Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

potulka
25. jún 2011

@singh mne sa to zda dost extremny postoj - vysadit vsetky lieky. samozrejme, neviem, ake beries, no vseobecne sa tvrdi, ze napriklad nizka davka kortikoidov sa moze uzivat aj pocas tehotenstva a dojcenia. isteze by bolo idealne, keby sa nebralo nic, ale nie za kazdu cenu.

singh
26. jún 2011

ja beriem Mxt injekcne 0,8ml, potom enbrel 1x za tyzden a prednison 10mg. S tym prednisonom som sa pomilila ten jediny mozen uziva tak chcem otehotniet. Ale moj reumatolog je zasadne proti tomu, ze ked som zacala chodit na bioliecbu tak v tom mam pokracovat a nemam vymyslat. Tak teraz neviem teraz mi je fajn aj sedimentaciu mam dobru,ale pred BL liecbou to bolo horsie. To som chodila na obstreky a na vyberanie vody kazdy mesiac. Ale doktorka v bystricy je za aby som otehotnela ved mladsia uz nebudem a aj reuma sa mi nebude zlepsovat ale zhorsovat.

pauli1
26. jún 2011

@singh ahoj a vitam ta,no u mna to bolo tak že sme s doktorom čakali kedy sa moj stav zlepši natolko aby sme mohli začať s plánovaným otehotnením.proste som bola trpezlivá, samozrejme že ked som bola v zlom stave popravde aj tužba po dietati ma hned prešla. no a po nejakých rokoch sme s doktorom konečne zastavili-zlepšili moju artritídu, až tak že som zabudla čo je ranná stuhnutosť/ teraz sa mi vrátila/, a mohla som vysadiť všetky lieky. takže v oktobri som vysadila všetko okrem Recoxa- od bolesti, a hned od januára sme mohli snažilkovať a šup ho na prvý krát sa nám zadarilo. potom hned ako som otehotnela tak som aj vysadila Recoxu. takže vysadit lieky musíš vsetky okrem Prednisonu alebo Medrolu, to možes a este aj niečo od bolesti možes ale samozrejme po porade s lekárom a to len do otehotnenia. a možno stači 3 mesiace, ja som tiež len tri mesiace vysadila lieky a to som mala MTX. ano vieš ja som tiež tak dlho čakala amyslím že prišla ta správna doba. aj doktor bol prekvapený že som otehotnela hned na prvy krát / pomocou ovulačného testera / hovoril nech som trpezlivá že to može trvať aj rok, a vidíš.... asi už to tak malo byť. no musiš to risknuť. ja som sa tiež velmi bála, že sa mi vsetko vráti tie bolesti. tiež neviem ako to somnou bude dalej ale vela kočiek s našou reumou to zvládlo zvládneme aj my, no nie? pri najhoršom sa zas vratime na lieky a bude vsetko po starom.....ale s bábatkom. a ak sa smiem opýtat ku komu ty chodis? ja k dr.polák pavol, nemocnica v.spanyola. som s ním spokojná. ja dochádzam z čadce pretože tu u nás je len jedna a ta mi velmi nepomohla,len sa so mnou vadila a mávala rukou nadomnou. a teraz som s dr. spokojná.

potulka
26. jún 2011

@singh pri vsetkej ucte, co je tvojho doktora do toho, kedy chces otehotniet? 😠 keby si mala zle vysledky, nepoviem, ale takto?
ja som brala MTX 7 rokov, potom sme ho postupne vysadili, tri mesiace som si nechala na precistenie a potom sme zacali plodit. 😉 trvalo nam to tristvrte roka, kym sa zadarilo. za ten cas som uzivala 2 mg medrolu a 200 mg celebrexu. ked som mala pozitivny tehu test, celebrex som hned vysadila. par dni som bola ako mechom prastena, hlavne ranna stuhnutost trvala skoro az do obeda, na co som vobec nebola zvyknuta. no velmi rychlo to ustupilo a potom som sa uz cele tehotenstvo citila velmi fajn.

