Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

sse
17. jún 2009

Deina no my sme ani veľmi nemali na výber reumatológa, keďže je jediný v okrese 🙂 no máme šťastie, že patrí k tým lepším.

deina
17. jún 2009

To je pravda, ze iny tu nie je. 😀 Ale je zlaty, taky sympatak, no nie? Trochu divny, to je tiez pravda... ale aspon ma zaujem.

zuzka88
17. jún 2009

Aj ja som u prveho na ktoreho som natrafila ale keby bolo treba zmenu, je si z coho vyberat... a najlepsie je keby bol taky ze spolupracuje s PN...ze v beznej liecbe si u toho a vsetko vazne este plus v PN

Mili, aj Bc je uspech, ja som sa doskrabala len po druhy rocnik 😀 nie to este snivat o Mgr!!! a urcite ta vezmu, len to vydrzat...

sse
17. jún 2009

Veru je ten náš doktor sympaťák a tie jeho prednášky o zdravej výžive nemajú chybu 🙂 minule mi rozprával o nejakej polievke čo mu navarila žena a že jemu vôbec nechutila ale zjedol ju lebo bola zdravá 😀 😀

Zuzka ja verím, že tento môj druhý pokus o ukončenie VŠ sa podarí. Veď aj ja som už jednu vzdala v 2 ročníku a tiež v BB 🙂 🙂

silviapd
17. jún 2009

Tak to mas pravdu,blava je v tomto super,len sa tam prestahovat,ved mne tam operovali koleno v Sportclinic,sice sukromna,ale nemozem povedat ani jedno zle slovo na nich.Nikto neriesil preco a naco.

deina
17. jún 2009

Sse. 😀 No podareny je. Mne minule rozpraval o tom, ako mu zena hovorila, ze ma doniest bicykel, lebo ide zehlit. Ale ja zase neviem, co studujes?

silviapd
17. jún 2009

Tak to uz len prestupit do Novych Zamkov....ked uz mozem chodit do Kubina 😀

zuzka88
17. jún 2009

Neviam ako to mas na vzdialenosti ale mozno by to bolo efektnejsie 🙂

sse
17. jún 2009

Ja študujem to čo asi všetci z okolia NZ sociálnu prácu.
On musí mať aj ženu divnú 🙂 🙂

Silvia môžeš prestúpiť k tomu nášmu aspoň sa pri ňom zabavíš. 😀
Ale pri ňom aj záleží akú má náladu. Napríklad niekedy sa ma len opýta ako sa cítim a tým naša konverzácia končí 😒

deina
17. jún 2009

No neviem, zena mu vyzera normalne, raz som u nej bola. 😅

Mne sa este nestalo, zeby mal blbu naladu. Take ano, ze vynimocne toho vela nenarozpraval - ale vtedy bol asi taky ako bezny lekar.

silviapd
17. jún 2009

Do Zamkov 120km a do Kubina nad 90, to mas ako " prast anebo uhod",to uz je jedno,no uvidim,co bude v juli a spytam sa ,ci to fakt posielaju na peso tu krv ,alebo co....

dahra
17. jún 2009

Ahojte,
zajtra aj ja idem na preventivku k reumatologovi. Som zvedava, ake budem mat vysledky, ale citim sa ok.
Zuzanabb,
dnes sme v Heliose vypisali ziadost na 1.IVF, pojdeme v auste alebo septembri nan. Vysledky manzelovho spg su horsie, ako tie prve. 100% patologickych a este sa aj pocet znizil na 6 mil. teratozoospermie sa tazko "liecia". ☹

helika81
17. jún 2009

No ste popísali 😀 ako tak čítam samé novinky 😀 deini,čo je RD?o tom doplatení na sociálke som počula a neviem,či môžem niečo robiť,keď PN-kujem,Zuzka opýtaj sa či je to pravda s tým druhým piliérom o ID?

Silvi,možno pretúpim aj ja 😀 a stretneme sa tam všetky 😀 pekný večer 😀

potulka
17. jún 2009

deina, dnes som doplnila zasobu morskych rias. 🙂 naozaj mali vela druhov, ani si nepamatam nazvy. vzala som si tie tvoje a mozno skusim spravit aj japonsku polievku. raz som to jedla v azijskej restauracii a chutila mi. musim na internete vynurat recept.
dahra, drzim vam palce. 🙂

zuzka88
17. jún 2009

RD je rodičovská dovolenka 😉
ake doplatenie na socialke? to mi uslo....
skusim sa opytat aj ked to radsej ani nechcem vediet, ten II. pilier

Silvi, to tak dlho trva? drzim palce uz teraz 😎

deina
18. jún 2009

Dahra, tak drzim palce, nech vam to schvalia a nech sa podari. 😉

Takuto polievku som nasla a tusim som ju aj jedla v jednej azijskej restike, chcela som vtedy zmenu, ze nie stale kyslopikantnu... http://www.svetjedla.sk/clanok.php?id=180

potulka
18. jún 2009

hmmmm, deina, vdaka. asi ju trocha prisposobim, kedze tofu nelubim. 😉
boli sme dnes na sone klbikov, matej je uplne v poriadku a nemusime uz chodit na kontrolu. 🙂 teraz na mne spi, mal zly sen, ale ani ocka neotvoril, ked som ho brala na ruky. zlatusik. 😵

lilu18
18. jún 2009

ahojte --potulka tesim sa s tebou--davas este postolky??

nestiham vas citat,vcera som mala posled.skusku ,ale pridu prazdniny tak snad viac postiham,alebo este menej?,bude dovca 😀

niekto sa pytal kolko som kojila--tak presne 1r 🙂

s tou cinou to neprehanajte,lebo ozeleniete 😀 ,drzkajte sa cmuk dietatkam,nech su nam krasne zdravucke 😵 😵 😵

silviapd
18. jún 2009

Nooo Zuzi88 dala mi kontrolu o 9 tyzdnov aj s vysledkami - neuveritelne! takze tak dlho....

