Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzanabb
autor
11. jún 2009

melasu som si kupila aj ja, ale neviem co s nou mam robit 😀 tu tekutu a chuti prapodivne...
inak som bola vcera u jednej pani co lieci choroby bylinnymi extraktmi - tak mi povedala, ze klby suvisia s oblickami a ze mam prekysleny organizmus. Nakazala mi jest ryby, ryzu, strukoviny, tvaroh, avokado, zeler a inu zeleninu, hydinu, jogurty len biele a s minimalnou trvanlivostou, olivovy olej a zakazala sladkosti, mlieko, zemiaky, vyprazane jedla, biely cukor...
povedala, ze babo sa nam nedari kvoli tomu, lebo mam telo v zlom stave a ze ked sa zbavim zapalu a dam sa celkovo dokopy, tak to pride samo... ze panbozko vie, preco je to tak... ze nam vlastne robi sluzbu tym, ze sa nezadarilo, lebo by sa s tym moje telo tazko pasovalo... jej sa to hovori...
a ze mam dakeho bacila, ci huby v tele, tak mi dala nejake antibiotika na prirodnej baze...

deina
11. jún 2009

A RA samotna protilatky nema? Tak ako Sjogren - ten ich ma, tie robia sarapatu, aj ked celkovo sa mozeme citit uplne normalne, su tam a cihaju.

No Zuzi, to mas skoro ako mojho reumatologa, ze vela zeleniny, strukovin, nie mlieko, sladkosti. 😅 Ja som melasu neskusala, dopujem sa teraz morskymi riasami - davam si kazde rano, je to hnus, ale viem, ze je to velmi zdrave a najma teraz v tehu to je vyborne, obsahuje to okrem mineralov nejake omega 3 mastne kyseliny, ktore su napr aj v rybach, lenze ryby su vraj dost "neciste" (byva v nich vela skodlivin, olova a pod veci zo znecistenych mori), kym riasy su pestovane a kontrolovane. Inak toto presne mam napisane aj v knizke pre tehotne, dostala som od lekara taky prenatal box a tam bola taka brozurka, toto tam pisali, ze je to velmi dolezite pre vyvoj mozgu babetka.

zuzanabb
autor
11. jún 2009

dahra, sorry, ze odpisujem tak neskoro.. dakujem za rady ohladne vitaminov...
ja na tvojom mieste by som asi prestupila do inej poistovne. Mas to riadne zlozite... drzim palce aby sa ta cysta nezvacsovala a aby ti reuma nadalej ostala v uzadi 😅
chlapovi davam len vitamin E 200mg a b-komplex - ale ten kvoli herpesom, lebo ho ma furt na pere...

zuzanabb
autor
11. jún 2009

deini: neviem ako to je s RA protilatkami ale asi je to tak ako sjogren... ja som uplne jelen do toho... fakt, mne sa uz vsetko pletie a mam pocit, ze cim viac sa snazim pochopit, tym viac som blbsia 😅 😀

tie riasy si si kde kupila? to ako prosim ta jes? to davas napucat alebo ako? 😀

deina
11. jún 2009

V obchode so zdravou vyzivou. Da sa to dat aj do polievky a povarit, vraj to potom nie je citit, tvrdi moj reumatolog, ale neverim mu, nebudem si tym kazit polievku. 😝 Radsej to davam len tak, ako je v navode - odstrihnem kusok a dam napucat do vody, potom to len rychlo pochrumem a zjem. Presne sa to vola Wakame, su to nejake japonske morske riasy.