bety1
26. jún 2011

singh: ja som brala biologicku liecbu aj pred tehotenstvom, tiez sme sa bali ze nam ju uz neschvalia,ale mam super reumatologa,s ktorym sme napisali do poistovne spravu,ze prerusujeme bio liecbu kvoli planovanemu tehotenstvu a po porode sme ziadali o obnovua a tuk, tuk,musim si zaklopat, znova som na liecbe. Takze u mna nastastie nebol problem a teraz sa citim fajn mam krasnu dcerku.
Tiez sme sa bali ked som vysadila bio liecbu,kedy sa nam to podari,ale zase na stastie sa nam to podarilo na 2 krat,takze som nebola az tak dlho v nejakom psychickom tlaku a ani bolestiach. V bolestiach mozem povedat,ze som bola asi 4 az 5 mesiacov, lebo po vysadeni liecby nastali jasne ze bolesti, museli sme ale cakat 2 mesiace, kym sme sa mohli zacat "snazit", no a chvilu trvalo kym si telo uvedomilo,ze je tehotne a bolesti mierne ustupili. Ja som pocas tehotenstva nebrala ziadny kortikoid ani nic,ale ked mi bolo najhorsie,tak som si dala paralen. Ked sme sa snazili otehotniet, mohla som aj ibuprofen, takze som cele to obdobie bola viac menej na paralene. Snazila som sa ho nedavat,ale doktor mi povedal,ze ani silne bolesti nie su dobre pre babo,alebo ked som na tom psychicky zle, tak jasne ze to neni dobre pre miminko. Takze drzat sa v pohode, myslet pozitivne je to najdolezitejsie,aj ked je to niekedy velmi tazke.Drzim ale palce

bety1
26. jún 2011

potulka:diky za info o vzdorovitych detoch, prestudujem 🙂

singh
26. jún 2011

Pauli1 ja tiez chodim k dr. polak ale zeby mi odporucal otehotniet sa neda povedat. Povedal mi ze mozem byt rada ze mam uz jedno dieta. Inak je super doktor. Musim sa opytat v Bystrici ci sa bude dat nastupit spat na biologicku liecbu ak ju prerusim ak ano tak kaslem na svojho reumatologa a ideme sa s manzelom snazit o druhe. Co som tu citala tak vsetky mali horsie vysledky krvy ako ja sedimka pod 10 a RF mam 8. Dakujem za radu a povzbudenie.
bety1 dakujem za radu s tou bio liecbou navrhnem to svojmu reumatologovi

pauli1
28. jún 2011

@singh presne tak najskor sa opýtaj v Bystrici ci sa možeš vrátiť na bio liečbu. a ako dlho si na bio liečbe? ono je aj podstatné ako sa ty cítiš, či už aspon 3 mesiace pocituješ zlepsenie,pretože tie lieky čo uživaš su docela dost pre organizmus a zrejme s bio liečbou konečne zacali učinkovať, a keby si zas doktor myslel ze ti je lepsie urcite by ti aj ubral trochu liekov. on sleduje krvné testy ale vždy aj sonom pozrie klbiky a vidí čo sa tam deje. možno by nebolo zle počkať este 3 mesiace alebo pol roka. lepsie je podliečit sa-citit že ti je lepsie ako zahodiť celu liečbu za hlavu a ist si za svojim za kazdu cenu. može ti byt v tehotenstve dost bolavo a co potom po narodení dietatka. ako to vsetko s bolestami zvladať? niektoré kočky pisali že ani bábo nemohli nosiť na rukach. takže je to tažké správne sa rozhodnuť. a ty si pri prvom nemala ešte reumu?

singh
28. jún 2011

Ja mam reumu od 18 rokov a teraz mam 29. Maleho som mala ked som mala 21 rokov. Vtedy som neuzivala nic vsetky lieky mi doktor vysadil ked som mu prisla oznamit ze som tehotna ale ja som si ich vysadila uz 2 mesiace predtym. Lukasko sa narodil o mesiac skor ale s vahou 3630g a 51 cm takze to doktorom nevadilo a ani mne neviem kolko by mal keby tam vydrzal este tem mesiac. Na bio liecbe som rok aj 3 mesiace a citim sa fajn nic ma neboli. Sono mi robil reumatolog pred 2 tyzdnoma a vsetky klby som mala nulove iba lakte 0,5 ak aj tebe to tam pise. Ale mi sa aj tak mozeme zacat snazit o babo az v january lebo moj manzel roby v zahranici a chodi tam na 2 mesiace a potom je 10 dni doma. Takze dovtedy sa este poliecim a s novym rokom by sme chceli ist robit sestricku.

