Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

jaya47
5. feb 2013

@leninz wow, super odpoved, vdaka 🙂 Ja mam teda pravdepodobne sjs, je mozne ze lupus+sjs
Ja to hlavne riesim aj kvoli otehotneniu. Lebo mam protilatky proti spermiam a antifosfolipidove protilatky, 3-4x som potratila a dokial som nebrala prednison proti protilatkam proti spermiam, tak som mala problemy aj otehotniet. Tak stale riesim na tieto veci odbornikov, lebo sa obavam, ze aj neskor pride nejaka komplikacia...

tivka
5. feb 2013

@novakova2000 Odporúčania v prípade tehotenstva mi už vlastne povedal aj doktor z núrch, ale v prvej polke marca som objednaná na kontrolu k môjmu reumatológovi v tt. Tam mám vlastne pravidelne chodiť a vždy priniesť najnovšie výsledky z núrch-u. A tam sa asi ešte tiež popýtam. A potom sa s manželom dohodneme či radšej ešte nejaký mesiac počkať alebo začať pracovať na fazuľke 🙂
Pri SjS (tak ako pri RA) by sa tiež mala žena počas tehotenstva cítiť lepšie a po pôrode sa potom stav vraj ľúbi zhoršiť, aspoň tak mi lekár povedal.
Ale SjS je nebezpečné v tehotenstve hlavne preto, lebo ľudia čo majú SjS majú pozitívne protilátky anti - Ro (nazývané aj ako SSA) a tieto môžu spôsobovať rôzny stupeň srdcovej vady u dieťaťa (tzv. kongenitálna srdcová blokáda), v najhoršom prípade aj potrat. Ale je aj veľa žien, ktoré mali aj napriek tomu zdravé detičky 🙂
Preto by sa malo vraj počas tehotenstva pravidelne sledovať srdiečko dieťatka, aby sa v prípade, že sa zistí niečo so srdiečkom mohli nasadiť čo najskôr lieky, aby sa stav bábetka viac nezhoršoval.
A tiež niektoré baby písali, že v prípade SjS môže nastať aj predčasný pôrod. Za to možno tiež tak trošku môže táto choroba.
Ale ja som sa rozhodla myslieť v tomto optimisticky, teda sa aspoň snažiť...a keď som tu videla koľko prípadov dobre dopadlo alebo už čakajú miminko, už sa tak nebojím 🙂 Aj doktor povedal, že nevidí dôvod, prečo by som nemohla mať zdravé deti, ale že ma musí upozorniť, že toto riziko tam je a zopár žien s tým problém malo.
Tak budem dúfať, že keď otehotniem, moje potvorky protilátky nebudú bábetku takto škodiť 🙂 Ale ktovie kedy ja otehotniem...som zvedavá ako dopadneš Ty u lekára. Možno nakoniec naozaj začneme snažilkovať spolu 🙂

leninz
5. feb 2013

@jaya47 vzdy ma vie "fascinovat" ako sa vedia tie choroby nakopit... 😝

jaya47
5. feb 2013

@leninz no, oni sa nenakopia len tak, oni so sebou navzajom suvisia. Vsetky veci co mi boli najdene, su nejake protilatky, ktore normalne nebyvaju...

tivka
5. feb 2013

@alaniska začiatok marca mám taký trošku stresovejší v práci (a to by asi bolo aj pre prípadne otehotnenie nie ideálna kombinácia) a 11.marca idem ešte na kontrolu k reumatológovi s tými výsledkami z núrch. Tak a potom uvidíme teda, ale ja by som sa už aj chcela...ale trošku sa bojím...ale po bábetku už aj ja aj manžel veľmi túžime a odkladať by sme to už veľmi nechceli. Tak v marci dám vedieť ako som dopadla, ešte sa radšej znova popýtam reumatológa, ale každopádne tento rok sme chceli už začať na bábu pracovať, teda aspoň pracovať ak sa iné nestihne 🙂)
Tie hodnoty protilátok podľa mňa nemáš až také zlé. Ja SSB nemám, len SSA a to vyššie než Ty. Keď mi diagnostikovali ochorenie pred dvomi rokmi SSA som mala 300, teraz mám SSA 223.

alaniska
5. feb 2013

@tivka akurat pozeram tie protilatky na nete a info okolo toho pri sj. a som nastvana,ze mne to nik nekontrolovat uz hadam rok,a norma je do 1 a ja som mala100,docerta aj s reumatologickou,vie ze som tehu bola som hned za nou a ani mi nevzala krv a povedala pridte o 3 alebo 6 mesiacov,tam nabehnem v pondelok a ak ma nevezme beriem kartu a idem do nurchu.

alaniska
5. feb 2013

@tivka no tak neviem,nemam k tej reumatologicke doveru od zaciatku,mam pocit,ze vela o tom nevie,zrejme to tak podla tohto aj bude.Sice ja beriem kortikoidy,ktore by to mali znizit ale nech mi to skontroluje,dakujem za info,budem po tom patrat dalej urcite.Do nurchu sa chodi teda na odporucanie reumatologa asi,ze?

