Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

potulka
19. máj 2012

@evickav hehe, som prave dnes muzovi hovorila, ze dnes by som sa teda vydavat nechcela, ved vsetci hostia by namiesto na mna pozerali na hokej. 😀
uzasny zapas! 😵
@nancycka to je dobre, ked ti je zle. 😝 ale dobre je, aj ked nie je zle - ja som zivy dokaz. takze vsetko dobre aj zle je na nieco dobre. toto si dam copyrightovat. 😀

evickav
19. máj 2012

@potulka som každú chvíľu volala s mm,,, no to si mala počuť ten rev z telefónu po hokeji 😀 pol svadby to pozeralo v krčme každú chvíľu 😀 minule, keď hral a boli sme zlatý, tak si aj hymnu zahrali 😀

evickav
20. máj 2012

@nancycka tak čo aká bola dnešná noc? dúfam,že to bolo lepšie 🙂

nancycka
20. máj 2012

@evickav dnes zasa v posteli, ale nebolo to az take hrozne ako vcera...ale zajtra ma bde musiet zobrat mm na endokrinologiu, chcela som ist busom, ale si vobec netrufam.... ☹ 😀
a tu je troska mora......

nancycka
20. máj 2012

@potulka
@evickav prave som videla poslednu tretinu vcerajsieho zapasu. tusim dnesny daju v priamom prenose, tak budem kukat s vami 😀 akurat sa smeje, ze fazulka za koho ma fandit - no za slovensko, ako inak, esteze nehrame proti talianom, ale oni su v hokeji slabi, horsie by to bolo vo futbale, tam sa obcas s talianmi stretneme 😀 tu dnes prsi, som si navarila zeleninovu polievocku a oddychujem, priprabujem sa na zajtra, ci zvladnem tu dvojhodinovu cestu 😀

evickav
20. máj 2012

@nancycka aj ja chcem moréééééé 😀 😎 chýba mi vôňa mora a to šumenie 🙂
ako si sa ty vlastne ocitla na Sardínii? je to trošku ďaleko od nás,,,
ja si zase idem urobiť špagetky 😝 cestovinky to je moje 🙂
na dnešný večer sa moc teším, dúfam že to mm stihne, aby fandil s nami, lebo zase celý deň hrá 🙂

lenka_enka
20. máj 2012

@nancycka aaa "blahozelam" k nevolnostiam 😅 presne moja rec- kym ti je zle, babu je dobre a deje sa co sa ma 🙂 mna to uz pomaly prechadza, tak sned to prejde aj teba raz dva ;) mne to tralo mesiac- tie najhorsie stavy,...a pozeram, ze mas pohlad z okna urcite radostnejsi ako ja 🙂 a aj v tom januari kocikovat mozes, ked si v teplucku 🙂 och, isla by som na navstevu 🙂))
takze vecer vsetky fandime hokejistom ? tak to urcite dame 😀 Slovenskooo!

nancycka
20. máj 2012

@evickav ako som sa tu ocitla? prvykrat, ked som mala osemnast, kamoska mi hovori, pod ideme si zarobit, a isli sme....upratovat a tak, na tri mesiace, tam som spoznala nove kamosky. po styroch rokoch som sa nasrala na mojho ex, bo stale chlastal, aj na moju ostatnu rodinu, kvoli inym veciam, vsetkym som prastila a zavolala som jednej z kamosiek, ceske, co tu zila skoro cely zivot a isla som znova, a hovorim si - nechcem ziadnych chlapov ani vidiet. no a prisla som, spoznala som mojho a do tyzdna sme boli spolu, a uz je to skoro osem rokov 😀
spagetky lubim, tu ich volaju spaghi - skratene, v preklade spagaty 😀
tak nech to tvoj mm stihne 🙂tu je aj zapas futbalovy, tak moj mm bude prepinat, aby sme videli obidve veci 😀