Zuzibb - citam spat prispevky,k tej kyslosti organizmu: ziadna slava,tiez som bola u jednej pani,co sa venuje zdravej vyzive a ph mocu mam uplne pod priemer,beriem basico(firma JUST Martin) - je to zmes mineral .latok a stopovych prvkov,ktore prekyslenie vyrovnavaju,uz po 2 tyzdnoch uzivania nastala zmena ph.

Ten prasok je strasne hnusny - ako omietka z domu,ale ked zavriem oci,vypijem to,a co je super od marca su uz aj kapsule:

http://www.just.sk/produkty/basico_tablety

helika81
18. jún 2009

tak môžme študovať 😀 neuveríte ale dnes mi prišli bio produkty 😀 tak píšte presne ako to konzumujete aby som vedela,tie riasy celkom pekne voňajú 😀 teším sa na recepty,a tú polievku si tiež asi prispôsobím 😀

peysinka
19. jún 2009

Ahojte baby, ja som tu novacik medzi vami ale narazila som na ludi s rovnakym problemom....Mam RA uz od troch rokov, cize dost dlho, mam teraz 24...chceli by sme s priatelom bejby ale bojim sa vsetkeho toho okolo a ci by bolo mimi zdrave.... ☹

potulka
19. jún 2009

ahojte
lilu, my pouzivame latkove plienky, cize postolky sme davali len preistotu prvy mesiac a potom uz nie. v latkovkach je matej aj bez nich matej nasiroko.
peysinka, vitaj. ja mam 31 rokov a reumu od 9, takze sme na tom priblizne rovnako. pred 3 mesiacmi som rodila. co by ta zaujimalo? 😉

zuzka88
19. jún 2009

Peysinka, vitaj 🙂 hlavu hore, nic nie je take tragicke ako si myslis, Milka, Deina, Lilu.... uz maju velke a zdrave deticky, Deina uz je tehotna druhykrat a ja som tiez..
Uzivala som prednison, methotrexat a kadeco a som tu a zatial vsetko ok! 🙂

Potulka, pouzivas tie popolino plienkove gate ci staru dobru klasiku ako sme mali este my? mne sa do latkovych moc nechce 😒

bola som na hematologii ale nic som sa nedozvedela, v utorok si idem po vysledky, som nedockava...

peysinka
19. jún 2009

Zuzka dakujem za povzbudive slova...to som rada ze mate zdrave deticky: 🙂 tak by to malo byt...nooo ved snad sa aj ja konecne ododlam a bude to OK, asi b to chcelo pozitivne mysliet ze?? 🙂

zuzka88
19. jún 2009

pozitivne mysliet a opytat sa reumatologa!!! ake uzivas lieky? ak nic drasticke, netreba moc planovat ale ak dajake svinstvo ak methtrexat, treba postupne vysadit a ocistit sa...cca pol rok sa odporuca od vysadenie
a samozrejme to zavisi aj ako sa citis 🙂 ak mas kludnu fazu tak niet na co cakat 😉

helika81
19. jún 2009

ahoj peysinka,ja mám ra od 9rôčkov,mám 28 a pol roka som bez liekov,doma a liečim sa lebo mám zápal,ak bude všetko ok ideme na babatko,len sa riadim podľa reumy,ako Zuzka napísala,kým je kľud,každá z nás berie aj brala lieky,neboj budeš aj ty mať baby len sa poraď so svojím RA a Gyn.doktorom,a kedykoľvek sa pýtaj,my ti odpovieme,my sme totiž novodobý team lekáriek 😀 😀 😀 keď som pritom babenky akú mastičku by ste mi poradili na oči proti alergii????idem umrieť od rezania a svrbenia očí,o nádche ani nehovorím 😠 ...už som ochutnala aj melasu aj wakame,wakame sa dalo ale melasa sa musí kombinovať 😀 ale nič zlé na tom nie je 😀 prajem Vám krásny a slnečný víkendík 😀 😀 😀

silviapd
19. jún 2009

Heli: ja som mala ocnu mast GARASONE, ale neviem, ci to nie je len na predpis, skus sa spytat v LK

Vitaj peysinka!

deina
19. jún 2009

Heli, ja wakame len namocim do vody, nech to ozelenie a potom rychlo schrumem - strasne mi to nechuti. Na krabici je nejaky recept, ze trosku osmazit na cibulke, mozno tak by to bolo chutnejsie... 😝

Vitaj, Peysinka. 🙂 Hlavne hlavu hore, chce to vela optimizmu.

My sme dnes mali promocie (sestra), uf, narocny den, ale bolo to fajn.

lilu18
20. jún 2009

ahojte,teda my tu mame uprsany den ☹

deini-gratulacia k promociam 🙂 odlozila si aj dake calorie pre nas 😀

peysinka vitaj a hlavne ziadne cierne myslienky 🙂 usmev je najlepsi liek a cas lekar 😀 😀 😀

lilu18
20. jún 2009

heli--masticku neviem,ale neda sa to liecit bylinkami??neviem dako vyplachovat 🤐