Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

helika81
31. mar 2009

Milka áno posudková kôli reume...mám depku z toho 😀

zuzka88
1. apr 2009

Dobre ranko z prace vsetkym mamulkam tehulkam aj snazilkam 🙂

Heli, co je to posudkova komisia? A preco tam ides?

Mne je posledne dni strasne zle, nic nevladzem, ni sa mi nechce, uz sa ozaj tesim, ze ostanem doma lebo asi by som to aj tak v praci dlho nevydrzala... Uz nerobim vobec nic, len jem a chodim do prace... ziadne aktivity, ziadne prechadzky so psom, ziadne citanie, nic, ani len PC uz nepustim ked dojdem domov
Deini, ty ako?

lilu18
1. apr 2009

ranko 🙂

heli - 🙂 tak veru ako si napisala-ako si vsugerujeme tak sa budeme citit 🙂 a tej posudkovej sa neboj.Pri nasej diag. nemozu velmi vyskakovat.Len sa netvar velmi zdravo a ze vsetko zvladas.Skor rozpravaj o tom co nezvladas 🙂Drzim palce

betka-je mi luto ze sa nemas velmi dobre ☹ ale zase to ber z tej poritivnej sztr.--mas zdrave dietatko a perfektne si zvladla tehot.do uspesneho konca.Neboj zvladnes aj ostatne 🙂 Len treba si verit.Drzim palceky

zuzka88 a co to?nelezie na teba daka chripajzna 😠

Deini v ktorom si? uuz nemam prehlad-Baby ta motorka mi da zabrat-normalne sprintujem za malou.Viete si to predstavit? 😀

hiha
1. apr 2009

Ahojte babky,mozes sa k vam pridat?Mam 30rokov a prakticky od malicka ma bolievali nohy.Pocas tehu a po porode sa to hrozne zhorsilo.Isla som na odbery,ktore nemam az tak zle,len strasne rychlu kostnu vymenu,asi preto ma hrozne bolia kolena,clenky,ruky.Dali mi Aflamil a Condrosulf 😝 A kedze mame v rodine psoriazu,tak mam podozrenie na psoriaticka artritidu 😢 .Skoro ma slahlo.Este ma caka Denzitometria a dali posudit moje snimky do Piestan.Som dost z toho rozhodena 😖 .Stale mam este po porode nadvahu,nedari sa mi zhodit ziadne kila a to mi este bolesti zhorsuje.Babky,ako ste vy na tom?

zuzka88
1. apr 2009

Hiha vitaj medzi nami, ja a skoro vacsina bab mame RA - reumatoidna artritida a niektore uz maju aj deticky ako ty 😉

Lilu, no asi to bude tym tehu, chora nie som... iba som straaaaasne unavena a ten posun mi vobec nepridal, sak po starom vstavam o 4 rano!!! takze som potom v praci ako mrtvola..no a zle mi je uz par dni a dnes som zasa grckala 😝

deina je 8-9tt a ja za nou v zavese o 1 tyzden pozadu... asi si dnes s miskom prispali 😀

Lilu, a to je na tej motorke cely den? Mate take velke izby? nechaj ju vozit v tej najmensej, tolko sa nenabehas!!!

deina
1. apr 2009

Takze motorku asi nekupim Miskovi? 😀

O co ide v tej posudkovej komisii? Na co to je?

Vitaj Hiha. Zo zaciatku je to asi tazke, ale neboj sa, lieky zaberu a casom sa to ustali. 😉 Ja mam Sjogrena (Sjogrenov syndrom), je to podobne RA.

