Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

ketere
26. jan 2017

@1sunny držim palce, nech si rýchlo tehu a nech sa bolesti ako-tak dajú zvládať 🙂
...my sme sa o malú snažili vyše roka, potom plus tehu, tak snáď to bude teraz rýchlejšie ☹

1sunny
26. jan 2017

@lenkat124 Praveze nic mi nedala.... Najblizsie k nej idej 10.2., to chce vidiet ako vyzeram + bude mat vysledky, tak uvidim.... Len by som teraz nerada opat zacala jest lieky, ak by sa malo oddalovat tehotenstvo.... prednison je teda povoleny?

1sunny
26. jan 2017

@jaq Dakujem velmi pekne za radu, urcite skusim.... Nie, zatial mi nic nedala...

ketere
26. jan 2017

@1sunny prednison užívala aj moja kamoška v období tehu, síce v nejakej menšej dávke, ale užívala..

lenkat124
26. jan 2017

@1sunny nemusis mat z neho obavy.pred tehu,pocas tehu aj teraz po porode ho beriem.nemalo to ziadny vplyv na maleho.pocas tehu som brala 5mg davku coco je nic ale nabolesti stacilo.

1sunny
27. jan 2017

@ketere
@lenkat124 Baby ste uzasne, dakujem vam velmi pekne.... budem cakat na termin u doktorky a uvidim, co bude.... ak bude trvat na tom, ze musim opat lieky, tak sa jej skusim opytat na prednison... snad mi neodtrhne hlavu, ze sa hram na mudru 😀

ketere
27. jan 2017

@1sunny neodtrhne, neboj, máš právo sa pýtať a povedať si svoj názor 😉 držím palce 😘
...a čakáme na nové=dobré správy 🙂

lenkat124
27. jan 2017

Prednison brala asi kazda reuma mamicka,ktora mala bolesti

1sunny
31. jan 2017

@ketere Dakujem krasne 😘 V pondelok mam v plane gyndu (aj ked kedze som to dnes dostala, tak asi teda niiiic....) a v piatok reumatologiu, tak som velmi zvedava, kam sa pohnem....

1sunny
31. jan 2017

@lenkat124 Doteraz mi prednison doktorka nespomenula... Tak uvidim kam sa pohneme o tyzden.... Dakujem velmi pekne za info, doteraz som mala obavy, ze nesmieme ziadne lieky....

1sunny
14. feb 2017

Mam za sebou dalsiu kontrolu na reumatologii a opat raz novinky pre mna.... od maja som bez liekov, od septembra sa mi zacali vracat bolesti, od oktobra to uz bolo celkom slusneee :( V decembri som bola u lekarky, hned mi do klbu pichla nejaku injekciu.... nepomohlo... v januari znova (bolest brutal) + mi zobrala krv na testy... a vysledky? Vraj som este tak dobre vysledky este nemala... Tak uz veru nicomu nerozumiem - ukazkove vysledky z krvi a pritom pre mna zatial najvacsie bolesti? :( V kazdom pripade, pozitivne pre mna, ze mozem zostat dalej bez liekov a mozeme sa snazit.... Len teda tomu moc nerozumiem.....

lenkat124
14. feb 2017

@1sunny ano je to tak.ked mas ok vysledky tak ta vsetko boli,to poznam.mam to tak tiez 🙂 logika nelogika.

1sunny
15. feb 2017

@lenkat124 Takze sa nemam snazit tomuto porozumiet? 🙂 Je to fakt divneee....

rozka1
15. feb 2017

ahojte, chcem sa spýtat že ako prebiehalo tehotenstvo u vás. Mali ste bolesti pocas tehotenstva?

lenkat124
15. feb 2017

@rozka1 ja ano,nie moc silne ale boli.nemala som celkovo ukazkove tehu.ale to som jedna z mnohych

sofhia
15. feb 2017

@1sunny reaumaticka artritida je autoimunitne ochorenie a plati to co pri atopickom ekzeme : akurat som pridala clanok na FB , tu je skrateny link - http://bit.ly/2lixs7N

a povodny, neviem ci bude fungovat

https://www.facebook.com/194096444061283/photos...

1sunny
16. feb 2017

@sofhia Dakujem za upozornenie na clanok... Posledného 1,5 roka sa prave z vlastného presvedcenia stravujem bezlepkovo a fakt je, ze zaroven v tom istom case sa mi zacali vysledky zlepsovat... aktualne som bez liekov a pripisujem to prave bezlepkovému stravovaniu 🙂 Len som zmatena z faktu, ze vysledky mam vyborne a pritom bolesti mam....

sofhia
16. feb 2017

@1sunny to je super, urcite musis vynechat aj mlieko a mliecne vyrobky . je to velky zdroj problemov, rovnako ako lepok. blog budem stale doplnat, tak si tam snad najdes inspiraciu 🙂 vsetko dobre !

