Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzanabb
autor
8. dec 2008

tak baby neviem na co skor reagovat
heli rozhodne chod k doktorovi, mozno je to fakt len MS ako mala lilu a niekolko stovky inych zien a babo je v pohode a nic mu nechyba... ale istota je istota, lepsie ako si potom trieskat hlavu o stenu. Oddychuj a nestresuj sa, si mozno kratsie tehotna ako si doktor mysli a preto male mimi..... ano, v tom bude problem, neboj, vsetko je OK

zuzanabb
autor
8. dec 2008

emilia 😉 krasne meno, mna vola zo srandy priatel Emila, lebo on na vsetko zabuda, datumy narodenin a ine pre mna zivotne dolezite veci 😀 a raz som sa mu po mojej prednaske o jeho skleroze povedala, ze o chvilu aj zabudne ako sa volam.... a nasledne som sa opytala ako sa volam (zo srandy) a on Emilia? 😀 Tak od vtedy si robime srandu, ze som Emilia. Si mala nedavno meniny ze? Tak dodatocne vsetko najlepsie.
ja by som to asi na tvojom mieste riskla a vhla sa na dieta cim skor kym si bez liekov. Ja viem, ze skola, prachy a tak, ale ver mi, ze potom to moze byt komplikovanejsie....

zuzanabb
autor
8. dec 2008

danka, ja som merala prvy mesiac v ustach, ale povedali mi (tu odbornicky na MK 😉 ) ze je lepsie tam dolu, lebo ak spis s otvorenymi ustami, tak to moze ovplyvnit nameranu teplotu 🙂
...tak teraz meriam pre istotu aj tam aj tam (mam 2 teplomery 😀 ) a rozdiel je o 0,2 stupna a jeden udaj davam na ff a druhy na wunsch... a skusim to porovnat na konci, ze co

zuzanabb
autor
8. dec 2008

sorry, ze to takto rozdelujem, ale minule som si to cele vymazala, tak to pre istotu teraz posielam po castiach 😅

zuzka88 ja som slobodna a vydavat sa zatial neplanujem... uvidim co so mnou spravia hormony pocas tehotenstva a mozno pod ich vplyvom sa v 9.tom mesiaci rozhodnem, ze chcem byt krasna nevesta 😀 😀 😀 ... no dobre, tak nevesta, lebo krasna asi tazko 😅

zuzanabb
autor
8. dec 2008

a to najdolezitejsie: idem od zenskej, porozpravala som jej o mojom "uzasnom" nepravidelnom cykle a o merani bazalnej a grafe s anovulacnym cyklom a dala mi za pravdu, ze aj na sone to vyzera, ze aj ked dake vajicka vidi, tak s najvacsou pravdepodobnostou mi nedozrievaju.... nasadila mi duphaston v polke cyklu a poslala ma na nejake specialne vysetrenie na stitnu zlazu. U nej v ordinacii mi uz robili odber krvy a tam mi vyslo, ze mam stitnu v pohode. Ale teraz ma poslala na nejake podrobnejsie vysetrenie, lebo vraj kedze som reumaticka, tak tam moze byt hlbsi problem a stitna zlaza kvoli tomu moze produkovat nejake protilatky... nevyznam sa v tom, ani neviem co mi poriadne hovorila, lebo mi to vysvetlovala ked som lezala na koze a vtedy som sa sustredila na "ine" veci 😅
Povedala, ze budem 3 mesiace uzivat ten duphaston a ak dovtedy neotehotniem, tak nas aj s partnerom posle do Martina do Heliosu. Ze vraj my reumaticky nemozeme cakat ako ine zeny rok, alebo rok a pol, kym sa zacne riesit problem s otehotnenim, lebo nemame kvoli reume cas.

uk.ok alias katka 😉 vy ste sa kolko snazili kym sa zadarilo? neviem ci si to tu aj nepisala, prepac, mam vela prace aj v robote, tak si to tu vzdy len tak narychlo precitam aby som bola v obraze ako sa vam dari.... 😵
Tebe robili nejake vysetrenia ked sa vam dlho nedarilo?

sse
8. dec 2008

zuzanabb: Ahoj Zuzka, ďakujem za blahoželanie 🙂 Tak tvoj priateľ si môže podať ruku s tým mojim aj on je taký sklerotik na dátumy 🙂 A s tým bábom ja viem, že potom by to mohlo byť komplikovanejšie. Stále nad tým rozmýšľam a ešte jedna vec tu je ja by som chcela mať najskôr svadbu.