zuzanabb
autor
11. jún 2009

aha, to si uz myslim raz spominala, ze sa to vola wakame.. dakujem deini, asi sa vrhnem aj na toto cudo 😅

deina
11. jún 2009

Ale fakt je to nechutne, blee... 😝 😝 aspon mne to teda nechuti

helika81
11. jún 2009

Ahojte žienky,no nebola som tu deň a ako ste sa rozbehli 😀

Zuzik,tak vravíš,že sa nabehám v PN?mne doki povedala,že by bolo dobré keby vydržíme s bábom,no tak musíme čakať,ach ale som aj ja zvedavá ako dopadnem,sa aj trošku bojím 😉 a či mám známeho?nemám ale mám v rodine sestričku,tak by mi hádam pomohla,ale radšej to preložíme na august,nebojkaj,ty budeš stále krásna 😀 a keď spomínaš liečbu,tak asi skončím na začiatku,kedže mám zápal,tak mi nasadia silnú liečbu 😢 😢 😢 chce sa mi plakať,ja to už nevydržím 😢 😢 😢 to čakanie je na zbláznenie!!!!!!!!!!!!!!!!!a myslíte,že by mi dal aj návrh v PN na ID?opýtam sa...a mňa teraz trápi alergia,idem si oči vyškriabať,najhoršie je,že mám lieky na alergiu ale nesmiem ich jesť,keď chceme baby,och tak som len doma a mastím oči 😖

potulka
11. jún 2009

zuzka, fakt ti doktor povedal, ze nemas kojit?? no vyborne. 😠 mne moja reumatologicka praveze dojcenie velmi odporucala, ze to pomaha drzat zapal v utlme. je mozne, ze sa mi potom zhorsi stav, ale koniec koncov, liekov je na vyber a zasa to niecim mozeme stlmit. ja teda mateja stale len kojim, starat sa onho vladzem (mimochodom, vazi uz 6,69 kg), citim sa dobre - aj ked niektore klby vedia predvidat pocasie 😉 mala by som ist uz asi k reumatolozke na kontrolu, hlavne na odbery, ale ak dopadnu dobre, budem kojit a hotovo.

deina
11. jún 2009

Potulka, aj ja som bola prekvapena, ale o kojeni viem to, co ty + je to vyborny zaklad pre babetko, ktore ma rodica s autoimunitnymi problemami ci uz nieco taketo ako my alebo alergie. Ale zase jasne, ze nie kojit za kazdu cenu, matka je dolezita - ved aj v prirode, matka je na prvom mieste, keby sa jej nieco stalo, mlada neprezije bez nej.

zuzka88
11. jún 2009

Tak to vidite sami, co lekar to nazor... Mne to uz kedysi davno spominal aj moj reumatolog, s tym dojcenim, ze by sa asi moc nemalo... Ked mi to teraz povedal tento pan profesor v PN, hned som isla argumentovat ze poznam baby (Potulka, Bety? a tusim aj Lilu?) ze zacali kojit a ze im je dobre ale ako som vravila, ani ma nenchal dopovedat nic a hned argumentoval, ze su zeny co proste to skusia a dojcia ale ze on mi to neodporuca
Mozno to aj ja risknem, poradim sa s gynekologom a s mojim reumatologom a uvidime... Ale musim sa priznat, ze som posero a vo vela veciach aj pohodlna...ak si predstavim, ze sa budem trapi s mlieckom, prikladanim, odsavanim a cojaviem co a potom to nebude mat efekt, len pardnovy...tak to radsej ani nebudem skusat.. Kazdopadne mam na rozmyslenie este cca 20 tyzdnov a budem tu sledovat copise Potulka 😉

Jeeeej 🙂 prave som tusim prvykrat pocitila nasho krpca 😵 tak ma dajako stekli brucho znutra 😀

