Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzka88
10. mar 2009

Dnes sa nam s novymi prirastkami roztrhlo vrece!!! to je super...uz ked rano svietilo to slniecko som vedela ze bude dobry den!
Renatka, aj ty vitaj v nasom klube 😉
No ja som methotrexat uzivala a v takom pripade musis babo odlozit, lebo pri MTX sa nesmie otehu
Moj nazor, ak ti lekar planuje nasadit methotrexat, musis mat silny zapal takze ja by som podstupila liecbu a ked zaberie, dohodla sa co dalej
Viem ze sa mi to vravi, cakanie na snazenie je hrozne, ale ver mi, mam to za sebou a nakoniec to rychlo preleti! daj sa dokopy a potom sup na babo!

ofina1
10. mar 2009

Renatte: taky se snažíme o mimi já jsem všěechny léky vysadila ale horší se mi to a za chvíli to bude nesnesitelné ale tady holky říkali že se může brát medrol takže se radči porad s revmatologema hlavně mu řekni že chtete mmimíííííííí 🙂

zuzka88
10. mar 2009

Deini, toho lekara sa bojim jak kriza, co ked to je nieco vazne a co ked nasadi nejake brutal lieky? som vcera povedala drahemu rychlo robme dieta lebo ked to takto pojde so mnou dalej tak sa za par mesiacov nezmohnem na ziadne
inak, dne sa zasa ovulacia posunula...tak som blazon 😉

siwama
10. mar 2009

Ahojky., děkuji za přivítání.
Deino, no moc veselo tu nemám, kluci už jsou oba z baráku, nejstarší syn už mě udělal babičkou. Starší dcera jezdí ráno do školy a vrací se večer, tak jsem doma jen s Halinkou, je to takový sluníčko.
Jinak k ěmlékům, já vše vysadila,když jsem chtěla otěhotnět, dr sice nesouhlasil. A teď mám hrůzu, až tam půjdu co mi řekne 😕
ady tak krásně svítí sluníčko. Dopo mám nějaké ježdění a už se těším, až s Halí vyrazím po obýdku na zahradu.
Krásný den, všem.

renatte
10. mar 2009

Dik za privitanie 🙂
to tvrdi aj moj priatel.........boji sa o mna a chce aby som sa dala dokopy.
ked zaberie MTX tak nevies ako dlho po vysadeni nemozem mat babo?
Bojim sa ze to bude trvat dlho a ze uz nebudem mat babo........tak som mooooc chcela ☹

ofina1
10. mar 2009

Renatte kolik je ti roků? mě myslím říkala doktorka že půl roku ale nejsem si jistá 🙂 je to asi individuální jájsem asi rok bez léku ale je to čím dál tím horší ☹

daadulka
10. mar 2009

bre ranecko vsetkym, vitam vsetky nove babulky 😉

zuzi88, to s prstami, mala som cosi podobne na prstoch ruk, len to nebolo nejak strasne viditelne na vsetkych prstoch, mne sa zacali cudesne krutit najskor ukazovaky a potom malicky, aj nejake krpate vyrastky som nahmatala, potom sa mi zacali vykrucat dokonca lakte, no a mas pravdu, nebolelo, ja som myslela, ze to uz naveky take bude, lekar mi hovoril, ze mam zjazvene klby a cuduj sa svete, ono sa ti mi to vyrovnalo!!!! si musim hned zaklopat na nejake drevo, ani neviem, kedy sa to zlepsilo, same to nejak odislo......ja mam pocit, ze mi to zmizlo, ked som si to prestala vsimat

heli pozdravujem tvojho muzicka, klobuk dolu, to kazdy den jazdi z RK do ZA? ja som rok vydrzala pendlovat medzi ZA a MT, dokonca som si kvoli tomu kazdodennemu lozeniu auto kupila a po roku som to od unavy vzdala, nemala som silu, nasla som si pracu v ZA, tak tfuj-tfuj, nech ten tvoj chlap vydrzi, to o kolkej ti odchadza z domu a kedy sa vracia? my sme mali kvoli tomu doma problemy, pretoze som sa vracala vecer, od unavy ani varit som nevladala, rano som skoro odchadzala, no nebolo to dobre ani nahodou