No a ja neviem, v ktorom som tyzdni, pockam podla sona. Asi 7-8tt? Coskoro 9tt? 😕 Fakt neviem... ale citim sa dobre, sice som viac unavena, ale pri Miskovi som bola este viac a zle mi je len velmi mierne, trosku rano, kym sa nenajem. A nemozem si dat pohar vody nalacno. 😝

Misko teraz spava do tej siedmej az stvrt na osem, super. 😅 Lenze je neustale umrncany, od vcera rana furt, v jednom kuse - bud sa na mna liepa alebo mrnci alebo place, ja neviem, co mu je. Vcera taky cirkus spravil pri jedle, ze som myslela, ze mu nieco je, ale on len vymyslal, lebo hippku potom zjedol - tak dnes bud zje obed alebo ine nedostane (tak na to som zvedava, ma prist svokra, si bude mysliet, ze ho tyram). Zanedlho dobehne sestra s diplomovkou, mam jej opravit chyby, sa mi nechceeee.

lilu18
1. apr 2009

deini-zuzka asi napisala pre mna info 😀 v kt.si tyzdni..Super ze sa citis dobre.Nech ti to vydrzi

Zuzi-tazko po izbach-to na ulici za nou ficim 😀 niekedy ju uz vidim pod autom- 😀 nie hucim po nej-STOOOJ a sprint-zatial pomaha.Len vecer padam na nos 😔
Zuzi-na PN nemozes? 😨

HIHA-vitaj

a este ta posudkova-posudzuju ci mas narok na peniazky od nich. 😠 akoby nevideli diagnozu

deina
1. apr 2009

Co su to za peniazky? Za co?

Clovece, uz je hore, po hodine spanku. 😨 ☹ 😠 Idem ho zbit? 😀

zuzka88
1. apr 2009

Lilu, na PN idem, v piatok na sono a ak bude vsetko ako ma byt, odnesiem si knizku a PN... len to este tajim v praci, nemaju za mna nahradu
Najprv sa mi to moc nepozdavalo ale posledne dni sa ozaj tesim lebo neviem ako by som zvladala robotu

Aj ja chcem vediet, co a preco sa ide posudzovat!!!

Deini, to moc nepospal...ale aspon uz rano potiahne 😉

deina
1. apr 2009

On vlastne vstava rano rovnako ako predtym, viac menej... ale ked je to uz o siedmej, tak je to ok, akosi som sa rychlo presunula na novy cas.

zuzka88
1. apr 2009

Tak to ja teda nie, ja vstavm o hodinu skor a zabija ma to... cely den nic neurobim... nielenze sa mi nechce ale ani nevladzem a keby som ani sem nepisala, tak zaspim na stole

sse
1. apr 2009

Ahojte dievčatá,
síce sa už daňové priznania odovzdali, no ja stále nemám akosi na nič čas. od dnes mám dovolenku a dopisujem bakalárku a učím sa na skúšku na sobotu. Vôbec mi to nejde do hlavy a stále by som spala 🙂

ešte pre zuzkubb: nesnažíme sa o bábätko aj kvôli škole 😒 , doktori nič nezakázali lebo moja reuma je kľudná a neužívam žiadne lieky 🙂

prajem vám pekný deň, konečne svieti slniečko, utekám sa znovu učiť

zuzka88
1. apr 2009

ahoj Sse, tak ti drzim palec na skusku!!!!

A kde prosim vas svieti slnko? musim sa prestahovat... v tejto hnusnej bratislave sa nie a nie ukazat 😠

deina
1. apr 2009

U nas trosku svieti. 😅

sse
1. apr 2009

Ďakujem zuzka.

no u nás svieti slniečko tu pri NZ možno ti to aj deina potvrdí ak svieti aj v NZ.

zuzka88
1. apr 2009

aj tu by bolo byvalo svietilo keby neboli obrovske a hrube mraky...len obcas taky naznak...