zuzanabb
autor
8. dec 2008

no to ti verim, aj ja som niekedy planovala najskor svadbu, dietatko, psa 😀 ale teraz mi zalezi na babatku a svadbu neriesim, lebo vo vztahu nie je najdolezitejsia... ale mozno sa potom s babatkom na rukach vydam 😵 ... neviem, fakt to teraz neriesim...
A priatel uz raz zenaty bol takze ten sa do toho nehrnie, ale keby som chcela tak si ma vezme... vlastne sme uz 2 roky zasnubeni 😉 😵

sse
8. dec 2008

ja tiež netvrdím, že je svadba najdôležitejšia len by som to tak chcela. A možno osud to zariadi celkom inak lebo ma už veľa krát v živote prekvapil.

lilu18
8. dec 2008

kazda nevesta je krasna,preco tak pesimisticky zienky,hmmm?

lilu18
8. dec 2008

tiez mi MK blbne 😒 nooo tak budeme pisat na casti 😀

zuzanab,mas dobru dr. fakt Ra-cky nemaju cas cakat cele roky.A co v tom Heliose je? nepocula som o tom

zuzka88
8. dec 2008

tak ja som včera tiež začala debatu na tému svadba ale vlastne to dopadlo celé úplne inak , ako som si myslela... dokonca som sa dozvedela, že moj drahý sa nechce ženiť ale že ma ľúbi tak veľmi, že to kvôli mne chce urobiť... rozumiete tomu?
no a vraj to pre neho nie je vôbedc dôležité a keď už to má byť tak vraj na úrad, podpis, na obed s našimi a domov k telke...no a najradšej v teplákoch!!!!!

k tej štítnej žľaze, Zuzi, ja sa na ňu liečim od detstva, lieky beriem, hádam 15 rokov, mám to poznačené v karte u každého lekára a aj napriek tomu sa moja gynekologička, teraz už bývalá, pozastavovala nad tým, ako sa mi podarilo otehotnieť, keď zapisovala užívané lieky do tehu knižky... Chodila som k nej od 16 rokov, pravidelne, niekoľkokrát ročne a vedela, že plánujem tehotenstvo a nič ani len nespomenula!!! asi aj preto e už dnes bývalá..

ja idem 18ho k novému Dr., uvidím, čo ten povie na moje udalosti... ale musím sa priznať, už si nedávame pozor... povedala som si, že telo si to zariadi samo...a sú to už 2 mesiace od ...

helika81
8. dec 2008

ahojte babenky,bola som u toho dokiho,ale ten mi povedal,ze s tym nic neurobime,len mam oddychovat a uvidi sa toho 17.tak ms prisla hadam odyde a uz nech pride len o 8mes. 😀 lilu18 si ma velmi potesila,ze si dostala aj ty ms,aj uk ok sa mi vidi,ze mala,ja viem mala by som ist ale ked mi doki povedal,ze to je vyvolane medrolom,tak cakam a dufam,ze to bude ok 🙂 ale brusko mi nekleslo,ani ho nestiahnem,len ci to nie je aj ms,ale uz to pomaly konci,tak bude lepsie 😀

helika81
8. dec 2008

zuzkabb aj ja posielam po castiach,bo uz mi to zo tri razy vymazalo a vie to pekne nastvat 🙂 mas pravdu,pri reume netreba cakat,lebo ona je mrcha,ked ta chyti...koniec,ja sa zatial držím bez liekov 😀 dokedy? 😀 presne koli tomuto som mala strach,aby neprislo nic zle,lebo sme este nevyhrali,ked som prisla od dokiho domov,tak som sa zamyslala kolke zeny nemozu mat deti alebo maju problemy,ako my 😀 ,a zdrave zeny len tak dieta odhodia,zabiju,proste nechcu,a my tak tuzime po babatku...ja to nechapem a lialy sa mi slzy ako z krhly 😔

zuzka88
8. dec 2008

Helika, nebud smutna!!! Hlavne teraz nie, ked mas odpocivat a byt v klude! uvidis, vsetko bude ok a male babo sa uz zahniezduje!

zuzka88
8. dec 2008

inak, dam vam tip!!!!
ja ak dlho pisem, pisem pisem a potom sa mi to nakoniec neulozi, vratim sa o krok spat sipkov v priakzovom riadku internet explorer, okopirujem text, co som pisala, skopcim ho do prazdneho harku vo Worde, znovu sa prihlasim na MK, vlozim text z wordu a posllem 😀

lilu18
8. dec 2008

zuzka no super 😀

helika-fakt to moze byt medrolom ako ti povedal dr. lebo oslabuje steny ciev a tak aj silny prud vody pri sprchovani sa moze vyvolat krvacanie-tak mi to bolo vysvetlene. Drzkaj sa aj ostat.

