Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

novakova2000
18. sep 2012

@jaya47 ale ty to máš tiez nejako čerstvu diagnozu nie?

jaya47
18. sep 2012

@novakova2000 plavanie je urcite super 🙂 Nejaky cas som aj plavala, ale teraz nemam kedy 😉

novakova2000
18. sep 2012

@jaya47 tak snad tam v tej plavarni mi nebude zima 🙂 chcem ist zajtra pozrieť

jaya47
18. sep 2012

@novakova2000 Ano, iba 10 dni zatial lieky, ale ja sa uz roky trapim, takze teraz som len rada, ze konecne vedia 🙂 Ja mam teraz 27, problemy som zacala mat, ked som mala 20. Ale nemam tak ako vy RA, ani nemam vlastne celkom nazov diagnozy, iba take 4 riadky, ktore nevedia nazvat jednym slovom 😉))) V kazdom pripade, je to celotelove autoimunitne, tak vas tu sledujem, lebo vela veci mame podobnych.

novakova2000
18. sep 2012

@jaya47 tak mozno nebudeš to mat az také ako my, drzím palčeky!!!

jaya47
18. sep 2012

@novakova2000 vdaka, podobne 🙂

vianne
18. sep 2012

@novakova2000 neviem ci zrovna u mna je tó dedicnost, moja mama ma reumu po reumatickej horucke, ja mam od detstva poruchy imunity, medziinym aj artritidu, pokial viem, u mna dedicnost nepotvrdili...horsie to ale bude s mojim dietatom, dufam ze on nic take mat nebude,,

novakova2000
19. sep 2012

@vianne prečo si myslis ze to bude horšie?

novakova2000
19. sep 2012

dievčence - ja aj ked ste tu neni čítam si tu vase príspevky mo mi to pomáha!!!!

vianne
19. sep 2012

@novakova2000 myslim celkovo, lebo mame v mojej aj manzelovej rodine dost vela dedicnych ochoreni...takze ma ovela vacsiu "sancu" na niektore vazne ochorenia :(

novakova2000
19. sep 2012

@vianne a kolko ma krpec zatial je zdravy?

vianne
19. sep 2012

@novakova2000 relativne...pri narodeni mal nejake mensie problemy, ktore sa sleduju, (nezostupene semenniky, rozsirena oblickova panvicka, srdcovy selest) ...vyzera to ze vsetko sa pomaly same upravuje, ale zacina mu asi alergia/astma, uz ma druhy tazky zapal priedusiek a nevie vstedy dobre dychat, uz sme boli aj v nemocnici, vyzera to na liecbu sprejmi. takze ta imunita sa uz zrejme zacina prejavovat, cakame prave na alergo vysetrenia.
Moje dedicne ochorenie krvi -trombofiliu mu este len budu vysetrovat.

novakova2000
19. sep 2012

@vianne malínky....a ako sa volá? inak aj mna poslali na immunologiu ako sa tam robia testy čo sa tam zsituje?

vianne
19. sep 2012

@novakova2000 Timotej 🙂
neviem, my este len cakame na vysetrenie...ale ked som volakedy davno bola na alergo-imuno tak mi len brali strasne vela krvi na milion vysetreni, ale ani neviem ake presne, resp. nic konkretne nezistili...

novakova2000
19. sep 2012

@vianne to je dobré krv ešte zvládam🙂

novakova2000
20. sep 2012

3*10 NURCH ....

pisis
23. sep 2012

@vianne teda, ja taky delam veci, ktere asi nejsou super pro revmatika, ale presne tak si to vysvetluju, ze je to dobre pro moji psychiku a diky sportu tolik nestloustnu po prednisonu a to je prece na klouby dobre 🙂

pisis
23. sep 2012

@vianne my se zrovna vratili z hor a bylo super, chodili jsme na vylety, jezdili na kole (i pani u ktere jsme se bydleli se divila, ze v takovych kopcich jezdime na kole🙂), ale ja byla v pohode a kolena drzela

pisis
23. sep 2012

@potulka i ja jsem byla osvobozena od TV, ale pred tim jsem zavodne sportovala a tak me to stvalo, hned ako se RA umoudrila jsem zacala zase normalne chodit

@novakova2000 na to je tato tema super, me taky pomohla (a porad pomaha🙂)

vianne
23. sep 2012

@pisis som rada, ze v tom nie som sama, v okoli mam samych zdravych ludi, ktori nechapu, ze si rano nedokazem udrzat salku kavy a zapnut gombiky :( tak mam trosku povzbudenia odtialto, ze sa tato choroba da zvladat roznymi vecami a ze sa nam da zit 🙂