@lenka_enka no pohlad bohuzial nie je z okna, mame to hodinku cestu autom, preto ani ja casto k moru nejdem, inak by som zbehla sa poprechadzat.....v januari je aj tu kosa, ale pod nulu nejde, lenze je hrozne vlhko, tak je to ako u nas minus desat. okrem toho tu nemaju radiatory ani ine vyhrievanie, tak clovek je aj v baraku v bunde. ale uz som mojmu povedala, ze ja tu zamrzat nebudem, tak namontoval klimu a v zime sa zohrievam 😀
vecer fandime, aj s fazulkami, tak to musime dat 😀
moj mm mi dnes daroval serblicek na grckanie pod postel, ze ked nebudem stihat na wcko 😀 snad sa mi nezide 😀

evickav
20. máj 2012

@nancycka ja som tak mala ísť po škole do Anglicka,,, kamoška tam už bola a volala ma tam, no ja som sa v tom čase zoznámila s mojim mm 🙂 od prvého bozku sme si hovorli, že sa vezmeme a budeme mať spolu deti 😉 a tak sme vlastne spolu už 19 rokov - manželia 14,5 roka 😀 fazulka si dala síce načas, ale sme radi,,, radšej neskôr ako nikdy 😲 😀
inak ja som vždy hovorila, že môj chlap bude taký taliansky typ - snedý, tmavovlasý, pekne urastený 🙂 a môj mm je špinavý blond a má kásne urastený pupček 😀 no úplný opak 😀 hlavne že sa milujeme 😵
vy sa večer aj ufandíte 😀 potom oslavujte opatrne 🙂

nancycka
21. máj 2012

@evickav tusim sme malo fandili, nas prevalcovali 😀 dnes otrasny den, miesto grckania hnacky.....na uradoch este horsie, endokrinolog mi to zvysil len malinko a ze kontrola o 45 dni. na centrale, ze oni nemaju miesto, ze az skoro o mesiac neskor, o 70 dni. tak idem niekam inam, aj tak sa mi tam nepacilo, uplni idioti. potom som isla zajednat tu prvu tehu kontrolu, co je do osmeho tyzdna tehu, ze o dva mesiace, ze nie je iny termin - dobre ze mi nedaju prvy termin, ked mam ist rodit. otras, som nevedela, ci mam robit bordel, plakat, smiat sa....este mi aj lekar zlu ziadanku vypisal....nakoniec som to zvladla, a dali mi prvu tehu kontrolu buduci utorok rano, to mam aj reumyho poobede. a zajtra idem na dalsi urad hladat si noveho endokrinologa. az sa mi plakat chcelo, ze kde to zijem, to uz som mohla aj v afrike byt ☹ ale teda aj na slovesnku sa mi obcas stavali take situacie, ze mi vlasy dupkom stali, takze vsade nieco, bohuzial 😠
na tu nevolnost a otrasne travenie mi dali v lekarni nejake mineralne latky, celkom to zabera, sa mi dost ulavilo, hlavne na zaludku, aj ked teda vo forme nie som, som taka slaba.....som zaborila do postele, som bola k.o. tak to som zvedava, ako to budem s malickym zvladat 😅 nejako si to neviem predstavit....
mne sa praveze talianske typy moc nepacili, a vidis 😀 a konecne prisla fazulka ako ceresnicka na torte, to musite byt stastni. my budeme tento rok v septembri oslavovat osmy rok spolu, tiez nie na zahodenie 😀

lenka_enka
21. máj 2012

@nancycka a to sa nemas stresovat, co ? :D tsss....to je system...asi vsade je to o nervy ;) no a na tu slabost si asi budes musiet zvyknut, to mam staaale....len by som spala a spala a spala....a na nevolnosti mi pomohlo pravidelne pozobavanie jedla...nejem narazovo, lebo velke mnozstvo jedla ma nici...ale stale v kuse nieco male do seba dam a vtedy je to celkom fajn....a ked ma chyti zravka, tak si doprajem nieco sladke na dobytie energie O🙂 hlavne je si dat nieco tuhe, hned rano, nech to nasaje tie prebytocne stavy.....inak poradit neviem...asi uz len zatat zuby 🤐 😉

nancycka
21. máj 2012

@molka ahoj molka, chcela som ta pozdravit, ako sa mas? dufam, ze reuma poslucha a moc ta netrapi....tak vidis, som tehu a sa z toho velmi tesim a reumy mi povedal, ze musim brat tie lieky, ale pravdupovediac by som sa ich aj bala vysadit. aj ked sa vysledky krvne nezlepsili po kure, je to aspon troska prijatelnejsie, teplota sa tolko nevysplha. ale zacinaju mat podozrenie, ci by nemohlo ist o periodicke horucky, co maju geneticky zaklad, ze mi vznika zapal, lebo mam nejaku nerovnovahu zapalovych receptorov a spustacov, tak ma chcu poslat do janova na geneticke testy. ja neviem, co by to mohlo byt, ci nejaky speci lupus, co velmi neodpoveda na liecbu alebo aj tie horucky, ale tam ma pletie to motylove horenie v tvari, tak neviem.
a som myslela na to, co si mi povedala o lupusackach, ze bez liekov, to zle dopadlo, pre deticky aj pre zeny, to iste mi povedal aj reumy, tak som o to kludnejsia. buduci tyzden uvidim reumatologa, tak som zvedava, co mi povie. dufam, ze u teba vsetko v poriadku 🙂

