Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

lenka_enka
5. jún 2011

@utaninka Ahoj, aj mne znizil r. davku prednisonu kvoli MTX, ale ten mi vobec nezaberal, tak sme presli nazad na prednison. Momentalne je aj mne dost na prd, tiez som rada ze prezivam den- asi to je zas tym pocasim :/ a tiez ma bolia aj svaly aj vsetko (mozno to suvisi s tym, ze ked mam strnule klby, nepouzivam plynulo svaly a potom su z toho strnule aj ony? netusiim)- najnovsie uz bolia aj clanky prstov na nohe, co je u mna novinka :-P Drzim Ti prsty nech sa cim skor polepsi ;)

utaninka
5. jún 2011

@lenka_enka no to je celkom mozne, s tymi svalmi! A prsty na nohach ma tiez v poslednych dnoch bolia viac. Len mi to az tak neprekaza v beznom zivote, lebo som na MD, nikam sa neponahlam, vacsinou sa badkam za kocikom. 😀 Hlavne potrebujem ruky. Asi to fakt bude tym pocasim, stale sa strieda horuco s burkami, pokles tlaku. No, ktovie. Po akom dlhom case sa tvoja doktorka rozhodla, ze MTX nezabera a treba ho vysadit?

lenka_enka
6. jún 2011

@utaninka no, na M "Dovolenke" sa ruky teda zidu! 🙂 snad Ti ten MTX zaberie, mne doktor sluboval ze mi pomoze a bol jemne sklamany ze nie 🙂 po mesiaci som bola na kontrole a to mi vravel ze to treba pockat na efekt, kym sa to dostane kam ma a zacne pracovat....ale po dalsich 2 mesiacoch uz to vzdal ( co mna aj celkom potesilo, pretoze som nenasla zalubu v pichani injekcii do vlastneho tela 🙂 )

utaninka
6. jún 2011

@lenka_enka fiha, takze injekcie! To si si sama pichala?Ja beriem tablety. mozno tie su este pomalsie v ucinku. Beries teraz aj pravidlene nieco proti bolesti? Ja beriem pravidelne aflamil. Rano a vecer. Mamka ma vystrasila, ze je to navykove, tak som teraz vynechala dve tblty a uz si necitim ruky. Dvihnut malu (13kg), nie je sranda 😢 No pokusim sa byt trpezliva. Aj tak dakujem za toto forum, velmi to pomaha, ze si vieme trosku navzajom poradit. 🙂

lenka_enka
6. jún 2011

@utaninka pre mna su vsetky tabletky proti bolesti navykove 🙂 ked raz tie ruky bolia tak, ze si neviem preniest ani pohar caju do izby, tak je mi jedno kolko tabletiek beriem a ci som zavisla - hlavne ze to neboli :P Ja by som na tvojom mieste normalne brala ako ti predpisali, ved nie si na tabletkach tk dlho, aby to bolo klinicke....a navykove je to podla mna pre ludi, co k tomu maju sklony....ale, samozrejme, nie som odbornicka na tieto veci 🙂
Ja beriem uz 5 rokov movalis rano aj vecer (+plaquenil a movalis) a ked vynecham, tak to rano poriadne citim....teraz skusam aj tinkturu co mi nabalili v Bioobchode (vraj sa kazda choroba da vyliecit :D to som zvedava ako ma vyliecia 🙂 ) keby to naahodou zaberalo na opuchy, dam vediet ;)
A ano, pichala som si sama do brucha, nebolelo to, ale bolo mi to divne neprijemne, nie som masochista 🙂

utaninka
7. jún 2011

@lenka_enka no hned si ma ukludnila. Aj ja som brala movalis, mne sa zdalo, ze mi viac zaberal, ale mozno to bolo len lepsie obdobie. Tak ked budes mat nejake vysledky s tymi bio-vecaci, tak daj vediet. Inak, sranda, ze aj mne este v zaciatkoch choroby jedna kamoska radila, ze mam brat megadavky Cvitaminu, ze ona to citala v nejakom casopise a urcite sa vyliecim. 🙂 Zrejme si vacsina ludi mysli, ze to ani nie je take vazne, najma ked este nemam viditelne deformacie, len na dvoch prstoch mi zhrubli klby a jemne sa zacinaju skrucat, tak si mnohi myslia, ze to sa "da rozhybat" 🙂

