Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

milka2008
29. apr 2009

Dobré ráno dievčatá 🙂

Aj keď u nás trochu zamračené, ale dážď neuškodí, práve v rádiu spievajú o ... "Kapkách dešdě...".

Prajem Vávm všetkým pekný deň 🙂

zuzanabb
autor
29. apr 2009

zienky moje, nestiham pisat, tak len tak obcas daco precitam.
tehule mam z vas radost 😀 skoda Deini ze ti byva tak velmi zle rano. Inak ten tvoj dokino je fakt super. Ja pijem dost casto mlieko, takze to nie je bohvieco podla neho... a jogurty sa tiez do toho pocitaju? Viem, ze to su tiez mliecne vyrobky ale tie s probiotickou kulturou by nam nemuselo skodit nie? ci to myslel ako globalne, ze ziadne mliecne vyrobky by sme nemali? Teplu vodu mi kazali pit ked som mala problemy so stolicou (so zapchou) vraj to pomaha neskutocne 😀 😝 ...ja sa snazim pit kazde rano nalacno aspon 2 dc letnej vody ale to len preto, ze si zapijam vitaminy 😅

silviapd ja by som si na tvojom mieste zdvihla prednison na 10mg. a potom si ho zase mozes znizit. alebo si ho zvys len na 7,5mg. Aj ja som brala donedavna sulfasalazin 2x denne a asi rok a pol dozadu dokonca 2 rano a 2 vecer a potom som si ho mohla znizit ked mi bolo lepsie. Aflamil ani mne nezabera.

heli ako moja? 😵 uz si si robila testik 😉

zuzi ako s tym krvacanim? nejako tu nemozem najst, ze co ti povedal doktor na to? uz to preslo?

a nase nove mamicky (bety a potulka) zvladate to? co spanok? 😀 viete este co to slovo znamena? 😅

zuzanabb
autor
29. apr 2009

u nas svieti oskar 😉
ktovie do kedy ho to bude bavit

deina
29. apr 2009

Podla mna jogurt je nieco ine, ten by sa mohol. ALe neviem, nepytala som sa. Ale ked aj male deti mozu jogurty o dost skor ako kravske mlieko, tak preco nie?

Tak a dnes rano mi je zase hroooozne. Rano som volala svokre, ze mi je blbo, nech pride k Miskovi a mozem zostat v posteli (dala som si k nej chlebik, vodu a taku slabu kavu), tak dofrcala s tym, ze videla pred vedlajsim vchodom sanitku a zlakla sa, ze ide neskoro. 😀 To je taaak typicke pre nu... Ale hrozne sa mi kruti hlava, myslela som, ze tieto stavy uz prejdu a nic. 😝

zuzanabb
autor
29. apr 2009

boze deini, to je o drzku, ze ti byva tak hrozne zle... a uz tak dlho 😕 chuda, urcite si aj schudla co? esteze mas svokru, ktora moze dobehnut, lebo Miskovi by si asi tazko vysvetlovala, ze ti je zle a nech sa zahra sam 😀

deina
29. apr 2009

Schudnut som asi neschudla, pribrala som kilo za prvy trimester. To je tak akurat, sice o nieco menej ako pri Miskovi, ale nevadi. 🙂

silviapd
29. apr 2009

dobre ranko dievcata.

Deini k tej nevolnosti,mne velmi pomahal zazvorovy caj na lacno,da sa kupit aj v zdravej vyzive v nalevovych vrecuskach alebo potom cerstvy do salky horucej vody,jednu lyzicku nastruhaneho zazvoru,5min vyluhovat.precedit
a pit - pomaly.

Caj s medovky tiez na ukludnenie podrazdeneho zaludka

A pijes dost,mozno Ti je nevolno aj z toho,ze si dehydro. Aj v noci ak sa ti da ked sa zobudis,dat si pohar vody.
Ved vyskusaj,na kazdeho to posobi asi inak.
Moja sestra vracala 7 mes. a az po porode prisli na to,ze to je zo zlcnika a hned 2 tyzdne po narodeni krpca ju aj operovali.

