Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
8. sep 2008

Este stale ta trapia nevolnosti, Zuzka? Chuda moje, snad uz dlho trvat nebudu.

Lilu, najma sucho v ustach a v ociach, oci som mavala az cervene, kym som neobjavila hypromelozu, moju zachranu. 🙂 *cmuuuk hypromeloza* Ale teraz je to lepsie, mozno aj vdaka plaquenilu, neviem. Ine priznaky som ani nemala, obcas ma boleli klby pri zmenach pocasia a bola som velmi unavena, to bolo vsetko. Myslela som si, ze som unavena z prace, ale manzel ma presvedcil, ze to nie je celkom normalne byt hentak unavena.

potulka
9. sep 2008

ja zazvor lubim a hlavne v tejto podobe: nastruhat kusok, zaliat horucou vodou ako caj, potom ochutit velkym mnozstvom citronu a medu, pit horuce. mnam! hlavne v zime je to velmi prijemne a vraj aj posobi pri nachladnuti.

bety1
9. sep 2008

Ahojte, ten zazvor som zatial skoro vzdy nasla medzi zeleninou - v tom okoli - tusim tiez v hypernove a myslim ze aj v carefure, vyzera to ako taky pokruteny zemiak-teda zemiak so vselijakymi vybezkami. Mne osobne to velmi nechuti, velmi tazko som ho do seba dostavala tak manzel ho zacal sucitne jest so mnou, ze aha sak to nic neni - no jemu to chuti, je to velmi vyrazna chut, mne vzdy zacnu az oci slzit. Jem ho nastruhany, lupnem do seba 2 lyzicky,ale musim ho niecim zajest alebo zapit a tiez som ho pila. Manzel nastruhal a zalial horucou vodou, to uz je o nieco lepsie ako cerstvo nastruhany, no a da sa to zamiesat do pomazanok, salatov a dat aj ako korenina na maso. Raz som ho postruhala a rozotrela po masach, vtedy ho nebolo moc citit. Predsa cerstvo nastruhany je asi naucinejsi ale aj najostrejsi. Ja osobne myslim,ze pomaha, lebo som ho tyzden vynechala a zacali mi dost velke bolesti, a teraz som si ho 3 dni dala a je mi o nieco lepsie. Je to dobre na vselico,ze aj na zaludok, vredy atd.
Vcera som bola na AFP, dnes som si uz utekala pre vysledok -HCg a este jeden hormon mam ok a ten alfa bude zajtra. Tak straaasne som mala nervy. Sestricka povedala,ze ak su tie 2 hormony ok,malo kedy je treti zly, tak dufam,ze to zajtra dopadne dobre. Takze vysledky by ste mohli mat za 2 dni.
Mna neviem ci poslu na amnio, ja myslim,ze ak budem mat tieto hormony ok,tak netreba, dufam.
Potulka, Zuzka88: Vam obidvom povedali,ze idete automaticky aj ked ten hormon AFP budete mat ok?Ja som nebrala metotrexat, vy ste hovorili, ze asi kvoli nemu. Ja som brala bio liecbu, tak neviem.Doktorku mam zase na dovolenke, ale 18.9. idem na kontrolu, tak uvidim co mi povie.
Ja uz nemam take nevolnosti ako som mala,obcas okolo 18 mi je trosku tazko,ale nic vazne. Kedysi mi bolo dost zle,ale som nevracala,vzdy som to predychala. Teraz uz je to celkom ok. Ale ja uz dost priberam, nejem sice nejako viac,skor mensie porcie,ale castejsie.Musim sa ale kontrolovat,lebo ta hmotnost pojde na klby, s ktorymi uz mam dost problemy,ale ja neberem ziadne lieky.
Tak zajtra drzte palce na vysledok alfy,aj vy sa drzte.