Heli, ja si myslim, ze to nebude az take tragicke s tou liecbou, ved uvidis sama.. Skor naopak, tym ze nie si tehu nebudes mat vysledky nicim skreslene! Nabehat? to ani nie, vojdes na "recepciu" a tam ta pose do lava cez drevene dvere a tam vojdes do sklenenych a hned druhe drevene nalavo budu Odbery/prijem ambulantnych pacientov a stoji sa tam vo fronte a ambulancie su hned vedla.. Lenze ja som nemohla ani na RTG ani nic a to teba asi posle 😉

helika81
11. jún 2009

ahojte...zuzik neviem,lebo na pozvánke píšu- vezmite si aj rtg snímky,tak uvidíme ale to je jedno,len nech mi čosi povedia,viem,že je lepšie nebyť tehu ale mám strach,čo mi povie,a či manechá aj dohovoriť ako tebe 😀 a ako si sa tam dostala?myslím do budovy?stále po hlavnej?či ste sa pýtali?ja už mám teraz depku 😀 a že na lačno,ha ja som hlavne ráno veľký jedoš 😀 😀 😀 hádam to vydržím-musím 😀 a stým kojením,to je fakt sila,ja som tiež za prírodu ale keď ťa chytí zápal,nemáš šancu,takže musíš prejsť tak či tak na umelú výživu ale kým ste ok tak načúvajte srdiečko,ide predsa o zdravie babatka,nie? 😀 😀 😀

helika81
11. jún 2009

skoro som zabudla,dnes som bola na fokusoch u zubárky a kontrola prebehla super,že nemám žiadny zápal v zúbkoch,aj tie sú bez kazov 😀

....a čo je to ten wakame?novinka?pôsobí dobre na kĺby?

bendy25
11. jún 2009

Ahoj baby!
Takze co sa tyka tych pozitivnych protilatok v tele, znamena vlastnymi slovami, ze tieto protilatky nam zrazaju viac krv v tele, ako by mala byt, preto moze byt aj vacsie riziko vyskytu trombozy. Ja mam uz naordinovanu trvalu liecbu Warfarinom a som z toho dost nestastna ☹ A kedze sa v tehu krv este viac zraza, aj kvoli tym pozitivnym protilatkam pichaju sa injekcie na riedenie krvi. Ja mam momentalne vysledky z krvi az VYRAZNE pozitivne tie protilatky...myslim, ze sa volaju anti ANA, anti ENA, alebo tak nejak. Mam aj nejake papiere v ktorych su napisane nejake skratky a k tomu hodnoty, tak vam ich neskor napisem...mozno vam to nejak pomoze...
Preto zatial este nemame doslovne povolene tehu...Myslite, ze mi lekari priamo povedia, TAK TERAZ UZ MOZETE IST NA TO, alebo sa budu vykrucat? Ako to bolo vo vasom pripade, baby? A co sa tyka Piestan, co sa tam vlastne robi? Je to nejake liecenie pred otehotnenim, alebo o co tam vlastne ide?

deina
12. jún 2009

Ja som tam bola len raz, kratko potom, ako mi reumatolog dal diagnozu - tam mi spravili podrobny imunologicky profil. Sla som tam rano nalacno, vzali mi krv (veeela) a potom som bola objednana k lekarovi - ten sa ma na vsetko vypytoval, ohybal ma tam (aspon som si zacvicila 😀 ), odporucil liecbu - to bolo vsetko. Nemal nic proti otehotneniu, len mi vravel, ze to bude rizikove tehotenstvo a je potrebne sledovat srdce babetka. O dojceni nic nevravel, ani som sa ho nepytala, kedze som predtym nepocula, zeby sa to pri tychto chorobach nemalo a poznam mnoho zien, ktore pri SjS dlhodobo kojili.

Heli, wakame su morske riasy - vraj vyborny zdroj omega 3 kyselin, tie znizuju zapal a ma to plno mineralov - podla mojho reumatologa, su to organicke mineraly, ktore vie telo dobre vyuzit, kym napr take z mineralky nevyuzije.

potulka
12. jún 2009

ahojte
deina a kolko tych rias na posedenie zjes? aj ja ich mam doma, len som ich este nepouzila.
zuzkaBB - melasu si supni napr. do jogurtu alebo do nejakeho tepleho napoja. alebo aj len tak na lyzicu a zhltnut, aspon to budes mat rychlo za sebou. 😀

deina
12. jún 2009

Potulka, staci, ked odstrihnes asi 2-3cm, das do vody, nech to ozelenie a zjes. Pochutka. 😝 😅 Ale nastastie z toho staci malinko. Ty kojis Matka? Aj pre dojciace mamy to je vyborne, prechadza to do mlieka a podporuje cinnost a vyvoj mozgu (preto by to mali jest aj tehotne).