potulka
7. jún 2011

@utaninka vdaka za kompliment, aj ked sa necitim byt guru. 😉 podla mna svaly mozu tiez boliet. neviem to sice urcite, ale ked reumatika nieco boli, ma to na co zvalit. 😀 to, ze ta teraz kadeco boli, moze byt reakcia na znizenie prednisonu. telu chvilu trva, kym si zvykne na nizsu hladinu hormonu. moj nazor - ale mala by si to radsej prediskutovat s lekarkou, nie s nejakym guru z modreho konika 😝 - ponechat vyssiu davku prednisonu a znizit ho az ked sa budes citit lepsie.
MTX zabera az neskor. je to sice individualne, ale po tyzdni uzivania je veru este skoro cakat nejake velke zmeny. co sa tyka tabliet proti bolesti, vacsina je taka, ze zaroven aj potlacuje zapal. casto sa uzivaju kombinacie hormonov (prednison, medrol) + nieco nesteroidne (ibuprofen & spol) aj dlhodobo. ja som napr. uzivala dlhe roky prednison s ibuprofenom. ked sa to uz minalo ucinkom, prihodili mi ako hlavny liek metalcaptase. a potom zmena na MTX, celebrex, medrol namiesto prednisonu. da sa to vselijako pokombinovat. chapem, ze ked mas RA este len rok a pol, si netrpezliva. je to na dlhe lakte, ale takmer urcite sa dostavi zlepsenie. reuma ma obdobia aktivity a obdobia kludu, kedy su dobre vysledky, aj opuchy a bolesti su len mierne alebo ziadne.

potulka
7. jún 2011

@utaninka o Ccku tu bola velka diskusia. kedze Ccko aktivizuje imunitny system, nieco na tom moze byt. samozrejme, o vylieceni s jeho pomocou snivat netreba, ale moze pomoct.
ja som MTX uzivala tiez v tabletkach, 7 rokov. 😅 esteze som chcela otehotniet, mozno inak by som ho jedla este stale... no myslim si, ze mi dost pomohol. ale napriklad take zlato - tauredon mi nerobilo dobre na oblicky, hoci to zvycajne byva dobre tolerovane. kazdy ma nejake chutovky. 😝

potulka
7. jún 2011

@utaninka nielen lieky proti bolesti su navykove. 😅 ja teraz napr. neberiem nic z tejto kategorie, len trochu medrolu (kortikoid) a ked nan zabudnem, klby sa hned ohlasia. ale ked sa clovek citi dobre, podla mna stoji za pokus trosku s davkovanim experimentovat (teda vynechat, alebo znizit davku, nie zvysit samozrejme... hehe). mne to aj sama dr. hovorieva, ze pacient je sam sebe najlepsim lekarom, lebo vie, ako sa citi. isteze, napr. s MTX by som si svojvolne narabat netrufla, ale s ibalginom atd. kludne a po mojich 24rocnych skusenostiach uz aj s kortikoidmi.

lenka_enka
8. jún 2011

@potulka ja som zavisla na cokolade ked mam bolesti 🙂 prepchavam sa a je mi dobre 🙂 ale davku znizovat nebudem 😅 ....ale 24 to uz je klobuuucisko dole....uz viem, reco su tvoje prispevky vzdy k veci 🙂 ZJAVNE VIES, O COM HOVORIS !
@utaninka tie "bio veci" - su u mna Chlorella a tinktura z tuzobnika a zatial pozorujem ze sa mi prestali stiepit nechty a vlasy (konecne, uz som si myslela, ze na vlastnej svadbe budem mat parochnu, aby som nevyzerala ako metla 🙂 ) ale co sa tyka RA tak teraz mam asi najhorsie obdobie a zatial nevidim, ze by to somnou nieco robilo tymto smerom...ale este to potiahnem mesiac, kym mi dojdu tablety a potom uvidim 🙂

veronika002
8. jún 2011

Čaute baby, no mňa neuveriteľne bolia nohy, dnes bola u nás riadna hrmenica ráno, tak som som hneď vedela koľká bije.... Síce bývam od mojje práce 7 minút chôdze, tak dnes som si vzala auto a manželovi povedala, že je mi to ľúto, ale že dnes to nezvládnem po svojich.. dnes to bol extrem bolesti, čo som už dávno nezacítila.... Ak ma to takto bude držať, tak neviem, asi budem volať lekárke do PN, lebo nedá sa mi takto existovať bez liekov a bez pomoci. Ale mám pocit, že je to spôsobené počasím.... celé dni sú ako bláznivé... Hádam sa upokojí a bude aj mne lepšie... Kamoška vravela, že toto musím vydržať, že po 13tt sa všetko zmení, ale ja som už taká unavená a ešte som aj v robote na všetko sama, tak chodím o šiestej domov ako vypľutá....