zuzanabb
autor
8. dec 2008

lilu: helios v Martine je centrum asistovanej reprodukcie... tiez som o tom pocula prvykrat a pozeram, ze je tu na konikovi aj tema "sanatorium Helios" tak si to idem precitat, ze co vsetko tam riesia. aj mna prekvapila doktorka, ze sa hned vrhla na liecbu a strasne ma tym ukludnila... aspon viem, ze sa nieco deje a ze nemarnim zbytocne cast vyckavanim....
najskor som bola sice prekvapena a mala zmiesane pocity z toho co mi povedala o mojich nezrejucich vajickach, ale na druhej strane aspon viem kde je problem a dufam, ze mi ten duphaston pomoze...

zuzka nic si z toho nerob, chlapi su z inej galaxie 😀 aj ten moj by si ma zobral keby som povedala, ze chcem svadbu.... ale zeby romanticky prisiel a povedal: " ak si ma nevezmes, tak moj zivot strati zmysel a bla bla.... " 😀 😀 😀 ...tak to uz nie... 😅 ale zase premohol sa a poziadal ma o ruku pred dvomi rokmi, takze ma + ale realizaciu uz nechava na mna.... Takze sa netrap, teplaky su IN a aspon usetrite 😉 😀
Uvidim co mi povedia na tu stitnu, mozno ju mam OK a mozno nie... drzim palce toho 18-teho nech novy doktor pomoze. Daj vediet, co ti povedal a co navrhuje...

Inak sestra mojej kamosky mala mimomaternicove a odporucali im pockat pol roka, ale ona sa na to vybodla (a to je zdravotna sestra) a povedala presne to, co ty.... ze sa telo zariadi samo a ze ked bude pripravene tak otehotnie bez toho aby sa snazila dodrzat presne stanovenu pauzu a nedavali si pozor... teraz ma o dva tyzdne termin a otehotnela po mimomaternicovom za dva mesiace.

zuzanabb
autor
8. dec 2008

neboj heli, vsetko je v poriadku, hlavne oddychuj a nemysli na take hrozne veci. Ja viem, je to nespravodlive, ze tie zeny co o deti nestoja ich maju a ani netusia ako k nim prisli a my ... 😒 bojujeme ako mozme.... ale teraz na take veci nemysli a mysli na to ako budes za 8 mesiacov bozkavat chutnu ritku tvojho babatka 😵 😵 😵
A neboj, dokoca aj u nas jedna znama v robote menstruovala do 4-teho mesiaca a to naozaj netusila, ze je tehotna... az kym nesla kvoli silnemu menzesu na pohotovost a tam jej doktor povedal, ze preboha ved vy ste tehotna a jej syn ma teraz 39 rokov 😀 a inak celkom pekny 😉

zuzanabb
autor
8. dec 2008

a netusila som, ze medrol sposobuje take krvacanie... prednison detto ci nie? lebo je to skoro to iste nie?

deina
8. dec 2008

Musim sa pochvalit, aj ked teraz som tu asi jedina, ktora sa vytesuje kramom, konecne prisli v normalnom case, tak ako kedysi - 27 dnovy cyklus. 😵 😵 Asi zabrala materska kasicka, zacala som ju opat brat, lebo ten 24-32 dnovy cyklus mi riadne liezol na nervy.

Helika, teraz na take veci nemysli, nema to zmysel. Oddychuj a tes sa na babetko. 😉

Nuz, mam chlapa, ktory sa nikdy nechcel zenit a ja som sa tiez bohvieako do svadby nehrnula a akosi sme sa vzali. 😅 Dvaja nesvadobni ludkovia, so vsetkym, co k tomu patri - biele saty, zavoj, kytica, oblek (manzel obleky nenavidi), ceremonie (ale len urad, sme ateisti), tradicie (musela som mat zacepcenie, ked uz sa raz vydavam) a kopec jedla.

lilu18
9. dec 2008

deina-to iste aj s mojim a nakoniec asi taka ista tradicna svadba 😀

helika ako? hladkas miminko? to musis aj mu rozpravaj spievaj,znie to divne ale funguje 🙂

zuzanab-ano medrol a prednison je to iste pod inym nazvom od inej firmy

helika81
9. dec 2008

lilu snazim sa hladkat ako mozem 🙂 aj sa modlim,aby mi neusiel,ze ho lubime... 😉 aj ten ms bol taky akoby sa len cistilo v nutri ale uz to prestalo,z nicoho nic...ale dnes ma bolia rucinky,tak som si dala iba paralen 😵 a citim sa lepsie,ale medrol nedam a vydrzim...zuzkabb s tou prdelkou je to chutny napad,aj s babatkom je to pravda,vie kedy ma prist,a nase prislo a preto musim bojovat 🙂 aj moj bud.manzelik mi dnes pmohol,skoro plakal aj on 😀

zuzanabb
autor
9. dec 2008

deina kde si si kupovala matersku kasicku a ako sa to presne vola... teda od akeho vyrobcu? Dakujem. Mozem to kombinovat s tym duphostanom? To asi nevies co? Lebo ja som poslednych 5 mesiacov mala od 23-37 dnove cykly - des!

lilu to som netusila, ze je to uplne to iste, lebo sa mi zda, ze ste tu niektora spominala, ze medrol je slabsi. To fakt moze aj silnejsi prud vody sposobit krvacanie? To je hrozne preboha!