pauli1
28. jún 2011

@singh ano aj mne to tak píše. takže to vyzerá naozaj tak že by si aj mohla. tak ešte do oktobra pekne uživaj lieky a nechaj si potom taku 3mesačnu očistu a sup na to. a možno by si sa mohla doktora opýtať ci netreba ubrať MTX. ale mne ho tiež neubral aj ked som mala potom už len 15 mg týždenne. potom vsetko naraz sme vysadili a bolo. no tak sa pekne držkaj a nech vám to s mužičkom klapne hned na prvý šup.pa

pauli1
28. jún 2011

@singh a este som chcela že ja to mám tiež presne mesiac po 18 a teraz mám 31. aLukáško mal veru krásne miery. pa 😀

potulka
30. jún 2011

dievcata, o akom sone to hovorite? mne to este nikdy nerobili. 😕

topzuzana
30. jún 2011

aj ja som sa chcela spytat na to sono, ani mne ho este nerobili...

singh
30. jún 2011

Mne robi reumatolog vzdy na prehliadke aj sono vysetrenie vsetkych klbov v tele este aj prsty na hohach. Je to normalne sono ale on tam vydi ci je v tom klbe zapal alebo nie. Potom to hodnoti od 0 ziadny zapal az po neviem kolko ja som mala najviac 2,5. Ale to ma vtedy velmi boleli lakte a mala som tam aj vodu. Ozaj aj tu vodu vidi na sone a podla toho vie ci ju ma vybrat alebo nie.

pauli1
1. júl 2011

@potulka akože nerobia sono? a to sa ako pozeraju na tie klby? no ved je ich vidiet aj zvrchu že su červené, zhrubnuté, bolavé na dotyk ale zvnutra predsa len lepsie vidí aj tie slachy. asi nie vsetci doktori robia rovnako. moj doktor má aj mikroskop a ked vzdy vyberie vodu tak odrazu sa pozrie co je v tom vypotku pod mikroskopom a hned aj podla toho tam este aj pichne daku injekciu.

bety1
1. júl 2011

ahojte, ani mne nerobia ziadne sono, len mi na oko skontroluje klby a na stastie je so mnou poslednu dobu velmi spokojny. 🙂
Ked mi ale robili rontgony,tak tam samozrejme zmeny boli, ale na pohlad nemam nejake drasticke deformity. do konca este pred porodom som nevystrela vobec lakte a dnes ich mam krasne rovne. Neviem ci mi ich mala nevytahala ked sa ucila chodit 🙂

potulka
3. júl 2011

kokso, tak to som teda riadne mimo. 😅 k mojej reumatolozke chodim na odbery a potom si pokecame, tot vsjo. ani ma neprezera, len ked si na niektory konkretny klb stazujem, tak hodi okom. ked mi parkrat tahali vodu z klbu (v piestanoch), dali to aj na rozbor, ale to bolo uz dost davno. ked som bola na zaciatku roka v piestanoch (po 10 rokoch), tam ma teda lekarka aj prezrela a poslala na rontgen, ale o sone ani chyru.
popytam sa na to, ked pojdem najblizsie k dr.

singh
3. júl 2011

Ja pridem na vysetrenie a este len zatvaram dvere a uz mi kaze sa vyzliest a potom mi robi sono, vazi ma, ak mi vybera vodu z nejakeho klba tak si ju da pod mikroskop aby vedel ci tam je zapal, odmeria tlak a aj na tlakomery aku mam silu v rukach ako silno stlacim ten nafukany tlakomer. Potom mu vypisem este nejaky dotaznik. Este sa porozpravame ak nieco potrebujem a tak po pol az tristvrte hodiny idem prec.

potulka
4. júl 2011

@singh no, tomu vravim vysetrenie! 🙂 to je lekar, ktory sa nespolahne len na to, ze mu pacient povie, ze sa ma dobre.

pauli1
4. júl 2011

@potulka
@singh a ja chodíme k tomu istému. veru ja som unho pravidelne každé 3 mesiace a ked treba aj skor, a vždy strávim unho pol až hodinku. niekedy sa mi zdá že je až moc dokladny ale ono je to vlastne dobre aspon viem že som v dobrých rukách. a aj mna posiela na RTG ale väčšinou po 3 rokoch ,lebo že tam nie je vidno dobre tie zmeny a sono mu pekne priblíži klbik alebo slachy.