alaniska
5. feb 2013

@tivka popytaj sa urcite ci ti odporucia,vidim,ze to mas pekne podchytene a vidim ako na mna kaslali,tehu potrat,pauza a zas dookola,teraz sa to az riesilo a vidim,ze zas nie asi ako by sa malo,aj ked moj gynekolog tvrdi,ze mam liecbu uz maximalnu co mi mozu dat a uz to dalej neovplyvnime.Co ma asi aj pravdu,ale to srdiecko budem ziadat sledovat urcite.
Ja som mala tiez stres v praci,aj ma v tom obdobi velmi potrebovali,ale nedbala som,ja som ale hned citila,ze som tehu,robila test este skor ako mi meskala ms a ostala som hned pn,na robotu som sa vykaslala,moje mimi je prednejsie ako cokolvek. A ak vam povolia skusajte hned v prvu ovulaciu,neboj sa,ved urcite chapes,ze na prvy pokus to vyjde malokomu,aj ked ti to samozrejme prajem🙂je to uzastny pocit vidiet pozitivny tehu test,ale aj strach.

tivka
6. feb 2013

@leninz Ja mám len SjS (a tie protilátky čo sú pri SjS vraj zvyknú niekedy robiť v tehotenstve problémy bábetku), ale mám aj mierne zvýšený RF - sa mi teraz ale drží okolo hraničnej hodnoty. Reumu nemám, len odkedy mám SjS zvyknú mi dosť pukať kĺby a asi kvôli tomu zvýšenému RF mávam niekedy bolesti kĺbov (ale len mierne, a bez opuchov). Takže nábeh na reumu asi mám, tak preventívne chcem trošku upraviť stravu 🙂 Veď uškodiť to nemôže 😉
Mne doktor napísal do správy, že ak by som otehotnela, mám potom užívať 5 mg prednisonu...najprv som sa zľakla (bo predtým vravel, že by som v tehotenstve lieky neužívala, ale možno niekedy je ozaj lepšie, aj kvôli bábu, niečo brať...dúfam, tento rok - a hádam čo najskôr - sa už začneme snažilkovať aj my). Keď som čítala, že prednison dávajú niektorým ženám aj v tehotenstve, tak asi nespôsobuje nejaké problémy 🙂

alaniska
6. feb 2013

@jaya47 ahoj,ja som tiez po 3 Ma,mam sj. ak ta nieco zaujima kludne napis.

jaya47
6. feb 2013

@tivka 5mg prednisonu davaju zenam v tehotenstve aj kvoli roznym imunologickym pricinam potratu - protilatky proti trofoblastu a podobne. Tak toho sa nemusis bat, to uz je nespocetne velakrat otestovane ;)

jaya47
6. feb 2013

@alaniska vdaka za ponuku, teraz mi nic dalsie nenapada, ale ked budem mat otazku, urcite sa spytam 🙂

alaniska
6. feb 2013

@jaya47
@tivka ja beriem az 8mg medrolu,to je ako 10 mg prednisonu a vraj je to v pohode,tiez mam obavy,ale nevysadila by som ked vidim,ze mimi sa zatial drzi 🙂

jaya47
6. feb 2013

@alaniska A tebe teda zistili, preco tie MA?

alaniska
6. feb 2013

@jaya47 usudili,ze "prilis aktivna imunita",mam vysoke protilatky,3 autoimunitne ochorenia,potraty som mavala skore velmi,8,6,5tt,bez akcie,prve anembryomola,chudatka podla vsetkeho ich imunita znicila,s otehotnenim problem nebol,na prvy sup,dokonca 2krat bez cieleneho snazenia.

kvetinka999
6. feb 2013

mne sa artritida počas tehotenstva zlepšila, samozrejme som sa velmi setrila. dcerka je zdrava a mne sa tiez zdravotny stav vyrazne po pôrode nezhorsil.

jaya47
6. feb 2013

@alaniska No, mne tiez lekarka v centre davala neskor prednison (to som ale este nevedela o autoimunite, aj ked som mala z kedysi davna v papieroch podozrenie na SjS kvoli zapalu slinnej zlazy) s tym, ze sice mi nevysli protilatky proti trofoblastu, iba proti spermiam, ale ze keby daco, lebo v prvom tehotenstve sa mi telo zblaznilo a v 4tt som zrazu mala strasnu nadchu - to bolo vraj z alergie, o 2 dni na to zapal mihalnic a spojiviek - dostala som kortikoidy do oci a o dalsie 4 dni som ochorela s horuckou - ja nemavam ani zvysenu teplotu pri hocijakej chorobe, mam strasne slabu imunitu (co je aj moje stastie) a toto bol prejav, ze moja imunita sa cini (tu som mala MA v 11tt, ale cele to pomaly rastlo a srdiecko som nikdy nevidela). A inak, v dalsom tehotenstve som mala tiez hned na zaciatku ten zapal mihalnic, ale tie dalsie tehotenstva uz skoncili v 5tt, teda chvilu pozitivne testy, aj laboratorne a potom zrazu nic.
No, chcela som tym len to, ze lekarka to u mna tiez brala tak, ze sice nevie presne co, ale pravdepodobne to je kvoli imunite.