nancycka
21. máj 2012

@lenka_enka no presne tak, stres ako svina, az mi z toho bolo do placu, teda ti vedia pokazit tu naladu, akoby nestacilo, ze je cloveku uplne nanic.....aj moj muz bol z toho nanic 😀 pozobavam troska popcornu, tusim z toho mi zatial nie je zle, zacinam zistovat, ze suche veci su fajn 😀 presne ako pises - uzobavat po troskach...dnes ma na endokrinologii vazili a dole dalsie kilo, odkedy som tehu, uz tri kila....tak zasa mam z coho zhadzovat, som sa s muzom smiala, ze vidis, ze sa pred tehu neoplati chudnut, aby malo ist z coho dole 😀 vsak si videla fotky vyssie, rozdiel medzi jednou a druhou je patnast kil a rok a pol, kilo za mesiac 😀 ale slovensky endokrinolog - inak vynikajuci - mi povedal, ze obcas to tehu zvykne troska napravit, nakopne tu stitku, tak snad 🙂
znama ma dnes okukavala, ze co mi je, ze nejako zle vyzeram, aj nas sused, ze co mi je, ze vyzeram unavena, ze ci mam v zahrade citrony - inak mam aj pomarance - ze nech si odstavim, ze to postavi na nohy 😀 zacinaju tusit, ale poviem im to, az ked mi to potvrdia z gyndy, ze srdiecko bije a ze zatial je to v poriadku....

molka
21. máj 2012

@nancycka ja sa mám dobre a teším sa, že sa ti podarilo otehotnieť. Možno sa ti počas tehotenstva aj reuma ukľudni, hlavne veľa oddychuj a nestresuj sa. Držím ti palce, chodím si sem čítať a sledujem ako pokračuješ.

evickav
21. máj 2012

@nancycka ja si fakt hovorím, že zlaté Slovensko,,, aj keď tu sú tiež niektorý špéci doktori, čo si o sebe myslia, že bez nich sa nedá existovať,,, napr. moja endokrinol. je tu asi jediná v okruhu 60 km a tvári sa stráááášne dôležito,,, v Brne mi doporučili,že musím užívať parlodel na zvýšený prolaktín až do konca 1. trimestra a ona že nie, že mám doužívať teda tých pár tabletiek, čo mám doma (asi na 6 dní) a že ona mi to nenapíše, že to mám vysadiť,,, že síce v Brne možno vedia niečo čo ona nevie, ale že ona mi proste tie lieky nenapíše,,, tak mi ich napísal môj gyn. doktor a akurát sa na nej dobre pobavil, že veď ona je tu královna 😀 nemá konkurenciu,,,
tak ma napadlo, že asi sa tá vaša tal. komédia o Fantozzim zakladá na pravde 😀 ten diel ako išiel dcére zajednať pôrod do nemocnice 😀 už si to presne nepamätám, len viem,že tam tuším strávil celých 9 mesiacov, aby jej chytil "fleka" a dohovoril doktora 😀 no moc som sa na tom kedysi pobavila 🙂
my sme boli dnes posledný krát v Brne,,, videli sme biť srdiečko a máme 9,6 mm 😲 😀
vlaste tam pôjdeme ešte raz na nejakú ambulanciu, kde sa robí NT screening medzi 11 - 13 tt,,, ten je presnejší než v 16 tt, čo sa robí bežne,,,
my budeme tiež v septembri oslavovať trinásteho 15 rokov 😀

lenka_enka
21. máj 2012

@nancycka ides na to dobre 🙂 len si zvykni na rezim a zlepsi sa to 🙂 to uz teraz bude vidiet stale viac a viac ludi 🙂 mne uz kamarati povedali, ze to vidno- co som si myslela, ze to vidim len ja, lebo sa sledujem :D ale asi nie 🙂 tak hadam sa ta stitky nakopne...ale co stitka- vsetko nech sa nakopne!! vsetky tie tvoje identifikovane aj neidentifikovane choroby 🙂 nech to ten maly/mala vykopne z tvojho tela co najdalej 🙂 nech ho mozes milovat este o to viac 🙂
Tak to my so starkym, sme este mlady parik, po 6 rokoch 🙂 mame co dohanat 🙂 v septembri mame tiez vyrocie, ale svadby 🙂 prve 😀