potulka
4. júl 2011

@pauli1 ano, postrehla som, ze je to ten isty lekar. vyzera byt velmi pedantny. a to je sukromnik? moja lekarka je nestatna, ale takto vybavenu ambulanciu veru nema. ten vas dr. bude asi velmi sikovny, lebo nie kazdy reumatolog vie aj vyberat vodu z klbu. ked mi to robili v piestanoch, vzdy na to volali jedneho a toho isteho doktora.

pauli1
4. júl 2011

@potulka on je tiež neštátny a aby nebolo toho málo, on ordinuje dovtedy dokial má pacientov, sestrička odide o pol strvrtej a on je tam aj do osmej večera. kým nevysetrí vsetkých. má ich sice objednaných 15-20, ale ešte pomimo čo poslu ležiakov z nemocnice alebo čo poslu iní lekári na konzultáciu. neraz sa mi stalo že som cakala aj 3 hodky navyse, ale ked som prisla mimi objednania na obstrek do pol hodky som bola hotová. a ešte mi aj zavolá a opýta sa ako sa mám, ako zvladam liečbu/teraz bez liečby/ a tak. lepsieho dr. si ani neviem predstaviť. v pieštanoch ked mi vyberali z kolena vodu tak si pamätám ze tam volali takého jedného asi to bol daky odborník ako spomínaš. no a u nás ked mi to vyberal ortopéd prvy krát v živote- na to nezabudnem. surovy ,arogantný blbec.tak som plakala jak decko, tak desne to bolelo. fuuuuuuuuu.

potulka
4. júl 2011

@pauli1 noooo, velmi sa mi paci ten vas doktor. berie aj bratislavcanky? 😀

pauli1
4. júl 2011

@potulka a ty si blavačka? ja som myslela že bystričanka. nejak som si to poplietla asi. no možem sa ho spýtať 😀

molka
5. júl 2011

@potulka ktorého doktora myslíš, F.Máliša? 🙂

singh
5. júl 2011

Ahojte ja som od toho doktora odchadzala raz az o pol 8 vecer a to som bola objednana na 15,00. A to bolo 28.12. na vianoce, doma ma cakala navsteva proste super. Este ta sranda vysvetlit doma muzovi ze som bola u doktora 😀 . On robi obstreky vyborne, do malych klbov bez sona a ked si nie je isty u velkych tak sa diva cez sono ci je dobre tam. Potulka mozen ti povedat ze berie vsetkych pacientov iba cakas na objednanie pol roka 🙂 a na vysetrenie 2 hodiny.

potulka
5. júl 2011

@molka ano, ferko malis. 🙂 ked som mu podakovala za zakrok, povedal "za malo. aj nabuduce." 😀

@pauli1 + @singh nie nie, bratislavcanka som. 😉 vdaka, nemusite sa ho pytat, povedala som to skor polozartom. budem ale castejsie chodievat do piestan. nie ze raz za 10 rokov... 😝

molka
6. júl 2011

@potulka no jasné, on je super pohoďák, ja ho mám veľmi rada. 🙂
Mne pichal do kĺbu iba raz a strašne som sa bála, ale vôbec to nebolelo. Človek by ani nepovedal, že taký riadny chlapisko dokáže mať tak jemné ruky. Kedysi bol môj izbový lekár, toľko sme sa nasmiali, zo všetkého si robil žarty. Škoda, že takých lekárov nie je viac.

lucyy01
6. júl 2011

Ahojte, čítam vás od začiatku ale je tu už veľmi veľa príspevkov, tak sa mi nepodarilo zatiaľ dočítať do konca. Mám 23 rokov a z krvi mi vyšiel vysoký reumatoidný faktor. Bolesti nemám, len sa mi zdá že som stále unavená. Vysvetlíte mi niekto, čo presne ten reumatoidný faktor znamená? Mám ísť na krv znova budúci týždeň a keď bude opäť vysoký, mám ísť na reumatológiu. 😠 ďakujem 😉

potulka
6. júl 2011

@lucyy01 presne to neviem, je to zrejme nejaky ukazovatel zapalu v tele, podobne ako sedimentacia alebo CRP. ale netusim, cim je specificky, lebo reumatickych ochoreni je vela a nie vsetky sa tykaju primarne klbov. drzim palce.