Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
25. okt 2011

@lili_mia, nie Sjogrenov syndrom? Tie priznaky by nan sedeli - sucha pokozka, hypermobilita, nedostatocne zvlhcenie posvy, suche oci... Zistili ti nieco nove na imunologii?

lili_mia
26. okt 2011

@deina z krvi zistili, ze nemam problem s imunitou, ta je v poriadku, ale mam hranicnu alergiu na travu, prach a raz, zatial mam zmenene antihistaminikum a beriem ho kazdy den, co som pri zodacu nemusela .. suchu pokozku zatial riesim kremom, johnsons, to vydrzim aj dva dni bez kremovania, co trebars pri nivea nehrozi, pri nej vecer nakremujem a rano sucha ze az .. tak neviem, este je tu moznost s reumatologom, ale neviem co tam poviem, okrem toho ze mam pocit ze som hypochonder

deina
26. okt 2011

@lili_mia, mne na imunologii povedali, ze mam iba hustu krv a nic mi nie je. A ked tie vysledky o 7 rokov videla ina lekarka (endokrinologicka), hned povedala, ze to je nejaka reuma. Tak ja by som zasla aj k tomu reumatologovi, nech mas istotu a budes mat potom uz pokoj, ak ti potvrdi, ze ti nic nie je. 🙂

potulka
26. okt 2011

@ivush je to mudr. škublova, sidli v karlovke v zdravotnom stredisku. ak by si chcela, poslem ti telefonne cislo.

lili_mia
26. okt 2011

@deina tak to co bolo kedysi a dnes, je obrovsky rozdiel, teraz uz inak lekari pristupuju k vysledkom, k pacientom, aj ked niektori su stale v starom rezime 🙂 poznam gyndu ktora mojej znamej po 10rokoch neuspesneho snazenia sa o babo povedala, ze jednoducho to tak priroda chce .. zmenila gyndu, ta ju poslala na endokrinologiu a hla, nevyrovnana hladina hormonov a po nejakej dobe sa im podarilo babatko 🙂

deina
27. okt 2011

@lili_mia, to neboli nejake opakovane vysledky, mala v rukach presne to iste, co primar na imunologii - len teda mala iny nazor, inak ich interpretovala.

renin
28. okt 2011

Ja sa tiež pridávam k téme.Netreba sa veru zmieriť s diagnózou čo povie jeden doktor.Aj mne stanovili zlú diagnózu,chceli ma dokonca operovať a teraz som rada,že som to odmietla a zmenila doktora.

lenka_enka
31. okt 2011

Zdravim damy, po dlhom case vam zas prajem vela zdravia 😉 a prichadzam s otazkou ohladom prednisonu- nedavno som si bola polezat na nemocnicnom oddeleni kvoli zapalu oblicky a teraz som si robila navstevnu snuru po vsetkych lekaroch. Vsetci sa, samozrejme, zivo zaujimali o kombinaciu liekov co beriem a zopar z nich skonstatovalo ze "to este dobre vyzeram na to ze beriem prednison tak dlho" - a tu sa dostavam k otazke- mate skusenosti s nepriaznivymi ucinkami prednisonu? ake su a pri akych davkach by sa mohli vyskytovat? ja beriem rel. malu davku, ale chcela by som vediet co ma caka a neminie ;) muchas gracias

potulka
31. okt 2011

@lenka_enka nuz, ja beriem prednison alebo medrol uz vyse 20 rokov. 😅 neviem presne, co neziaduceho by mali sposobovat, na sebe nic nepozorujem. alebo neviem, ze je to z toho. 😝 akurat zubarka hovorila, ze kortikoidy sposobuju maknute zubov - co je vraj aj moj pripad, ale nastastie mam dobre geny, takze sa mi napriek tomu nekazia.

bety1
31. okt 2011

Ahojte,no ja teda som nebrala kortikoidy,ale poznam 2 baby,co so mnou lezali v Piestanoch a mozem povedat,ze z kortikoidov sa pribera,teda ale neviem ake davky brali,boli take spuchnute, hlavne licka,nohy celkom chude,ale na tej jednej bolo videt ze to je z liekov a ta druha bola trosku taka silnejsia,tak jej k tomu asi dopomohli aj tie lieky

potulka
31. okt 2011

@bety1 to je sice pravda, ale toto sa deje len pri vyssich davkach, povedzme 15 mg denne. aj ja som zbuchtovatela, ked som zacinala s prednisonom. ked sa mi davky znizili, odisli aj líčiská. 🙂 myslim, ze to za vazny vedlajsi ucinok nemozno povazovat.