novakova2000
26. sep 2012

no dievčence v NURCHU som bola včera a som viac ako zmatená - tie ktoré čitate poznate trošku moj príbeh, ze vlasnte sama som si diagnostikovala reumu a sama začala zhanat reumatologa, ktorý na strtnutí ma pozrel a povedal ano ide o RA s najvačšou pravdepodobnostou - urobil mi krvé testy a odišiel na dlho dlho na dovolenku tak som si išla po výsledky a mala som diagnoza M059 našla som na nete seropozitívne RA - z krvných testov - včera som bola v NURCHU a ujo lekar mi tvrdil ze to bude M013 - čo je niekde blizšie neurčená artritída - ale ked som sa ho nato pýtala povedal ze to vidí na reaktívnu artritídu nakolko mam ruky ako klobasy - infekt močových ciest a bla bla bla ale to tvrdil iba na zaklade vysetrenia - dal mi urobit snimky a aj krv a moč mi vzali - v pondelok mam volat lebo mi maju pichat pondelok a stredu obstrek - aby mi tie nozky na tu moju svadbu trošku odpuchli ujo tvrdil, ze tie mi ako tak ta dovtedy do poriadku lenze uz ma tak kolená bolia ze iné ma trapi dal mi aflamil - tak som ho včera začala uzivat ale dufam, ze nebudu alergie lebo mam alergiu na acylpirín tak snad to bude ok - neviem či v pondelok mi uz povie čo a ako alebo kedy ale osobne si myslim ze aj ked je nadej na reaktívnu artitídu bojim sa tomu čo i len verit - zebo tam som výsledky u reumatologičky mala z krvy a myslim si ze je to presnejšie ako na základe vysetrenia čo si vy o tom myslite?

potulka
26. sep 2012

@novakova2000 uz si bola v piestanoch? ved az 3. oktobra si mala ist, nie? v nurchu su najvacsi odbornici na reumu, aj vysetrenia, ktore tam robia, su ovela podrobnejsie. takze ja osobne by som skor verila tomu, co povedia v piestanoch. najma, ked si vlastne este poriadne u ineho doktora nebola. niekedy trva dlhsie, kym sa zisti, o ktore ochorenie konkretne ide, lebo reuma ma vyse 200 druhov. dobre, ze ta vzal do parady, hlavne tie obstreky, to by mohlo pomoct aspon na kratky cas, kym sa stanovi riadna liecba. a reaktivna artritida je co zac? akoze nejaky zapal v tele, ktory zaposobil aj na klby a ked sa ten da do poriadku, ustupia aj problemy s klbami?

@vianne toto ma celkom zaujalo - aki ludia nechapu, ze si nevies zapnut gombiky? a ako ti to davaju najavo? 😕

@pisis ty si spominala, ze mas operovane zapastie - co ti s nim robili? a ako vyzera teraz?

vianne
26. sep 2012

@potulka no napriklad niektori kamarati, ktori poznaju z chorob tak maximalne chripku 🙂 alebo moja svokra, ktora nechape, preco rano "len tak" sedim pol hodinu a nic nerobiim, lebo cakam az odpuchnem a rozhybem sa...a ze malemu asi 5 minut zapinam 2 cvocky na tricku, z coho je on patricne nervozny:(

novakova2000
26. sep 2012

@potulka no mala ale volali mi ze sa im uvolnil termin či nemôzem príst tak som išla - no reaktívna je taka čo vznika len pri zapaloch prelieči sa tak 6-7 mesiacov a potom je klud kym ma nechytí napríklad infekcia ale hlavne sa to robí pri zapale očí a zapale - infekte močových ciest inak sa ta arttritida neprejavu - a ja mam infekt močových ciest pomentálne a aj ruky mam ako klobasky spuchnuté čo je preto toto ochorenie príznakom - pre mna by to bolo supešre keby to takto bolo ale aj tak sa obavam ze je to bude RA - dal mi ujo nádej - bola som u p. Malíška tušim tak sa volal inak fajny lekar
v pondelok si mam zavolat kioli snimkom a mam ist na 11 na obstrek - nechcel mi ho naslepo pichat - vieš ako to je nadej umiera posledna len ked ja ked si čitam príznaky mam viac RA ako to reaktívnu artiritídu a hlavne tie krvé testy čo mi robila tá reumatologička ma matu :( kokos brut neistota to tiez nem dobre 🙂 a nadej ktorej sa bojim verit

novakova2000
26. sep 2012

@potulka hej hej tak nejakio dobre si to pochopila - len to preliečenie je na niekolko mesiacov ale neni to progresivne ochorenie ako RA - len neviem ja mam pocit ze mam progres( ta neistota ma zabija

jaya47
26. sep 2012

@novakova2000 Nevolal sa František Máliš? U toho som bola ja 😉 On je super 🙂

novakova2000
26. sep 2012

@jaya47 ano ano volal Máliš František - a ty ked si tam bola ako to prebiehalo ? zobrali ti rano krv moč a potom si išla k nemu a potom čo?

jaya47
26. sep 2012

@novakova2000 Krv, k nemu, povypytoval sa vsetko mozne a potom som isla na slzne a slinne testy a o mesiac vysledok. Do odporucania napisal lieky a ako zit a o rok idem k nemu na kontrolu - znova krv a tie testy.

potulka
26. sep 2012

@jaya47 malis je najvacsi expert na punkciu klbov, to potvrdi asi kazdy, kto sa mu dostal do ruk. ked v nurchu niekto potrebuje obstrek alebo vybrat vodu, poslu ho k nemu. 🙂

@vianne hmmm, to musi byt otravne, ked sa niekto nad takymito vecami pozastavuje. este tak syn, to by sa dalo chapat. 🙂 ja mam asi stastie, lebo s takymto pristupom som sa nikdy u nikoho nestretla. alebo si to nevsimam? pripadne je tu este moznost, su vsetci len slusni a ovladaju sa predomnou. 😀 😅
a teraz beries nejake lieky? lebo ak ano, skus si ich davat nie rano ale vecer pred spanim. mne sa to vyborne osvedcilo proti rannej stuhnutosti. vecer to uz trosku citim, ale nie je to nic strasneho. rano by mi to vadilo ovela viac.

novakova2000
27. sep 2012

@jaya47 fuha mjesiac to je pekne dlhá doba 🙂