utaninka
8. jún 2011

@potulka Dakujem! Dakujem! zas mi odlahlo! Bola som totiz mierne v strese, caka ma pravdepodobne laparoskopia (kvoli cyste na vajecniku) a neviem si teda predstavit, ako sa budem hybat, ked predsalen, aj tie tri bodky, co bude mat na bruchu, chvilu budu boliet a este ku tomu uplne nemozne telo....budem sa tam v tej nemocke asi na posteli prevalovat ako vorvaň. 😀
Ci pana, 24 rokov!!!! Som uplne vedla.

@veronika002 Mne sa prve naznaky reumy objavili uz medzi tehotenstvami, len ja som netusila, ze to je reuma, ani som nevedela vetdy, ze sa moze objavit tak skoro. Asi do tretieho mesiaca tehu, ma este pobolievali prsty a potom, okolo stvrteho akoby utalo. Bolo mi dobre-predobre. Az do konca sestonedeloia, potom "uderilo". Ale poriadne. Bola som vtedy velmi zmatena, lebo mnohi ma presviedcali, ze je to ubytkom vapnika z kojenia...trvalo chvilu, kym som zaklopala na tie "spravne dvere". Tak ti zelam, aby si aj ty mala uz len pohodove tehu a pokojne, pocas kojenia mozes uzivat prednison, podla jedenho lekara z Kanady, s ktorym sa radila moja poradkyna na dojcenie, aj sulfasalazin a tiez ibuprofen. Drzim palceky. Ja som ich teda uzivala.

@lenka_enka Ak mas pred svadbou, je mozne, ze aj nervozita zhorsi chorobu. A to s tou cokoladou som si vsimla aj ja. 🙂) Aspon si nahovaram, ze mi to pomaha. 😝

veronika002
8. jún 2011

@utaninka Takže len ťažké čakanie na prečkanie tohto blbého obdobia??? no asi si budem musieť zahryznúť do jazyka a vydržať to.. ale je mi naozaj blbo... dnes najviac.... ďakujem, si zlatá...

potulka
8. jún 2011

@veronika002 ak sa citis velmi blbo, chod preistotu aj k reumatologovi, nech ti porobi odbery. ak sa nedajboze reuma aktivizuje, da ti nieco, co sa moze pocas tehotenstva. napr. prednison az do 10 mg je relativne OK. jasne, ze by bolo idealne, ak by sa nemuseli brat ziadne lieky, lenze ak sa to zanedba, moze to mat este horsie nasledky pre teba aj pre babo. to nechcem strasit, ale je dobre vediet, na com si. mozno je to fakt prechodne a testy dopadnu dobre.

@utaninka no, co sa da robit, artritidu mam od 9 rokov. trocha cierneho humoru: o 22 rokov sa k tomu prepracujes aj ty. 😅 😀 😎 😉 🤐

@lenka_enka no vidis a vraj sladkosti vraj reume len nahravaju. figu! 😀

utaninka
8. jún 2011

@veronika002 A ty neberies nic? Ani prednison? Ja suhlasim s Potulkou, chce to reumatologa. Ten uz bude vediet, co s tym. No ale zas dnes som pocula, ze zatazovy stupen bola 4ka a tie vykyvy tlaku a teplot reumaticke urcite nemozu robit dobre.

@potulka som sa vazne pobavila 😀 😀 😵 Robit si zo seba srandu ma ako-tak drzi nad vodou. Najma ked mi moja osemrocna dcera musi rano zapinat podprsenku, alebo za mna otvara jogurty mne, aj mladsej sestre. 😅 😠

potulka
8. jún 2011

@utaninka neboj, liecba zaberie a ruky zasa zosilneju. to je ako na hojdacke.
ja si podprdu zapinam vpredu a potom otocim na spravne miesto. kto by sa babral s tymi hacikmi za chrbtom?!