alaniska
6. feb 2013

@jaya47 no testy specialne robia v prahe,ale mne dali liecbu,ze maximum co mi vedia dat,tak dufame.
Kedy sa chcete zacat snazit?

jaya47
6. feb 2013

@alaniska V auguste idem do Piestan a ak budu dobre vysledky, tak vysadim plaquenil a potom sa zacneme znova snazit. Mne robili ten trofoblast a spermie na Slovensku, vtedy akurat zacali aj u nas robit. Ja by som strasne chcela k dr. Malickovej do Prahy, lebo ona sa vyzna aj do autoimunitnych ochoreni, len neviem ziskat normalnu odpoved od poistovne, ze ako to je s preplatenim vysetrenia a s formularom E112.

vincp
6. feb 2013

@leninz ano ano, to som brala len do tehu, kym som vysadzala MTX a pri tej detoxikacii celkovej. Teraz max. harmancekovy a lipovy :D

alaniska
6. feb 2013

@jaya47 neviem ako ucinkuje plaquenil,ale mne ho nikdy ani nespomenuli,ale mama ho mala na reumu,ma RA.
Tak drzim palce nech su dobre vysledky,mozno by neboo zle zacat jest prednison alebo medrol v predstihu pred otehu,medrol je vraj setrnejsi ako prednison s menej neziaducimi ucinkami.

leninz
6. feb 2013

@alaniska ja som brala 4mg medrolu v tehu, ale ku koncu mi to nestacilo tak mi zdvihli na 6mg.

alaniska
6. feb 2013

@leninz mne ked zom ostala tehu zvysili z 4 na 8 ale bez akychkolvek testov,som v 15tt ale reumatologicka nic,nemieni mi brat ani odbery nic,ze pridte o 3-6 mesiacov,bez odberu,to sa mi zda cudne teda,neviem

leninz
6. feb 2013

@alaniska bez odberu ti nic nezisti, ale ja som tiez nechodila k reumatologicke v tehu, az ked som sa necitila dobre, tak som isla nech mi zvysi alebo poradi ako dalej.

alaniska
6. feb 2013

@leninz aha tak potom ok,uz som tam chcela nabehnut,ze bububu🙂kontrolujte ma🙂.
Pisala mi tivka o tych SSA a SSB protilatkach a tie som mavala pozitivne a nasadili medrol a dalej nic.Boze keby to malo mojmu mimi pomoct spravim cokolvek,bojim sa on riadne,ze ma niekto zanedba a doplatime na to

leninz
6. feb 2013

@alaniska vzdy je lepsie byt sledovana kadekym, ale zasa strach ti nepomoze, nieco ani lekari neovplyvnia, ale tentokrat to dopadne na jednotku, neboj, uzivaj si brusko, rychlo to ubehne, zamestnaj sa citanim a pod. a za chvilu sa nevyspis co ti bude babko plakat doma, hlavu hore.

alaniska
6. feb 2013

@leninz aj mne dr.povedal,ze urobili co sa tyka liecby maximum,ze uz len cakame.Som doma,sem tam sa ponudim,ale dnes som sa vytiahla z postele o 12tej,aj ked som bola hore od 7mej🙂Ked si predstavim pred tehu zhon -robota,fitko,domov varit,domacnost a spat a dookola,az teraz vidim v akom strese a zhone som bola,teraz kludna,vnutorne taka spomalena nie hrrrrr ako vtedy,na vsetko mam cas🙂robota mi nechyba,len toto pocasie by uz mohla zacat jar.

alaniska
6. feb 2013

@leninz planujes aj druhe babatko?

leninz
6. feb 2013

@alaniska chcela by som este dievcatko, ak by sa to dalo naplanovat 😀 ale momentalne mam odpalene koleno, takze ak sa to nebude dat operovat tak dalsie dieta neriskujem, chodit o barlach sa mi nechce a aj tak mi to hrozi. no a ked doma spomeniem druhe, tak vsetci na mna pozeraju ako na nenormalnu, ze ved uz toto tehotenstvo si odnieslo koleno a co chcem dalsie riskovat. a tak mame zdraveho chlapceka tak sa tesim, vsetky zdrave baby okolo mna maju iba jedno dieta a na druhe sa necitia 🙄 joj idem si zdriemnut, kym maly spi, nejaka som unavena, vstavala som o hodku skor, lebo som bola na preventivke a normalne mi to chyba 😀

jaya47
6. feb 2013

@alaniska Uzivaj si teraz tu nudu, lebo potom uz nebude 😉
@leninz a nad adopciou druheho ste neuvazovali? Tam sa to da naplanovat 😉