Drz sa a nech to pomaly ustupuje

Zuzikbb skusim teda zvysit ten prednison,diky moja

Ahojte

zuzanabb
autor
29. apr 2009

silvi, len to skus postupne, na tych 7,5 a uvidis co to spravi po par dnoch... ak nie velmi, tak si zvys na 10mg, to je este v poho davka.... Ale potom zase postupne znizuj ked ti uz bude dobre... ak si napr. zvysis na 10mg, tak zase po case znizuj na 7,5 a az po par dnoch potom na 5mg aby to nebol sok pre organizmus. Alebo pre istotu zavolaj doktorke ak je nejaka normalna ci to tak mozes spravit. Mne to doktorka automaticky povedala, ze ked mi bude zle, tak si mozem prednison zvysit o tych par mg. ale ze potom musim postupne znizovat.

potulka
29. apr 2009

ahojte
zuzka, tie kramare, to je asi fakt otras. mam kamaratku, ktora tiez potratila a spravali sa tam k nej horsie ako handre. normalne pred nou nahlas frflali, ze ich jej pritomnost obtazuje, neposkytli jej ziadne informacie, co s nou budu robit (a to sa ich velmi dozadovala, ziadna pasivita z jej strany), proste kazdy ju len odbil. hruza. 😲 😠 zlata antolska, nemozem na nu ani pol kriveho slova povedat - ani na pohotovost, ani na porodnicu. ak ti mozem poradit, rodit chod tam.

bety1
29. apr 2009

Ahojte,
zuzkabb: v noci sa mi velmi tazko vstava, mala nam velmi tazko zaspava vecer,ked uz zaspi ,spi asi di 1 az 2, a potom znova do 4 az 5 a potom uz moc nechce spinkat a ja by som vteda taaaak hrozne spala. Ale co som citala tu na internete, tak su na tom baby aj horsie so spanim babatiek.No a cez den sa jej velmi spinkat nechce,spi tak niekedy 10 minut,niekedy pol hodinku a tak.
Aj nasa mala sa uz smejka,a hlavne rano o tej 4,to ma aj unava prejde ked sa na mna usmejka.no proste radost.
Drzim palce snazilkam,nech uz aj vy vidite ten usmevik s dasienkami. 🙂

helika81
29. apr 2009

Ahojte babenky,no už máme po sadení zemiakov,celá som dolámaná 😖

Vidím,že ste popísali🙂...ráno som vstala,docupkala do kúpekne,spraviť test a nič 😢 ☹ / len jedna,a pozerám na ten testík a stále nič,akýsi je chybný 😀 asi ho vrátim 😀

Zuzikbb,máš veľa práce?ja som síce domka ale každým dňom viac a viac unavená 😒

Čo by ste my poradili na tie kolená,bolia ako šlak,a kryosáčky na studeno asi nefungujú,aj my býva po nich strašná zima,asi ich skúsim zohriať 😖 🙂 len neviem či nejde byť zmena počasia,ach to je pre mňa najhoršie ☹

silviapd
29. apr 2009

Zuzikbb skusim postupne,len nechcem volat k tej byvalej dr.a u novej som este nebola....

Heli to sme na tom rovnako s kolenami,to uz sa fakt neda...na cas mi pomaha reuma gel,da sa obj.na :

www.volcano-sro.sk
------------------------------------------------------------,super chladi a stiahne bolest,na obale je kolenny klb 😀

Aj my sme uz posadili,to je otrocina,ja by som vsetky plochy zasiala travou,ale moji rodicia nie 😢

deina
30. apr 2009

Skoda, ze len jedna /, netestovala si skoro, Helika?

Kramare su hentake? 😕 Ja na nasu porodnicu nemozem povedat kriveho slova, prijimal ma jeden mlady lekar (Smolarik) a bol uplne perfektny, vsetko mi vysvetlil, co so mnou budu robit, ako, preco a kedy, popritom bol velmi povzbudivy, spravil mi aj ultrazvuk (povedal, ze babo ma 1900g, sekol sa len o 50g!) a sestricky boli tiez zlate, zbuntosila som ich aj v noci a vpohode, ziadne frflanie. Ved je to ich praca, tak co frflu?

Dnes sme mali super zazitok s Misulom - boli sme v obchode kupit gelove vlozky do topanok (mojich) a ako sa tam premaval medzi regalmi, spadli mu gate. 😀 😀 A on nic, kludne tam behal dalej, nohavice pri clenkoch, my sme sa na nom rehotali s predvackami - ked nas zbadal, tiez usmev od ucha k uchu. 😀

helika81
30. apr 2009

Deini aké pekné?no keď videl toľko žien sa ani nečudujem,že mu spadli 😀 možno som aj skoro spravila testy,uvidíme,teraz len čakať 😖