1sunny
17. feb 2017

@sofhia Dakujem 🙂 Posledne tri tyzdne skusam vylucit vyrobky z kravského mlieka a cukor, ale priznam sa, to mi ide tazsie...

sofhia
17. feb 2017

@1sunny nie je to zlozite, len to treba nahradit niecim inym 🙂

zivocisne mlieko - rastlinne mlieko
syr - fermentovany syr z orechov
cukor - xilithol , alebo ovocie.

na vsetko mam recepty na FB 🙂

mbta
18. feb 2017

@sofhia ahoj,vedela by si prosim,poradit ,ake doplnky uzivat pri autoimunite na udrzanie akej-takej imunity? u mna podozrenie na lupus,som pol roka bez liekov,...,imunomodulacne su tie ktore reguluju asi, stimulacne zvysuju. stale byvam chora,dutiny,priedusnica,mocove cesty.pijem citronove stavy len,vitamin c obcas,ten sa bojim uzivat..uvazujem kupit cagu,shitake,ci colostrum,alebo nieco podobne,ale tiez neviem ci mi to este nezhorsi ...

ketere
18. feb 2017

@sofhia to znie zaujímavo.. pozriem ten fb.. ako Ťa tam nájdem prosím?

sofhia
18. feb 2017

@mbta ahoj, doplnky su super a aj Cvit je vyborny. sami sa liecime c vitaminom uz roky. nasa mala nepozna antibiotika, ale urcite ta v takomto probleme nespasia. absolutny zaklad je strava bez lepku a mlieka, mliec. vyrobkov. ak nemas 100% nu stravu, doplnky toho vela nezmohnu. colostrum je podla mna dost rizikova vec a lahko sa ti moze stat, ze ti stav praveze riadne zhorsi. opatrne.

@ketere jednoducho 😉
https://www.facebook.com/194096444061283/photos...

mbta
18. feb 2017

@sofhia,diky,este mi prosim,napis
kolko toho cecka denne je bezpecne?lebo tiez zvysuje imunitu..

sofhia
18. feb 2017

@mbta v podstate neexistuje nebezpecna davka, len od isteho mnozstva cloveka prezenie. my pouzivame 250 mg /1 kg vahy cloveka, tak si to prerataj ;o) s tymto nemame problem, berieme len v chorobe. dolezite je to brat to cely den a nie naraz.

mbta
18. feb 2017

@sofhia dakujem 😍

sofhia
18. feb 2017

@mbta si o tom nieco precitaj "mega ascorbaticka liecba" je tu niekde o tom aj zalozena diskusia. ziskas viac info. praktizuje to vela ludi. 🙂

1sunny
20. feb 2017

@sofhia Zacinam pomaly vsetko skusat 🙂 A hlavne v hlave si to upratat a chciet jest zdrave veci a nie to, co mam rada a na co mam chut....... to je asi najtazsie zo vsetkeho.... bola som zavislacka na syroch 😀

sofhia
20. feb 2017

@1sunny jasne 🙂 to ,ze si zavislacka na syroch, nie je len fraza. je to realna seriozna zavislost , ako na drogy. mlieko obsahuje kazein a ten sa viaze v mozgu na receptory, na ktore sa viazu opiaty , ako - heroin, morfium a pod. kazein je az tak podobny, ze "zapadne" do "zamku" (receptoru) samozrejme , ze to nesposobi efekty, ako tieto drogy, ale je to dost na to, aby sa spustila celkom realna zavislost na mlieku a vyrobkoch z neho.

ak ti mozem poradit, tak zacni mliekom. mlieko nahrad napriklad mandlovym a nechaj si zatial syry . nie tavene a pod. ale najkvalitnejsie tvrde. parmezan, dzugas a pod. nech maju cim viac tuku. cim viac tuku - tym menej mliecnych bielkovin. pomali znizuj davky, az sa z toho dostanes von . 🙂 💃

1sunny
21. feb 2017

@sofhia Fakt? Tak to som ani netusila, ze moja zavislost je doslovna 🙂 Vysadit mlieko nemam problem zo dna na den, to je oki... U mna su to hlavne syry a ine mliecne vyrobky... tak si pomaly hladam za to alternativy.... aspon take, ze obcasne.... Dakujem velmi pekne za rady 🙂 Myslim, ze prichadza cas na to, aby som si nastudovala mnozstvo literatury... len neviem, kde zacat 🙂