lilu18
9. sep 2008

ahojte-tusim aj ja vyskusam ten zazvor,nechce sa mi napchavat brufenom a ked pomaha treba vyskusat 🙂

deina,pytala som sa na to sucho ,lebo niekedy mam pocit ze nezavriem ani oci co ma rezu,chcela som si kupit dake umele slzy ale su len na predpis a teraz po lekaroch nemam cas 😅

bety drzim palce nech je vsetko OK,V KT.MESIACI UZ VLASTNE SI?stracam prehlad 😀

milka2008
9. sep 2008

bety - drz sa, neboj, vsetko bude v poriadku. A daj nam vediet vysledok 🙂

bety1
9. sep 2008

Lilu: som v 16 tyzdni. zajtra vam dam vedet vysledok alfa hormonu.pa

potulka
9. sep 2008

bety, u mna sa o amniocenteze zatial vobec nehovori, dufam, ze to nebude potrebne. AFP caka aj na mna - to su tie tripple testy, nie? ja som len minuly tyzden bola na tom prvom skriningu, co vam tusim vobec nerobili. tam sa sleduju len dve veci - hcg beta a nejaky papp-a (to je protein), dava sa to potom do suvisu s ultrazvukom nameranym NT, cize tym sijovym zahybom. kvoli vysledkom som si vcera volala, povedali mi len, ze ten papp je 3,5 a ze je potrebne este AFP v 16. tt, aby sa z toho mohol urobit nejaky zaver. nemala som ani potuchy, ci 3,5 je dobre alebo uplne blbe, tak som bruzdala po internete a nasla som nejake grafy, podla ktorych je 3,5 v 12+5 tt uplne ukazkove. 🙂 k tomu NT 1,6, to je tiez fajn. o dva tyzdne teda idem na to AFP a snad to bude dobre.
dnes som bola v poradni a vsetko mam negativne 😵 , akurat ma kvoli tej nizkej placente este nechava dr. dalsi mesiac na PN. mohla by som uz konecne zacat nejako po troske zveladovat domacnost, doteraz sa prakticky len povalujem...

zuzka88
9. sep 2008

drzim palce Bety, mna to caka buduci tyzden...

neviem preco, este stale mi byva zle ale napr dnes som to zvladala v pohode...uvidim zajtra...aj lieky som si dala az pred malou chvilou tak uvidim

k tej amnio, mne ju doporucili z genetickeho este pred otehotnenim, takze ked som ptom prisla k zenskej, automaticky ma vyslala...mohla som odmietnut.. ale uz som sa bola aj objednat...na kramaroch

potulka, me vobec nerobil ten screening co sa spaja s krvou, iba meranie NT, preto som ajrada ze idem na tu amnio... ten NT nerobia automaticky, nechapem preco..si len druha baba o ktorej viem

asi sa odhodlam na ten zazvor...tak ako to prezit ked mi fakt strasne smrdi?

bety1
10. sep 2008

Caute, AFP mam ok!!!!!!! 🙂 🙂 🙂 Tak sa tesim. mne ani neviem ci robili ten screening, ja myslim,ze som tam videla nejaku skratku NT, sak to tusim prave potrebuju k tomu aby ked beru ten AFP mohli to komplet zhodnotit. Tak vam baby drzim palce aby aj vam to to AFP vyslo dobre.
18.9. idem teraz k doktorke na kontrolu, tak dufam,ze aj tam bude vsetko v poriadku, mam doniest moc, to sa az divim,ze prvy krat mi idu kontrolovat moc.Neviete kedy v kolkatom tyzdni sa maju robit ultrazvuky?Mne uz sice robili 4 ale to uplne v zaciatkoch, ked tam bol este len zltkovy vak a teraz naposledy 11.8. a teraz neviem kedy sa robi dalsi,ale myslim ze to nie je dobre robit moc casto. A este nieco, zatial mi robili ultrazvuk len tam zdola,kedy sa to robi uz iba cez brucho?
Zuzka88:Zadrz si nos, dych a sup aspon 2 lyzicky zazvoru do seba. 🙂 , alebo skus ci ten caj nebude lepsi,alebo to daj do masa,tam uz by si to nemala tak citit.ale to uz nema asi taky ucinok.