zuzka88
12. jún 2009

Heli, ja ani neviem, ako sme sa tam dostali.. Sli sme autom dajako do centra a potom sme sli cez ulicu na ktorej uz boli sipky az k tomu nabreziu a nemocnici... Poviem ti bolo to riadne bludisko, chod radsej v predstihu
inak na NURCH stranke je aj mapka ako sa tam dostat 😉

Tak riasy vravite? no skusim aj ja...aj ked melasu mam doma uz mesiac a este som ju ani neotvorila 😅

Ja mam dnes zasa den D - poradnu, tak som zvedava co bude noveho.. Z Piestan este vysledky nemame..

Bendy, v Piestanoch je NURCH - Narodny ustav reumatickych chorob - nechodi sa tam kvoli tehotenstvu ale kvoli reume. Zvacsa ta tam posle tvoj lekar alebo musis mat tlacenku.. ak ides ako normal pacient, su tam dlhe cakacie doby, vraj aj 3 mesiace... Mozes tam potom chodit do ambulancie z casu na cas alebo aj na liecenie, cize si ta pozvu na 2-3 tyzdne a plne sa ti venuju, procedury a cvicenia a take..
No ale ako vravi moj reumatolog: Budte rada, kym tam nemusite ist! (teda tym chcel povedat, ze tam sa stretavaju uz tazsie pripady) Tolko v skratke 😉

lilu18
12. jún 2009

ahjte/--,musim kus ku vam,aby ste nepovedali ze som na vas zanevrela 😀

zuzi--ja som do posled chvile nevedela ci budem kojit a ci nie.Az v por.mi laktacna pritakala ze mozem kojit na tak nizkej davke prednis. 🙂 ale musim ti povedat ,nie je to sranda-prvy mes som kojila kazdu hod.aj v noci,aj som odsavala aj s klobucikmi sa trapili 😎 ale zvladli sme a ja sa tesim-sama na seba som hrda 😀

Heli--cesta do NURCH.je otrasna.Ked odbacas z dialnici do Pie. ides rovno a tusim na 3 semafor.krizovatke dolava-dostanes sa do centra a tam zase musis do lava--ale radsej sa pytaj lebo takto ti tazko vysvetlim ☹

Deini--morske riasy tiez papam-obcas 😀 a dokonca mi chutia 😀 aj suschy som robila 😀 😀 😀

helika81
12. jún 2009

ahojte kuriatka moje...mám veľa otázok... 😀 tie riasy,kde zoženiem kúpiť?tak isto melasu?a koľko by ma to vyšlo?takže tieto vitamíny sú dobré aj v tehu?vy ste skvelé,veľa si z Vás človek vezme 😀 Piešťany,hádam ich nájdeme,mapku som si už vytlačila ale ešte si vytlačím aj cestu do PN,hádam nezablúdime 😀

Ešte sa opýtam,u nás je zima a pod mrakom,a u Vás?ja pochádzam asi z konca sveta 😀 😀 😀 a ešte jednu otázku,prečo pri reume sa človek cíti byť na smrť unavený?či je to bolesťami,tomu naozaj nechápem 😒 😀