renatte
10. mar 2009

budem mat 30 rokov teraz v maji........
mne zacali bolesti v roku 2002 a az teraz mi zistili ze je to RA.......
opuchli mi kolena a bolesti mam aj v rukach. Teraz mi dal injekciu a povedal aby som sa rozhodla, čo sa tyka baba.....chce mi nasadit MTX

ofina1
10. mar 2009

Renatt: to to ještě není úplně ztracené🙂 mě bude 28 a taky se snažíme ale mám z toho docela strach ☹
zvladneme to zkus se domluvit s doktorem a kdyby to bylo třeba jen pl roku taky bych šla do té léčby aby se ti to aspon an chvilku zlepšilo a potom bych se začala snažit.
Holky co vy na to ?

zuzka88
10. mar 2009

no moja osobná skúsenosť
MTX som brala asi rok, keď som povedala že bábo, MTX postupne znižoval, asi 3 mesiace to trvalo az k uplnemu vysadeniu ale namiestoho toho dal prednison
od MTX sa NESMIE otehotniet 8 tyzdnov (podla pribaloveho letaku), ja by som neriskovala a pockala 3-4 mesiace
Baby, ja som sa pre babo rozhodla na jeseň 2007, na jar 2008 som už bola bez MTX a na malej dávke prednisonu a hned prvý mesiac po vysadení antikoncepcie som bola tehu (do 20tt...)

zuzka88
10. mar 2009

inak, tiahne mi na 27...

BOZE! Ako som to teraz napisala som si az uvedomila ze ty kokso, 27!!!! a to chcem 3 deti 😀 Kedy to stihnem???

zuzka88
10. mar 2009

aha, to tehu bolo v juni 2008, pre doplnenie
ak si to teda vyratate, tak od dohody s lekarom ze chcem babo, ubehlo pol roka, to nie je az take strasne, nie?
Teraz mi plynie dalsi polrok...
Aj vy stale len na nieco cakate?

daadulka
10. mar 2009

ofina a renatte, ja neviem ako vy, ale mna ked boli, tak boli, to ma ani nenapadne mysliet na dieta, pretoze mam tolko starosti sama so sebou, ze dovidenia, ja si myslim, ze je lepsie dat sa dokopy a potom skusat mimi, myslim, ze nase rozbite tela potrebuju aj zregenerovat, aj ked to ide na ukor toho, co by sme strasne chceli, nie?

renatte
10. mar 2009

ja mam strach ako prijmem MTX..........bojim sa ze po uzivani nebudem moct mat babo......su to silne tabletky a moze sa stat cokolvek.....aspon co som citala na internete.

ofina1
10. mar 2009

Renat. Vím že se bojíš ale asi to tak bude lepší a co kdyby ti zkusil ten medrol ?? Brala jsi medrol?

renatte
10. mar 2009

ofina1. Este nebrala. Musim ist k dr a poradit sa este s nim....bude lepsie ked si naozaj dam dokopy telo a potom zacnem uvazovat o mimine. Dost ma to trapi ale bude to asi najlepsie riesenie.
Ked budes mat cas napis nieco o sebe....

renatte
10. mar 2009

daadulka. mas pravdu, ale mozno som moc citlivka.....

daadulka
10. mar 2009

rena ja sa napriklad neviem vyjadrit k MTX, nikdy som ho nebrala a netusim, co to urobi s telom, uprimne, ja si to na nete radsej ani hladat nebudem, lebo som taky typ cloveka, ze cim viac info mam a ak su tie info nie zrovna pozitivne, tak sa zacnem lutovat a schyta ma depresia, preto co nemusim, po tom ani nepatram, myslim, ze kazda z nas je citlivka, pretoze vieme, ze co je pre inych bezne, je pre nas dost velkym problemom, no a podla toho, ake baby som tu stretla si myslim, ze to aj tak vsetko zvladame veeeelmi slusne

deina
10. mar 2009

Renatte, ja tiez tak viem, ze po mtx sa odporuca pol roka nechat telo ocistit a az potom sa snazit o babo. Ale na tvojom mieste by som do toho sla, ked ti ho chce lekar nasadit, musi mat na to vazny dovod, mozno ti ho da len na par mesiacov a ked sa to upravi, prejdes na nieco ine napr na medrol alebo prednison, pockas par dalsich mesiacov a mozete sa vrhnut na babo. Najprv ale treba dat dokopy seba.