molka
1. nov 2011

@potulka presne toto isté som si myslela aj ja, že z kortikoidov sa priberá pri vyšších dávkach. V podstate to aj sedelo, užívam kort. asi 25 rokov a nikdy som nebola tlstá. Ale po druhom pôrode sa to zrazu spustilo - začala som strašne priberať pri dávke 4mg Medrolu, čo je veľmi nízka dávka. Zároveň mi začali padať vlasy. Štítnu žľazu mám v poriadku, takže je to vraj preto, že sa mi mohol po pôrode zmeniť metabolizmus, tiež mám už po tridsiatke a pravdepodobne jedno s druhým spôsobilo, že priberám aj z minimálnej dávky. U mňa sú zmeny z kort. vidno napr. aj na koži - nohy si už neodhaľujem, pretože mám celkom priesvitnú kožu, vidno mi každú žilku.

lenka_enka
1. nov 2011

ahaa! dakujem 🙂 vzdy rada pochopim nieco, co mi niekto vravel pred niekolkymi dnami 😎 radsej neskoro ako nikdy :-P
Ale inak dobre vediet ze tie zilky co mi vykukaju na eroticky priehladnych nohach ma na svedomi tiez ten previt....a vlastne aj vlasy....vsetko.....Myslim, ze je na case znizovat davky....
A tie zmeny po porode, ma strasia asi najviac - uz dlho si planujeme babo, ale stale sa bojim, ze sa mi to vsetko este zhorsi a ze sa o neho nebudem vladat starat sama- to, ze mi potom uz asi vypadaju vsetky vlasy a zuby uz neriesim 😀 my to mame v rodine- kazda zena s kazdym potomkom odovzdala 1 zub 🙂 ja chcem 4.... 🤐

potulka
1. nov 2011

tak, je pravda, ze moja koža tiez vyzera otrasne, ale vzdy som to pripisovala vrodenemu ekzemu. 😅 vlasy mam OK, aj zuby. lenka, mozno pojdes v mojich slapajach. 🙂

lenka_enka
3. nov 2011

🙂 ja stale penve verim a dufam, ze sa jedno rano proste zobudim zdrava 😀 ale nejako sa to kuzlo nedostavuje 🙂
vlasy uz maju polovicny objem, no mala som ich dost, to nevadi.....ale zubov by som si teda rada ponechala vacsinu 🙂
A na tu kozu mate nieco co pomaha znizovat ten efekt, lebo u mna to stale pokracuje a vidiet cim dalej, tym viac ziliek a je to nepekne.....mozno by sa to dalo nejako spomalit...?

dorotka66
4. nov 2011

ahojte baby, mám jednu otázku (hlavne pre tie, kt,. máte viacročné skúsenosti s RA) Len pre zhrnutie - 7 mesiacov mám stuhnuté prsty na rukách a zápal (+ migrujúce bolesti v tele). chodím k reumatologičke, reuma nie je zatiaľ potvrdená (ale mám iné autoimúnne ochornenia..) a beriem teraz prednison polovičku z 5 (už len každý druhý deň), veral 75 a plaquenil 200. no a pre týždňom som riadne ochorela. najprv len hrtan a teraz už aj zápal priedušiek. lekár sa snažil nájsť niečo vhodné, ale povedal, že by bolo fajn, ak by som nič nebrala, lebo všetky antibiotiká rušia prednison. no ja som musela začať brať a vyhral to zinatt. nemáte skúsenosti čo to spraví pri užívaní týchto liekov. prípadne @potulka ty ho už berieš roky, brala si k nemu niekedy aj antibiotiká? inak ten prednison je svinstvo a super, že ti nič "zlé" nerobí 🙂 Ďakujem za všetky info
reumatologičke nevolám, zatiaľ, lebo až tak sme si nesadli....

molka
4. nov 2011

@lenka_enka to by aj mňa zaujímalo, či sa to dá nejako spomaliť. Mne na to nikdy nič neporadili, v lete si občas striekam tekuté silónky, ale je to dosť drahé, takže naozaj len výnimočne.

@dorotka66 ja som popri Prednisone veľakrát užívala antibiotiká. Nikdy som nepočula o tom, že rušia Prednison. Na tvojom mieste by som sa toho nebála, veď užívaš nizučkú dávku.

dorotka66
4. nov 2011

@molka ďakujem molka, to len doktor bol z toho taký vyplašený a si ma má rad 😀 ale inak mne ani tie antibiotiká ešte nezabrali a už ich končím...

potulka
4. nov 2011

@dorotka66 neviem o tom, ze by sa nemali brat atb pri prednisone. parkrat som nieco uzivala, lekari vedeli, ze beriem aj medrol (to je zhruba to iste ako prednison) a nikdy mi taku kombinaciu nezakazovali. a to mi niektore atb predpisala aj sama reumatolozka (na plucne chlamydie). co neznamena, ze by tvoj lekar nemohol mat pravdu, ale skratka nemam taku skusenost.