Mili, tak nam este poklebet, co mate noveho, kym sa pojdes ucit... a potom nech ti to ide od ruky 😉

helika81
1. apr 2009

ahojte kuriatka moje...je krásny jarný deň,vyupratovala som dom a môžem Vám v klude napísať 😀

pre začiatočníčky... 😀 ... lekárska posudková komisia-ja vlastne posúdenie zdrav.stavu od druhého lekára,no a pri bolestiach mi nič nemôžu,ale ide o to,že ak máš zdravotné problémy a sú výsledky v karte,tak si na PN,ak si rok na PN máš nárok na invalid.dôchodok...s krížami viem že sa dá vyhrať ale neviem čo so mnou,veď mám čisté svedomie,mňa málo poslúchajú klby,a zvlašť po potrate,akosi som sa zložila a zároveň postavila na nohy s tým,že mi je zdravie prvoradé,a preto to nenechám,nepotrebujem sa zničiť,už teraz nevládzem 😎

Hiha vitaj v kolektíve zdravých žien 😀 ,ale ja srandujem,neboj bude všetko ok,len vyčkaj,kým zápal ustúpi 😀

Lilu...jednej známej povedal lekár,že ak sa cítiite dobre,nikdy to nehovorte LPK ani žiadnemu lekárovi 😀 takého dokihi chcem mať 😀

...no a ešte jedna novinka,včera mi prišiel manželík v dobrej nálede domkov,a ste ho mali vidieť,ja som sa smiala,čo stváral,aj som si ho natočila 😀 babenky ale sily má aj za troch,no a ja som sa nevedela ubrániť 😀

helika81
1. apr 2009

Lilu tá rodinná fotka je prekrásnaaaaaaaaaa🙂))))))))))))))))))))))

sse
1. apr 2009

Ja nemám skoro nič nové už mi začínajú pomaly stresy zo školy, sa to blíži.
S naším vzťahom na diaľku je to stále rovnako a momentálne to ani nevidím inak. No snažíme sa, aj keď vám poviem niekedy je to fuška vydržať.

Helika a s tou komisiou je to pravda, treba sa sťažovať a sťažovať a všetko ti robí problém. Ja som už bola 2x na komisii no záleží aj na akého posudkového lekára natrafíš. Ja som mala druhý krát trošku šťastie na doktora a zdvihol mi invalid.dôchodok o 10%

zuzka88
1. apr 2009

ahaaaa, takze Heli, ty chces ist na invalidny???? dobre som to pochopila? alebo si uz dlho na PN???

jenina
1. apr 2009

Ahojte, tak dnes som bola u reumatologičky, ukázala som jej výsledky z očného, ako sa mi polepšilo čo neberiem ten prednison, či to môže byť tým. Prikývla že môže, nenasadila mi ho,mám zatiaľ len Plaqenil, ale v máji ak nebudú výsledky z odberu lepšie tak mi nadadi IMURAN. To neviem čo bude zase za liek.

A Deini, s diagnózou Sjogrenov syndrom máme nárok na polovičný invalidný dôchodok, to mi dnes povedala doktorka. Prekvapila ma, kedže mne dokopy nič nie je, zatiaľ, chvalabohu. Ale každé euro poteší.... 😅
Len ešte si mám zistiť, ako je to, keď som na MD či to môžem poberať ku rodičovskemu príspevku, alebo sa to bude nejako krátiť.
Ahojky zatiaľ

jenina
1. apr 2009

Opravujem to, že mi nič nie je. To iba navonok. V krvi mám hnusne protilátky čo mi robia zle. ☹
Zaútočili počas tehotenstva na prvého syna aj na druhého. Vraj by to tak bolo aj pri treťom.... 😢

hiha
1. apr 2009

Ahojte,daaaaaaaaaakujem za privitanie,ste zlate.Dlho ssom sa sturala v MK a nemohla som nic podobne najst,tak som si zalozila vlastnu temu,ale Lilu ma usmernila,dakujem 😉 .To je krasne,ze je vas tu viacej,co ste v krasnom ocakavani,blahozelam a prajem spokojne tehu. 🙂 Nehnevajte sa na mna ked prispejem od veci,lebo vas tu nepoznam a pri tom nasom certikovi nemam cas citat vsetko,co ste tu popisali 😠 .Chcem sa vas spytat,ci niektora beriate Aflamil a ako casto....A ci cvicite,ak ano co....A ci chodite niektora aj na vysetrenia do Piestan....Nezabite ma za tolko otazok.