potulka
10. sep 2008

ahoj bety, to je super, ze mas dobre vysledky. nas to caka o dva tyzdne. co sa tyka ultrazvuku, mne ho uz po dva razy (s odstupom troch tyzdnov) robili cez brucho (aj ked ziadne nemam). takze najblizsie uz urcite budu aj tebe takto. mna inak kontrolovali dost casto, kedze som aj krvacala - vtedy na pohotovosti sa vzdy pozreli aj ultrazvukom, ci tam babo ostalo.
zuzka, rozhodne vyskusaj ten moj odvar s medom a citronom. chuti to ako nejake vyborne ovocne cukriky, akurat poriadne stiplave. no ale ved to je aj cielom. 😀

lilu18
10. sep 2008

bety,aj ja sa tesim s tebou,super ze su vysledky OK 🙂
a ten UVZ , no asi to zalezi od lekara,mne ho dost dlho robili zo spodu aj ked bolo viditelne brusko 🙂
drzkajte sa 🙂

deina
10. sep 2008

Bety, tesim sa, ze mas dobre vysledky. 🙂

Lilu, ako to, ze si nezohnala ziadne umele slzy? Nie su na predpis, daju sa bezne kupit, ja si zvyknem kupovat sama hypromelozu, lebo sa mi kvoli tomu nechce ist zakazdym k ocnej. Aj arufil je tusim bez predpisu.

lilu18
11. sep 2008

deina, asi pred pol rokom mi v u nas lekarni povedala ze treba recept....lenze od koho? nemam na to diag,,
otom som uz neskusala. A nevies,nemozu tie um.slzy poskodit oko ked si kupis bez odporucania dr.?

lilu18
12. sep 2008

a co stretko? nikto ,nic 😀

deina
12. sep 2008

Ja ich kupujem bez receptu... ale obcas mi da recept ocna, od nej si skus vypytat. Ale fakt by sa to malo dat kupit bez receptu, hypromelozu urcite, ale aj ine, pamatam sa, ze raz som si kupila arufil a napr ocna mi este odporucala refresh, ale to som neskusala. Podla mna sa nic nemoze stat, jedine s visinom by som bola opatrna - su take kvapky do oci Visine, tie mi vobec nesedeli a vysali mi oci este viac, ale to tusim neboli umele slzy.

lilu18
12. sep 2008

skusim v BA,mozno ina lekaren,iny nazor 😀

deina
12. sep 2008

Vyskusaj, ved to je divne, ze mne ich vzdy predali bez predpisu. Mozno som mala take cervene oci, ze sa zlutovali? 😀 Ale nie, dokonca tuto hypromelozu mi ponukla sama lekarnicka.

lilu18
12. sep 2008

uz zajtra letim,v ramci nakupov
bru noc-oci ma rezu pri PC este viac 😀

deina
12. sep 2008

Dobru noc, vdaka za rady. 😉

zuzka88
17. sep 2008

Ahoj baby, co mate noveho? ako sa dari tehulkam?
Uz ste vymysleli to stretko?

U nas vsetko po starom, klby zatial narovnako, mimi rastie, a vonku je hnusne pocasie... Kam sa stratilo leto?

deina
17. sep 2008

Este pride babie leto. 😉 Dufam.