renatte
10. mar 2009

Nikdy som si takto nepisala je to pre mna prva skusenost.........zijem sama bez rodiny a mam len psa.........vsetko som sa vzdy snazila vyriesit sama, ale neviem preco som v poslednom case tak citliva........mozno tie tabletky co teraz beriem. Obdivujem vas ako sa viete navzajom povzbudit.
Ste tu naozaj faj baby 🙂

deina
10. mar 2009

Renatte, kludne pis, vela to pomaha, ked ma niekto rovnaky problem - niezeby to cloveka potesilo, ale potesi, ze si mas s kym pokecat. 😉

zuzka88
10. mar 2009

renatka, ja som MTX brala a nelutujem, postavil ma zo sameho dna, za mesiac zo mna bol novy clovek a po vysadeni nepocitujem ziadne nasledky!!!
ja som tiez nikdy nikam nepisala ale tuto tieto nase baby som si hned oblubila a uz som zavisla!!!

renatte
10. mar 2009

deina ty mas jedneho syna? tiez mas RA?

renatte
10. mar 2009

Dik Zuzka
ja som teraz na samom dne.........rapidne som schudla, mala som hrozne bolesti a najviac v noci.........nespala som poriadne asi dva mesiace..... Minuly tyzden mi dal injekciu tak teraz spavam ako mimino a dobieham. Uvidim je to len na 2-3 tyzne a potom idem k nemu pre MTX.

ofina1
10. mar 2009

Holky tedka jsem napsala dlouhý příspěvek a všechno se mi to smazalo ☹
tak ještě jednou
Pro Renatt: jsem půl roku vdaná a s manžílkem se snažíme o mimi od vánoc, teda spíše jsem vysadila o vánocích HA a tedka tomu nechávám volný průběh. Kdyby se nám nedařilo, tak za půl roku bych to začala nějak řešit
Mamka měla dost problémy s početím tak z toho mám docela strach.
S RA se léčím asi od 18 let brala jsem metotrexát a medrol. Tedka se snažím už asi rok bez léků ted se mi to trochu zhoršilo tak uvidím jestli se nubudu muset k něčemu vrátit.
Tak to by bylo jen tak stručně o mě 🙂

zuzka88
10. mar 2009

renatka, ja som neschudla, anopak som bola pribrata asi o 15 kg, nevedela som sa pohnut, do prace som vstavala o hodinu skor aby som sa stihla obliect, domov som chodila unavena ako kon a rovno som chodila spat...
par tyzdnov od zaciatku MTX som "schudla" asi 10 kg co som odpuchla a vratila sa mi sila do ruk a energia do tela
no pravda je ze sme neplanovali mimi, to prislo az pocas uzivania
ale aj keby som planovala vtedy, isla by som do toho lebo viem aky to malo uzitok

ofina1
10. mar 2009

Renatt a máš to přímo revmatologa?

lilu18
10. mar 2009

ahojte..straaasne ste popisali to do rana nedocitam 😀
zuzka88-uz ti poradil niekto co mas ake vyrastky?..nestiham citat

renatte
10. mar 2009

Ja som zacala mat bolesti a opuchy kolien cca v roku 2002. Potom v roku 2005 zacali aj ruky. Behala som po doktoroch, vsade som platila a nevedeli mi zistit co to je. Az v novembi 2008 mi zistili ze mam RA. Nasadili mi lieky a min. tyzden mi reumatolog povedal ze by som mala zacat uzivat MTX. Ako som zacala brat Aflamil a Plaquenil tak som schudla, stale som unavena, mam sucho v ustach, studene ruky a nohy, zacali mi vypadavat vlasy. Bolesti neprestali a ani opuchy iba teraz po injekcii.

lilu18
10. mar 2009

vitam novacikov 🙂 a nebojte da sa s tym zit