nancycka
21. máj 2012

@evickav som dnes bola velmi sklamana, uplne tu na tehule kaslu, zajtra idem pisat staznost na vedenie tej endokrinologie, ale objednam sa inde. aspon mi ta nasranost troska splasne. si pomyslia, ze mam prd na robote a mozno ich to ani nes--ie, ved vsetci drzia spolu, ale bude im vadit, ze som sa ozvala a mna to potesi. im tam poslem taku kontrolu. muz mi hovori, nech pisnem aj na ministerstvo....a tusim napisem 😖 😀
to s tou gyndou to troska pokadila ta, co to mala najst v pocitaci to miesto - v druhej nemocke bolo, tak snad to zas tam nepomylili....no co ti poviem, som sklamana, no fakto to pripomina toho fantozziho 😀
moj slovensky endokrinolog bol taky fajn, precizny, staral sa o vysledky, o to, ako sa mam..... 😢 😅
jeeej, to je super, takze to vyzera super, gratuuuluuujeeeem, ja sa toho uz neviem dockat 🙂
my oslavujeme tiez trinasteho septembra - to su mi nahody 😀

nancycka
21. máj 2012

@lenka_enka dakujem 🙂 to si pekne napisala - ze identifikovane aj neidentifikovane choroby 😀 aj ja dufam, ze sa tie choroby same vzdaju po takom case 😀 aj tak to neviem pochopit, ze na to nevedia prist.....
dnes mam taky smad, pijem ostosest 😀 vsak ma znami okukuju a muz mi vravi, ze mam taku inu tvar, tak zrejme to na dlho neschovam ani bez bruska 😀
sest rokov je krasa a aj prve vyrocie svadby, to ma este caka, najprv sa musim vydat 😀 to sa zatial nechystame...tusim vsetci oslavujeme v septembri 🙂 to uz budeme mat aj pekne bruska 🙂

evickav
21. máj 2012

@nancycka normálka som mala tušáka, že 13.9., preto som to napísala 😀 a dokonca môj brat sa 13.9. narodil 🙂
tuším aj ja by som napísala, veď to fakt nemá obdobu,,, čo by sa mali starať dvojnásobne, lebo si vysoko riziková tehotná, tak na to fakt kašlú,,,
a zabudla som napísať, že termín pôrodu máme 8.1.2013,,, vraj je to úplne presne, lebo vedia aké veľké embryjko a kedy nám ho vkladali,,,

nancycka
21. máj 2012

@evickav mne to vyhadzuje 20 januara podla ovu, sme skusali iba dvakrat, jeden den a potom druhy, ked mi vysla na teste ovu, tak by to malo byt presne, ale tusim to este pozeraju podla velkosti fazulky to potvrdia, tak som zvedava, ale mi hovorili, ze u mna to moze byt aj ovela skor a mozno budu musiet naplanovat sekciu...ale to je este daleko....zatial musim pisat tie staznosti 😀

nancycka
21. máj 2012

@nancycka inak som zvedava, kto mi napise to rizikove tehu, na gynde, ze reumatolog, som zvedava, co povie on....ved mam plno diagnoz, beriem vselijake lieky, kazdy mi to hovori, ale nikto mi to zatial nenapisal....tak snad po tom sone to spravia, inak im tam taky bordel spravim, ze uvidia...hocikoho po znamostiach vypisuju a ked to potrebujes, na teba kaslu....nebudem komentovat radsej...
a dali ti aj fotecku zo sona? ci je este skoro a daju az pri dalsom sone.... 🙂

nancycka
21. máj 2012

@evickav jaj zasa som sebe napisala, to vyssie je pre teba 😀

evickav
21. máj 2012

@nancycka fotečku nemáme, že im to nejde vytlačiť,,, ale najbližšie poprosím môjho gyn., aby mi ju urobil,,, už sa jej neviem dočkať 🙂
ja sa teraz musím ešte objednať reumy. a na neurol. ambul., som tiež zvedavá na termíny,,,
a do tej sťažnosti im napíš, že nech si pozrú ten filmík, že či im to niečo nepripomína 😀