Kto tu pisal, ze prednison moze posuvat ovulaciu? To naozaj? Lebo momentalne tu trosku nervacim... 😖

zuzka88
17. sep 2008

deini, ja som to pisala, nastudovala som to na nejakej stranke kde boli presne skupiny ochoreni a k nim vsetky lieky ktore sposobuju posun...skusim ti to pohladat ale je to uz davno

deina
17. sep 2008

Okay, vdaka. 🙂

potulka
17. sep 2008

ahoj zuzka, tehule sa maju dobre, aspon teda tato, co toto pise. 😀 aj klby su ok. pred tymto strasidelnym ochladenim som sice citila laket, ale len jeden den. mohla by som sa zivit ako rosnicka... 😉 zle mi nie je, pekne papam, uz som oproti 10. tyzdnu pribrala skoro dve kila. konecne! v pondelok sme boli trochu po obchodoch, kupila som si par peknych volnejsich veci a aj prve vecicky pre mrnusa - dve bodynka a jedny dupacky na leto. hlavne sme si chceli urobit radost. 😵 na buduci tyzden idem na tripple testy a nemozem sa uz dockat, ako bude malicke kopkat. ty a bety ste uz nieco zacitili?

zuzka88
17. sep 2008

ahoj potulka 🙂 ja som na ie tripple bola prave vcera, resp. na krv a vysledkyy budu buduci tyzden ale budem mimo takze si ich vyzdvihnem az prveho, neviem sa dockat ako dopadnu, ak budu ok, pojde sa mi lahsie na tu amnio...
zatial este nic necitim, aj ked vraj uz by to malo prist, take to stekleni...hladkam brucho vzdy ked sa da ale krpec zatial neodpoved 😀
aj ja som uz neodolala, kupila som taku sadu bodyciek, zatial neutrela bielo-kremove, moc som sa tesila...s ostatnym este pockam aspon do novembra

zuzka88
17. sep 2008

deini, nenasla som to, smola, ale ozaj som sa to docitala na nejakej doverihodnej stranke, pisal to Mudr.
a co ze si sa rozculila? ozaj, vy vlastne uz planujete druhe?

deina
17. sep 2008

Jej, vy dve mate podobny termin ako som mala aj ja minuly rok (10.marec). 😵 Vidim, ze uz nakupujete. 🙂

Sice som tu minule pisala o tom, zeby sme mali radi druhe dieta tak, aby bol medzi nimi maly vekovy rozdiel - ale to by mal byt tak 2-3 roky rozdiel, takze este na nom nepracujeme. 😅 Lenze... nervacim tu, lebo mi meska ms, neberiem hak (kvoli zlym pecenovym testom), myslim, ze som blbo odhadla ovulaciu (ktora bola vzdy presna ako hodinky) a ... ja neviem, necitim ziadnu zmenu, asi sa len ovulacia posunula a preto sa mi zda, ze ms meska a zbytocne stresujem.

deina
18. sep 2008

No, uz nemusim byt nervozna. 🙂 Ale to az takto velmi posuva? Mavala som cyklus 27 dni a teraz to bolo 32!

zuzanabb
autor
18. sep 2008

deina 😀 ja mam tiez dako vsetko posunute, raz normalne, raz skor a inokedy neskor... uz som to prestala sledovat od tohto mesiaca, lebo potom zbytocne stresujem 🙂
Nebola som tu dlho, lebo som sa mocila v Chorvatsku a nestihla som este prejst vsetkymi vasimi prispevkami. Sa mi zda, ze tu deina riesila so zuzkou88 ze my reumaticky nebyvame casto chore na rozdiel od deiny... aj ja som si vsimla, ze od kedy mi artritidu diagnostikovali, tak byvam menej chora, maximum 1 x do roka aj to len mierne (klio, klop, klop)
tehulkam drzim palce, nech sa vsetko vyvija tak ako ma a nech ich co najmenej trapia klbiky 😉
helika ako? my zatial nic...

lilu18
18. sep 2008

ahojte 🙂
zeby ozaj boli RA-cky menej chore? aspon dake pozitivum

nakupujete pre mimco? to som aj ja robila ,aj ked mi nadavali,ze sa to nema vopred 😀 proste niekedy sa neda odolat a je to najkrajsie obdobie-vychutnavajte si tehu 🙂
a ostat. drzim palce nech to cim skor zaziju 🙂 🙂 🙂