 😠 Ale teraz v puberte mi nejak pribral tak zacal cvicit a chodime na plavaren do Dusla je tam super.A drzi aj dietu a svokra mu hned dala jest vajicka aj naraz pat ze to je dieta ked som sa to dozvedela.................... 😠 hned som to zatrhla. Lupena co tak stretko 😅 hmmm 😀 Zuzi gratulujem zvladla si to 😀 Inak ja doteraz chodim si lahnut mojmu Miskovi vecer pred spanim,pokecame(vtedy sa mi vie najviac vyrospravat)potom mu dam dobru noc a spinkal.Este si to chcem uzit lebo coskoro bude velky chlapina a len frajerky bude mat,tak ten cas uteka.

lupena
3. mar 2010

Deina, dúfam, že aj my na tom budeme tak s jedlom. veď uvidíme. ale pokiaľ budem kojiť, tak chcem prikrmovať až na začiatku 6. mesiaca
Jarmi..môžme niekedy, keď bude teplejšie. lebo ja v rámci kočíkovania nechodievam po pešej, ale chodím vždy na Váh, alebo tak lebo popritom aj venčím psa
a objednala som si kočár, už sa tešíííím..🙂vo farbe 04, zamilovala som sa do neho na prvý pohľad..:D
http://www.abckociky.sk/index.php?page=shop.pro...

jarmimina
3. mar 2010

lupena,super tak to sa tesim 😀 ................kocik je pekny 😀

deina
4. mar 2010

Lupena, pekny. 🙂

Vynimocne mam obe deti vonku so svokrou, potrebovala som nieco navarit (ryzovy nakyp, dostala som chut na sladke) v klude, bez kriku (Matko) a buchania (Misko), uz je to hotove, teraz tu sedim na ihlach, ze kde su. 😅

lupena
4. mar 2010

Jarmi..aj ja. díky, díky..🙂
Deina.. a to už máš navarené? ja budem mať fazuľovú omáčku, či ako sa to volá..🙂 včera som to jedla prvý krát odkedy sa malý najedol, lebo som sa bála. a zvládol to..🙂
dúfam, že bude aj v pohode. ale vyzerá, že je fajn. teda ten kočár myslím..🙂

jarmimina
4. mar 2010

babenky nasla som super stranku,pre nas www.reumaticke-nemoci.cz,vrelo odporucam,najdete tam vsetko a su tam zaujimave clanky 😀 .......................hmm ryzovy nakyp mnam aku chut som dostala,Deina mozem prist na obed 😀

helika81
4. mar 2010

No babenky,aj ma nakazíte s tými kočiarmi 😀 ,ja som zatiaľ zaťažená na kabelky 😀 ,žeby kočiar? 😉 ale môžem povedať,že je pekný 😀
Ináč zavináč ja ryžový nákyp milujem ale tu sa nedá robiť,svokra má plynový šporák a to dlho trváááá,ale keď chodím do PD maminka mi urobí,mňam,aj žemlovku milujem,tuto na Liptove ani nevedia čo to je 😀
Deini ako začnú pôrodné bolesti,Zuzka ty si to ako prežívala?Ja už chytám depky,v noci sa mi snívalo,že už som začala krvácať,tak som povedala manželovi,že ideme rodiť 😀 😀 😀 ,aj srdičko mi akosi začína viac buchotať,asi väčšia zátaž 😝 😀

helika81
4. mar 2010

https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vRefer...

Niečo pre potešenie 😀 😀 😀

helika81
4. mar 2010

Čo hovoríte na nový look MK?Mne sa páči,len mi vyhadzuje len staré témy 😉

deina
4. mar 2010

Heli, nadherne brusko. 🙂

No nakypu mam tolko, ze ste kludne mohli prist. 😅 Misulo ho ofrflal, zase vymysla s jedenim, normalne z neho bude stihly chalan (a to bol ako babo doooost tucny).

Heli, tak s porodnymi bolestami neporadim. Sice mam dve deti, ze ano, ale nikdy v zivote som porodne bolesti nemala. 😅 Sice monitor mi ukazoval nejake kontrakcie, miestami aj silnejsie, ale citila som to len ako tvrdnutie a hned do mna pchali magnezium na zastavenie kontrakcii, takze tak, potom bol cisarsky. Ale u mna to vzdy zacalo odtecenim plodovej vody a to sa neda nevsimnut si.

lupena
4. mar 2010

Heli...ešte si vieš zaviazať šnúrky?..🙂)
Deina a čo tak večera. ja som dostala chuť až teraz. ešte je?..🙂
Jarmi.. ja to radšej ani kukať nebude. Inak baby aj tútp tému som našla len náhodou. ja sa moju reumu radšej nesnažím zaujímať. to je lepšie. Sladká nevedomosť..🙂 len mám zas vodu v kolene. do riti!!!

helika81
4. mar 2010

Deini tak to nie,to si všimne asi každý 😀 ale ten nákyp by som si dala,aj teraz 😀
Lupi,ja si nedám už ani ponožky,nieto zaviazať šnúrky,a vlastne aké?ešte nenosím botasky 😀

lupena
5. mar 2010

Heli...a ako dlho si už na tom takto s opuchmi? zbierala si aj 24 hodinový moč? ja som kvôli tomu skončila v nemocnici.
Inak aj moja segra tá je teraz v 31 tt je tiež brutál opuchnutá. tá už asi dva mesiace

lupena
5. mar 2010

inak ja som nosila zdravotné ponožky bez patentu

silviapd
5. mar 2010

caute zienky!

tak ja uz mam vysledky z Nurchu,som v nemom uzase ako rychlo sa im to podarilo
sice tomu velmi nerozumiem tym hodnotam:
dg.stav po seronegativnej artritide,toho casu nizkej aktivity,degenerat.zmeny hlavne na kolenach,hypermobilita prstov a laktov ☹
prednison ex.uplne a len sulfasalazin 2x1 tbl.mi nechala pani dr. a FW 2,

som rada hlavne tomu prednisonu,mrcha jedna!

tak sa majze a pekny vikend