Dnes som bola na LPK,no tak ma vytočili...je to normálne s dnešnou novodobou medicínou?doki videla všetky výsledky v karte a mňa sa pýta,čo povedala reumatologička,krčná,zisťovala mi prečo mám vysoké aslo(1024)a to kleslo,či ma nič nebolí,babenky ako mám vedieť z čoho,no na hlavu všetko postavené...tak ma ide poslať k zubárovi,na krčné,na gyndu...áááááááá,a ako bonus,manželovi robili testy,závodná ročná prehliadka,a zistili mu,že má testy na pečeň vysoké,a sestrička mu povedala,keď sa chcel informovať čo a ako,že nech príde na krv a pýta sa či má držať diétu,ona že HEJ,len držte,a zavrela dvere...to človek aby si všetko vybavil sám,tak hľadáme na internete čo sa len dá ☹

Bola som aj v lekárni a kúpila si chladivý gél na tie kolená,lebo tá bolesť sa nedá vydržať,hádam čosi pomôže 😢 🙂
a o sadení ani nerozprávam,všéééétko ma bolí,večer som padla do postele mŕtva 😀

ináč krásny deň Vám prajem 😀

deina
30. apr 2009

No pekny den naozaj. 😀 Ty kde chodis na tychto lekarov? 😕

milka2008
30. apr 2009

Ahojte dievcata 🙂

Deina 😀 😀 😀 TAk to bol zazitok, najlepsie sa asi zabaval Misko 🙂 🙂 🙂

Heli - prosimta LPK, oni hladaju skor sposob, ako ta poslat pracovat a nie nechat doma. Ako keby mlady clovek nemohol mat vazne zdravotne problemy...

U nas krasne svieti slniecko, uz sa tesim na predlzeny majovy vikend. 🙂 Ale vecer sa idem najskor trochu "schladit" na Mrazika aj so synom 🙂

zuzanabb
autor
30. apr 2009

heli to je ako na porazenie do kelu 😠 ty mas fakt dake "stastie" na doktorov. Podla mna si testovala este skoro. Kedy mas dostat? Si hovorila cez vikend nie? Tak skus testnut este v pondelok ak nedostanes do vtedy.
Inak, pekny den aj ja zelam 😀

helika81
30. apr 2009

Zuzik skúsim ale nechám to na prírodu 😀

K tým doktorom sa radšej nevyjadrujem,myslia si že sú múdri a pritom my vieme viac ako oni 😀 😀 😀

Ja sama neviem prečo mám šťastie na lekárov,asi ich priťahujem 😀 😎 hm keby boli aspoň muži ale sú to iba ženy 😠 😀

helika81
30. apr 2009

a ešte čosi,veď moja zdravotná karta je tak tučná,až by sa zdraví človek za hlavu chytil,no a ja som potom najsamzdravšia keď nevedia zistiť čo to mám za pliagu v tele 😀 nepoviem,ešte pred 20-timi rokmi,keď nemali šancu ako liečiť,ani prístroje neboli tak zdokonalené ako teraz,ale neurobia nič,nič a nič...človek aby sa pripravil aj pomaly na smrť...ach ale ja ešte nie 😀

deina
30. apr 2009

Helika, skus manzelovi na pecen vitaminy LIPOVITAN alebo FLAVOBION, mi poradila znama. Lipovitan brala aj sestra, ked mala zle pecenove testy, tak to asi pomaha (upravilo sa to).

helika81
1. máj 2009

ok moja,skúsim mu to kúpiť,to sú vitamíny? 😀

zuzka88
1. máj 2009

Caute baby 😉

Silvi, ja by som si dala rovno 10mg, to nie je vysoka davka (do 10mg dovlia aj v tehotenstve), a mne tych 10 zabralo skoro hned. Lahko znizis ked zaberie 😉

Zuzi, no na kontrolu som bola az vo stvrtok takze som este nepisala... Tot tu je vysledok: vsetko s babatkom je ok, vraj iba pukla dajaka cievka v maternici a krv odisla spravnym smerom, cize von.. Cize nekrvacala do maternice a nesla k babu.. babo narastlo za 6 dni o 1,6 cm!!!! z 2,5 na 4,1 cm, ty kokso! A uz bolo vidiet aj siju takze nam robil aj NT meranie a to bolo tiez v poriadku 😵 😵 😵 Takze som sa domov spokojna, poradna o dva tyzdne.. Sex nam zakazal na 2-3 tyzdne, chudak moj chlap 😀

deini, tak to je na porazenie ze ti je tak spatne, urcite mas aj nizky tlak! Ja mam tak 110 na 64 priemerne.. A predtym ako vstanem, zjem aspon dva cukriky hroznoveho cukru, celkom to funguje ale pravda je, ze mi nebyva a tak hrozne ako tebe

Ako ste stravili dnesny sviatok?

deina
4. máj 2009

Helika, ano, su to vitaminy, vyskusajte. 😉

Tak my sme tento tyzden samy doma. ☹ Tatino nam odisiel na sluzobku a tentokrat tam aj prespava - spustaju novy Osram v Krtisi, neviem, na com kontretne tam on pracuje, ale maka vela, privela. A takmer nic z toho nema, no des.