nancycka
23. máj 2012

@evickav
@lenka_enka
ahojte zienky, konecne som sa dostala k netu, vcera a dnes taka crevna chripka, ze az....tak som na caji a zivocisnom uhli, zatial to vyzera, ze sa to lepsi, snad ma to v noci zasa neprekvapi....akurat mi je luto fazulky, ale snad to zvladne 😅
ja mam nakoniec termin gyndy v utorok, tak som zvedava, co mi povedia. ale len co budem znova pri silach, zacnem bombardovat doktorov a idem pisat tie staznosti 😀 som este stale nasrdena, prave v tehu sa taketo veci nerobia.....
zelam vam pekny vecer 🙂 pekne tehulkujte...

evickav
23. máj 2012

@nancycka no chudák malá fazulenka, jej robíš šoky 🙂 ale hlavne nech to čím skôr prejde,,, mala by si teraz piť veľmi veľa tekutín a aj vitamíny doplniť,,,
na utorok držím palce 🙂 myslíš, že ti aj sono budú robiť? možno by už niečo mohlo byť vidieť,,,

nancycka
24. máj 2012

@evickav v utorok by mali urobit zdola sono, aby potvrdili tehu, velke sono az po desiatom tyzdni az s odbermi....ale tu s doktormi sa nikdy nevie, to aby som si vytlacila ministersky dekret a ukazala im, co maju robit 😠 😀 inak tie hnacky sa mi nepacia, trva to uz od nedele noci, sama voda stale zo mna ide, zacina sa mi to nepacit. budem volat neskor doktorovi, nech mi povie, co mam robit. lebo takto sa mi nevstrebu ani moje lieky a ked sa mi do toho zhorsi aj lupo, to bude pohroma aj pre fazulku. tak neviem, ci mi neda nejake antibiotika, su aj take, co sa z creva nevstrebavaju, uz som take brala.....tak sa troska obavam, lebo uz je to neznesitelne, kazdu pol hodinu na wcku, pijem po malych duskoch, ale zda sa, ze vsetko ide prec ☹
snad to doki vyriesi... a snad v utorok uvidia fazulku, to by mal byt uz zaciatok siedmeho tyzdna 🙂

evickav
24. máj 2012

@nancycka tak to je fakt blbé, že máš stále také problémy,,, ale doktor ti snáď dá nejaké lieky,,, už aby bolo lepšie 🙂
ja som bola teraz na sone 6+6 a už bolo vidno aj srdiečko, tak možno aj u vás už bude 🙂

lenka_enka
25. máj 2012

@nancycka to mas teda pekny tanec :/ vydrz este chvilu, ono sa to zlepsi...skusala si spat ? mne bolo horsie ked som rano vstavala a lepsie ked som spala do obeda. Alebo nejake homeopatika.....to je na tom blbe, ze ti je zle a nemozes si na to poriadne ani nic dat :/ Drz sa, dufam, ze doki nieco vymysli, lebo my nie sme obycajne zvracajuce tehule :-P treba sa o nas poriadne starat!

evickav
25. máj 2012

@nancycka už je lepšie? volala si doktorovi?

nancycka
25. máj 2012

@evickav
@lenka_enka
dnes uz je konecne lepsie, ale som hrozne unavena, skoro nevychadzam z postele, lebo som velmi slaba....vcera som volala doktorovi, predpisal mi nejake speci probiotika na hnacky, ale ze silne - ved aj silne stali 😀 konecne sa to dnes ukludnilo, este sa mi to v bruchu vsetko toci, ale uz je lepsie....inak mi povedal, ze ked toto nezaberie, budem musiet ist do nemocky, a ze si mam dat mineraly.....davala som si aj homeopatika a oddychovala som cely den....tak sa hrozne tesim 🙂 takuto hroznu crevnu chripku som nikdy nezazila, inak hned mi povedal, ze je to teraz v okoli huste s tym bacilom, nech moc nechodim medzi ludi...
dakujem, ze ste na mna mysleli 🙂 som nemala ani silu sediet za kompom, na nete....dufam, ze fazulka to v zdravi prezila, uvidime v utorok, co povedia na gynde....
presne tak, o nas sa treba riadne starat, okrem toho, ze sme tehu, uz mame dost tych nasich neduhov 🙂
velmi sa tesim, ze je uz lepsie, bol to pekelny tyzden, drzte sa mi zienky, nech vas vsetko obchadza 🙂