utaninka
8. jún 2011

@potulka 🙂 No v zime sa to dalo, ale v tych horucavach, a pri vlhkosti vzduchu 90% ver-never, ju po tom lepkavom tele tymi slabymi rukami neviem otocit ani za svet. hihi 😅 😅 Sorry, uz sa dostavam hodne od temy. Ale bude to lepsie vsetko, po tom, co sa tu s vami radim, uz som optimista, jednoducho VERIM tomu, ze bude lepsie. A hotovo. 😎 😎

potulka
8. jún 2011

@utaninka jasne, ze bude. to je bez debaty. 🙂
a nijaka tema nam tu nie je cudzia. 😀

mikenka
8. jún 2011

Ahojte dievčatá, píšem sem po prvý raz, hoci túto tému čítam už dlhšie. Moc mi to pomáhalo, lebo pred časom som nedokázala fyzicky robiť nič iné, len sedieť na Nete a pátrať po info o RA. Mám síce 59 rokov a už 20 ročnú dcéru, ale RA mi diagnostikovali pred vyše 2 rokmi.Dnes beriem len MTX a kyselinu listovú. MTX mi začal zaberať až po vyše 2 mesiacoch!! a aj to len pomaličky bolo badať,že ma menej a menej bolí a vracia sa mi schopnosť pohybu a sila. To je pre Utaninku, že ako to bolo u mňa. Myslím, že Prednison a Coxtral som vysadzovala pomalšie, ako Ti naordinovala Tvoja reumatologička. Brala som ho 5- 6 mesiacov v počiatku ochorenia. Mňa bolia kĺby len asi z 10% , a z 90% šľachy a niekedy i svaly, alebo okolie kĺbu.A keď som si v počiatkoch mojej choroby nevedela ani cibulu pokrájať, čo bolo hrozné, keď som si to uvedomila, reumatológ mi dal 2x injekcie Diphrofos, tá zabrala do 2 hodín a na 6 týždňou. To bol pre mňa Zázrak, zrazu ma takmer nič nebolelo a mohla som i normálne chodiť a nie vliecť sa ako ubolený slimák.Musela som si ich vyžobrať, miesto toho aby mi ich on sám ponúkol, kým zabere MTX. Proste ignoroval moju bolesť a nemohúcnosť a vtedy som jednoducho zmenila lekára. Ani môj súčasný stav neni dobrý- striedavo oblačno, raz lepšie, raz horšie, ale to poznáte všetky. Pokúšam sa stým voľačo urobiť....Držte sa.... 🙂 😉 🙂

mikenka
9. jún 2011

Samozrejme to neni pre utaninku,jej jen pre zaujímavosť.Malo tam byť pre Veroniku002, lenka-enka...

veronika002
9. jún 2011

@utaninka Nie, ja som teraz absolútne bez liečby. Predtým som brala MTX a Humiru - to je biologická liečba. Vďaka nej som sa cítila ako zdravý človek a dokonca som aj vyšla na Terryho chatu s ešte neoperovanými nohami... Keď som to povedala lekárke tak vstala a podala mi ruku, že to málo kto (reumatik) dokáže....
Ale ja som rada, neustále ma táto choroba ženie dopredu... Furt si kladiem nejaké ciele a keď ich už dsiahnem, tak som šťastná a šup na ďalší :o))) Aj keď tým nemyslím adrenalínové športy. Áno, aj ja som včera počúvala predpoveď počasia, tak spomínali, že konečne dnes bude bio stupeň nižší, tak sa aj ja cítim trošku lepšie. Dnes som aj vysmiata, tak hádam už bude lepšie. Moja kamoška - farmaceutka, povedla, že to musím ešte vydržať, že to je jasné že ma kĺby bolia, ale že to prejde... Tak som si ich večer natrela Flectorom a dnes mi je trošičku lepšie..... Tak to ešte vydržím a snáď sa moje telo umúdri zároveň s počasím... Ak nebudem vládať, tak to budem riešiť :o)) Sorry, riadne dlhý príspevok, ale hovorím, fakt som dnes viac usmiata a ukecaná.... :o)))

veronika002
9. jún 2011

@utaninka Tak si len obleč tielko a nedávaj si podprdu, keď pôjdeš do obchodu, prehodíš voľnejšiu mikinu a doma si sprav pohodlíčko :o)) Žiadne podprdy ťa obťažovať nemusia :o)) Alebo si nakúp tie zo zapínaním vpredu - aj muž to ocení :o)))) A cez leto zašnúrovať len plavky a je to....
Najlepšie je na nás to, že vždy prídeme na spôsob, ako sa vecii dajú, keď už naše sily nevládzu... Ja neotvorím novú fľašu s vodou - ale mám zuby!! To je parádička!!! Používam rôzne vylepšováky, čo som si za tie roky s reumou vymyslela, ale už ich asi používam tak automaticky, že si teraz na žiadne neviem spomenúť.... :o)

veronika002
9. jún 2011

@mikenka Och, to mi je ľúto... Je veľká škoda, že nás všetky takto vytrápia, kým konečne prídu nato, že je to fakt ale "obyčajná reuma".... Niektorí lekári sú fakt na hanbu... Moja mamina tiež teraz pociťuje reumu a pritom má reumatickú lupienku od malička, tak Keď jej brali prvé krvi, tak viete načo jej ich vzali??? Len jednu ampulku, aby CRP. Nič viac..... Smiešne a keď to vyšlo a vyšlo pozit. tak ju na ďalší mesiac objednali na ďalšiu krv. A juu chudinku všetko bolelo.... Ešteže si vieme pomôcť aj sami a vyhľadať nejaké lieky a tak....