potulka
4. nov 2011

@lenka_enka moja koža nevykazuje viditelne zilky, je len tenka a sucha, ako keby som mala o 40 rokov viac. ale myslim, ze to skor mozem zvalit na ten ekzem a moju lenivost natierat sa. 😝

lenka_enka
5. nov 2011

@dorotka66 ja tak isto- prednison + anibiotika nikdy nebol ziaden problem. teraz so si bola polezat v nemocnici a pustali mi konske davky atb priamo do zily, ale prednson som mala kazde rano nachystany na stoliku, takze myslim, ze doktor sa o teba prehnane boji 🙂
@potulka ja som tiez leniva na natieracky :D ale ked uz mam ruky ako starena, tak sa natriem 🙂 ale na nohach ma skor trapia tie zilky- najprv som myslela ze krcove zily, ale ozaj to skor vyzera ako keby sa mi stensovala koza. @molka, urcite na neco pridem 😎 a dam ti vediet. zatial to tipujem na nejake vyzivne kremy a zdravu zivotospravu, ako vzdy :D ale nohy a'la Sklenarikova to uz asi nebudu... 😖

dorotka66
5. nov 2011

@lenka_enka
@potulka Ďakujem baby za info, asi sa v tom fakt zbytočne šprtal 🙂 no ja som už dnes 9 deň chorá a nezaberá ani zinatt 500. , ani bylinky . dobre na nervy, už fakt neviem čo so sebou. prsty spuchnuté, hlas nemám a dusím sa. a nemám chuť ísť ani k lekárovi... 😠

molka
5. nov 2011

@lenka_enka ak na niečo prídeš, daj mi vedieť, skúsim čokoľvek. Díky. 😉

lenka_enka
5. nov 2011

@dorotka66 no, to si viem predstavit ze sa ti k nemu nechce, ale ked uz si tak dlho chora aj napriek atb, tak ti asi nic ine neostava....to uz len tak nerozchodis 😖 a prajem vela zdravia!

dorotka66
6. nov 2011

@lenka_enka ďakujem lenka enka 🙂 robím čo sa dá, ale ešte stále nič nezabralo 😝

potulka
6. nov 2011

@dorotka66 vysoke davky Ccka si skusala?

dorotka66
6. nov 2011

@potulka skúšam, beriem 1000 a robím si večer 4 dc grepovej štavy, pijem litre zázvorového čaju....

potulka
6. nov 2011

@dorotka66 super. a kludne si tu davku este zvys - povedzme 4-5x po 500. idealne ciste Cko, nie celaskon. maju ho napr. v DMke v modrej pikslicke, je to prasok s odmerkou. zazvor je fajn, ale dobre by bolo ho s niecim striedat. z byliniek mozem odporucit najma pamajoran, ten ma silne protizapalove ucinky na dychacie cesty. ak kasles, tak aj skorocel. a kedze nemas hlas, dobre je kloktanie repikom alebo bazou. cibulova stava zasa dezinfikuje ustnu dutinu a hltan + ma odhlienovacie ucinky.

dorotka66
7. nov 2011

@potulka ďakujem potulka, dnes som bola na kontrole a pokračujem so zanittom. z toho kašľu ma už poriadne pichá pod pravými rebrami, ale dá sa to prežiť 😉 no moja, ja som si robila sirup z cibule, citrónu a medu a pekne som to pila cez víkend, dnes už aspoň môžem ako tak hovoriť. a už som si dala aj masťový zábal na pľúca (a to keď dávam, už je fakt kríza 🙂 ) dík za tie "kloktačky" to som ne vedela a rada vyskúšam. ako sa darí tebe? kedy je to s RA lepšie v zime či lete? mne sa zdá divné, že už 7 mesiac mám prsty bez zmeny, a to ajaj napriek tým liekom. nebýva niekedy obdobie tzv. "kľudu"?

potulka
7. nov 2011

@dorotka66 vo vseobecnosti sa reumatici citia lepsie v teple a suchu a citia, ked prichadza zmena pocasia. ale individualne sa to moze lisit. napriklad ja uz dost dlho nemozem predpovedat pocasie, lebo ho moje klby len malokedy zachytia. som v remisii uz zo 10 rokov. nehovorim, ze vobec nic necitim a sem tam nieco trochu pripuchne, ale su to len chvilkove vykyvy. takze obdobie kludu skor prichadza, ked sa ochorenie dostane pod kontrolu a potom moze trvat aj roky. 🙂 a klby mas zapalene, opuchnute? ci len citlive a zhrubnute? tu je tiez velky priestor na individualny vyvoj choroby - mne sa napriklad klby dost rychlo deformuju, no nebolia ma az tak. niekoho zasa vsetko boli jak slak, ale deformity nema. prave kvoli tymto krivuľkám som teraz 2 tyzdne po operacii prstov na nohach. clovek by si povedal - preboha, operacia, to musi byt vazne! ale praveze inak som fit - dobre krvne testy, dobra pohyblivost...