helika81
1. apr 2009

Hiha ja necvičím,treba papať menej,často a zdravo,kilá pôjdu dole-hlavne večer nejedz ťažké jedlá,pokiaľ budeš do polnoci hore,kľudene sa večer napapaj ale s rozumom,s nadváhy si nerob komplexy-nikdy-lebo zošalieš,a keď sa lúbiš manželíkovi,nie je čo riešiť 😀 a ja pri RA ani nedokážem cvičiť,lebo nevládzem 😝 ja beriem qazy aflamil a penclen,kedže sa snažíme,tak som to vysadila 😀 tak uvidíme ale mi zastavil aflamil zápal,prečo?Ja som mala reumat.takého,že som bola iba pokusný králik,takže Piešťany nepripadali do úvahy,ale po zmene MUDR,mi doki povedala,že ma pošle...a je dobré tam ísť,budeš sledovaná 😀,ja by som išla,aj pôjdem 😀 😀 😀

...Zuzik88...áno chcem ísť na invalidný dôch.lebo ja už nevládzem,nie som s tých,čo sa sťažujú ale zdravie je prvoradé-pamatajte nato-a čím som staršia to beriem vážne,kôli deťom budúcim,treba sa dať do kopy a byť fit 😀...aj my strašne veľa pomohlo,že mám od Vás info a viem sa pohybovať,viem čo treba a čo nie,takže sa treba sťažovať,pokiaľ nie-načo dokiho...my to máme o to lepšie,že sa nám to odzrkadluje na pohyb.miestach-kĺbiky,keď ich spomínam idem zošalieť od bolesti,hlavne kolená,ramená a prsty...au,žeby apríl??? 😔 😢

helika81
1. apr 2009

Hiha a akú tému?lebo som hľadala a nič 🙂 tak neviem

hiha
1. apr 2009

Helika,ani my nehovor,nepis 😀 Mne teraz idu klby vyskocit,keby to tak moj drobec vedel,ten je ako motorova mys,som zvedava co bude ked zacne chodit,ale to uz bude aj rozumnejsi,tak hadam pohoda 😎 .A o tych dr radsej pomlcim,doktorka to stale pripisovala tehu a porodu,darmo som jej hovorila,ze som to mala aj pred otehotnenim .Dala mi super radu,niekam maleho dajte a aspon 2dni nic nerobte,spite....No a kde ho asi tak dam,vystrelim na mesiac 😠 😀 .Ja chcem skusit este homeopata,zhodou oklonosi je v Piestanoch a vraj ma s PsA krasne vysledky.Helika,prajem ti,aby sa vam postastilo a mala ochvilku v brusku krasne prekvapenie 😉 .Ja cvicim Pilates,ale len obcas,podla unavy.Maly este stale v noci buntosi,aj 5x,tak som potom vypluta cely den 😝 .Helika,ale asi by ti schvalili len ciastocny invalidak,nie?

hiha
1. apr 2009

Helika,zalozila som artritida,psoriaticka artrtida

helika81
1. apr 2009

...neviem moja,uvidíme čo mi povedia... 😀 tá doki vyhrala vtip roka,mala si jej navrhnúť,či by ona nepostrážila,keď sa jej tak fajne radí 😀 tí doktori vedia zaskočiť niekedy...a čo je to ten Pilates???tuším u homeopatičky bola aj Zuzik88,by ti povedala ako to chodí...a nemáš manžela pri sebe?je to ťažké byť na dieťa sama pri bolestiach,ja stále pripravujem manželíka,nech si zvyká pomaly,aby nebol mimo,keď príde na mňa kolaps-reumatoidný 😀

helika81
1. apr 2009

aha tak Lilu ťa dala do obrazu 😀