bety1
12. jún 2009

Ahojte baby, hlasim sa zase po dlhsej dobe.Rychlo som to prebehla.
Zuzka88: Ja som mala tiez dilemu ci kojit alebo nekojit. Je to naozaj vec nazoru lekarov a rozhodnutie teba. Mne niketori lekari odporucali nekojit a niektori ze skust kojit.Zaujimave ale bolo,ze prave gynekolog,ktory ma rodil, bol prave nazoru ze ani nezacat kojit a moj reumatolog sa skor priklanala k tomu zacat kojit a uvidime. Zrejme gynekolog cerpal so svojich skusenosti, ze s kojenim byva niekedy problem, zapal prsnikov(co moze skomplikovat reumu) a asi ine tazkosti. No rozhodnutie zrejme bolo na mne. Ja som dost taky posero, tak som sa rozhodla nekojit, lebo som sa bala,ze sa nebudem vedet postarat o malu kvoli bolestiam. Mozno by som mala malo mlieka,mozno by sa mi zapalili prsniky a neviem co este. Tak mi hned nasadili lieky na odstavenie mlieka aby sa mi ani nezacalo tvorit. Mala hned nabehla na nutrilon zatial jej chuti 🙂 .A dufam,ze aj bude, a pevne dufam,ze mala bude zdrava. 🙂

deina
12. jún 2009

Ja som vlastne tiez nekojila, ale velmi som chcela - lenze maly bol slabucky, nevedel sa prisat, bola som rada, ked sa konecne naucil sam jest z flasky a nemusel byt na sonde. A potom ten cisarsky, pre mna to bola velka zataz, ze to bolo v celkovej narkoze, schytala som v nemocnici zapal pluc a nie a nie sa z toho vyliecit. Napokon som to vzdala a vlastne, ked mi antibiotika konecne nejake zabrali, to mlieko sa zo dna na den stracalo. 😔 Ale teraz som rozhodnuta skusit spinal, snad to bude tak lepsie - nejako si to vydupem, neviem preco ho u nas neradi robia, ze radsej celkovu narkozu. Ale ak by k tomu velmi chceli odporucanie, snad mi plucna pomoze, ked im opise moj stav po cisarskom v celkovej narkoze - ona vtedy povedala, ze to je jasne, ze cisarsky, oslabena imunita, do toho celkova narkoza, kateter - a z maleho prechladnutia (trebars na sale, bola tam strasna kosa) je zapal pluc.

Heli, riasy kupis v obchode so zdravou vyzivou, rovnako aj melasu (tu som este neskusala).

No a na smrt si unavena preto, lebo tvoje telo neustale bojuje proti sebe samemu. Aj ked mas chripku, si unavena, vtedy totiz telo bojuju s chripkou - len je take zblbnute, ze bojuje neustale a proti sebe. 😝

Lilu, tebe chutia? Hroza. 😀 Ozaj, chcela som sa ta opytat, ty mas manzela cudzinca? To ma len tak napadlo, videla som ta v nejakej teme o arabskej kuchyni - ale to moze znamenat aj to, ze mas rada arabsku kuchynu a nie hned, ze mas rada Araba. 😅

deina
13. jún 2009

Baby, kuknite sa na poslednu stranu, dve tejto temy: https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea... a najma clanok, ktory tam hodil Petot: http://www.rozalio.cz/index.php?option=com_cont... Sedelo by to na vas? Je pravda, ze moj reumatolog ziadne ockovanie mne neodporuca, ale teda ja uz autoimunitne ochorenie mam, nehovoril nic o tom, ze ockovanie ho moze vyvolat. Na mna vlastne ani velmi ten clanok nesedi, preto ma zaujima, ci je to u vas ine. Skor viem o pricine tychto ochoreni to, ze do toho ma vela co hovorit genetika - dedi sa predispozicia na autoimunitne ochorenie a potom sa clovek stretne s niecim, co ho moze (ale nemusi) vyprovokovat a to je casto nejaky virus, mnoho chorob, stres... o ockovani som este nepocula. Ja ich asi ani nemam vela, ked som bola mala, este sa neockovalo tolko ako teraz, nemam ani mumps, ani prave kiahne.