O tom hroznovom cukre som uz pocula - ale sladke mi teraz nejako nerobi dobre. 😝 Sice nan mam velku chut, ale obmedzujem, zistila som, ze musim, co uz.

helika81
4. máj 2009

Ahojte babenky...no ja som dostala mrchu presne na deň,asi to tak má byť ☹ 🙂 a čo nové?dnes som bola u obvodnej len po doporučenia,a nazad domkov,zajtra na krčné,na gyndu až po mrche no a zubná neordinuje,no tak som sa rýchlo vybavila 😀

včera sme boli na túre,ach som bola dovi,kolená mi skoro odišli ale som skúsila teplý zábal s kryosáčkami a stal sa zázrak,normálne som vyskočila z postele behom pol hodiny a nič mi nebolo 😀 tak už viem ako nato 😀

pekný deň Vám prajem

Silvi,ako?dovolala si sa?

milka2008
4. máj 2009

Ahojte dievcata 🙂

Ako sa mate? Prvomajove oslavy uz mate za sebou? A pobozkali ste sa s partnermi pod rozkvinutou ceresnou? - to je uz dnes rarita najst nielen rozkvitnut, ale hlavne ceresnu 😀 😀 😀

Heli - nic si z toho nerob. Aj mne dorazila a tiez nacas, potvora 😠 A dokonca na 1. maja 😠
Aleco uz, je MAJ LASKY CAS, tak MILUJME SA A MNOZME SA 🙂 😀 🙂 😀 Ved mame na to cely mesiac, ked si uz menzes odkrutime na zaciatku mesiaca 🙂
A tych lekarov si ozaj velmi rychlo vybavila.

Deini - to ti je stale tak zle? 😒 😝 Snad ta nevolnosti coskoro prejdu 😖

Zuzka88 - gratulujem🙂 Ozaj "raketovy" rast Vasho babatka 🙂 A s abstinenciou si nerobte ziaden problem, treba hladat "alternativy" 😀 😀 😀

Pozdravujem aj ostatne zienky 🙂

potulka
4. máj 2009

ahojte
ak chcete vediet, ako sa mame, nech sa paci do mojho albumu. 🙂

deina
4. máj 2009

Potulka, Matko je velmi zlaty a mate krasne fotky, kto to vsetko foti? Ty? Aku satku to mas? Chcela by som aj ja pre druhe, mame sice doma Ergo, ale maly ho strasne dlho odmietal, tak druhe chcem hned od zaciatku naucit na satku. Len ich je tolko druhov, ze tazko vybrat...

Smola s tymi mrchami. 😒 Ale maj, lasky cas, ze? To dobehnete rychlo. 😉

Mne dnes krpec zhodil na nohu krem, rovno na prsty, au, to bola hrozna bolest - a este stale to boli, neviem ich ani ohnut, chodit len tazko s hentou nohou... raz ho zabijem. 😀 No a ako sme sli von, ze ideme na prechadzku, taky lejak sa spustil, ze sme sprintovali domov - s hentou chuda nohou - teraz chodime von s Chiccom (golface), ale je to fajn kocik, vsetky ostatne sme predbehli. 😅 A kedze sme teda na ihrisko dnes nemohli, tak sme sa vystverali az hore na siedme poschodie - lebo krpec miluje schody.

silviapd
4. máj 2009

Ahojte zienky,len teraz som dorazila do PD po vikende

Heli,nedovolala, a ani uz nebudem ,dr, je v NURCHU,ale nezastihnutelna....nechapem.pockam na ten Dolny Kubin,snad sa dovtedy nezblaznim od bolesti.

zuzi88 idem od zajtra na 10mg, so 7,5 ziadna zmena po tyzdni,zvlastne ale este horsie

helika81
4. máj 2009

Potulka aké krásne fotečky 😀 😀 😀

helika81
4. máj 2009

Máj lásky čas,skoro som aj zabudla 😀