Mne je osobne najlepšie v NURCHU, tam vedia čo robia a aj vás postavia na nohy. Jedno liečenie tam je fakt dobré... Pomôže zlepšiť kondičku. Len je to iný problém sa tam dostať na ležanie...
Najdôležitejšie na reume je, neostať sedieť, keď vás niečo bolí.... treba zdvihnúť hlavu a ísť dopredu!! Civčenie a naťahovanie je asi to najväčšie plus, aj keď tie kĺby najviac bolia... Zdá sa to akoby som nevedela o čom píšem - že so zapálenými kĺbami a boľavými máte cvičiť, ale opak je pravdou..... ja som mala veľa kĺbov pozapaľovaných a už som ani nechodila a to som mala len 15 rokov no a teraz??? Teraz som vydatá, mám prácu a čakám to najkrajšie bábätko na svete!!! Takže dá sa všetko dosiahnúť, len naše hlavné slovíčko je TRPEZLIVOSŤ :O)))

potulka
9. jún 2011

@veronika002 aj ja som pomerne zdatna turistka, mohla by som robit v NURCHu provokativne prezentacie. 😅 mame vselico pochodene, na slovensku aj v zahranici. mala som to povedat primarovi, ked mi sroboval clenok. to sa este len bude turistikovat! 😉

potulka
9. jún 2011

@veronika002 zuby na flasu. 😀 😀 😀 tiez pouzivam tento zlepsovak. ale zda sa mi, ze ich teraz robia nejako inak (alebo mne zosilneli ruky?) - uz som dost davno ziaden vrchnak nehryzla. 😀

@mikenka vitaj medzi nami a vdaka za postrehy. 🙂

molka
10. jún 2011

ja som bola v Nurchu tiež veľa krát, ale neviem, u mňa k nejakému super zlepšeniu neprišlo. Chodím tam skôr na kontrolné vyšetrenia a oddýchnuť si. Vraj by som tam mala chodiť každý rok, ale keď máte doma malé dieťa (alebo dve), ktoré za vami plače, tak si to človek rozmyslí. Bola som tam naposledy minulý rok, ale mladšia dcérka si to doteraz pamätá a stále mi pripomína, aby som tam už nešla, takže teraz tam zase tak skoro nepôjdem, možno keď trošku podrastie a bude to lepšie zvládať.

molka
10. jún 2011

@potulka a babky v Nurchu na teba nepokrikujú, že si zdravá a čo tam robíš? 😀
Mne sa to už stalo viackrát, im stačí, že nemáš viditeľný prejav reumy a už sa začnú sťažovať, že tam zdravý človek len zaberá miesto im - naozaj chorým. Z toho mám vždy také nervy!

lenka_enka
10. jún 2011

baby, stale spominate ten Nurch, zvedavost mi neda 🙂 ako choru musim predstierat, aby som tam naozaj chorym zaberala miesto? :-P

lenka_enka
10. jún 2011

@mikenka , pozeram, ze okrem RA mame spolocne este aj nocne buntosenie 🙂 ja by som sa na Tvojom mieste tesila, ze to prislo az teraz.....aj mne doktor povedal, ze to spustil nejaky zapal, ktory mohol kludne prist v 50ke 🙂 ale niiie, ja som musela byt zaujimava :-P
@utaninka ja to tiez s tou podprdou riesim tak ako veronika002, tielko misto nej- v zime nepoznat rozdiel 😝 ALE ANI TO S TOU POMOCNICKOU NIE JE ZLY NAPAD! aj ja uz chcem mat drobca co bude pomahat svojej chorej mamicke.....uz aby tu bol(a) 🙂)) ale to sa este nacakaaam......

potulka
10. jún 2011

@molka ja som bola v nurchu len po operaciach, takze mi viditelne nieco bolo. ale veru tetusky a ujkovia na mna zazerali, ked som sa s barlami rutila po chodbe k telefonu. 😀