Heli: neboj moja, urcite od vas babatko neodide... kam by aj chodilo v takej kose 😵
a preco buduci manzelik skoro plakal? bal sa o babo? dnes si mala krizu? ci to akurat na neho dolahlo? Mam rada chlapov, ktori sa neboja ukazat aj tu slabsiu citlivejsiu stranku.

helika81
9. dec 2008

a ozaj,co som milovala chleba vo vajci,skoro som sa z neho dnes po... 😀 tak ma to aj potesilo,hadam nam 17ako nepar.cislo pomoze 😀 aj vy sa drzkajte babenky...a dakujem

helika81
9. dec 2008

bol moja po nocnej,som ho prisla zobudit s placom,a silno ma objal,a videla som na nom ze ho to tiez trapi,sa ma spytal,ako mi moze pomoct 🙂 sama som nevedela,tak ma aspon objal 😅 medrol aj prednison su oboje kortikoidy,ale si myslim,ze prednison je silnejsi,lebo z neho som priberala a z medrolu vobec nie,iba ked som sa moc prejedla 😀

helika81
9. dec 2008

ozaj len tak ma napadlo,ako vobec vyzera potulka,sse,zuzka88????????tak sa nam ukazte? 😅 😝 😀

deina
10. dec 2008

Zuzka, kupujem si v DMku take kapsulky, vola sa to Ginseng Royal Jelly soft capsules (zensen a materska kasicka), cervene. Toto: http://www.drchenpatika.com/sl/2-ginsengroyalje... Ale kebyze otehotnies, tak to brat nesmies, ani zensen, ani vcelia kasicka sa v tehu nemozu. 😉 Staci, ked to vysadis potom, ako si uz budes mysliet, ze tehu si. Ale ci to ide dokopy s duphastanom, to neviem.

lilu18
10. dec 2008

ahojte
medrol je ine davkovanie,ale v podstate hormon tak isto ako prednison...solumedrol...a pod. 🙂

helika drzkajte sa aj ostatne

bety1
10. dec 2008

Caute baby, som na skok v robote,tak nestiham citat vsetko co mate noveho, sa omluvam, ale ked sa uz prestahujeme do nasho noveho bytiku, vsetko docitam. Dnes som bola na ultrazvuku, vsetko je ok 🙂 . som v 29 tyzdni, mala ma 1490g. Zevraj je to akurat,zajtra idem do poradne, som zvedava co mi povie,lebo mi tvrdne stale to brucho aj ked berem magnezium. Ale snazim sa co najviac lezat. Volala som do Piestan, co si mysli reumatologicka o sposobe porodu, ci normal alebo cisarsky a dost ma prekvapila,lebo povedala,ze prirodzene,ja by som sa priklonila k cisarskemu, kvoli bedrovym klbom, tak uvidime.Jedneho gynekologa som sa pytala, ten povedal cisarsky ale svojej gynekologicky, ktorej chodim do pradne som sa este nepytala.Co myslite vy?Zajtra idem do poradne tak sa ozvem.pa

uk.ok
10. dec 2008

zuzkabb: Mi sme se snažily asi rok a čtvr (od visazení HAK), pak jsem to začala řešit. Doktor mi uděla hormonální testy - ty byly ok a pak mi nasadil duphastan. V první fázi užívání se zadařilo. Neví jestli to bylo duphastanem, zvíčením váhy, plánování dovolené, starosti se školou, s prací, ale povedlo se.
helika: V tom 5., 6. tt jsem krvácela - normalní MS krvácení asi 2 dny a pak asi týden slabé krvavé špinění, pak to bylo ok a za 14 dní silnější krvácení, ale jen 3 dny. Nasadili mi 3x denně duphastan a ještě teď ho beru 2x denně. A taky jsem měla oddychovat. Břicho mě taky bolelo, jako by měla dojít ms. Příčinu nikdo neví, že to se stává, ale to mě nenapadlo, že by za to mohl medrol. Tak se držte helika, a misli pozitivně - třeba na příští vánoce jak je budete slavit ve 3.

Teď se po RA stránce cítím líp 🙂 , tak jsem si včera snížila dávky ze 4mg na 2mg - snad to vydrží.