helika81
15. jún 2009

Ahoj deini,ja mávam stále slabý imunitný systém ale očkovali ma vždy,práveže je dobré keď si zaočkovaná,lebo keď máš slabú imunitu,tak skôr čosi chytíš,si myslím,ale článok je zaujímavý aj dlhý 😀

zuzka88
15. jún 2009

Caute babky 🙂

cely den som sa sem snazila dostat a teraz ked musim do obchodu tak sa to tu rozbehlo.... Nuz neva, tak spon v skratke

Lilu, kolko resp ako dlho si dojcila? A ako si to zvladla?
Bety, potesila si moju dusicku, ze ani ty nedojcis... Mne reumatolog "zakazal", gynekolog s tym nesuhlasi a vraj v kazdom pripade skusime... Som vam este nestihla napiast, ako bolo na poradni

Prave som si kupila tie riasi, ale normalne v Hypernove v azijskom oddeleni, take na sushi, sak to moze byt, nie? som teda zvedava... melasu mam doma uz mesiac a stale zavretu 😀 ale idem si hned uvarit caj a skusim

zuzka88
15. jún 2009

Joj, no este k tej poradni, tak nas len kukol cez sono, a ma aj 3D takze si to akokeby prepol do toho rezimu a mame fotecku 3D 😵 maly nam aj zakyval, a zyval a hemzil sa... len to este stale moc necitim.. no ale chlapceka uz dal na 99%, hned jak budem mat foto v PC tak pridam
vysledky z piestan este stle neprisli...

zuzka88
15. jún 2009

Alsoooo: Melasa... strasne cudne smrdi! je cierna ako sojova omacka ale hustejsia...dala som si ju do caju a en ostal cierny ako uhol, neni v nom vidno lyzicku 🙂 a chut? no neni to cajik s medom ale da sa to vypit 😉

zuzka88
15. jún 2009

ten caj bol hnusnyyyyy, ani som ho nedopila...nabuduce skusim jogurt 😝

kde ste vsetky? ja som sama doma a nudim sa 😀

deina
16. jún 2009

😀 😀 Ja som melasu este neskusala, stacia mi tieto riasy, chutovo tiez nie su bohvieco. A podla mna mozu byt aj take na azijsku kuchynu, ved riasy ako riasy, aj ked reumatolog mi odporucil wakame a este jedny, ale nepamatam si nazov.

Ja sa v tej poslednej fotke akosi nevyznam... 😖 ale ja nemam dobre oci na sono, horko tazko tam vidim to, co tam ma byt, nebol by zo mna dobry lekar. 😅

Helika, neviem, ja sa neockujem, mne napriklad ockovanie proti chripke nerobilo dobre. Sice som chripku potom nedostala, ale dostala som vzdy nieco ine, horsie napr zapal pluc. Tak som si povedala, stacilo, radsej tu chripku ako to ine. 😅 Ani tetanus nemam (ten by sa mal opakovat kazdych 10 rokov) alebo hento proti rakovine krcka maternice, ale povinne ockovania z detstva mam - vtedy ich este nebolo tak vela. Malemu som okrem povinneho dala prevenar, potom som to olutovala (schytal po nom tazky zapal priedusiek, skoncil na JISke a primar vtedy hovoril, ze to mohlo byt sposobene tym a odoslal nas na imunologiu), uz by som ho asi nedavala. Ale teraz je uz povinny, takze sa mu nevyhneme.

zuzanabb
autor
16. jún 2009

jeeeeeeej zuzi, vidim rucicku a asi tvaricku s telickom - teda ak je to hlavka otocena bokom 😀

melasa je divna, ale bojujem 😅
potulka, skusam to s cottage syrom a da sa to celkom... ale najblizsie kupim biely jogurt.

ohladne ockovania mi raz na reumatologii povedali, ze s RA by sme sa nemali davat ockovat na chripku, lebo nam to moze vyvolat zapal ci co.... ale take ze na tetanus som absolvovala od vtedy ako mi RA diagnostikovali a v pohode. Ktovie preco daco mozme a nieco sa neodporuca....